+48 800 003 033

Męska higiena intymna: jak robić to poprawnie?

Męska higiena intymna: jak robić to poprawnie?
urologia
Zaktualizowano: 01 November 2023
Czytać 6 minut Opublikowano: 01 November 2023 2048
Przestrzeganie higieny intymnej jest jednym z ważnych elementów profilaktyki chorób układu płciowego. Podstawą męskiej higieny intymnej jest regularne mycie narządów płciowych.

Właściwa męska higiena – czyli jaka?

Męska higiena obejmuje utrzymywanie genitaliów i skóry krocza w czystości, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych. Aby zapobiec podrażnieniom skóry, należy nosić bieliznę wykonaną z naturalnych tkanin, która nie jest zbyt ciasna. Nie należy stosować środków piorących powodujących alergie. Należy również wybierać odpowiednią odzież, aby uniknąć wychłodzenia lub przegrzania narządów płciowych.

Męska higiena intymna – jak prawidłowo się podmywać?

Przed podmyciem się należy dokładnie umyć ręce wodą z mydłem. Zasady higieny intymnej dla mężczyzn:

  • delikatnie odciągnij napletek i umyj następujące miejsca: obszar pod napletkiem, powierzchnię penisa, mosznę, krocze i skórę między udami. Do mycia używaj ciepłej, bieżącej wody oraz kosmetyku myjącego, który nie zawiera substancji zapachowych, barwników ani alkoholu; 
  • nie pocieraj genitaliów zbyt intensywnie i nie używaj zbyt dużej ilości mydła, aby uniknąć bólu i podrażnień;
  • delikatnie osusz ręcznikiem czubek penisa, obszar pod napletkiem i pozostałą część genitaliów;
  • załóż czystą i suchą bieliznę.

Nie zaleca się używania talku, wody kolońskiej, dezodorantów, balsamów i środków nawilżających na bazie alkoholu. Jeśli w trakcie mycia zauważysz wydzielinę z penisa lub jeśli pojawi się nieprzyjemny zapach, ból, zaczerwienienie, swędzenie żołędzi lub zwężenie napletka, powinieneś skonsultować się z urologiem.

Jak często mężczyzna powinien się podmywać?

Należy się podmywać co najmniej raz dziennie. Długie przerwy między zabiegami higienicznymi mogą prowadzić do rozwoju chorób dermatologicznych, urologicznych lub zakaźnych. Z kolei zbyt częste mycie okolic intymnych może powodować swędzenie, suchość i podrażnienie skóry.

Męska higiena intymna a seks

Należy myć się po każdym stosunku płciowym (niezależnie od tego, czy podczas stosunku używana była prezerwatywa). Pozostałości nasienia i wydzieliny mogą powodować podrażnienia i stany zapalne skóry i błon śluzowych męskich narządów płciowych.

Higiena okolic intymnych u chłopców

Chłopcy w wieku przedszkolnym powinni codziennie myć penisa ciepłą wodą i mydłem, które nie podrażnia skóry. Jeśli dziecko nosi jeszcze pieluszki, powinno być myte przy ich zmianie, aby zapobiec odparzeniom i podrażnieniom skóry. Gdy chłopczyk podrośnie, należy go nauczyć, jak samodzielnie prawidłowo myć penisa. Zasady higieny seksualnej dzieci:

  • aby uniknąć urazów i problemów intymnych u dzieci, należy ostrożnie obchodzić się z napletkiem, który w tym wieku często nie oddziela się całkowicie od główki penisa;
  • gdy napletek jest odciągnięty, delikatnie odwiń go, umyj wszystkie dostępne obszary główki penisa i spłucz wszelkie pozostałości mydła;
  • po umyciu moszna i penis chłopca powinny zostać osuszone poprzez delikatne wytarcie miękkim ręcznikiem;
  • nie należy używać patyczków higienicznych.

Zwężenie napletka, które uniemożliwia prawidłowe oddawanie moczu, jest objawem stulejki (w większości przypadków stulejka u chłopców musi być leczona operacyjnie). Jeśli napletek jest zaczerwieniony lub opuchnięty, lub jeśli z cewki moczowej wydobywa się wydzielina, zaleca się wizytę z dzieckiem u androloga.

Zasady higieny intymnej u dorosłych mężczyzn

Higiena męskich narządów płciowych w wieku dorosłym obejmuje codzienny prysznic lub kąpiel z dokładnym myciem krocza, zewnętrznej powierzchni penisa, moszny, napletka, żołędzi i skóry pod napletkiem. Do mycia można użyć ciepłej wody i mydła, żelu intymnego lub innego kosmetyku myjącego, który nie powoduje reakcji alergicznych.

Aby zapobiec chorobom przenoszonym drogą płciową, podczas seksu należy stosować prezerwatywy. Przed i po stosunku seksualnym, a także po wypróżnieniu, należy się umyć. Aby uniknąć infekcji grzybiczych, zaleca się unikanie obcisłej bielizny i odzieży wykonanej z tkanin syntetycznych, które zapobiegają wymianie powietrza i zatrzymują ciepło i wilgoć w okolicach krocza.

U nieobrzezanych mężczyzn pod napletkiem może tworzyć się mastka, czyli biaława substancja, która składa się z martwych komórek skóry i tłustej wydzieliny. Penis powinien być regularnie myty, aby pozbyć się mastki, która przyczynia się do rozwoju bakterii i nieprzyjemnego zapachu.

Podczas oddawania moczu napletek powinien być odciągnięty. Należy pilnować, by pozostał suchy po skorzystaniu z toalety, aby zapobiec infekcjom. Do prania powinno się używać środków, które nie mają negatywnego wpływu na skórę. Po praniu ubrania powinny być dokładnie wypłukane.

Kiedy niezbędna jest profilaktyczna wizyta u urologa?

Zaleca się badanie profilaktyczne u urologa co najmniej raz w roku. Należy niezwłocznie udać się do lekarza, jeśli wystąpią jakiekolwiek nieprzyjemne objawy (np. pieczenie podczas oddawania moczu, krew w moczu, wysypka czy bolesne guzki w okolicy krocza). Ryzyko rozwoju chorób urologicznych wzrasta wraz z wiekiem, dlatego częstotliwość wizyt należy zwiększyć po 40. roku życia, aby w porę wykryć i leczyć choroby.

Czy mężczyźni powinni usuwać owłosienie z okolic intymnych?

Usuwanie owłosienia z okolic intymnych jest jednym z elementów higieny intymnej i pomaga zapobiec rozwojowi szkodliwych drobnoustrojów. Potrzeba usunięcia włosów może pojawić się na przykład w przypadku dyskomfortu, nieprzyjemnego zapachu lub nadmiernej potliwości w czasie upałów.

Oddawanie moczu u mężczyzn: na siedząco czy na stojąco?

Pozycja ciała w trakcie oddawania moczu zależy od samopoczucia i objawów choroby. Jeśli nie występuje ból, pozycja ciała może być dowolna.

Jeśli masz trudności z oddawaniem moczu (np. z powodu zapalenia prostaty), pozycja siedząca pomoże przyspieszyć wydalenie moczu z organizmu. Niepełne opróżnienie pęcherza wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zapalenia pęcherza moczowego i kamicy moczowej. Jeśli idziesz do toalety po nagłym przebudzeniu lub gdy jesteś przemęczony, możesz odczuwać zawroty głowy i omdlenia (zdarza się to szczególnie u starszych mężczyzn), więc oddanie moczu na siedząco pomaga zapobiec urazom.

Jak wybrać produkt do męskiej higieny intymnej?

Zaleca się stosowanie produktów bez alkoholu i substancji zapachowych, które mogą powodować wysypkę, swędzenie lub podrażnienie skóry. Nie należy również stosować pudrów i dezodorantów. W razie potrzeby odpowiedni produkt do higieny intymnej można dobrać w porozumieniu z lekarzem.

Jaka powinna być męska bielizna?

Bielizna męska powinna być sucha, czysta, wykonana z naturalnych materiałów i niezbyt obcisła. Obcisła, syntetyczna bielizna utrudnia wymianę powietrza i krążenie krwi, zwiększa potliwość, powoduje przegrzanie i podrażnienie skóry. Powinno się prać bieliznę z użyciem detergentów, które nie zawierają alergenów.

Urologia w Doctorpro Wrocław

Męska higiena intymna: jak robić to poprawnie?
Adres
ul. Gen. Jana Henryka Dąbrowskiego, 40, 50-457 Wrocław, Polska
Nr telefonu
Harmonogram
Pn-Pt: 8:00-20:00
Sob: 8:00-15:00

Popularne pytania

Co może powodować wypływanie wydzieliny z penisa?

Częstą przyczyną wydzieliny z penisa są infekcje przenoszone drogą płciową.

Określenie rodzaju infekcji na podstawie zabarwienia wydzieliny z penisa

Zabarwienie wydzieliny

Schorzenie

Żółtawa, zielonkawa lub biała

Rzeżączka

Biała, gęsta lub wodnista

Chlamydioza, zapalenie cewki moczowej

Biała (twarogowa)

Grzybica

Rodzaj czynnika zakaźnego można określić tylko przy pomocy badań laboratoryjnych. W celu zdiagnozowania choroby należy udać się do urologa natychmiast po zauważeniu wydzieliny z penisa.

Czy powinienem oddawać mocz po stosunku?

Mocz, który przepływa przez cewkę moczową, oczyszcza ją i pomaga zapobiegać infekcjom dróg moczowych. Czynniki zakaźne, które mogły dostać się do cewki moczowej podczas stosunku, są wypłukiwane z organizmu wraz z moczem. Dlatego zaleca się oddanie moczu w ciągu pół godziny po stosunku.

Na co ma wpływ napletek lub jego brak?

Brak napletka ułatwia higienę intymną i zmniejsza ryzyko stanów zapalnych i chorób dermatologicznych. Regularność zabiegów higienicznych w obu przypadkach powinna pozostać taka sama.

Co może się stać, jeśli nie myje się penisa przez dłuższy czas?

Jeśli higiena penisa jest nieregularna (mycie rzadziej niż raz dziennie), istnieje zwiększone prawdopodobieństwo infekcji i chorób zapalnych. Niewystarczająca higiena prącia jest również przyczyną powstawania mastki i nieprzyjemnego zapachu.

Czy mogę myć główkę penisa mydłem?

Główkę penisa można myć mydłem, które nie powoduje podrażnień, pieczenia i zaczerwienienia skóry, zachowując ostrożność. Jeśli wystąpią skutki uboczne, należy skonsultować się z lekarzem, który pomoże dobrać inne produkty do higieny intymnej.

Czy w okolicy członka można stosować talk lub dezodoranty?

Dezodoranty i talk nie są zalecane do higieny prącia. Podobnie jak w przypadku żeli pod prysznic, składniki tych produktów mogą powodować podrażnienia.

5 of 5 na podstawie 1 ocena
Męska higiena intymna: jak robić to poprawnie?
Autor
Tkachenko Marina
Lekarz ogólny. Siedem lat doświadczenia.

Zadaj pytanie urologowi
«Doctorpro»

Inne artykuły na ten temat

Artykuły powiązane:

Komentarze

Dodaj komentarz

Jacek 5 miesięcy temu
Dzień dobry. Skąd się biorą pryszcze na mosznie?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
5 miesięcy temu
Dzień dobry. Pojawienie się pryszczów na mosznie może być spowodowane infekcją (np. grzybiczą lub wirusową). Aby zdiagnozować i leczyć trądzik na narządach płciowych, należy skonsultować się z lekarzem.
Piotr 5 miesięcy temu
Dzień dobry. Czy powinienem myć główkę penisa, jeśli dotykanie jej sprawia mi ból?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
5 miesięcy temu
Dzień dobry. Zasad codziennej higieny penisa należy przestrzegać nawet w przypadku bólu. Podczas mycia główki penisa należy zachować ostrożność – uważać, aby zbytnio nie naciskać na penisa i nie pocierać skóry. Jeśli dotykanie główki powoduje ból, należy skonsultować się z urologiem.
Władysław 5 miesięcy temu
Dobry wieczór. Dlaczego po oddaniu moczu trzeba użyć papieru toaletowego?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
5 miesięcy temu
Dzień dobry. Pozostałości moczu przyczyniają się do gromadzenia się mastki pod napletkiem i zwiększają ryzyko chorób zapalnych i zakaźnych. Regularne podcieranie się papierem toaletowym po oddaniu moczu jest formą zapobiegania infekcjom i stanom zapalnym.
Ludomir 5 miesięcy temu
Dzień dobry. Jak powinna wyglądać higiena obszaru pod pachami u mężczyzn?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
5 miesięcy temu
Dzień dobry. Higiena okolicy pod pachami obejmuje regularne mycie skóry wodą z mydłem, usuwanie zbędnego owłosienia i stosowanie antyperspirantów, by zapobiec powstawaniu nieprzyjemnego zapachu.
Lech 5 miesięcy temu
Dzień dobry. Co może być przyczyną pieczenia główki penisa?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
5 miesięcy temu
Dzień dobry. Przyczyną pieczenia główki penisa są choroby weneryczne, infekcje grzybicze lub choroby zapalne (np. zapalenie żołędzi lub cewki moczowej). W celu ustalenia przyczyny należy umówić się na konsultację z lekarzem urologiem.
Administratorem danych osobowych jest DOCTORPRO POLAND SP. Z O.O. z siedzibą w Łodzi oraz DOCTORPRO WROCLAW SP. Z O.O. z siedzibą we Wrocławiu. Niniejsza strona internetowa używa plików „cookies” w celach określonych w Polityce plików cookies, w szczególności w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania strony oraz dostosowania wyglądu strony do indywidualnych preferencji użytkowników (personalizacja).
Kliknij „Akceptuję” jeżeli zgadzasz się na użycie plików „cookies” do celów opisanych w Polityce plików cookies. Możesz również nie wyrazić zgody na użycie plików „cookies”. Wyłączenie plików cookies może spowodować trudności w korzystaniu ze strony.
Formularz kontaktowy
Klikając na "Wyślij" wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych i akceptujesz warunki polityki prywatności umowy użytkownika umowy użytkownika
Превышен лимит запросов. Попробуйте через 5 мин.

Pliki cookie - szczegóły

Cookies systemowe
Cookies systemowe są niezbędne do uruchomienia podstawowych funkcji tej strony – formularzy zgłoszeniowych, ocen artykułów itp. Te pliki cookie nie przechowują żadnych danych osobowych
Funkcjonalne pliki cookies
Marketingowe pliki cookies