+48 800 003 033

Jak wygląda odejście czopa śluzowego?

Jak wygląda odejście czopa śluzowego?
ginekologia
Zaktualizowano: 15 September 2023
Czytać 7 minut Opublikowano: 15 September 2023 3273
Podczas ciąży w szyjce macicy tworzy się czop śluzowy, który stanowi naturalną barierę ochronną między macicą a płodem. Czop śluzowy chroni przed przenikaniem drobnoustrojów chorobotwórczych, zapobiegając infekcjom i stanom zapalnym.

Czop śluzowy może pojawić się w ostatnich tygodniach ciąży i oznaczać zbliżający się poród.

Dlaczego podczas ciąży powstaje czop śluzowy?

Czop śluzowy pojawia się we wczesnej ciąży w wyniku zmian hormonalnych w organizmie kobiety (a zwłaszcza aktywnego wzrostu poziomu estrogenu i progesteronu). Gruczoły szyjki macicy produkują śluz, który po zapłodnieniu staje się bardziej gęsty i gromadzi się, tworząc skrzep.

Czym jest czop śluzowy?

Czop śluzowy to skrzep śluzu, który tworzy się w szyjce macicy podczas ciąży. Zatyka on kanał szyjki macicy i chroni macicę oraz zarodek przed czynnikami mechanicznymi, bakteriami i przedwczesnym otwarciem kanału rodnego. 

Jak wygląda czop śluzowy u kobiet ciężarnych?

Czop śluzowy u kobiet ciężarnych to nagromadzenie białego, przezroczystego lub różowego śluzu, w którym może znajdować się także domieszka krwi. Zazwyczaj czop śluzowy ma rozmiar od dwóch do czterech centymetrów (jest mniej więcej wielkości orzecha włoskiego).

Kiedy odchodzi czop śluzowy?

Pod koniec trzeciego trymestru ciąży poziom estrogenu wzrasta, ściany macicy wygładzają się, a szyjka macicy stopniowo otwiera się, dzięki czemu czop mięknie i odchodzi z kanału szyjki macicy. Odejście czopa ma miejsce zwykle w 37-40 tygodniu ciąży (dziewiątym miesiącu); najczęściej pięć do siedmiu dni przed porodem.

Dlaczego czop śluzowy może odejść wcześniej?

Odejście czopa śluzowego przed 37 tygodniem ciąży może być wywołane przez czynniki zewnętrzne. Przyczyny wczesnego odejścia czopa:

 • skurcze macicy w trakcie fałszywych (treningowych) skurczów;
 • uraz zewnętrzny (np. po badaniu pochwy na fotelu ginekologicznym);
 • silny skurcz mięśni pochwy (np. podczas niekontrolowanego i intensywnego wysiłku fizycznego lub w trakcie stosunku płciowego).

W przypadku wczesnego odejścia czopa kanał szyjki macicy pozostaje otwarty, co osłabia ochronę macicy i płodu przed infekcjami. Po usunięciu czopa we wczesnej ciąży konieczne jest badanie i konsultacja z ginekologiem w celu wykluczenia powikłań (np. łożyska przodującego lub przedwczesnego odklejenia łożyska). Lekarz zaleci również szereg środków ostrożności w celu uniknięcia powikłań (np. unikanie kąpieli w wannie, basenie i otwartych zbiornikach wodnych, częste zmiany bielizny, abstynencja seksualna, stosowanie antykoncepcji mechanicznej).

Jakie objawy wskazują na nieprawidłowości i zagrożenie dla płodu?

Wszelkie nietypowe zmiany w charakterze wydzieliny lub pogorszenie ogólnego stanu zdrowia w czasie ciąży wymagają uwagi i mogą wskazywać na rozwój nieprawidłowości. Niebezpieczne objawy w ciąży:

 • krwawe upławy z pochwy;
 • ból brzucha lub dolnej części pleców;
 • zmiany w aktywności płodu (słabe ruchy płodu);
 • nudności i wymioty w drugim lub trzecim trymestrze ciąży;
 • przedwczesne odejście czopa śluzowego lub wyciek płynu owodniowego (do 38 tygodnia ciąży);
 • podwyższone ciśnienie krwi;
 • skurcze macicy, wrażenie twardego brzucha;
 • silny obrzęk kończyn;
 • osłabienie i zawroty głowy;
 • swędzenie i zażółcenie skóry (objaw cholestazy ciążowej).

Jeśli występują oznaki nieprawidłowości ciąży, należy udać się do ginekologa-położnika. Lekarz skieruje na badania laboratoryjne i USG płodu.

Dlaczego w czopie śluzowym znajduje się krew?

Czop śluzowy może zawierać niewielką ilość krwi z powodu uszkodzenia naczyń włosowatych szyjki macicy podczas jej otwierania się. Jeśli jednak czop śluzowy wydostaje się wraz z jasnoczerwoną, krwawą wydzieliną (objętość ok. 15-30 ml, około łyżki stołowej), należy zgłosić się do lekarza, ponieważ krwawienie może wskazywać na przerwanie łożyska.

Jak wygląda odejście czopa śluzowego w ciąży?

Czop śluzowy może od razu odejść w całości (jako galaretowaty skrzep śluzu) lub odchodzić częściowo w ciągu kilku godzin albo dni. Stopniowe odchodzenie czopa śluzowego może objawiać się lepką, białą lub różowawą wydzieliną, którą można zobaczyć na bieliźnie. W niektórych przypadkach czop wydostaje się wraz z płynem owodniowym. Jeśli płyn owodniowy wypłynie, konieczne jest udanie się na porodówkę, ponieważ wkrótce rozpocznie się poród.

Jakie są odczucia przy odejściu czopa śluzowego?

Usunięciu czopa nie towarzyszy ból; w rzadkich przypadkach kobieta może odczuwać łagodny ból ciągnący w podbrzuszu lub dyskomfort w pochwie. Gdy śluz zniknie i zaczną się skurcze, należy udać się na oddział położniczy.

Co robić, gdy odchodzi czop śluzowy?

Odejście czopa śluzowego pod koniec trzeciego trymestru ciąży (38-40 tydzień) jest naturalnym procesem fizjologicznym, który wskazuje, że organizm przygotowuje się do zbliżającego się porodu. Jeśli odejściu czopa nie towarzyszy ból w dolnej części pleców i brzucha, nie jest to niebezpieczne dla kobiety ani dziecka i nie wymaga pilnej hospitalizacji.

Jeśli czop śluzowy odejdzie wraz z płynem owodniowym, a pacjentka odczuwa ból i skurcze, należy jak najszybciej udać się do szpitala, ponieważ poród wkrótce się rozpocznie. Ważne jest również, aby udać się do ginekologa, gdy czop śluzowy odejdzie we wczesnym okresie ciąży.

Po jakim czasie od odejście czopa zacznie się poród?

Usunięcie czopa z kanału szyjki macicy wskazuje, że ciało kobiety przygotowuje się do porodu. Nie tylko usunięcie czopa może wskazywać na zbliżający się termin porodu. Objawy zwiastujące poród u kobiet rodzących po raz pierwszy to:

 • obniżenie brzucha;
 • fałszywe skurcze (zwykle występują po 38 tygodniu ciąży);
 • zwiększenie obfitości wydzieliny z pochwy;
 • spadek masy ciała z powodu zmniejszenia obrzęku.

To, kiedy rozpocznie się poród po odejściu czopa śluzowego zależy od indywidualnych cech organizmu kobiety. Może rozpocząć się w ciągu jednego lub dwóch tygodni, kilku dni lub nawet kilku godzin.

Ginekologia w Doctorpro Łódź

Jak wygląda odejście czopa śluzowego?
Adres
ul. Stefana Jaracza 64, 90-251 Łódź, Polska. Opera Park
Nr telefonu
Harmonogram
Pon-Sob: 8:00-20:00

Popularne pytania

Jak odróżnić czop śluzowy od wydzieliny pochwowej?

W czasie ciąży ilość wydzieliny może wzrosnąć na skutek zwiększonego poziomu estrogenu i zwiększonego przepływu krwi do pochwy. Wydzielina z pochwy w trakcie ciąży jest zazwyczaj przezroczysta lub biała, w przeciwieństwie do czopa śluzowego, który może mieć kolor od jasnoróżowego do ciemnobrązowego. Konsystencja wydzieliny pochwowej jest bardziej płynna i kleista, podczas gdy śluz jest gęsty i zawiesisty.

Jeśli w trakcie ciąży pojawią się upławy z domieszką krwi, konieczna jest konsultacja z ginekologiem-położnikiem. Lekarz będzie w stanie odróżnić czop śluzowy od wydzieliny pochwowej i zalecić dalsze działania, aby uniknąć powikłań.

Czy czop śluzowy może odejść na wczesnym etapie ciąży?

Czop śluzowy może odejść na wczesnym etapie ciąży, jeśli zostanie uszkodzony w czasie nieostrożnego stosunku płciowego lub badania ginekologicznego. Choroby zapalne (np. zapalenie pochwy lub zapalenie sromu) mogą również powodować przedwczesne odejście czopu śluzowego.

Czy czop śluzowy zawsze odchodzi?

Czop śluzowy odchodzi zawsze. Może to nastąpić przedwcześnie (w trzecim trymestrze ciąży) lub dopiero podczas porodu; wówczas będzie niezauważalne dla kobiety.

Jak przyspieszyć odejście czopa śluzowego?

Nie ma potrzeby przyspieszać odejścia czopa śluzowego. Nie przyspieszy to bowiem porodu. Co więcej, samodzielne próby przyspieszenia odejścia czopa mogą być niebezpieczne zarówno dla kobiety, jak i dla płodu. Ciążę i poród musi nadzorować lekarz.

Jaki kolor może mieć czop śluzowy u kobiet w ciąży?

Prawidłowy czop śluzowy może mieć różne kolory: biały, przezroczysty, żółtawy, różowy, brązowy lub brunatny (z powodu plamek krwi). Zielony kolor śluzu wskazuje na niedotlenienie płodu i wymaga hospitalizacji. Niepokojącym objawem jest również krwawa wydzielina z pochwy w połączeniu z odejściem czopa śluzowego – może wskazywać na przedwczesne odklejenie się łożyska.

5 of 5 na podstawie 1 ocena
Jak wygląda odejście czopa śluzowego?
Autor
Tkachenko Marina
Lekarz ogólny. Siedem lat doświadczenia.

Zadaj pytanie ginekologowi
«Doctorpro»

Inne artykuły na ten temat

Artykuły powiązane:

Komentarze

Dodaj komentarz

Teresa 8 miesięcy temu
Dzień dobry! Czop śluzowy odszedł mi w 39 tygodniu ciąży. Czy muszę już jechać na porodówkę?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
8 miesięcy temu
Dzień dobry. Czop śluzowy jest zwiastunem porodu – oznacza, że szyjka macicy zaczyna się rozwierać. Poród może rozpocząć się za kilka tygodni lub kilka dni. Jeśli nie ma skurczów ani wycieku płynu owodniowego, nie musi Pani natychmiast jechać do szpitala. Jeśli jest Pani zaniepokojona, proszę skonsultować się z lekarzem prowadzącym.
Żelisława 8 miesięcy temu
Dzień dobry. Czop śluzowy odchodzi po trochu. Czy powinnam to jakoś przyspieszyć?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
8 miesięcy temu
Dzień dobry. Czop śluzowy może odchodzić stopniowo w formie małych fragmentów śluzu, które mogą być widoczne na bieliźnie. Nie trzeba przyspieszać tego procesu. W przypadku niepokojących objawów, takich jak upławy z krwią lub ból brzucha, należy skonsultować się z ginekologiem.
Agnieszka 9 miesięcy temu
Dzień dobry. Gdzie znajduje się czop śluzowy u kobiety w ciąży?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
9 miesięcy temu
Dzień dobry. Czop śluzowy u kobiet w ciąży tworzy się w kanale szyjki macicy. Czop śluzowy blokuje kanał szyjki macicy i pełni funkcję bariery ochronnej dla macicy i płodu – chroni przed infekcjami.
Samuela 9 miesięcy temu
Dzień dobry. Jak długo trwa odejście czopu śluzowego u kobiety w ciąży?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
9 miesięcy temu
Dzień dobry. Długość odchodzenia czopu śluzowego jest indywidualna. Czop śluzowy może odejść cały naraz i wyglądać jak grudka gęstego śluzu. Może również odchodzić fragmentami przez kilka godzin lub kilka dni.
Karina 9 miesięcy temu
Dzień dobry. U kobiety w 37 tygodniu ciąży wypadł czop śluzowy, czy zbliża się poród?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
9 miesięcy temu
Dzień dobry. Odejście czopu śluzowego pod koniec trzeciego trymestru (w 37-40 tygodniu) jest naturalnym procesem fizjologicznym, który wskazuje na przygotowanie organizmu do porodu (ścieńczenie i rozciągnięcie szyjki macicy). Termin porodu po odejściu czopu śluzowego może wahać się od dwóch do trzech tygodni do kilku dni. Odejście czopu śluzowego, któremu nie towarzyszy krwawa wydzielina, ból\, skurcze lub wyciek płynu owodniowego nie wymaga hospitalizacji.
Administratorem danych osobowych jest DOCTORPRO POLAND SP. Z O.O. z siedzibą w Łodzi oraz DOCTORPRO WROCLAW SP. Z O.O. z siedzibą we Wrocławiu. Niniejsza strona internetowa używa plików „cookies” w celach określonych w Polityce plików cookies, w szczególności w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania strony oraz dostosowania wyglądu strony do indywidualnych preferencji użytkowników (personalizacja).
Kliknij „Akceptuję” jeżeli zgadzasz się na użycie plików „cookies” do celów opisanych w Polityce plików cookies. Możesz również nie wyrazić zgody na użycie plików „cookies”. Wyłączenie plików cookies może spowodować trudności w korzystaniu ze strony.
Formularz kontaktowy
Klikając na "Wyślij" wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych i akceptujesz warunki polityki prywatności umowy użytkownika umowy użytkownika
Превышен лимит запросов. Попробуйте через 5 мин.

Pliki cookie - szczegóły

Cookies systemowe
Cookies systemowe są niezbędne do uruchomienia podstawowych funkcji tej strony – formularzy zgłoszeniowych, ocen artykułów itp. Te pliki cookie nie przechowują żadnych danych osobowych
Funkcjonalne pliki cookies
Marketingowe pliki cookies