+48 800 003 033

Czerwone plamy na skórze: dlaczego się pojawiają, co oznaczają i jak się ich pozbyć?

Czerwone plamy na skórze: dlaczego się pojawiają, co oznaczają i jak się ich pozbyć?
dermatologia
Zaktualizowano: 12 February 2025
Czytać 10 minut Opublikowano: 12 February 2025 263
Według statystyk prawie każda osoba przynajmniej raz w życiu zmaga się z wysypką na skórze. Zmiany skórne mogą mieć charakter zakaźny, alergiczny, neurologiczny lub zapalny.

Czym jest czerwona plama na skórze?

Czerwone plamy na skórze mogą różnić się rozmiarem, lokalizacją i teksturą. Mogą mieć gładkie lub rozmyte krawędzie, być płaskie lub uniesione ponad otaczającą je zdrową skórę. Odcienie plam mogą wahać się od jasnoróżowego do głębokiej czerwieni, czasami zmieniając kolor na bordowy lub fioletowy. Pod wpływem nacisku plamka może stać się bardziej intensywna lub blednąć.

Dlaczego pojawiają się czerwone plamy na skórze?

Zadaj pytanie dermatologii
«Doctorpro»

Czerwone plamy na skórze często świadczą o schorzeniach dermatologicznych, w tym liszaju płaskim, zapaleniu skóry, łuszczycy, trądziku różowatym i trądziku. Inne przyczyny czerwonych plam na skórze:

  • choroby wirusowe (np. ospa wietrzna, mięczak zakaźny);
  • infekcje bakteryjne (w tym paciorkowcowe zapalenie gardła, liszajec zakaźny);
  • choroby grzybicze i pasożytnicze (nużyca);
  • reakcje alergiczne;
  • kontakt z substancjami drażniącymi lub chemikaliami;
  • niekontrolowane lub długotrwałe stosowanie leków;
  • ukąszenia owadów, pająków, węży;
  • choroby autoimmunologiczne (np. toczeń rumieniowaty układowy lub reumatoidalne zapalenie stawów);
  • zapalenie naczyń krwionośnych (choroba Kawasaki).

Poprzez aktywację układu nerwowego i uwalnianie hormonów stresu (adrenaliny i kortyzolu) stres emocjonalny lub fizyczny może powodować czerwone plamy na skórze, które nie swędzą ani nie bolą. Hormony te zwiększają przepływ krwi i rozszerzają naczynia krwionośne, prowadząc do miejscowego zaczerwienienia, szczególnie na twarzy, szyi i klatce piersiowej. Stres osłabia również układ odpornościowy i wyzwala uwalnianie histaminy, powodując reakcje podobne do alergii.

Jakie są rodzaje czerwonych plam na skórze?

Wygląd plam na skórze różni się w zależności od przyczyny ich powstania.

Rodzaje czerwonych plam na skórze

Typ

Charakterystyka

Alergiczne

Zwykle mają jasnoczerwony lub różowy kolor i mogą różnić się wielkością – od małych (do jednego centymetra) do dużych (od trzech do pięciu centymetrów) zmian. Plamy często pojawiają się po kontakcie z alergenem (kosmetyki, chemia gospodarcza, żywność, leki). Skóra wokół zmiany może swędzieć i lekko puchnąć. Plamom czasami towarzyszą wypukłe, blade pęcherze na tle zaczerwienionej skóry.

Urazowe

Pojawiają się w wyniku fizycznego oddziaływania na skórę (np. uderzenia, stłuczenia lub silnego ucisku). Początkowo mają intensywnie czerwony odcień, następnie ciemnieją, stają się fioletowe lub brązowe w miarę gojenia. Ich wygląd może zmieniać się z czasem – od obrzęku po pojawienie się siniaka o rozmytych krawędziach. Urazowe czerwone plamy na skórze zazwyczaj bolą przy dotyku lub nacisku.

Chemiczne

Czerwone plamy po chemikaliach mają niewyraźne krawędzie, mogą boleć i swędzieć. W niektórych przypadkach pojawiają się pęcherze, złuszczenia lub owrzodzenia (jeśli warstwa ochronna skóry jest uszkodzona). Plamy powstają po kontakcie z substancjami drażniącymi lub żrącymi (zasady, kwasy, niektóre środki czyszczące).

Onkologiczne

Czerwone plamy na skórze zaatakowanej nowotworem (np. czerniakiem lub rakiem podstawnokomórkowym) mogą mieć nieregularne lub „postrzępione” krawędzie i niejednolity kolor (czerwony, brązowy, czarny). Z czasem zmiany mogą powiększać się, zmieniać kolor, czasami krwawić lub pokrywać się strupami.

Wirusowe

Różowe lub czerwone plamki na skórze są zazwyczaj punktowe i niewielkie. Infekcje wirusowe, w tym odra, różyczka i ospa wietrzna, powodują niewielką wysypkę na całym ciele, której towarzyszy gorączka, osłabienie, bóle mięśni lub stawów oraz ogólne rozbicie. Skóra wokół plam często wygląda na zaognioną i jest ciepła lub gorąca w dotyku, a zmiany mogą być uniesione lub płaskie (w zależności od rodzaju infekcji).

Grzybicze

Plamy w infekcjach grzybiczych (takich jak liszaj płaski) są zwykle okrągłe, czerwone, z wyraźnymi, uniesionymi krawędziami i jasnym środkiem. Mogą się łuszczyć, swędzieć i powiększać. Zmiany pojawiają się zwykle na wilgotnych obszarach skóry (np. pod pachami lub w pachwinach), ale mogą również występować na odsłoniętych częściach ciała, rozprzestrzeniając się na fałdach skórnych.

Bakteryjne

Czerwone plamy w infekcjach bakteryjnych są często zaognione, mają ciemną obwódkę i ropne lub wypełnione płynem pęcherze w środku. Plamy bakteryjne mogą być spowodowane zapaleniem mieszków włosowych, liszajem i ropniami. Wysypka jest bolesna, skóra wokół niej jest ciepła w dotyku, a czasami występuje obrzęk i gorączka w dotkniętym obszarze. Plamy mogą rozprzestrzeniać się po całym ciele, jeśli nie są leczone prawidłowo lub w odpowiednim czasie.

Pasożytnicze

Małe swędzące czerwone plamy z charakterystycznymi guzkami lub niewielkimi pęcherzami. Występują po ukąszeniach owadów (np. pcheł, pluskiew) lub chorób pasożytniczych, w tym świerzbu lub nużycy. Wysypka może rozprzestrzeniać się na zdrowe obszary skóry, zwłaszcza w przypadku drapania. Swędzenie często nasila się w nocy, powodując dyskomfort i zaburzenia snu.

Naczyniowe

Plamy mają czerwony lub niebieskawy kolor. Spowodowane są zmianami w naczyniach krwionośnych skóry, które mogą być wywołane przez naczyniaki, teleangiektazje (pajączki naczyniowe) i "plamy winne". Czerwone plamy naczyniowe na skórze są często wrodzone i zwykle nie powodują bólu, pieczenia ani swędzenia.

Pigmentacyjne

Brązowe lub ciemnoczerwone plamy spowodowane zwiększoną produkcją melaniny. Wyróżnia się pieprzyki, piegi i plamy starcze, które mogą pojawiać się wraz z wiekiem. Najczęściej plamy pigmentacyjne są wywołane intensywną ekspozycją na słońce lub zmianami hormonalnymi, a także naturalnym starzeniem się.

Krwotoczne

Pojawiają się z powodu krwotoków w skórze, co sprawia, że stają się czerwone, następnie niebieskie i stopniowo żółtawe w miarę gojenia. Czerwonożółte plamy na skórze są spowodowane siniakami, zadrapaniami lub zaburzeniami krzepnięcia krwi (takimi jak skaza krwotoczna). Plamy mogą wyglądać jak małe kropki (wybroczyny) lub większe siniaki (krwiaki).

Termiczne

Oparzenia mają ostre krawędzie, czerwony kolor, są bolesne i często towarzyszą im pęcherze. Powstają w wyniku kontaktu z gorącymi przedmiotami, płynami lub długotrwałej ekspozycji na światło słoneczne. Plamy mogą z czasem ciemnieć lub pozostawiać blizny (w przypadku głębokich zmian skórnych).

Autoimmunologiczne

Czerwone lub różowe twarde plamy na skórze mogą być związane z chorobami autoimmunologicznymi, w tym łuszczycą lub toczniem rumieniowatym układowym. W łuszczycy czerwone plamy na skórze są często pokryte srebrzystymi łuskami, które sprawiają, że wyglądają na błyszczące, mogą swędzieć i być zaognione. Toczeń może powodować czerwone „motylkowe” plamy na twarzy, które pokrywają policzki i grzbiet nosa. Plamom autoimmunologicznym często towarzyszy dyskomfort, czasami ból i pieczenie.

Hormonalne

Plamy spowodowane zmianami hormonalnymi zwykle pojawiają się u kobiet w ciąży lub w okresie menopauzy. Ze zmianami hormonalnymi i ekspozycją na słońce związana jest na przykład melasma (inaczej ostuda, wywołująca czerwono-brązowe plamy na twarzy). Plamy mają nieregularny kształt, ale nie powodują swędzenia ani bólu.

Farmakologiczne

Pojawiają się jako efekt uboczny leków. Zazwyczaj mają kolor czerwony lub różowy i przypominają reakcję alergiczną bądź pokrzywkę. Najczęściej występują na skórze rąk, nóg, pleców czy brzucha. Oprócz zaczerwienienia czasami towarzyszy im swędzenie lub łuszczenie.

Psychosomatyczne

Czasami stres lub poważne zaburzenia emocjonalne mogą powodować występowanie czerwonych plam na skórze. Zmiany mogą pojawiać się i znikać nagle, mają czerwony bądź różowy kolor i towarzyszy im swędzenie lub pieczenie. Plamy psychosomatyczne często powstają na szyi, klatce piersiowej, twarzy i znikają samoistnie po wyeliminowaniu stresu.

Jednolite okrągłe czerwone plamy na skórze

Jednolite okrągłe czerwone plamy na skórze mają często jednorodny kolor i wyraźne granice, zwykle nie łuszczą się i nie są bolesne. Mogą pojawiać się z różnych powodów, w tym reakcji alergicznych, kontaktowego zapalenia skóry, ukąszeń owadów lub chorób zakaźnych, np. półpaśca.

Plamy mogą być również spowodowane zmianami naczyniowymi w naczyniach włosowatych, które rozszerzają się bądź pękają z powodu stanu zapalnego lub podrażnienia. W niektórych przypadkach jednolite czerwone plamy mogą być reakcją na stres bądź wynikać z ekspozycji na czynniki zewnętrzne (takie jak chemikalia lub słońce).

Duże czerwone plamy

Duże czerwone plamy na skórze mogą mieć głęboki kolor, często mają niewyraźne krawędzie i obejmują znaczny obszar ciała. Czasami plamom towarzyszy obrzęk, swędzenie lub ból, mogą zmieniać kształt i rozmiar.

Duże plamy są zwykle związane z poważniejszymi lub ogólnoustrojowymi przyczynami, w tym ciężkimi reakcjami alergicznymi (np. obrzęk naczynioruchowy), infekcjami (szkarlatyna, róża). Choroby zapalne skóry (pokrzywka, łuszczyca), zaburzenia autoimmunologiczne (toczeń rumieniowaty układowy) lub krwawienie wewnętrzne mogą również powodować duże plamy na skórze.

Czerwone plamy wyglądające jak oparzenia

Czerwone plamy na skórze przypominające oparzenia, które swędzą, mogą być wynikiem reakcji alergicznej, kontaktu z substancjami drażniącymi (np. chemikaliami) lub ukąszeń owadów. W opisanych przypadkach plamom często towarzyszy swędzenie, stan zapalny i uczucie pieczenia, a skóra wokół wysypki może wyglądać na zaognioną lub opuchniętą.

Czerwone, podobne do oparzeń plamy na skórze, które nie swędzą, mogą wskazywać na uszkodzenia termiczne lub słoneczne. Zaczerwienienie jest spowodowane rozszerzonymi naczyniami włosowatymi, może być bolesne przy dotykaniu i może zacząć się łuszczyć kilka dni po przegrzaniu lub ekspozycji na intensywne światło słoneczne.

Czerwone plamy z białym środkiem

Czerwona plama z białym środkiem na skórze może wskazywać na rumień obrączkowaty, stan zapalny, w którym plamy mają charakterystyczny kształt pierścienia. Plamy na skórze są zwykle okrągłe, mają dobrze zaznaczoną czerwoną obwódkę, mogą być pojedyncze lub łączyć się w większe ogniska, często stopniowo zwiększając swój rozmiar. Rumień w kształcie pierścienia może występować w przypadku infekcji, chorób autoimmunologicznych lub reakcji alergicznych.

Suche, łuszczące się, szorstkie czerwone plamy

Suche i szorstkie czerwone plamy na skórze mogą być oznaką schorzeń dermatologicznych, w tym łuszczycy, egzemy, infekcji grzybiczych lub kontaktowego zapalenia skóry. Plamy na skórze charakteryzują się zwykle jasnoczerwonym kolorem, czasem ze srebrzystymi lub białymi łuskami na powierzchni.

Łuszczyca wywołuje wyraźne czerwone, suche plamy na skórze, które zwykle zlokalizowane są na łokciach, kolanach lub plecach. Egzema może powodować swędzenie i stan zapalny, podczas gdy infekcje grzybicze przyczyniają się do powstawania plam w kształcie pierścieni z wyraźnymi granicami.

Czerwone wybrzuszone, opuchnięte plamy na skórze

Czerwone wybrzuszone plamy na skórze mogą mieć charakter alergiczny, zakaźny lub zapalny. Takie wysypki często występują wraz z pokrzywką, gdy na skórze pojawiają się czerwone opuchnięte obszary, które mogą silnie swędzieć.

Pęcherzowe plamy na skórze o czerwonym zabarwieniu mogą być również objawem ukąszeń owadów (takich jak komary lub kleszcze), które powodują miejscowy stan zapalny i obrzęk. W niektórych przypadkach plamy mogą być związane z liszajem lub rumieniem; wysypka pojawia się, gdy skóra reaguje na bakterie lub wirusy.

Zwielokrotniona wysypka na skórze w postaci czerwonych plam

Liczne czerwone plamy z pęcherzami na skórze mogą występować w przypadku infekcji wirusowych, w tym ospy wietrznej, odry lub różyczki. Na infekcje wirusowe mogą wskazywać objawy towarzyszące, takie jak gorączka, złe samopoczucie, bóle głowy, katar, kaszel i bóle ciała. Wysypka może być również objawem alergicznego zapalenia skóry, pokrzywki, egzemy lub łuszczycy.

Czerwone mokre (wodniste) plamy na skórze

Czerwone wodniste plamy na skórze zwykle pojawiają się jako obszary zapalne z przezroczystym lub mętnym płynem wewnątrz. Zmiany mogą być otoczone zaczerwienioną skórą i mieć nieregularne lub zaokrąglone krawędzie. Czerwone wodniste plamy na skórze są zwykle ciepłe w dotyku, miękkie i wilgotne, a płyn może być uwalniany po lekkim naciśnięciu dotkniętych obszarów.

Wysypka taka często występuje w przypadku egzemy, zapalenia skóry lub infekcji bakteryjnych. Mokre plamy mogą również wynikać z reakcji alergicznych lub chorób grzybiczych, w których skóra ulega zapaleniu w odpowiedzi na infekcję lub podrażnienie.

Nierówne lub rozmyte czerwone plamy

Nierówne lub rozmyte czerwone plamy na skórze mają zwykle niewyraźny kształt bez zarysowanych granic, przez co wyglądają jak obszary objęte stanem zapalnym. Mogą być jasne lub matowe, z różną intensywnością zaczerwienienia i często towarzyszy im swędzenie, pieczenie lub ból. Plamy mogą występować przy reakcjach alergicznych, chorobach zakaźnych, w tym opryszczce. Rozmyte czerwone plamy mogą również wskazywać na stany zapalne, w których skóra reaguje na bodźce zewnętrzne lub wewnętrzne.

Które czerwone plamy na skórze wymagają konsultacji lekarskiej?

Należy skonsultować się z dermatologiem, jeśli czerwonym plamom na skórze towarzyszy swędzenie, ból, obrzęk, ropna lub krwawa wydzielina czy wzrost temperatury ciała. Ważne jest, aby zasięgnąć porady lekarza, jeśli czerwone plamy na skórze nie ustępują przez kilka dni, powiększają się lub zmieniają (na przykład kształt). Z lekarzem należy skonsultować się także, jeśli czerwone plamy na skórze stają się gorące w dotyku lub gdy występują bóle głowy, mięśni lub stawów.

Czerwone plamy na skórze, które wyglądają jak znamiona, mogą wskazywać na rozwój czerniaka. Należy pilnie umówić się na wizytę u lekarza, jeśli narośla skórne powiększają się, stają się szorstkie, krwawią lub bolą. Zmiany w teksturze i konturach nowotworu mogą również wskazywać na proces onkologiczny.

Co zrobić, jeśli na skórze pojawią się czerwone plamy?

Jeśli na skórze pojawią się czerwone plamy, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem, który przeanalizuje objawy, zbierze wywiad i zapyta o choroby występujące w rodzinie pacjenta. Diagnostyka wysypki na skórze może obejmować:

  • badanie fizykalne. Pozwala dermatologowi ocenić wygląd plam, ich lokalizację, kształt, teksturę i rozmiar. Podczas badania lekarz może zidentyfikować powiązane objawy, w tym obrzęk, swędzenie lub łuszczenie, strupy, pęcherzyki i krosty, aby pomóc w postawieniu wstępnej diagnozy;
  • dermatoskopia. Do badania używany jest specjalny instrument (dermatoskop), służący do oglądania dotkniętych chorobą obszarów skóry pod wielokrotnym powiększeniem. Dermatoskopia pomaga wykryć zmiany naczyniowe lub oznaki stanu zapalnego, a także różnice w strukturze skóry, co jest ważne dla diagnozy chorób dermatologicznych, w tym łuszczycy, egzemy, kontaktowego zapalenia skóry, łagodnych i złośliwych nowotworów;
  • badania krwi. Obejmują pobranie krwi żylnej i są pomocne w określeniu przyczyny wysypki skórnej. Na przykład podwyższony poziom białych krwinek może wskazywać na chorobę bakteryjną (w tym liszajec), eozynofile na reakcję alergiczną lub infekcję pasożytniczą, a przeciwciała lub specyficzne markery stanu zapalnego – na choroby autoimmunologiczne, w tym toczeń rumieniowaty układowy lub łuszczycę.

Lekarz może również zlecić pobranie wycinka skóry, co pomaga wykryć schorzenia zakaźne lub choroby skóry. Procedura ta polega na biopsji niewielkiej liczby komórek z górnej warstwy zmienionej chorobowo skóry za pomocą sterylnego narzędzia (zwykle skalpela lub specjalnego ostrza) w celu późniejszego badania mikroskopowego.

Jak można leczyć czerwone plamy na skórze?

W leczeniu ciemnoczerwonych plam na skórze można stosować leki, zastrzyki lub zabiegi chirurgiczne. Metody leczenia czerwonych plam mogą obejmować:

  • leczenie farmakologiczne. Leki mogą być stosowane miejscowo (kremy, maści) lub ogólnoustrojowo (tabletki, zastrzyki). Na przykład leki przeciwhistaminowe pomagają w reakcjach alergicznych, zmniejszając swędzenie i zaczerwienienie, antybiotyki oraz leki przeciwgrzybicze są przepisywane na choroby zakaźne, a kortykosteroidy na stany zapalne;
  • osocze bogatopłytkowe. Procedura wykorzystuje własne osocze pacjenta wzbogacone płytkami krwi. Osocze jest wstrzykiwane w problematyczne obszary skóry. Terapię osoczem stosuje się w leczeniu łuszczycy, egzemy, zapalenia skóry i trądziku różowatego. Płytki krwi zawarte w osoczu stymulują regenerację skóry, zmniejszają stan zapalny, przyspieszają gojenie i normalizują krążenie krwi, co pomaga zmniejszyć objawy choroby oraz poprawić kondycję skóry;
  • mezoterapia. Polega na wstrzykiwaniu małych dawek leków w środkową warstwę skóry. Preparaty, w tym witaminy, aminokwasy, przeciwutleniacze, mogą być stosowane w leczeniu łojotoku i innych chorób związanych z zaburzoną produkcją sebum. Zastrzyki z mezokoktajlu pomagają normalizować wydzielanie sebum, zmniejszają stan zapalny i przywracają równowagę skóry. W rezultacie zmniejsza się przetłuszczenie, stan zapalny zostaje wyeliminowany, a skóra zyskuje zdrowszy wygląd;
  • metoda fal radiowych. Służy do usuwania narośli skórnych (np. pieprzyków, brodawek), naczyniaków, rogowacenia czy teleangiektazji (rozszerzonych naczynek). Metoda wykorzystuje działanie fal radiowych, które przenikają przez skórę i wywołują efekty termiczne w patologicznych tkankach. W rezultacie komórki narośli lub formacji naczyniowych są niszczone, co prowadzi do ich usunięcia lub zmniejszenia;
  • krioterapia. Polega na zastosowaniu niskich temperatur w leczeniu chorób skóry. Krioterapia wykorzystuje środki zamrażające (np. ciekły azot) do leczenia kłykcin kończystych, brodawczaków, brodawek, naczyniaków i rogowacenia. Zimno powoduje rozpad komórek w dotkniętych tkankach, przyczyniając się do ich obumarcia i usunięcia z powierzchni skóry.

W centrach medycznych Doctorpro lekarz może przepisać dietę na czerwone plamy na skórze spowodowane reakcjami alergicznymi, chorobami przewodu pokarmowego lub zaburzeniami metabolicznymi. Na przykład w przypadku egzemy, łuszczycy lub alergicznego zapalenia skóry ograniczenie niektórych pokarmów (nabiału, glutenu, pikantnych i tłustych potraw) może zmniejszyć stan zapalny i podrażnienie skóry. Dieta pomaga znormalizować metabolizm, ograniczyć obciążenie układu odpornościowego i zredukować reakcje zapalne, pomagając poprawić zdrowie skóry.

Jak pozbyć się czerwonych plam na skórze?

Dermatolog może pomóc w zwalczeniu czerwonych plam na skórze po ustaleniu przyczyny powstania zmian. Środki stosowane w leczeniu wysypki na skórze mogą obejmować:

  • leki przeciwhistaminowe. Blokują receptory histaminy, substancji wytwarzanej przez organizm w odpowiedzi na alergeny. Leki przeciwhistaminowe zapobiegają patologicznym reakcjom, zmniejszając obrzęk, zaczerwienienie i swędzenie. Stosowane są w alergicznym zapaleniu skóry i pokrzywce;
  • leki przeciwwirusowe. Działają na enzymy wirusowe, zapobiegając ich zdolności do namnażania się i rozprzestrzeniania, co pomaga skrócić czas trwania choroby i zmniejszyć stan zapalny skóry. Zmniejszają ból i przyspieszają gojenie się wysypki;
  • antybiotyki. Działają na bakterie, niszcząc ich ściany komórkowe lub zakłócając funkcje życiowe, pomagają tłumić infekcję i poprawić zdrowie skóry. Antybiotyki miejscowe (maści lub kremy) są stosowane w przypadku małych obszarów zmian, podczas gdy antybiotyki ogólnoustrojowe (w tabletkach lub zastrzykach) są potrzebne w przypadku poważniejszych infekcji powodujących duże plamy na całym ciele;
  • leki przeciwgrzybicze. Zaburzają błonę komórkową lub hamują wzrost grzybów, przyczyniając się do obumarcia patogenów i przywrócenia prawidłowej struktury skóry;
  • kortykosteroidy. Zmniejszają stan zapalny poprzez tłumienie aktywności układu odpornościowego, który w przypadku chorób skóry wywołuje reakcje zapalne. Kortykosteroidy mogą zmniejszyć swędzenie, obrzęk i zaczerwienienie oraz przyspieszyć gojenie obszarów skóry objętych stanem zapalnym. Działają szybko, ale mogą powodować skutki uboczne, w tym ścieńczenie skóry przy długotrwałym stosowaniu;
  • immunomodulatory. Regulują układ odpornościowy, który w chorobach autoimmunologicznych, w tym łuszczycy lub toczniu rumieniowatym układowym, może atakować własne komórki organizmu. Immunomodulatory pomagają zmniejszyć stan zapalny i tłumią nadmierną aktywność układu odpornościowego, zmniejszając objawy skórne choroby i poprawiając ogólny stan pacjenta;
  • niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Blokują enzymy biorące udział w tworzeniu prostaglandyn, substancji wywołujących stan zapalny i ból. NLPZ zmniejszają stan zapalny poprzez redukcję bólu i zaczerwienienia, dzięki czemu są przydatne w stanach zapalnych skóry, w tym w zapaleniu skóry.

W centrach medycznych Doctorpro w przypadku nadmiernej suchości skóry mogą być również przepisywane miejscowe środki nawilżające. Pomagają one przywrócić funkcję barierową skóry, poprawiając jej zdolność do zatrzymywania wilgoci i chroniąc ją przed zewnętrznymi czynnikami drażniącymi. Kremy i balsamy nawilżające tworzą warstwę ochronną na powierzchni skóry, zmniejszając parowanie wilgoci i przyspieszając naprawę uszkodzonego naskórka. Często przepisywane są w przypadku chorób dermatologicznych (np. egzemy, zapalenia skóry, łuszczycy), którym towarzyszy suchość i łuszczenie się skóry.

Czy można całkowicie wyleczyć czerwone plamy?

Prawdopodobieństwo całkowitego wyleczenia wysypki zależy od przyczyny jej pojawienia się. Na przykład gładkie czerwone plamy na skórze spowodowane reakcją alergiczną, bakteryjnymi, wirusowymi lub grzybiczymi chorobami skóry można leczyć farmakologicznie. Plamy, do których pojawienia się doprowadziła łuszczyca, mogą tymczasowo zniknąć, ponieważ choroba ma charakter przewlekły, charakteryzujący się okresami zaostrzeń i remisji.

Czy można zarazić się plamami od innej osoby?

Czerwono-brązowe plamy na skórze nie są przenoszone z osoby chorej na zdrową, ale można zarazić się schorzeniem, które spowodowało wysypkę. Dla przykładu półpasiec przenoszony jest poprzez dotykanie zmienionej chorobowo skóry i dzielenie się przedmiotami higieny osobistej (grzebieniami i ręcznikami) z zakażoną osobą. Ospa wietrzna i liszajec mogą być przenoszone drogą kropelkową lub przez kontakt z pęcherzami zawierającymi wirusy czy bakterie.

Dermatologiczna w Doctorpro Łódź

Czerwone plamy na skórze: dlaczego się pojawiają, co oznaczają i jak się ich pozbyć?
Czerwone plamy na skórze: dlaczego się pojawiają, co oznaczają i jak się ich pozbyć?
Adres
ul. Stefana Jaracza 64, 90-251 Łódź, Polska. Opera Park
Nr telefonu
Harmonogram
Pon-Sob: 8:00-20:00

Umów się na wizytę do lekarza

Popularne pytania

Dlaczego po ekspozycji na słońce lub opalaniu na skórze pojawiają się czerwone plamy?

Czerwone plamy na skórze po długotrwałym przebywaniu na słońcu lub opalaniu są spowodowane ekspozycją na intensywne promieniowanie ultrafioletowe, które prowadzi do uszkodzenia górnych warstw skóry i rozszerzenia naczyń krwionośnych. W odpowiedzi na kontakt z promieniowaniem UV organizm wyzwala reakcję zapalną w celu ochrony i naprawy skóry, co objawia się zaczerwienieniem, uczuciem gorąca oraz swędzeniem.

U osób z wrażliwą skórą lub tendencją do fotodermatozy objawy są bardziej nasilone i nawet krótkotrwała ekspozycja na słońce może prowadzić do rozwoju wysypki w postaci czerwonych plam.

Co oznaczają czerwone plamy na skórze po kąpieli, saunie lub prysznicu?

Czerwone plamy na skórze po kąpieli lub saunie są spowodowane rozszerzaniem się naczyń krwionośnych pod wpływem ciepła, co prowadzi do zwiększenia przepływu krwi do skóry. Gorąca woda i para wodna podnoszą temperaturę ciała i stymulują krążenie krwi, powodując tymczasowe zaczerwienienie, szczególnie u osób o wrażliwej skórze.

Twarda woda zawierająca duże ilości minerałów (np. wapnia i magnezu) zaburza naturalną równowagę skóry, sprawiając, że staje się ona sucha i podatna na podrażnienia, a po prysznicu pojawiają się na niej czerwone plamy. Środki myjące, zwłaszcza te zawierające ostre składniki chemiczne lub substancje zapachowe, mogą powodować reakcje alergiczne i prowadzić do powstawania dużych czerwonych plam na skórze po kąpieli.

Dlaczego po spożyciu alkoholu na skórze pojawiają się czerwone plamy?

Alkohol wpływa na naczynia krwionośne, powodując ich rozszerzenie. Skutkuje to zwiększonym przepływem krwi do skóry i prowadzi do powstawania czerwonych plam na skórze twarzy, szyi i klatki piersiowej, które nie swędzą ani nie bolą. Inne przyczyny czerwonych plam na skórze po spożyciu alkoholu:

  • reakcja na histaminę. Alkohol i dodatki w niektórych napojach (np. siarczyny, barwniki) mogą powodować uwalnianie histaminy. Szczególnie wrażliwe na histaminę są osoby cierpiące na alergie, migreny lub astmę;
  • niedobór enzymu ALDH2. Niektóre osoby mają obniżoną aktywność enzymu dehydrogenazy aldehydowej (ALDH2), który pomaga rozkładać toksyczne substancje powstające podczas metabolizowania alkoholu. W rezultacie aldehyd octowy gromadzi się w organizmie po spożyciu napojów alkoholowych, powodując zaczerwienienie skóry, uczucie gorączki i tachykardię (szybkie bicie serca).

Alkohol (szczególnie bogaty w cukier i dodatki) może zaostrzać stany dermatologiczne, w tym trądzik różowaty lub atopowe zapalenie skóry, w których skóra jest podatna na zaczerwienienia i stany zapalne. Alkohol wpływa również na ośrodkowy układ nerwowy, dodatkowo powodując zawroty i pulsujące bóle głowy.

Co należy zrobić, jeśli czerwone plamy na skórze powodują swędzenie i są opuchnięte?

Jeśli czerwone plamy na skórze swędzą i puchną, należy najpierw złagodzić podrażnienie. Można zastosować chłodny kompres na dotknięte obszary, aby zmniejszyć swędzenie i obrzęk, a także użyć hipoalergicznego kremu nawilżającego, aby wzmocnić skórę. Leki przeciwhistaminowe pomogą, jeśli plamy mają charakter alergiczny.

Drapanie czerwonych plam na skórze jest niedozwolone ze względu na zwiększone ryzyko nasilenia procesu zapalnego i uszkodzenia górnej warstwy skóry. Podczas drapania skóra staje się podatna na działanie patogennych bakterii i wirusów, co zwiększa prawdopodobieństwo wtórnej infekcji i spowalnia gojenie. Ważne jest, aby skonsultować się z dermatologiem, jeśli czerwone plamy na skórze powiększają się, objawy nasilają i zaczerwienienie rozprzestrzenia się na zdrowe obszary skóry.

5 of 5 na podstawie 1 ocena
Czerwone plamy na skórze: dlaczego się pojawiają, co oznaczają i jak się ich pozbyć?
Autor
Tkachenko Marina
Lekarz ogólny. Siedem lat doświadczenia.

Inne artykuły na ten temat

Artykuły powiązane:

Komentarze

Dodaj komentarz

Marta 6 dni temu
Dzień dobry, proszę mi powiedzieć, dlaczego mam czerwone plamy na skórze, gdy jest gorąco? Zaczerwienienia pojawiają się przy każdej ekspozycji na ciepło: w łaźniach i saunach, po kąpieli i prysznicu, a także podczas przebywania na zewnątrz latem (szczególnie w ciągu dnia).
Odpowiedz
Dzień dobry, czerwone plamy na skórze pod wpływem gorąca powstają z powodu rozszerzania się naczyń krwionośnych, gdy organizm próbuje schłodzić skórę i uwolnić nadmiar ciepła. Po wystawieniu na działanie wysokich temperatur – pod prysznicem, w saunie, podczas gorącej kąpieli lub na słońcu – naczynia włosowate rozszerzają się, przepływ krwi wzrasta, a skóra zaczyna się czerwienić. U osób z wrażliwą skórą lub tendencją do reakcji naczyniowych odpowiedź ta jest szczególnie wyraźna. Wysoka temperatura może również wywołać pokrzywkę cieplną, której towarzyszą swędzące czerwone plamy i pocenie się, gdy pot zatyka pory, powodując stan zapalny.
Mikołaj 1 tydzień temu
Witam, od kilku miesięcy cierpię na nadmierną potliwość. Jednak pewnego dnia zauważyłem niewielką wysypkę w okolicy pach. Dlaczego mam czerwone plamy na skórze od potu?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
1 tydzień temu
Dzień dobry, czerwone plamy na skórze od potu mogą pojawić się z powodu podrażnienia skóry lub pocenia się, szczególnie podczas ciepłej pogody lub intensywnej aktywności fizycznej. Pot zawiera sole, które mogą powodować podrażnienia przy długotrwałym kontakcie ze skórą, szczególnie w miejscach wrażliwych lub słabo wentylowanych, w tym pod pachami, w fałdach skórnych i na szyi. Pocenie się występuje, gdy gruczoły potowe zostają zablokowane, co powoduje gromadzenie się potu pod skórą, wywołując zaczerwienienie, swędzenie i małe zapalne plamy. Pot może również zwiększać wrażliwość skóry na bakterie i grzyby, czasami wywołując reakcje zapalne i zaczerwienienie.
Karolina 1 tydzień temu
Dzień dobry, o ile mi wiadomo, nie mam żadnych przewlekłych chorób skóry ani chorób zakaźnych. Byłam więc zaskoczona, gdy na mojej skórze pojawiły się czerwone plamy. Proszę powiedzieć, czy przebarwienia mógł wywołać nowy żel pod prysznic? Jeśli tak, to w jaki sposób produkt mógł spowodować zaczerwienienie skóry?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
1 tydzień temu
Witam, czerwone plamy mogą być wywołane przez nowy żel pod prysznic, zwłaszcza jeśli zawiera on drażniące składniki lub alergeny. Silne substancje zapachowe, konserwanty, barwniki czy ostre środki myjące mogą powodować reakcję alergiczną lub kontaktowe zapalenie skóry. Gdy żel zostanie nałożony na skórę, substancje drażniące mogą zakłócić barierę ochronną skóry, powodując stan zapalny, zaczerwienienie i swędzenie. Reakcja alergiczna na składniki żelu może objawiać się miejscowymi czerwonymi plamami lub wysypką, a także łuszczeniem lub pieczeniem.
Używamy plików cookie, aby wyświetlać spersonalizowane treści i analizować ruch na stronie. Klikając 'Akceptuj', zgadzasz się z Polityką wykorzystywania plików cookie.
Formularz kontaktowy
Klikając na "Wyślij" wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych i akceptujesz warunki polityki prywatności umowy użytkownika umowy użytkownika
Превышен лимит запросов. Попробуйте через 5 мин.

Pliki cookie - szczegóły

Cookies systemowe
Cookies systemowe są niezbędne do uruchomienia podstawowych funkcji tej strony – formularzy zgłoszeniowych, ocen artykułów itp. Te pliki cookie nie przechowują żadnych danych osobowych
Funkcjonalne pliki cookies
Marketingowe pliki cookies