+48 800 003 033

Kiła u mężczyzn i kobiet: objawy i metody leczenia

Kiła u mężczyzn i kobiet: objawy i metody leczenia
urologia
Czytać 7 minut Opublikowano: 01 September 2023 4241
Kiła jest chorobą przenoszoną drogą płciową, która dotyka narządy i układy w organizmie (układ nerwowy, narządy płciowe, wątrobę, błony śluzowe i skórę).

Choroba charakteryzuje się etapowym i postępującym przebiegiem.

Czym jest kiła?

Kiła to choroba zakaźna wywoływana przez bakterię krętka bladego. Bakteria ta wnika do organizmu, namnaża się i rozprzestrzenia w tkankach, a w konsekwencji wywołuje procesy chorobowe.

Jak można się zakazić kiłą?

Kiłą można się zakazić podczas kontaktu seksualnego lub poprzez krew. Oto niektóre sposoby przenoszenia kiły:

 • korzystanie ze wspólnych strzykawek, igieł, sprzętu do tatuażu z osobą zakażoną;
 • transfuzja krwi od zakażonego dawcy;
 • rany, pęknięcia, skaleczenia;
 • korzystanie ze wspólnych środków higieny osobistej z osobą zakażoną (np. szczoteczki do zębów, ręcznika, myjki, przyborów do manicure’u).

Kiłą można się też zarazić przez pocałunek, jeśli w jamie ustnej znajdują się rany lub owrzodzenia. Infekcja jest również przenoszona z matki na dziecko podczas rozwoju wewnątrzmacicznego lub porodu. Nie jest natomiast możliwe zakażenie kiłą w trakcie wizyt w publicznych saunach, łaźniach czy w czasie korzystania z basenu, ponieważ bakteria nie jest w stanie przeżyć poza ludzkim organizmem.

Jakie są objawy kiły?

Kiła to choroba etapowa, a na każdym etapie występują charakterystyczne objawy. Okres inkubacji kiły trwa od 8 dni do 14 tygodni.

Stadia rozwoju kiły

Stadia rozwoju kiły

Etapy kiły i charakterystyczne objawy

Kiła pierwotna

Najpierw tworzy się wrzód (twardy, ciemnoczerwony, o średnicy od 2 do 15 mm). Po ok. 6-7 tygodniach pojawia się wysypka. Na tym etapie występuje też obrzęk węzłów chłonnych, a chory zaraża innych

Kiła wtórna

Charakteryzuje się specyficzną ciemnoczerwoną, plamistą wysypką, której towarzyszy łagodne złuszczanie się i krwawienie skóry. Uszkodzeniu ulegają narządy wewnętrzne i układ nerwowy

Kiła trzeciorzędowa (stadium utajone)

Występuje w przypadku braku leczenia. Na tym etapie powstają podskórne węzły, które ostatecznie otwierają się i tworzą wrzody. Utajone stadium kiły charakteryzuje się poprawą stanu zdrowia i ustąpieniem objawów, ale zakażenie nadal się rozwija. Kiła może objąć mózg, aortę, serce, kości i stawy.

Wrzód pojawia się w miejscu wniknięcia patogenu, najczęściej w okolicy narządów płciowych (penisa, sromu, odbytu), na wargach lub w jamie ustnej. Może występować pojedynczo lub może pojawić się więcej wrzodów. Zwykle nie są one bolesne i ustępują samoistnie w ciągu 3-6 tygodni. Pierwotny etap choroby objawia się zmianą charakteru wydzieliny z dróg rodnych zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet (pojawia się ostry, nieprzyjemny zapach i ropne zanieczyszczenia). Osoba zakażona może się źle czuć: może być osłabiona, stracić apetyt, odczuwać ból głowy i zmęczenie. Niekiedy po wystąpieniu wysypki kiłowej wzrasta temperatura ciała.

Objawy kiły na skórze

Pierwszym objawem kiły jest wrzód, który wygląda jak okrągła, gruba i jasnoczerwona nadżerka lub rana. Może się z niego sączyć płyn. Wrzody kiłowe widoczne są na zdjęciu.

W drugim stadium choroby na ciele pojawia się niewielka, czerwonobrązowa wysypka, która przypomina pokrzywkę. Zdjęcie przedstawia towarzyszącą kile wysypkę.

Wysypka kiłowa

Wysypka kiłowa

Wysypka może być zlokalizowana na całym ciele, także na stopach i dłoniach, oraz na błonach śluzowych narządów płciowych i jamy ustnej. Z reguły kiłowa wysypka nie swędzi. Czasami na ciele mogą pojawiać się narośle podobne do brodawek.

Kiła u mężczyzn

Pierwszym objawem zakażenia kiłą u mężczyzn są wrzody, najczęściej zlokalizowane na penisie. Do objawów kiły u mężczyzn zalicza się też m.in.:

 • wrzody w odbycie lub jamie ustnej;
 • powiększone węzły chłonne w pachwinach;
 • ogólne złe samopoczucie;
 • zapalenie spojówek;
 • kaszel i katar;
 • ogniskową utratę włosów;
 • niewielką wysypkę na ciele.

Wysypka pojawia się w dowolnej części ciała, zwykle jednak zaczyna się na żołędzi prącia. Może być plamista, krostkowa lub grudkowa. Po zauważeniu pierwszych oznak kiły należy od razu skonsultować się z urologiem, który zdiagnozuje chorobę i wdroży jej leczenie.

Kiła u kobiet

Kiła u kobiet objawia się obrzękiem narządów płciowych (na przykład warg sromowych). Inne objawy kiły u kobiet to:

 • zmiana charakteru wydzieliny z pochwy (staje się bardziej obfita, żółta, o nieprzyjemnym zapachu, może zawierać zanieczyszczenia ropne);
 • wrzody w okolicy krocza, jamy ustnej lub gardła;
 • wysypka na ciele;
 • zapalenie błon śluzowych oczu;
 • łysienie plackowate;
 • ból gardła, chrypka.

Ponieważ u kobiet kiła może się tworzyć również na szyjce macicy (ale też odbytnicy lub sromie), często pozostaje niezauważona. W przypadku wystąpienia objawów kiły należy skonsultować się z ginekologiem, aby postawił właściwą diagnozę i rozpoczął leczenie.

W jaki sposób diagnozuje się kiłę?

Diagnoza kiły jest złożonym procesem. Lekarz (ginekolog, urolog lub wenerolog) zbiera wywiad, przeprowadza badanie oraz zleca przeprowadzenie dodatkowych badań. Diagnostyka kiły obejmuje:

 • badanie krwi na obecność przeciwciał (IgM i IgG) przeciw patogenom kiły;
 • test mikroskopowy wydzieliny z wrzodu;
 • wymaz z dróg moczowo-płciowych;
 • badanie zeskrobin z szyjki macicy.

Aby uniknąć powikłań kiły, lekarz może zlecić USG miednicy i jamy brzusznej. Konieczne mogą się okazać konsultacje z neurologiem, laryngologiem i okulistą, ponieważ choroba wpływa na układ nerwowy (może wywołać zapalenie opon mózgowych, wodogłowie lub zapalenie nerwu), a także powoduje zaburzenia słuchu i wzroku.

Czy kiłę można wyleczyć?

W przypadku wczesnego rozpoznania, na pierwszym i drugim etapie, leczenie kiły przynosi dobre rezultaty. Obejmuje ono m.in.:

 • terapię antybakteryjną;
 • przyjmowanie immunomodulatorów i kompleksów witaminowych w celu zwiększenia odporności organizmu;
 • przyjmowanie leków przeciwhistaminowych.

Antybiotyki w leczeniu kiły stosuje się, aby wyeliminować czynnik zakaźny. Dawkowanie ustala lekarz indywidualnie, po przeprowadzeniu badań laboratoryjnych. Ważne, aby byli leczeni oboje partnerzy seksualni, co pozwala uniknąć ponownego zakażenia.

Zdecydowanie nie należy leczyć się samemu ani rezygnować z leczenia, ponieważ infekcja przechodzi wówczas w stadium utajone i może prowadzić do rozwoju opornych form patogenu. Kiła w trzecim stadium może doprowadzić do nieodwracalnych zmian we wszystkich narządach i układach w organizmie człowieka.

Po terapii — po 6 i po 12 miesiącach od zakończenia leczenia — należy poddać się testom na obecność kiły. Następnie w ramach profilaktyki co roku należy przeprowadzać badania na obecność chorób wenerycznych, aby zapobiec rozwojowi utajonych zakażeń przenoszonych drogą płciową.

Powikłania kiły u mężczyzn i kobiet

Powikłania kiły pojawiają się na trzecim etapie choroby, do którego dochodzi w przypadku niewłaściwego leczenia lub jego braku. Do konsekwencji kiły zalicza się:

 • zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego (obniżona koncentracja, pamięć i aktywność umysłowa, nerwowość, bóle głowy);
 • wpływ na układ sercowo-naczyniowy (kiłowe zapalenie aorty, wysokie ryzyko zawału mięśnia sercowego);
 • schorzenia wątroby (hepatomegalia, zespół cytolizy – zaburzenia metabolizmu lipidów, białek i globulin);
 • uszkodzenie słuchu;
 • uszkodzenie wzroku ze ślepotą włącznie (z powodu zaniku nerwu wzrokowego);
 • zapalenie opon mózgowych (zapalenie błon mózgu i rdzenia kręgowego);
 • nerwobóle (na skutek uszkodzenia nerwów obwodowych).

Kiła negatywnie wpływa na kości, stawy i ścięgna; na jej tle może się rozwinąć choroba zwyrodnieniowa stawów. Najczęściej kiła niszczy chrząstkę nosa, w efekcie czego nos się zapada. Chorobie towarzyszą również zmiany skóry i tkanki kostnej.

Jak zapobiegać zachorowaniu na kiłę?

Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na kiłę, można podjąć pewne środki zapobiegawcze. Zalicza się do nich:

 • unikanie częstych zmian partnerów seksualnych;
 • stosowanie antykoncepcji mechanicznej (prezerwatywa);
 • unikanie narkotyków;
 • używanie wyłącznie własnych środków higieny osobistej.

Ważne jest także, aby sprawdzać sterylność narzędzi używanych do zabiegów kosmetycznych – np. do wykonywania tatuaży, manicure’u i pedicure’u. Raz w roku należy zrobić profilaktyczne badania lekarskie, w tym test na kiłę, w celu uniknięcia rozwoju utajonego zakażenia.

Urologia w Doctorpro Łódź

Kiła u mężczyzn i kobiet: objawy i metody leczenia
Adres
ul. Stefana Jaracza 64, 90-251 Łódź, Polska. Opera Park
Nr telefonu
Harmonogram
Pon-Sob: 8:00-20:00

Popularne pytania

Jak kiła wpływa na ciążę?

W czasie ciąży kiła ma negatywny wpływ zarówno na zdrowie kobiety, jak i płodu. Mogą wówczas wystąpić następujące powikłania:

 • przedwczesny poród;
 • zakażenie wewnątrzmaciczne płodu oraz nieprawidłowości w rozwoju jego narządów wewnętrznych i układów;
 • śmierć płodu;
 • poronienie.

Kobieta zakażona w czasie ciąży krętkiem bladym może również urodzić dziecko z kiłą wrodzoną. Dzieci z kiłą gorzej się rozwijają, mają charakterystyczne zmiany na skórze i błonach śluzowych, często są niespokojne i słabo przybierają na wadze.

Aby wykluczyć takie powikłania, konieczne jest zrobienie testów na infekcje przenoszone drogą płciową jeszcze w okresie planowania ciąży. Leczenie kobiet ciężarnych zakażonych kiłą odbywa się w szpitalu pod nadzorem lekarza.

Czy chorzy na kiłę mogą się kąpać?

Kiedy się choruje na kiłę, można brać kąpiele. Jeśli po kąpieli wystąpi wysypka, należy zrezygnować z twardych gąbek i silnych kosmetyków. Uchroni to przed podrażnieniem skóry i nasileniem wysypki.

Dlaczego przy kile wypadają włosy?

Objawy kiły wtórnej obejmują łysienie. Może być ono rozproszone (rozprzestrzenione na niewielkim obszarze) lub ogniskowe (z zaokrąglonymi ogniskami łysienia na całej głowie). Utrata włosów następuje w wyniku procesów chorobowych zachodzących w mieszkach włosowych, zatrucia oraz uszkodzenia układu nerwowego i hormonalnego.

Jak szybko oczyszcza się krew po zakończeniu leczenia kiły?

Po zakończeniu leczenia kiły we krwi pozostają przeciwciała IgG, które wskazują, że dana osoba została w przeszłości zarażona. Immunoglobuliny mogą z czasem same zniknąć, ale mogą też pozostać w organizmie na całe życie. Niemożliwe jest oczyszczenie krwi z przeciwciał po przebyciu kiły.

Po jakim czasie od momentu zakażenia kiła się ujawnia?

Objawy kiły mogą wystąpić w ciągu od jednego do czterech tygodni po zakażeniu. Czasami jednak występują dopiero po 13 tygodniach. Pierwszym objawem jest twardy wrzód, który bywa niezauważony, ponieważ rozwija się bezboleśnie, zwłaszcza jeśli jest zlokalizowany na szyjce macicy lub w odbytnicy. W pierwszym miesiącu choroby może nastąpić pogorszenie ogólnego stanu zdrowia (senność, złe samopoczucie, gorączka, bóle głowy).

Jak odróżnić kiłę od opryszczki?

Zarówno kiła, jak i opryszczka to choroby przenoszone drogą płciową. Oba schorzenia powodują uszkodzenia skóry i błon śluzowych. Można je rozróżnić na podstawie charakteru wysypki na ciele: kiła charakteryzuje się niewielką wysypką lub owrzodzeniem, natomiast opryszczka objawia się wysypką w postaci pęcherzyków z płynem w środku.

Zarówno opryszczka, jak i kiła wymagają diagnozy i leczenia u specjalisty, ponieważ obie choroby mogą przejść w fazę utajoną. Podczas konsultacji, po analizie wyników badań laboratoryjnych, lekarz rozpozna zakażenie i rozróżni opryszczkę od kiły.

5 of 5 na podstawie 1 ocena
Kiła u mężczyzn i kobiet: objawy i metody leczenia
Autor
Tkachenko Marina
Lekarz ogólny. Siedem lat doświadczenia.

Zadaj pytanie urologowi
«Doctorpro»

Inne artykuły na ten temat

Artykuły powiązane:

Komentarze

Dodaj komentarz

Dominika 3 miesiące temu
Dzień dobry. Jak przygotować się do badania krwi w kierunku kiły?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
3 miesiące temu
Dzień dobry. Do badania w kierunku kiły krew powinna być pobierana wyłącznie na czczo (ostatni posiłek powinien mieć miejsce co najmniej 8 godzin przed pobraniem). Na dzień lub dwa przed badaniem nie należy jeść tłustych potraw ani pić alkoholu, a na 2 godziny przed badaniem należy powstrzymać się także od palenia papierosów. Należy też wcześniej poinformować lekarza o regularnie przyjmowanych lekach (np. koagulantach regulujących ciśnienie krwi lub doustnych środkach antykoncepcyjnych).
Paulina 3 miesiące temu
Dzień dobry. Jak odróżnić kiłę od ospy wietrznej?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
3 miesiące temu
Dzień dobry. W przypadku kiły wysypka jest najczęściej plamista i płaska, nie łuszczy się ani nie swędzi, w przeciwieństwie do wysypki, która występuje w trakcie ospie wietrznej. Jednak w celu postawienia diagnozy należy udać się do lekarza, ponieważ choroby te mogą dawać podobne objawy (senność, gorączka, bóle mięśni).
Martyna 3 miesiące temu
Witam! Czy chorzy na kiłę mogą uprawiać sport?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
3 miesiące temu
Dzień dobry. Osoby chore na kiłę nie powinny uprawiać sportu w miejscach publicznych (siłownie, kluby fitness), dopóki choroba nie zostanie całkowicie wyleczona i nie przestaną być nosicielami infekcji. Aktywność sportowa po zakończeniu leczenia kiły powinna się odbywać za zgodą lekarza, ponieważ choroba wpływa na funkcjonowanie narządów wewnętrznych i układów.
Adam 3 miesiące temu
Dzień dobry. Czy można zarazić się kiłą, jeśli się używa prezerwatywy?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
3 miesiące temu
Dzień dobry. Kiłą można się zarazić nawet w przypadku, gdy stosuje się prezerwatywę, ponieważ ten środek antykoncepcyjny nie zakrywa całkowicie zewnętrznych narządów płciowych mężczyzny. Ponadto kiła jest przenoszona przez bliski kontakt ze skórą i błonami śluzowymi zakażonej osoby.
Maja 3 miesiące temu
Witam! Dlaczego podczas kiły zapada się nos?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
3 miesiące temu
Dzień dobry. Kiła powoduje znaczne uszkodzenia błon śluzowych jamy ustnej i nosa. Nos składa się z tkanki chrzęstnej, która w miarę rozprzestrzeniania się infekcji ulega stopniowemu zniszczeniu.
Administratorem danych osobowych jest DOCTORPRO POLAND SP. Z O.O. z siedzibą w Łodzi oraz DOCTORPRO WROCLAW SP. Z O.O. z siedzibą we Wrocławiu. Niniejsza strona internetowa używa plików „cookies” w celach określonych w Polityce plików cookies, w szczególności w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania strony oraz dostosowania wyglądu strony do indywidualnych preferencji użytkowników (personalizacja).
Kliknij „Akceptuję” jeżeli zgadzasz się na użycie plików „cookies” do celów opisanych w Polityce plików cookies. Możesz również nie wyrazić zgody na użycie plików „cookies”. Wyłączenie plików cookies może spowodować trudności w korzystaniu ze strony.
Formularz kontaktowy
Klikając na "Wyślij" wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych i akceptujesz warunki polityki prywatności umowy użytkownika umowy użytkownika
Превышен лимит запросов. Попробуйте через 5 мин.

Pliki cookie - szczegóły

Cookies systemowe
Cookies systemowe są niezbędne do uruchomienia podstawowych funkcji tej strony – formularzy zgłoszeniowych, ocen artykułów itp. Te pliki cookie nie przechowują żadnych danych osobowych
Funkcjonalne pliki cookies
Marketingowe pliki cookies