+48 800 003 033

Czy włosy potrzebują kosmetyków do termoochrony, jak one działają i jak je dobierać?

Czy włosy potrzebują kosmetyków do termoochrony, jak one działają i jak je dobierać?
dermatologia
Zaktualizowano: 10 April 2024
Czytać 7 minut Opublikowano: 10 April 2024 878
1
Czym są produkty do termoochrony włosów?
2
Na czym polega termiczna ochrona włosów?
3
Na czym polega działanie kosmetyków termoochronnych do włosów?
4
Dlaczego należy chronić włosy przed wysoką temperaturą?
5
Rodzaje środków termoochronnych do włosów
6
Jak wybrać kosmetyk do ochrony termicznej włosów?
7
Produkty termoochronne do włosów – które najlepsze?
8
Jak sprawdzić, czy ochrona termiczna włosów faktycznie działa?
9
Jak i kiedy stosować kosmetyki do termoochrony włosów?
10
Czy trzeba czekać aż kosmetyk do termoochrony włosów wyschnie?
11
Jak długo działa kosmetyk do termoochrony włosów?
12
Czy preparaty termoochronne naprawdę chronią włosy?
13
Czy ochrona termiczna włosów przed suszarką i prostownicą jest konieczna?
14
Czy włosy potrzebują ochrony termicznej przed słońcem?
15
Czy włosy po zabiegu keratynowym wymagają ochrony przed wysoką temperaturą?
16
Czy należy stosować ochronę termiczną do włosów przedłużanych?
17
Co nakładać najpierw – środek termoochronny czy olejek do włosów?
18
Jaki kosmetyk termoochronny nie przetłuszcza włosów?
19
Dlaczego ochrona termiczna wysusza włosy?
20
Termoochrona włosów – co powinno znaleźć się w składzie preparatu?
21
Czy można samodzielnie zrobić środki do termoochrony włosów?
22
Czy olej kokosowy może być stosowany jako środek termoochronny?
1

Czym są produkty do termoochrony włosów?

Wystawianie włosów na działanie wysokich temperatur powoduje ich uszkodzenia i łamliwość. Stylizacja z wykorzystaniem urządzeń o wysokiej temperaturze (suszarka do włosów, prostownica) niszczy keratynę, która jest niezbędna do wzrostu i odpowiedniego odżywienia włosów. Sprawdzamy, czy stosowanie preparatów, których zadaniem jest ochrona przed wysoką temperaturą, rzeczywiście pomaga zachować integralność i zdrowie włosów.

Produkty do ochrony termicznej włosów to produkty kosmetyczne bez spłukiwania, które służą do ochrony włosów przed wysokimi temperaturami. Suszarki i prostownice do włosów nagrzewają się do temperatury 70-200 stopni, co prowadzi do zniszczenia osłonki i odparowania wilgoci z włosów. Termoochrona włosów została stworzona, aby nawilżyć włosy i pomóc zachować ich zdrowy wygląd. Kosmetyk do ochrony włosów przed temperaturą suszarki czy prostownicy powinien tworzyć barierę przed szkodliwym działaniem urządzeń do stylizacji i ograniczać przenikanie nadmiernej temperatury do wnętrza struktury włosa.

2

Na czym polega termiczna ochrona włosów?

Kosmetyki termoochronne do włosów zawierają składniki, które mają niską przewodność cieplną, dzięki czemu powoli przenoszą ciepło. W składzie takich kosmetyków powinny się znaleźć silikony, które tworzą warstwę ochronną i ograniczają szkodliwe działanie wysokiej temperatury.

Skład kosmetyków do termoochrony włosów

Grupa składników

Nazwa

Silikony

Amodimethicone

Cyclomethicone

Dimethiconol

Dimethicone

Polimery

VP/ DMAPA

Acrylates copolymer

Witaminy

Prowitamina B5

Witamina A

Witamina E

Oleje i masła

Masło Shea

Olej arganowy

Olej kokosowy

Środki termoochronne często zawierają również alkohol, aby ułatwić ich aplikację. Lepiej jest jednak wybrać środek termoochronny bez alkoholu, ponieważ wysusza on włosy i sprawia, że stają się łamliwe.

Dla Twojej wygody udostępniamy naszą tabelę w formie ilustracji. W razie potrzeby możesz ją zapisać lub udostępnić znajomym.

Skład kosmetyków do termoochrony włosów

Skład kosmetyków do termoochrony włosów

3

Na czym polega działanie kosmetyków termoochronnych do włosów?

Termoochronne kosmetyki do włosów pełnią funkcje ochronne dzięki zawartości silikonów, które tworzą ochronny film na włosach. Efekty działania kosmetyków termoochronnych do włosów:

 • bardziej równomierne rozprowadzanie ciepła z urządzeń do stylizacji na włosach;
 • lepsze utrwalenie stylizacji;
 • łatwiejszy poślizg prostownicy;
 • wolniejsze odparowywanie wilgoci z włosów.

Należy pamiętać, że ochrona termiczna nie uzdrawia włosów ani nie niweluje szkodliwego wpływu wysokich temperatur. Silikony zawarte w produktach do stylizacji ograniczają przenikanie tlenu i składników odżywczych do włosa, przez co włosy mogą stawać się suche i łamliwe.

4

Dlaczego należy chronić włosy przed wysoką temperaturą?

Ochrona włosów przed wysoką temperaturą jest niezbędna, aby ułatwić stylizację i zminimalizować skutki wysokich temperatur podczas korzystania z urządzeń do stylizacji. Ochrona termiczna może być stosowana do prostowania włosów, suszenia włosów i stylizacji z użyciem lokówki. Silikony zawarte w produktach do stylizacji wygładzają włosy, zmniejszają ich plątanie i ułatwiają rozczesywanie. Jednak ochrona termiczna włosów nie jest w stanie zniwelować uszkodzeń włosa przy temperaturach powyżej 100 stopni, dlatego zaleca się zmniejszenie częstotliwości używania suszarki do włosów, lokówki i prostownicy.

5

Rodzaje środków termoochronnych do włosów

Kosmetyki do termoochrony włosów to preparaty o płynnej, oleistej lub kremowej konsystencji, których nie należy spłukiwać. Rodzaje środków do ochrony termicznej do włosów:

 • spreje – nie obciążają włosów, równomiernie rozprowadzają się na całej ich długości. Kosmetyki termoochronne w formie spreju zawierają jednak alkohol i wysuszają włosy;
 • kremy – wygładzają włosy. Nakłada się je na całej długości, z wyjątkiem nasady. Są odpowiednie dla włosów kręconych i suchych;
 • olejki – nadają włosom połysk i gładkość, ale mają niską odporność na ciepło. Kosmetyk termoochronny w postaci olejku sprawia, że włosy przetłuszczają się i wymagają częstszego mycia;
 • pianki – stosowane do utrwalenia fryzury podczas stylizacji i nadania włosom objętości.

Producenci oferują również dwufazowe produkty do termoochrony włosów, które składają się ze spreju i olejku. Dwufazowe emulsje do stylizacji, oprócz ochrony termicznej, pełnią funkcję nawilżającą i należy je wstrząsnąć przed użyciem.

6

Jak wybrać kosmetyk do ochrony termicznej włosów?

Aby wybrać odpowiedni kosmetyk termoochronny do włosów, należy zapoznać się z jego składem i zwrócić uwagę na obecność silikonów, które tworzą warstwę ochronną. Ochrona termiczna bez silikonów nie działa, ponieważ nie tworzy na włosach bariery przed temperaturą. Preparat termoochronny dla suchych włosów nie powinien zawierać alkoholu. Dobre kosmetyki termoochronne powinny zawierać witaminy dla włosów (A, E, B5). Kosmetyki termoochronne z keratyną i hialuronem nawilżają włosy i sprawiają, że po stylizacji są one gładsze.

7

Produkty termoochronne do włosów – które najlepsze?

Dobry środek termoochronny do włosów zawiera naturalne oleje i ekstrakty roślinne, które pomagają odżywić włosy. Najlepiej jest dobierać środek termoochronny, biorąc pod uwagę rodzaj włosów. Zalecenia dotyczące wyboru środka termoochronnego do włosów:

 • dla blondynek odpowiednie są bezalkoholowe kremy i pianki;
 • produkty termoochronne do włosów farbowanych powinny zawierać odżywcze olejki i witaminy;
 • do włosów przetłuszczających się odpowiednie są lekkie spreje, które nie obciążają kosmyków;
 • do włosów kręconych najlepiej stosować termoochronę w postaci olejków i kremów.

W doborze odpowiednich produktów do pielęgnacji włosów może pomóc trycholog. Podczas wizyty specjalista wykona trichoskopię (badanie włosów pod mikroskopem), określi rodzaj włosów i doradzi, jak poprawić ich stan i chronić przed uszkodzeniem.

8

Jak sprawdzić, czy ochrona termiczna włosów faktycznie działa?

Aby sprawdzić, czy termoochrona włosów spełnia swoje zadanie, nie trzeba wypróbowywać różnych produktów, co mogłoby poważnie zaszkodzić włosom. Istnieją dwa inne sposoby na przetestowanie środka termoochronnego:

 1. Nałóż kosmetyk termoochronny na przedramię i podmuchaj na nie suszarką do włosów. Jeśli temperatura na skórze w miejscu aplikacji produktu będzie niższa niż na skórze bez produktu, oznacza to, że środek skutecznie niweluje skutki działania wysokiej temperatury.
 2. Weź papier termiczny (wystarczy paragon sklepowy), nałóż na niego środek termoochronny i przejedź po nim prostownicą. Jeśli kolor papieru zmienił się (stał się czarny lub fioletowy), oznacza to, że dany kosmetyk może zaszkodzić włosom.

Należy również zwrócić uwagę na skład preparatu. Obecność takich składników jak Cyclomethicone, Dimethiconol, Dimethicone wskazuje, że dany sprej lub krem jest w stanie utworzyć na włosach odpowiednią warstwę ochronną przed temperaturą.

9

Jak i kiedy stosować kosmetyki do termoochrony włosów?

Kosmetyki do ochrony termicznej należy nałożyć na czyste, wilgotne włosy przed suszeniem oraz na suche włosy przed stylizacją z użyciem prostownicy. Zalecenia dotyczące stosowania ochrony termicznej:

 • produkty termoochronne należy nakładać na całą długość włosów, rozprowadzając je równomiernie grzebieniem;
 • stosując olejek termoochronny, nie należy nakładać go u nasady włosów, aby uniknąć nadmiernego przetłuszczenia;
 • kosmetyki termoochronne należy stosować na kilka minut przed stylizacją;
 • sprej termoochronny należy rozpylać z odległości 20-30 cm od włosów.

Sposób użycia danego kosmetyku termoochronnego do włosów zależy od jego rodzaju i zaleceń producenta. Przed nałożeniem kosmetyku na włosy zawsze należy zapoznać się z instrukcją obsługi.

10

Czy trzeba czekać aż kosmetyk do termoochrony włosów wyschnie?

Przed użyciem suszarki lub prostownicy należy odczekać od trzech do pięciu minut, aż środek termoochronny wyschnie. Po nałożeniu środka termoochronnego należy zrobić przerwę, aby pozwolić mu wchłonąć się we włosy.

11

Jak długo działa kosmetyk do termoochrony włosów?

Preparaty do termoochrony włosów mają działać podczas ekspozycji na wysokie temperatury. Jednak silikony zawarte w środkach termoochronnych przylegają do włosów aż do momentu ich umycia. Niektóre silikony (Dimethicone, Dimethiconol) są rozpuszczalne w tłuszczach i nie można ich zmyć wodą, dlatego należy stosować szampony z siarczanem sodu, aby całkowicie usunąć te substancje z włosów.

12

Czy preparaty termoochronne naprawdę chronią włosy?

Temperatury powyżej 100 stopni negatywnie wpływają na włosy, niszczą keratynę w ich składzie i sprawiają, że pasma stają się słabe i łamliwe. Temperatura prostownicy do włosów wynosi około 150-200 stopni, dlatego powinno się stosować produkt termoochronny, aby zmniejszyć uszkodzenia spowodowane przegrzaniem. Należy przy tym pamiętać, że termoochrona włosów daje niewielki efekt po wystawieniu ich na działanie wysokich temperatur i nie pozwala uniknąć wszystkich negatywnych konsekwencji. Silikony w produktach do stylizacji otaczają włosy, tworząc warstwę ochronną, ale równocześnie uniemożliwiają przenikanie składników odżywczych do naskórka i zatrzymywanie wilgoci. Aby zachować zdrowe włosy, zaleca się używanie przyrządów do stylizacji przy użyciu ciepła nie częściej niż dwa razy w tygodniu. Do poprawy stanu uszkodzonych cebulek i końcówek włosów można zastosować kosmetyki z keratyną.

13

Czy ochrona termiczna włosów przed suszarką i prostownicą jest konieczna?

Suszarki do włosów można używać bez środka termoochronnego, jeśli włosy są suszone prawidłowo. Zalecenia dotyczące suszenia włosów:

 • usuń nadmiar wilgoci z włosów, owijając je ręcznikiem;
 • susz włosy suszarką maksymalnie przez 10 minut;
 • trzymaj suszarkę w odległości około 15-20 cm od włosów;
 • używaj suszarki o średniej prędkości i wąskiej dyszy;
 • temperatura suszarki nie powinna przekraczać 70-80 stopni, aby uniknąć uszkodzenia łuski włosa.

Zmniejszenie temperatury w trakcie używania prostownicy jest niemożliwe, dlatego w tym przypadku lepiej stosować kosmetyki termoochronne do włosów. Środki te wygładzą włosy i ułatwią przesuwanie prostownicy po włosach w trakcie prostowania.

14

Czy włosy potrzebują ochrony termicznej przed słońcem?

Promienie ultrafioletowe negatywnie wpływają na włosy, przez co stają się one bardziej suche i matowe. Nie można jednak stosować termoochrony przed słońcem, ponieważ temperatura w lecie nie przekracza progu, przy którym struktura mieszków włosowych ulega zniszczeniu (ponad 100 stopni). Zaleca się ochronę głowy i włosów przy pomocy chust, kapeluszy i czapek.

15

Czy włosy po zabiegu keratynowym wymagają ochrony przed wysoką temperaturą?

Przez pierwsze trzy dni po keratynowym prostowaniu włosów nie należy stosować kosmetyków termoochronnych, szamponów, sprejów, odżywek ani masek do włosów. Nie zaleca się także mycia włosów, korzystania z sauny, używania suszarki ani prostownicy. Po tym czasie, podczas suszenia włosów, które przeszły zabieg keratynowy, warto stosować ochronę termiczną, aby zminimalizować wpływ wysokiej temperatury i dłużej zachować efekt zabiegu.

16

Czy należy stosować ochronę termiczną do włosów przedłużanych?

Przedłużane włosy powinny być suszone w niskiej temperaturze (do 70 stopni), przy której można obejść się bez środków termoochronnych. Jeśli do suszenia używana jest wyższa temperatura, można zastosować ochronę termiczną, ale bez olejku w składzie, aby nie uszkodzić punktów mocowania przedłużania włosów.

17

Co nakładać najpierw – środek termoochronny czy olejek do włosów?

Zaleca się najpierw nałożyć na włosy środek chroniący przed wysoką temperaturą, a następnie wysuszyć włosy i naoliwić końcówki. Olejek do włosów zatrzymuje wilgoć, więc wydłużyłby czas suszenia i ekspozycję na wysoką temperaturę. Kosmetyk ten pokrywa włosy warstwą, która nie pozwala na wystarczające wchłonięcie termoochrony. Oprócz tego nałożenie olejku na mokre włosy sprawia, że bardziej się przetłuszczają.

18

Jaki kosmetyk termoochronny nie przetłuszcza włosów?

Środki termoochronne w formie olejków i kremów mogą obciążać włosy i powodować ich przetłuszczanie. W przypadku włosów przetłuszczających się warto wybrać sprej termoochronny, który ma lekką konsystencję i szybciej odparowuje podczas suszenia, nie pozostawiając na włosach lepkiej warstwy. W składzie produktu nie powinno być oleju rzepakowego, kokosowego ani arganowego.

19

Dlaczego ochrona termiczna wysusza włosy?

Do sprejów termoochronnych często dodawany jest alkohol, aby ułatwić ich aplikację. Produkty do stylizacji zawierające alkohol wysuszają włosy, sprawiając, że końcówki stają się słabsze i bardziej łamliwe. Ciągłe przesuszanie może prowadzić do wypadania włosów i wymaga leczenia. W celu odbudowy i poprawy stanu włosów konieczna jest konsultacja z trychologiem. Specjalista dobierze odpowiednią formę terapii, która może obejmować mezoterapię, terapię osoczem lub zastosowanie botoksu na włosy.

20

Termoochrona włosów – co powinno znaleźć się w składzie preparatu?

Nie jest możliwe zapewnienie całkowitej ochrony przed wysokimi temperaturami. Kosmetyki termoochronne mogą natomiast zmniejszyć uszkodzenia włosów przy suszeniu czy prostowaniu, jeśli zawierają silikony. Jednak polimery i silikony są agresywnymi substancjami chemicznymi i mogą powodować łamliwość włosów. Aby zachować zdrowe włosy, należy:

 • unikać suszenia włosów w wysokich temperaturach (powyżej 100 stopni);
 • wygładzać włosy w salonie fryzjerskim przy użyciu profesjonalnych produktów;
 • używać średniego lub słabego trybu i chłodnego nawiewu podczas suszenia.

Konieczne jest również stosowanie produktów kosmetycznych odpowiednich do rodzaju włosów, aby zapobiec ich uszkodzeniu. Trycholog pomoże dobrać produkty do odbudowy i regeneracji włosów.

21

Czy można samodzielnie zrobić środki do termoochrony włosów?

Nie można zrobić w domu środków termoochronnych do włosów. Przed szkodliwym działaniem temperatury chronią silikony, które są produkowane wyłącznie przemysłowo. Preparaty domowe i ziołowe nie ochronią włosów podczas suszenia, stylizacji prostownicą czy lokówką.

22

Czy olej kokosowy może być stosowany jako środek termoochronny?

Olej kokosowy odżywia włosy i sprawia, że są gładkie i lśniące. Jednak stosowanie oleju kokosowego jako środka termoochronnego do włosów jest nieskuteczne, ponieważ nie jest on w stanie zmniejszyć uszkodzeń spowodowanych wysoką temperaturą. Składniki oleju kokosowego służą do nadawania włosom połysku, nie zaś do ochrony przed wysoką temperaturą.

Dermatologia w Doctorpro Wrocław

Czy włosy potrzebują kosmetyków do termoochrony, jak one działają i jak je dobierać?
Adres
ul. Gen. Jana Henryka Dąbrowskiego, 40, 50-457 Wrocław, Polska
Nr telefonu
Harmonogram
Pn-Pt: 8:00-20:00
Sob: 8:00-15:00
5 of 5 na podstawie 1 ocena
Czy włosy potrzebują kosmetyków do termoochrony, jak one działają i jak je dobierać?
Autor
Tkachenko Marina
Lekarz ogólny. Siedem lat doświadczenia.

Inne artykuły na ten temat

Artykuły powiązane:

Komentarze

Dodaj komentarz

Żaneta 4 miesiące temu
Dzień dobry. W czym pomagają kosmetyki termoochronne do włosów?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
4 miesiące temu
Dzień dobry. Termiczna ochrona włosów pozwala na wolniejsze przenikanie ciepła do wnętrza włosa i zmniejszenie uszkodzeń spowodowanych wysoką temperaturą. Termoochrona nie jest jednak w stanie w pełni ochronić włosów przed częstym używaniem suszarki i prostownicy.
Antonina 5 miesięcy temu
Dobry wieczór. Proszę mi powiedzieć, jak działa termoochrona włosów?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
5 miesięcy temu
Dobry wieczór. Produkty termoochronne tworzą warstwę ochronną wokół włosów i trochę zmniejszają ich uszkodzenia spowodowane wysokimi temperaturami. Produkty te nie zapewniają jednak pełnej ochrony włosów, dlatego należy ograniczyć używanie suszarki i prostownicy do dwóch razy w tygodniu.
Oliwia 5 miesięcy temu
Dzień dobry. Czy mogę farbować włosy, jeśli stosuję kosmetyki termoochronne?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
5 miesięcy temu
Dzień dobry. Nie zaleca się farbowania włosów w tym przypadku. Niezmywalne produkty kosmetyczne zapobiegają wnikaniu farby w strukturę włosa, co może skutkować nierównomiernym kolorem lub niewystarczającym pokryciem siwych włosów podczas farbowania.
Róża 5 miesięcy temu
Dzień dobry, mam włosy typu normalnego i nigdy ich nie farbowałam. Czy potrzebuję ochrony przed wysoką temperaturą?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
5 miesięcy temu
Dzień dobry. Jeśli ma Pani zdrowe włosy i używa suszarki o niskiej temperaturze, może się Pani obejść bez ochrony termicznej. Produkty termoochronne mogą być potrzebne podczas korzystania z prostownicy, gdyż pracuje ona w temperaturze powyżej 150 stopni, co jest szkodliwe dla włosów.
Bogusława 5 miesięcy temu
Dzień dobry. Jak dobrać skuteczny i niedrogi środek termoochronny do włosów?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
5 miesięcy temu
Dzień dobry. Aby zaoszczędzić pieniądze i nie płacić za produkt, który nie działa, należy zapoznać się ze składem kosmetyku. Jeśli produkt nie zawiera silikonów (Dimethicone, Dimethiconol), nie będzie chronił przed wysokimi temperaturami.
Edyta 5 miesięcy temu
Dzień dobry. Proszę o informację, jaki jest najlepszy środek termoochronny do włosów suchych?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
5 miesięcy temu
Dzień dobry. Do włosów suchych najlepiej stosować kremy i emulsje termoochronne, które zawierają witaminy. Należy unikać termoochrony w postaci sprejów zawierających alkohol, ponieważ wysusza on i osłabia włosy.
Administratorem danych osobowych jest DOCTORPRO POLAND SP. Z O.O. z siedzibą w Łodzi oraz DOCTORPRO WROCLAW SP. Z O.O. z siedzibą we Wrocławiu. Niniejsza strona internetowa używa plików „cookies” w celach określonych w Polityce plików cookies, w szczególności w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania strony oraz dostosowania wyglądu strony do indywidualnych preferencji użytkowników (personalizacja).
Kliknij „Akceptuję” jeżeli zgadzasz się na użycie plików „cookies” do celów opisanych w Polityce plików cookies. Możesz również nie wyrazić zgody na użycie plików „cookies”. Wyłączenie plików cookies może spowodować trudności w korzystaniu ze strony.
Formularz kontaktowy
Klikając na "Wyślij" wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych i akceptujesz warunki polityki prywatności umowy użytkownika umowy użytkownika
Превышен лимит запросов. Попробуйте через 5 мин.

Pliki cookie - szczegóły

Cookies systemowe
Cookies systemowe są niezbędne do uruchomienia podstawowych funkcji tej strony – formularzy zgłoszeniowych, ocen artykułów itp. Te pliki cookie nie przechowują żadnych danych osobowych
Funkcjonalne pliki cookies
Marketingowe pliki cookies