+48 800 003 033

Czy czytanie w toalecie jest szkodliwe?

Czy czytanie w toalecie jest szkodliwe?
proktologia
Zaktualizowano: 08 March 2024
Czytać 7 minut Opublikowano: 16 February 2024 703
Nie zaleca się czytania książek lub gazet, oglądania filmów ani grania w gry na telefonie podczas wizyty w toalecie, ponieważ wydłuża to czas spędzony na sedesie.

Długotrwałe siedzenie w WC może przyczyniać się do zaburzeń defekacji, występowania zaparć, hemoroidów i problemów z pęcherzem moczowym, a także osłabienia mięśni dna miednicy.

Jak długo można siedzieć w toalecie?

W toalecie powinno się spędzać do 10-15 minut. Czas potrzebny na wypróżnienie zależy od nawyków żywieniowych, ogólnego stanu zdrowia, aktywności fizycznej i stopnia nawodnienia organizmu. Jeśli nie występują zaparcia, defekacja trwa zwykle pięć-10 minut.

Czy powinno się czytać w toalecie?

Czy powinno się czytać w toalecie?

Czym może skutkować zbyt długie siedzenie w toalecie?

Zbyt długie siedzenie w toalecie może prowadzić do rozwoju hemoroidów z powodu długotrwałego napięcia i parcia na okolice odbytu. Inne negatywne skutki długotrwałego korzystania z toalety to:

 • zaparcia. Jeśli stolec jest zatrzymywany w jelicie, woda z kału może być wchłaniana z powrotem do organizmu, przez co stolec staje się twardszy i bardziej suchy, co utrudnia defekację. Nadmierne parcie i nieprawidłowa postawa (na przykład pochylanie się do przodu) mogą powodować zwiększony nacisk na odbytnicę, skurcze i zaburzenia perystaltyki jelit;
 • zaburzenia funkcjonowania pęcherza moczowego. Długotrwałe siedzenie na toalecie może powodować zwiększony nacisk na pęcherz moczowy, zwiększenie jego objętości lub rozciągnięcie ścian narządu, a także prowadzić do problemów z nietrzymaniem moczu i nieprawidłowego funkcjonowania zwieracza cewki moczowej;
 • ucisk zakończeń nerwowych. Nacisk na nerwy w okolicy bioder i krocza może wywoływać mrowienie, drętwienie lub dyskomfort;
 • osłabienie mięśni. Długotrwałe siedzenie może sprawić, że mięśnie dna miednicy stają się rozluźnione lub nieaktywne, co może zwiększyć ryzyko ich osłabienia;
 • zwężenie błony śluzowej odbytnicy. Z powodu zwiększonego ciśnienia może dojść do wypadania odbytnicy, podczas którego błona śluzowa odbytnicy wywija się lub wystaje z odbytu.

Zwiększony nacisk na naczynia krwionośne może utrudniać dopływ i krążenie krwi w okolicy krocza. W rzadkich przypadkach może dojść do ucisku na nerw kulszowy.

Jak prawidłowo podmywać się po skorzystaniu z toalety?

Nie zaleca się stosowania papieru toaletowego po wypróżnieniu, ponieważ nie jest on w stanie wystarczająco dokładnie oczyścić odbytu i usunąć bakterii. Może on również powodować podrażnienie skóry, wywołując ból i dyskomfort, zwłaszcza przy chorobach odbytnicy i odbytu (na przykład szczelina odbytu, zapalenie odbytu).

Do podmywania zaleca się stosowanie ciepłej lub letniej wody, ponieważ lepiej usuwa ona brud i drobnoustroje po wypróżnieniu. Ważne jest, aby nie myć się zbyt gorącą lub zbyt zimną wodą, aby uniknąć podrażnienia skóry. Zalecenia dla mężczyzn dotyczące podmywania się po skorzystaniu z toalety:

 • dokładne oczyszczanie. Podczas mycia należy skupić się na oczyszczeniu penisa, moszny i okolic odbytu. Można używać delikatnego, bezzapachowego mydła (aby zapobiec reakcjom alergicznym);
 • przemywanie odbytu. Zaleca się używanie dłoni lub miękkiej gąbki do mycia odbytu;
 • płukanie. Po umyciu należy przepłukać zewnętrzne narządy płciowe i odbyt ciepłą lub letnią wodą.

Po umyciu okolice odbytu należy dobrze osuszyć. Powinno się unikać pocierania, aby nie podrażnić skóry. Można pozwolić skórze wyschnąć naturalnie lub użyć miękkiego ręcznika, aby wchłonął wilgoć.

Kobietom również zaleca się podmywanie po wypróżnieniu z użyciem mydła lub płynu do higieny intymnej bez drażniących składników. Podczas mycia ruchy należy wykonywać od strony wzgórka łonowego w kierunku odbytu, aby uniknąć przenoszenia bakterii z okolic odbytu do pochwy.

Dlaczego od siedzenia na toalecie rozwijają się hemoroidy?

Hemoroidy to poszerzenie i zapalenie żył w odbytnicy i okolicy odbytu, które może być spowodowane czynnikami genetycznymi, zaparciami, ciążą i porodem oraz siedzącym trybem życia. Przyczyny hemoroidów od siedzenia na toalecie:

 • zwiększone ciśnienie w odbytnicy. Długotrwałe siedzenie na toalecie może zwiększać nacisk na żyły, powodując ich poszerzenie i rozciągnięcie;
 • zaburzony przepływ krwi. Statyczna pozycja może przyczyniać się do zastoju krwi i pogorszenia krążenia, prowadząc do niewystarczającej podaży składników odżywczych do tkanek i powstawania guzków krwawniczych;
 • zahamowanie pracy jelit. Długotrwałe siedzenie w toalecie może również wpływać na perystaltykę jelit i powodować zaparcia i powstawanie hemoroidów.

Oprócz hemoroidów, nadmierne napięcie w czasie wypróżniania może powodować urazy i podrażnienie błony śluzowej odbytu i odbytnicy. Może to skutkować objawami takimi jak stan zapalny, świąd, pieczenie, ból podczas defekacji i krwawienie z odbytu.

Proktologia w Doctorpro Wrocław

Czy czytanie w toalecie jest szkodliwe?
Adres
ul. Gen. Jana Henryka Dąbrowskiego, 40, 50-457 Wrocław, Polska
Nr telefonu
Harmonogram
Pn-Pt: 8:00-20:00
Sob: 8:00-15:00

Popularne pytania

Jaką pozycję należy przyjąć podczas korzystania z toalety?

Aby skorzystać z toalety, zaleca się przyjęcie następującej postawy: pośladki powinny całkowicie przylegać do deski sedesowej (by zapewnić równomierne rozłożenie ciężaru i podparcie ciała). Zasady korzystania z toalety dla mężczyzn i kobiet:

 1. Rozstaw kolana. Zaleca się rozstawienie kolan, aby stworzyć kąt między udami a muszlą klozetową (pomoże to rozciągnąć odbytnicę i umożliwi naturalne przejście stolca).
 2. Nie napinaj się. Ważne jest, aby rozluźnić mięśnie miednicy i nie przeć, ponieważ napinanie mięśni miednicy może utrudnić wypróżnienie.
 3. Opuść ręce. Dłonie można położyć na kolanach lub po bokach muszli klozetowej, aby zapewnić sobie podparcie, wygodę, stabilność i równowagę.
 4. Opieraj ciężar ciała na stopach (na palce lub przednią część stopy), aby unieść stopy nieco nad podłogę w celu ułatwienia defekacji.

Nadmierne pochylenie ciała do przodu może ograniczać przestrzeń w jamie brzusznej i miednicy, utrudniając defekację. Odbytnica nie jest wtedy wystarczająco rozciągnięta i pojawiają się problemy z wypróżnianiem.

Dlaczego kobiety nie powinny długo siedzieć w toalecie?

Kobiety nie powinny zbyt długo siedzieć w toalecie, ponieważ długotrwałe siedzenie na sedesie może zwiększać ryzyko infekcji dróg moczowych. Wilgoć i ciepło w okolicy pochwy sprzyjają namnażaniu się bakterii, co może powodować infekcje. Inne skutki długotrwałego siedzenia na toalecie:

 • zaburzony przepływ krwi. Nieprawidłowa postawa, długotrwałe siedzenie lub nadmierne napięcie mięśni utrudnia dopływ krwi do dolnych partii ciała, w tym nóg, pośladków i obszaru miednicy;
 • osłabienie mięśni dna miednicy. Próby wstrzymywania moczu lub stolca mogą wpływać na funkcjonowanie układu moczowego, powodując wyciek lub nietrzymanie moczu.

Długotrwałe siedzenie na toalecie może powodować mrowienie lub drętwienie w okolicy odbytu. Jeśli masz problemy z wypróżnianiem lub odczuwasz ból i pieczenie w odbycie, zalecamy konsultację z proktologiem.

5 of 5 na podstawie 1 ocena
Czy czytanie w toalecie jest szkodliwe?
Autor
Tkachenko Marina
Lekarz ogólny. Siedem lat doświadczenia.

Zadaj pytanie proktologowi
«Doctorpro»

Inne artykuły na ten temat

Artykuły powiązane:

Komentarze

Dodaj komentarz

Zuzanna 4 miesiące temu
Dobry wieczór, dlaczego nie wolno długo siedzieć w toalecie przy szczelinie odbytu? Wydaje mi się, że mogę mieć naderwaną błonę śluzową odbytu, ponieważ odczuwam ból i pieczenie w tej okolicy.
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
4 miesiące temu
Dobry wieczór, jeśli występuje szczelina odbytu, długie siedzenie na sedesie może wywoływać dodatkowy nacisk na okolicę odbytu, zatrzymywać przepływ krwi i utrudniać naturalne gojenie się rany. Ponadto długotrwałe napięcie podczas defekacji będzie powodować nasilenie objawów choroby i utrudniać leczenie. Jednakże ból i pieczenie odbytu mogą występować również przy innych schorzeniach. Leczeniem szczeliny odbytu, hemoroidów i zapalenia odbytu zajmuje się proktolog, dlatego należy się z nim skonsultować w celu uzyskania diagnozy.
Helena 4 miesiące temu
Dzień dobry, czy można długo siedzieć na sedesie? Co zrobić, jeśli nie jest się w stanie wypróżnić?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
4 miesiące temu
Nie zaleca się długotrwałego siedzenia na toalecie, ponieważ może to prowadzić do zwężenia naczyń krwionośnych, zwiększenia ciśnienia w obrębie miednicy i zaburzenia dopływu krwi. W przypadku problemów z wypróżnianiem zaleca się stymulację pracy jelit: spożywanie większej ilości produktów bogatych w błonnik, picie wystarczającej ilości wody, zwiększenie aktywności fizycznej. Warto również umówić się na wizytę u proktologa.
Matylda 5 miesięcy temu
Dzień dobry, czym może skutkować długie siedzenie z telefonem w toalecie? Chcę wytłumaczyć mojemu synowi, że to szkodliwe.
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
5 miesięcy temu
Dzień dobry, długotrwałe siedzenie na sedesie może powodować nadmierne napięcie i utrudniony dopływ krwi w okolice miednicy. Korzystanie z telefonu w trakcie wypróżniania może odwracać uwagę od procesu defekacji i niepotrzebnie go przedłużać, przez co może dojść do zatrzymania stolca i zaburzeń takich jak zaparcia.
Halina 5 miesięcy temu
Dzień dobry. Mój mąż może przez godzinę siedzieć w toalecie, mimo że nie ma zaparć ani żadnych innych problemów z jelitami. Czy można tak długo siedzieć na sedesie? Jak oduczyć męża długiego siedzenia w toalecie?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
5 miesięcy temu
Dzień dobry. Na toalecie można siedzieć do 10-15 minut. Może Pani porozmawiać z mężem, jak ważne jest przestrzeganie higieny osobistej, i przestrzec go przed możliwymi negatywnymi konsekwencjami (hemoroidami, osłabieniem mięśni dna miednicy).
Anna 5 miesięcy temu
Dzień dobry, czy mogą mi Państwo powiedzieć, co można czytać w toalecie i czy powinno się to w ogóle robić? Jeśli nie, dlaczego lepiej zrezygnować z książki lub gazety, udając się do toalety?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
5 miesięcy temu
Dzień dobry, długotrwałe siedzenie na sedesie w jednej pozycji może powodować napięcie i zwężenie naczyń krwionośnych, co z kolei może wywoływać dyskomfort. Ponadto, książki lub gazety mogą stać się nośnikiem bakterii i innych drobnoustrojów przeniesionych z rąk, ponieważ po skorzystaniu z toalety nie zwykle nie myje się przedmiotów.
Administratorem danych osobowych jest DOCTORPRO POLAND SP. Z O.O. z siedzibą w Łodzi oraz DOCTORPRO WROCLAW SP. Z O.O. z siedzibą we Wrocławiu. Niniejsza strona internetowa używa plików „cookies” w celach określonych w Polityce plików cookies, w szczególności w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania strony oraz dostosowania wyglądu strony do indywidualnych preferencji użytkowników (personalizacja).
Kliknij „Akceptuję” jeżeli zgadzasz się na użycie plików „cookies” do celów opisanych w Polityce plików cookies. Możesz również nie wyrazić zgody na użycie plików „cookies”. Wyłączenie plików cookies może spowodować trudności w korzystaniu ze strony.
Formularz kontaktowy
Klikając na "Wyślij" wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych i akceptujesz warunki polityki prywatności umowy użytkownika umowy użytkownika
Превышен лимит запросов. Попробуйте через 5 мин.

Pliki cookie - szczegóły

Cookies systemowe
Cookies systemowe są niezbędne do uruchomienia podstawowych funkcji tej strony – formularzy zgłoszeniowych, ocen artykułów itp. Te pliki cookie nie przechowują żadnych danych osobowych
Funkcjonalne pliki cookies
Marketingowe pliki cookies