Długotrwałe siedzenie w WC może przyczyniać się do zaburzeń defekacji, występowania zaparć, hemoroidów i problemów z pęcherzem moczowym, a także osłabienia mięśni dna miednicy.
Jak długo można siedzieć w toalecie?
W toalecie powinno się spędzać do 10-15 minut. Czas potrzebny na wypróżnienie zależy od nawyków żywieniowych, ogólnego stanu zdrowia, aktywności fizycznej i stopnia nawodnienia organizmu. Jeśli nie występują zaparcia, defekacja trwa zwykle pięć-10 minut.
Czy powinno się czytać w toalecie?
Czym może skutkować zbyt długie siedzenie w toalecie?
Zbyt długie siedzenie w toalecie może prowadzić do rozwoju hemoroidów z powodu długotrwałego napięcia i parcia na okolice odbytu. Inne negatywne skutki długotrwałego korzystania z toalety to:
- zaparcia. Jeśli stolec jest zatrzymywany w jelicie, woda z kału może być wchłaniana z powrotem do organizmu, przez co stolec staje się twardszy i bardziej suchy, co utrudnia defekację. Nadmierne parcie i nieprawidłowa postawa (na przykład pochylanie się do przodu) mogą powodować zwiększony nacisk na odbytnicę, skurcze i zaburzenia perystaltyki jelit;
- zaburzenia funkcjonowania pęcherza moczowego. Długotrwałe siedzenie na toalecie może powodować zwiększony nacisk na pęcherz moczowy, zwiększenie jego objętości lub rozciągnięcie ścian narządu, a także prowadzić do problemów z nietrzymaniem moczu i nieprawidłowego funkcjonowania zwieracza cewki moczowej;
- ucisk zakończeń nerwowych. Nacisk na nerwy w okolicy bioder i krocza może wywoływać mrowienie, drętwienie lub dyskomfort;
- osłabienie mięśni. Długotrwałe siedzenie może sprawić, że mięśnie dna miednicy stają się rozluźnione lub nieaktywne, co może zwiększyć ryzyko ich osłabienia;
- zwężenie błony śluzowej odbytnicy. Z powodu zwiększonego ciśnienia może dojść do wypadania odbytnicy, podczas którego błona śluzowa odbytnicy wywija się lub wystaje z odbytu.
Zwiększony nacisk na naczynia krwionośne może utrudniać dopływ i krążenie krwi w okolicy krocza. W rzadkich przypadkach może dojść do ucisku na nerw kulszowy.
Jak prawidłowo podmywać się po skorzystaniu z toalety?
Nie zaleca się stosowania papieru toaletowego po wypróżnieniu, ponieważ nie jest on w stanie wystarczająco dokładnie oczyścić odbytu i usunąć bakterii. Może on również powodować podrażnienie skóry, wywołując ból i dyskomfort, zwłaszcza przy chorobach odbytnicy i odbytu (na przykład szczelina odbytu, zapalenie odbytu).
Do podmywania zaleca się stosowanie ciepłej lub letniej wody, ponieważ lepiej usuwa ona brud i drobnoustroje po wypróżnieniu. Ważne jest, aby nie myć się zbyt gorącą lub zbyt zimną wodą, aby uniknąć podrażnienia skóry. Zalecenia dla mężczyzn dotyczące podmywania się po skorzystaniu z toalety:
- dokładne oczyszczanie. Podczas mycia należy skupić się na oczyszczeniu penisa, moszny i okolic odbytu. Można używać delikatnego, bezzapachowego mydła (aby zapobiec reakcjom alergicznym);
- przemywanie odbytu. Zaleca się używanie dłoni lub miękkiej gąbki do mycia odbytu;
- płukanie. Po umyciu należy przepłukać zewnętrzne narządy płciowe i odbyt ciepłą lub letnią wodą.
Po umyciu okolice odbytu należy dobrze osuszyć. Powinno się unikać pocierania, aby nie podrażnić skóry. Można pozwolić skórze wyschnąć naturalnie lub użyć miękkiego ręcznika, aby wchłonął wilgoć.
Kobietom również zaleca się podmywanie po wypróżnieniu z użyciem mydła lub płynu do higieny intymnej bez drażniących składników. Podczas mycia ruchy należy wykonywać od strony wzgórka łonowego w kierunku odbytu, aby uniknąć przenoszenia bakterii z okolic odbytu do pochwy.
Dlaczego od siedzenia na toalecie rozwijają się hemoroidy?
Hemoroidy to poszerzenie i zapalenie żył w odbytnicy i okolicy odbytu, które może być spowodowane czynnikami genetycznymi, zaparciami, ciążą i porodem oraz siedzącym trybem życia. Przyczyny hemoroidów od siedzenia na toalecie:
- zwiększone ciśnienie w odbytnicy. Długotrwałe siedzenie na toalecie może zwiększać nacisk na żyły, powodując ich poszerzenie i rozciągnięcie;
- zaburzony przepływ krwi. Statyczna pozycja może przyczyniać się do zastoju krwi i pogorszenia krążenia, prowadząc do niewystarczającej podaży składników odżywczych do tkanek i powstawania guzków krwawniczych;
- zahamowanie pracy jelit. Długotrwałe siedzenie w toalecie może również wpływać na perystaltykę jelit i powodować zaparcia i powstawanie hemoroidów.
Oprócz hemoroidów, nadmierne napięcie w czasie wypróżniania może powodować urazy i podrażnienie błony śluzowej odbytu i odbytnicy. Może to skutkować objawami takimi jak stan zapalny, świąd, pieczenie, ból podczas defekacji i krwawienie z odbytu.