SIBO (zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego) to stan, w którym w jelicie cienkim dochodzi do nadmiernego wzrostu bakterii, prowadzącego do zaburzeń trawienia i wchłaniania składników odżywczych. Przyczyną SIBO mogą być zaburzenia motoryki jelit, nieprawidłowości anatomiczne jelit, przewlekłe choroby (takie jak zapalenie trzustki czy cukrzyca) czy niedobory odporności.
Aby zdiagnozować SIBO, wykorzystuje się test oddechowy – nieinwazyjne badanie, pozwalające zmierzyć ilość gazów produkowanych przez bakterie w jelicie cienkim.
Test oddechowy wodorowo-metanowy na SIBO we Wrocławiu można wykonać w centrum medycznym Doctorpro Wrocław. Rejestracja na badanie dostępna jest przez całą dobę.
Wskazania do testu wodorowo-metanowego na SIBO
Test wodorowo-metanowy (z laktulozą lub glukozą) stosuje się w przypadku podejrzenia SIBO. Wskazania do badania wodorowo-metanowego:
- wzdęcia;
- ból brzucha;
- biegunka;
- nudności lub wymioty;
- niezamierzona utrata masy ciała;
- zaburzenia wchłaniania składników odżywczych.
Badanie wykonuje się także przy podejrzeniu zakażenia bakterią Helicobacter pylori. Test oddechowy może być więc wskazany w przypadku objawów wrzodów żołądka lub zapalenia błony śluzowej żołądka (ból w środkowej lub górnej części brzucha, ból brzucha po jedzeniu, wzdęcia, nudności i wymioty). Jeśli pacjent zaobserwuje u siebie podobne dolegliwości, powinien umówić się na konsultację z gastroenterologiem.
Przeciwwskazania do testu oddechowego
Badanie oddechowe w kierunku SIBO nie jest inwazyjne, jednak wyróżnia się sytuacje, w których nie należy go wykonywać. Przeciwwskazania do wodorowo-metanowego testu oddechowego:
- hipoglikemia poposiłkowa;
- antybiotykoterapia w okresie krótszym niż ostatnie 30 dni;
- kolonoskopia w okresie ostatnich czterech tygodni;
- wyprowadzenie światła jelita cienkiego na powierzchnię brzucha;
- enteroskopia w okresie krótszym niż ostatnie 30 dni;
- płukanie okrężnicy w okresie krótszym niż ostatnie 30 dni.
Do przeciwwskazań można również zaliczyć nieodpowiednie przygotowanie do badania. Przed testem wymagane jest przestrzeganie diety o niskiej zawartości węglowodanów.
Przygotowanie do testu wodorowo-metanowego na SIBO
W celu otrzymania miarodajnych wyników przed przystąpieniem do badania na SIBO zaleca się przestrzeganie kilku zasad. Przygotowanie do testu wodorowo-metanowego:
- na tydzień przed badaniem nie należy stosować probiotyków, środków przeczyszczających i leków prokinetycznych;
- na tydzień przed testem powinno się ograniczyć spożycie węglowodanów;
- na dobę przed testem należy całkowicie wykluczyć z jadłospisu produkty zawierające węglowodany (dieta przed testem wodorowo-metanowym powinna opierać się m.in. na jajach, mięsie, rybach, tofu);
- na dobę przed badaniem należy unikać produktów bogatych w błonnik i łatwo fermentujących (rośliny strączkowe, kapusta, cebula, produkty pełnoziarniste, ciasta);
- na 12 godzin przed testem należy przestać przyjmować posiłki;
- na co najmniej 2 godziny przed badaniem (zalecane 8 godzin) nie powinno się palić;
- na 30 minut przed testem nie powinno się wykonywać ćwiczeń.
Jeśli w dniu badania pojawi się biegunka, należy o tym fakcie poinformować lekarza i skonsultować z nim możliwość wykonania testu. Bezpośrednio przed badaniem nie należy żuć gumy i przyjmować napojów, powinno się natomiast przepłukać usta dużą ilością wody.
Przebieg badania na SIBO we Wrocławiu
Badanie na SIBO w Centrum Medycznym Doctorpro Wrocław wykonuje się na czczo. Na całą wizytę należy zarezerwować około dwóch godzin. Przebieg testu oddechowego na Helicobacter i SIBO:
- Lekarz pobiera próbkę oddechową, aby ustalić poziom bazowy wodoru i metanu w organizmie pacjenta.
- Następnie pacjent spożywa roztwór cukru, który jest fermentowany przez bakterie w jelicie cienkim, produkujące wodór lub metan.
- Lekarz pobiera próbki oddechowe w 15-minutowych odstępach (pierwsza pobierana jest zaraz po spożyciu roztworu, a kolejne – w regularnych odstępach).
- Po zakończeniu testu zebrane próbki oddechowe są analizowane w laboratorium, a wyniki interpretowane przez gastroenterologa.
Podczas testu pacjent może wykonywać normalne czynności. W trakcie badania należy ograniczyć aktywność fizyczną i obserwować ewentualne objawy (ból brzucha, wzdęcia).
Wyniki testu wodorowo-metanowego
Wyniki testów oddechowych na SIBO są interpretowane na podstawie poziomu wodoru i metanu wydzielanych w oddechu pacjenta po spożyciu substancji testowej. Poziom gazów jest mierzony w częściach na milion (ppm). O pozytywnym wyniku SIBO świadczy:
- wzrost stężenia wodoru o ≥ 20 ppm w stosunku do wartości wyjściowej w ciągu pierwszych 90 minut testu;
- wzrost stężenia metanu o ≥ 10 ppm powyżej wartości bazowej (wskazuje to na obecność metanogenów, które mogą być związane z SIBO).
O wyniku negatywnym mówi się w przypadku braku wzrostu stężenia wodoru lub metanu powyżej określonych progów w czasie trwania testu (sugeruje to brak przerostu bakteryjnego w jelicie cienkim). Prawidłowe wartości wodoru w zdrowym układzie pokarmowym nie powinny przekraczać 10-16 ppm na czczo. Jeżeli poziom bazowy jest wyższy niż 16 ppm, konieczne może być powtórzenie testu w inny dzień po odpowiednim przygotowaniu.
Interpretacja wyników testu zależy od objawów pacjenta. Zwiększenie stężenia gazów, zwłaszcza wodoru, w połączeniu z dolegliwościami, takimi jak wzdęcia, biegunki czy bóle brzucha, może sugerować diagnozę SIBO. Wyniki testu wodorowo-metanowego pomoże zinterpretować gastroenterolog – lekarz oceni, czy świadczą one o zespole rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego.
Na test wodorowo-metanowy we Wrocławiu można umówić się w centrum medyczny Doctorpro Wrocław, dzwoniąc pod wskazany na stronie numer lub wypełniając formularz. Cena testu wodorowo-metanowego podana jest na stronie internetowej. O kosztach badania informują także konsultanci w punkcie informacyjnym.