+48 800 003 033

Waginoza bakteryjna: objawy, przyczyny i możliwości leczenia

Waginoza bakteryjna: objawy, przyczyny i możliwości leczenia
ginekologia
Zaktualizowano: 12 April 2024
Czytać 8 minut Opublikowano: 12 April 2024 173
Przyczyną bakteryjnego zapalenia pochwy jest rozwój patogennej mikroflory. Objawem są obfite upławy z pochwy o nieprzyjemnym zapachu. Aby rozpocząć skuteczne leczenie bakteryjnego zapalenia pochwy, należy skonsultować się z lekarzem ginekologiem.

Czym jest waginoza bakteryjna?

Waginoza bakteryjna to zaburzenie mikroflory pochwy, któremu towarzyszy spadek liczby pałeczek kwasu mlekowego i przerost mikroorganizmów chorobotwórczych. Pałeczki kwasu mlekowego wytwarzają kwas mlekowy, który zwiększa kwasowość i tworzy ochronną warstwę w pochwie. Niskie pH (wskaźnik kwasowości) sprzyja złuszczaniu komórek błony śluzowej pochwy i uwalnianiu glikogenu w celu odżywiania pożytecznych bakterii. Gdy dominuje mikroflora patogenna, kwasowość spada i zaczynają uwalniać się aminy (związki organiczne, które niszczą komórki nabłonka pochwy), powodując waginozę bakteryjną.

Przyczyny waginozy bakteryjnej

Waginozę bakteryjną wywołują bakterie beztlenowe (Gardnerella, Mycoplasma, Prevotella). Bardzo często schorzenie rozwija się w wyniku zakażenia bakterią Gardnerella vaginalis. Inne przyczyny waginozy bakteryjnej:

 • niekontrolowane przyjmowanie antybiotyków;
 • zaburzenia gruczołów wydzielania wewnętrznego (jajników, tarczycy);
 • schorzenia szyjki macicy (zapalenie szyjki macicy);
 • choroby zapalne narządów moczowo-płciowych (zapalenie cewki moczowej, zapalenie jajowodów);
 • stosowanie wkładki wewnątrzmacicznej;
 • stosunki seksualne bez zabezpieczenia;
 • palenie tytoniu;
 • niezrównoważona dieta;
 • nadmierna masa ciała.

Także częste irygacje pochwy czynnikiem ryzyka rozwoju zaburzeń mikroflory bakteryjnej pochwy. Ryzyko zwiększa również stosowanie zapachowych produktów higienicznych.

Objawy waginozy bakteryjnej

Waginoza bakteryjna występuje zwykle w wieku rozrodczym, kiedy wahania poziomu żeńskich hormonów sprzyjają rozwojowi patogennych mikroorganizmów. Choroba może mieć przebieg bezobjawowy (50-70% przypadków). Objawy waginozy bakteryjnej:

 • upławy o płynnej konsystencji i biało-szarym lub zielonym zabarwieniu;
 • swędzenie;
 • nieprzyjemny "rybi" zapach z pochwy;
 • uczucie pieczenia w czasie oddawania moczu.

Nieprzyjemny zapach staje się bardziej intensywny po stosunku płciowym i podczas menstruacji. Choroba może nawracać, ujawniając się częściej niż trzy razy w roku.

Czy bakteryjne zapalenie narządów płciowych może wystąpić u mężczyzn?

Mężczyźni są bezobjawowymi nosicielami bakterii nabytych od zakażonej kobiety podczas kontaktu seksualnego. W rzadkich przypadkach mikroorganizmy wywołujące waginozę bakteryjną u kobiet mogą powodować zapalenie prostaty i cewki moczowej u mężczyzn. W przypadku stwierdzenia obecności bakterii Gardnerella u mężczyzn konieczna jest konsultacja urologiczna i leczenie zapobiegające infekcjom układu moczowo-płciowego. W leczeniu zakażenia Gardnerellą u mężczyzn stosuje się antybiotyki.

Waginoza bakteryjna u dziewczynek

Waginoza bakteryjna może rozwinąć się u dziewcząt w okresie dojrzewania, kiedy układ rozrodczy jest w fazie rozwoju. W okresie dojrzewania mikroflora pochwy nie zawiera jeszcze pałeczek kwasu mlekowego, dlatego pochwa nie jest chroniona przed szkodliwym działaniem zewnętrznych czynników. Ze względu na bliskie sąsiedztwo odbytu i pochwy, ważne jest, aby dorastające dziewczęta przestrzegały zasad higieny (podmywanie się dwa razy dziennie w kierunku od spojenia łonowego do odbytu), aby zmniejszyć ryzyko rozwoju infekcji.

Jak diagnozuje się waginozę bakteryjną?

Diagnostyka waginozy bakteryjnej zaczyna się od wywiadu medycznego i badania fizykalnego. Lekarz przeprowadzi badanie z użyciem lusterka ginekologicznego, aby wykluczyć obecność procesu zapalnego. Laboratoryjne metody diagnozowania waginozy bakteryjnej:

 • test PCR wykrywający DNA bakterii oportunistycznych;
 • test pH na poziom kwasowości w pochwie;
 • badanie mikroskopowe wymazu z pochwy w celu wykrycia infekcji;
 • badanie w kierunku chorób wenerycznych (rzeżączka, chlamydioza i rzęsistkowica);
 • test aminowy (zapachowy).

Badanie pod mikroskopem może wykazać cytolizę (rozpad komórek nabłonka pochwy) z powodu nadmiernego wzrostu pałeczek kwasu mlekowego (waginoza cytolityczna). Przed pobraniem wymazu do badania laboratoryjnego nie należy używać żadnych kosmetyków do higieny intymnej ani tamponów. Na dwadzieścia cztery godziny przed badaniem nie zaleca się brania prysznica i uprawiania seksu. Nie powinno się również wykonywać badania podczas miesiączki.

Jak odróżnić waginozę bakteryjną od grzybicy?

Grzybica pochwy (kandydoza) to infekcja wywoływana przez grzyby z rodzaju Candida. W przeciwieństwie do waginozy bakteryjnej grzybica objawia się bólem podczas oddawania moczu i stosunku płciowego. Towarzyszy jej także zaczerwienienie i obrzęk pochwy. Upławy przy grzybicy są gęste, białe, o konsystencji twarogowej i nie mają silnego nieprzyjemnego zapachu.

Czym różni się waginoza bakteryjna od zapalenia pochwy?

Zapaleniu pochwy zwykle towarzyszy ból podczas oddawania moczu i w trakcie stosunku płciowego. Mogą również pojawić się upławy z domieszką krwi. W przypadku waginozy bakteryjnej takie objawy nie występują. Przyczyną zapalenia pochwy u kobiet w wieku rozrodczym może być obecność bakterii Gardnerella.

Jak leczyć waginozę bakteryjną?

W leczeniu waginozy bakteryjnej lekarz może przepisać preparaty w postaci tabletek, globulek dopochwowych, kremu lub żelu. W leczeniu waginozy cytolitycznej stosuje się globulki i spreje zawierające sodę. Możliwości leczenia farmakologicznego waginozy bakteryjnej:

 • antybiotykoterapia;
 • miejscowe środki antyseptyczne;
 • probiotyki (preparaty przywracające prawidłową mikroflorę pochwy).

Podczas stosowania antybiotyków w postaci kremu nie należy używać prezerwatyw ze względu na wysokie ryzyko uszkodzenia lateksu przez lek. Miesiąc po leczeniu należy odbyć ponowną konsultację ginekologiczną, aby potwierdzić, że infekcja została wyleczona.

Jak leczyć waginozę bakteryjną domowymi sposobami?

Aby złagodzić objawy waginozy bakteryjnej w warunkach domowych, można zażywać probiotyki (na przykład jeść jogurty), które pomogą przywrócić równowagę mikroflory bakteryjnej w pochwie. W porozumieniu z ginekologiem można również stosować globulki z kwasem borowym.

Jak leczyć waginozę bakteryjną w czasie ciąży?

W leczeniu zakażenia Gardnerellą u kobiet w ciąży stosuje się antybiotyki (pochodne imidazolu, linkomycynę). Przebieg terapii ustala lekarz, zwykle leczenie trwa przez pięć do siedmiu dni. Leczenie infekcji u kobiet ciężarnych zmniejsza ryzyko przedwczesnego porodu i infekcji poporodowych.

Czy mając waginozę bakteryjną można uprawiać seks?

Nie zaleca się współżycia podczas waginozy bakteryjnej ze względu na ryzyko przeniesienia infekcji na partnera. Co więcej, stosunkowi towarzyszyć może dyskomfort i nasilenie objawów. Warto powstrzymać się od stosunków seksualnych również w okresie leczenia.

Czy waginoza bakteryjna może minąć samoistnie?

Waginoza bakteryjna ustępuje samoistnie u jednej trzeciej kobiet niebędących w ciąży i u połowy kobiet ciężarnych. Podjęcie leczenia w odpowiednim czasie pozwala zapobiec możliwym powikłaniom (np. chorobom wenerycznym).

Powikłania waginozy bakteryjnej

Waginoza bakteryjna jest czynnikiem ryzyka zakażenia wirusem HIV, wirusem opryszczki pospolitej, rzeżączką, chlamydią i rzęsistkiem. Obecność waginozy bakteryjnej przyczynia się również do zakażenia wirusem HPV, który może powodować raka szyjki macicy. Możliwe powikłania waginozy bakteryjnej u kobiet w ciąży:

 • przedwczesny poród (przed 37 tygodniem);
 • ropowica pochwy (ostry ropny proces zapalny);
 • późne poronienie (w 13-22 tygodniu);
 • zapalenie błony śluzowej macicy (stan zapalny w obrębie wewnętrznej wyściółki pochwy);
 • urodzenie dziecka o niskiej masie urodzeniowej (poniżej 2,5 kg).

Zakażenie Gardnerellą zwiększa ryzyko rozwoju chorób zapalnych narządów miednicy mniejszej. Może również dojść do obniżenia płodności.

Profilaktyka waginozy bakteryjnej

Profilaktyka waginozy bakteryjnej polega na stosowaniu antykoncepcji mechanicznej (prezerwatywy). Ważne jest też, by unikać szkodliwych nawyków (palenia papierosów, spożywania fast foodów). Inne sposoby zapobiegania waginozie bakteryjnej:

 • przestrzeganie zasad higieny intymnej;
 • przyjmowanie suplementów witaminy D w dawkach profilaktycznych;
 • rezygnacja z noszenia rajstop wykonanych z kapronu.

Nie zaleca się używania zapachowych środków piorących do prania bielizny. Należy nosić luźną odzież wykonaną z naturalnych tkanin.

Ginekologia w Doctorpro Wrocław

Waginoza bakteryjna: objawy, przyczyny i możliwości leczenia
Adres
ul. Gen. Jana Henryka Dąbrowskiego, 40, 50-457 Wrocław, Polska
Nr telefonu
Harmonogram
Pn-Pt: 8:00-20:00
Sob: 8:00-15:00

Popularne pytania

Czy można całkowicie wyleczyć waginozę bakteryjną?

Jeśli pacjentka przejdzie pełny cykl leczenia pod kontrolą lekarza, możliwe jest całkowite wyleczenie choroby. Aby zapobiec nawrotom, należy przestrzegać zasad profilaktyki (przestrzeganie zasad higieny, stosowanie prezerwatyw, rezygnacja z nałogów i zdrowy tryb życia). Wspomagająco w leczeniu i profilaktyce waginozy bakteryjnej można stosować probiotyki w tabletkach i spożywać produkty spożywcze zawierające probiotyki (np. jogurty) w celu utrzymania prawidłowej mikroflory pochwy.

Czy kobieta może zajść w ciążę, chorując na waginozę bakteryjną?

Waginoza bakteryjna może obniżać płodność na skutek zaburzeń owulacji i tworzenia się tkanki bliznowatej na jajowodach, co uniemożliwia kontakt plemników z komórkami jajowymi. Jeśli dojdzie do ciąży, chorująca kobieta powinna udać się do lekarza, by rozpocząć leczenie waginozy bakteryjnej. Nieleczona choroba może bowiem spowodować przedwczesny poród oraz choroby zakaźne i zapalne macicy i jajników.

Jak długo trwa leczenie waginozy bakteryjnej?

Czas trwania leczenia waginozy bakteryjnej wynosi zwykle pięć-14 dni i jest ustalany przez ginekologa. Leczenie nawrotów choroby może trwać od jednego do czterech miesięcy. Ważne jest, aby ukończyć cały cykl antybiotykoterapii, aby zapobiec nawrotom infekcji.

Jakie badanie wykażą waginozę bakteryjną?

Waginozę bakteryjną wykrywa badanie wymazu z pochwy pod mikroskopem. Ginekolog może również zalecić wykonanie testu aminowego w celu stwierdzenia "rybiego" zapachu charakterystycznego dla tej choroby.

Jak wyglądają upławy towarzyszące waginozie bakteryjnej?

Upławy w przebiegu waginozy bakteryjnej są płynne, o jednorodnej konsystencji i brudnobiałej lub zielonkawej barwie. Upławy mają charakterystyczny "rybi" zapach, który może być bardziej wyczuwalny po odbyciu stosunku płciowego oraz w czasie menstruacji.

Jak przenosi się waginoza bakteryjna?

Waginoza bakteryjna nie zalicza się do chorób przenoszonych drogą płciową. Zwykle jest wynikiem zaburzeń równowagi bakteryjnej w pochwie lub infekcji. Stosunek płciowy bez zabezpieczenia zwiększa ryzyko zakażenia. Choroba może również przenosić się poprzez seks oralny i petting.

5 of 5 na podstawie 1 ocena
Waginoza bakteryjna: objawy, przyczyny i możliwości leczenia
Autor
Tkachenko Marina
Lekarz ogólny. Siedem lat doświadczenia.

Zadaj pytanie ginekologowi
«Doctorpro»

Inne artykuły na ten temat

Artykuły powiązane:

Komentarze

Dodaj komentarz

Teresa 3 tygodnie temu
Dzień dobry. Co należy zrobić, jeśli w wymazie z pochwy stwierdzono obecność bakterii maczugowca błonicy?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
3 tygodnie temu
Dzień dobry! Jeśli w pochwie zostaną wykryte bakterie Corynebacterium diphtheriae, należy skonsultować się z lekarzem w celu rozpoczęcia antybiotykoterapii. Z kolei bakterie Corynebacterium non-diphtheriae mogą być korzystne dla mikroflory pochwy ze względu na zwiększoną aktywność pałeczek kwasu mlekowego i niszczenie patogennych mikroorganizmów.
Wioletta 4 tygodnie temu
Dzień dobry, chciałabym się dowiedzieć, czy waginozę bakteryjną można leczyć przy pomocy leków dostępnych bez recepty.
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
4 tygodnie temu
Objawy waginozy bakteryjnej można złagodzić, stosując dopochwowe globulki z probiotykami oraz przyjmując równocześnie mikroelementy niezbędne dla zdrowej mikroflory pochwy (żelazo, cynk i mangan). Aby znormalizować kwasowość pochwy, można stosować żele, które mają w składzie kwas mlekowy. Samodzielne leczenie środkami dostępnymi bez recepty nie jest zalecane bez konsultacji z ginekologiem.
Izabela 1 miesiąc temu
Dzień dobry. Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z pochwy domowymi sposobami?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
1 miesiąc temu
Przed rozpoczęciem leczenia nieprzyjemnego zapachu z pochwy należy ustalić przyczynę tego objawu podczas wizyty u lekarza. W warunkach domowych można stosować probiotyki i przestrzegać zasad higieny intymnej.
Zofia 1 miesiąc temu
Dzień dobry, chciałabym wiedzieć, jakie leki stosuje się w leczeniu waginozy bakteryjnej u kobiet?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
1 miesiąc temu
Waginozę bakteryjną można leczyć za pomocą antybiotyków, miejscowych środków antyseptycznych i probiotyków. Oprócz tego często stosuje się globulki zawierające kwas mlekowy. Sposób leczenia dobiera lekarz ginekolog.
Kora 1 miesiąc temu
Dzień dobry. W jaki sposób waginoza bakteryjna może wpłynąć na dziecko?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
1 miesiąc temu
Dzień dobry, dziecko może zarazić się infekcją od matki poprzez łożysko, płyn owodniowy i krew pępowinową. Jeśli dziecko przyjdzie na świat siłami natury, może zarazić się bakteriami pochodzącymi od matki w trakcie porodu. Również karmienie piersią wiąże się z ryzykiem przeniesienia infekcji.
Administratorem danych osobowych jest DOCTORPRO POLAND SP. Z O.O. z siedzibą w Łodzi oraz DOCTORPRO WROCLAW SP. Z O.O. z siedzibą we Wrocławiu. Niniejsza strona internetowa używa plików „cookies” w celach określonych w Polityce plików cookies, w szczególności w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania strony oraz dostosowania wyglądu strony do indywidualnych preferencji użytkowników (personalizacja).
Kliknij „Akceptuję” jeżeli zgadzasz się na użycie plików „cookies” do celów opisanych w Polityce plików cookies. Możesz również nie wyrazić zgody na użycie plików „cookies”. Wyłączenie plików cookies może spowodować trudności w korzystaniu ze strony.
Formularz kontaktowy
Klikając na "Wyślij" wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych i akceptujesz warunki polityki prywatności umowy użytkownika umowy użytkownika
Превышен лимит запросов. Попробуйте через 5 мин.

Pliki cookie - szczegóły

Cookies systemowe
Cookies systemowe są niezbędne do uruchomienia podstawowych funkcji tej strony – formularzy zgłoszeniowych, ocen artykułów itp. Te pliki cookie nie przechowują żadnych danych osobowych
Funkcjonalne pliki cookies
Marketingowe pliki cookies