+48 800 003 033

Jakie są przyczyny i objawy polipów odbytu?

Jakie są przyczyny i objawy polipów odbytu?
proktologia
Zaktualizowano: 13 November 2023
Czytać 6 minut Opublikowano: 10 November 2023 2293
Polip jelita to zwyrodnieniе jelita cienkiego, grubego i odbytnicy o charakterze nowotworowym, które zbudowane jest z nabłonka, tkanki gruczołowej i tkanki łącznej.

Polipy to nowotwory łagodne, ale zaliczane do zmian przedrakowych: pod wpływem czynników prowokujących (zatrucia, zapalenia, infekcje) mogą ulec zezłośliwieniu, dlatego konieczna jest ich diagnostyka i leczenie u proktologa.

Co to jest polip odbytu?

Polip odbytu to zmiana nowotworowa na błonie śluzowej odbytnicy i odbytu. Polipy mogą występować pojedynczo lub gromadnie.

Jak powstają polipy odbytnicy?

Polipy jelita mogą pojawiać się na skutek długotrwałego stanu zapalnego, który wywołuje patologiczne zmiany błony śluzowej (rozrost i przerost). Przyczyny powstawania polipów odbytnicy:

 • dziedziczna predyspozycja i wady wrodzone układu pokarmowego;
 • przewlekłe zaparcia i biegunki;
 • choroby organów trawiennych (np. choroba Crohna, wrzody żołądka, zapalenie żołądka, zaburzenia flory bakteryjnej jelit);
 • hemoroidy (żylaki odbytu i pojawienie się guzków);
 • choroby zakaźne (dur brzuszny, zatrucie jadem kiełbasianym, salmonelloza, czerwonka);
 • nieleczona cukrzyca.

Siedzący tryb życia, otyłość, nadużywanie alkoholu i palenie papierosów zwiększają ryzyko wystąpienia polipów odbytu, ponieważ zaburzają przemianę materii w organizmie i powodują zaburzenia trawienia. Powstawanie polipów może być także wywołane długotrwałymi dietami z niewystarczającą ilością składników odżywczych i błonnika, a także spożywanie dużych ilości tłuszczów zwierzęcych.

Jak wyglądają polipy przewodu pokarmowego?

Polipy analne to uszypułowane twory w kształcie kulistym lub półkolistym; mogą mieć szeroką podstawę lub cienką szypułkę (przypominającą grzyb). Rozmiary nowotworów odbytnicy mogą wahać się od kilku milimetrów do kilku centymetrów.

Jakie są objawy polipów jelita?

Objawy polipów jelita pojawiają się i nasilają wraz ze wzrostem zmian; przez długi czas zaburzenie przebiega bezobjawowo.

Objawy polipów jelita:

 • zaburzenia oddawania stolca (biegunki lub zaparcia);
 • świąd odbytu;
 • ból w podbrzuszu i w okolicy odbytu podczas defekacji;
 • zmiana koloru stolca;
 • śluz i krew w kale.

Duże polipy mogą wpuklać się do światła przewodu pokarmowego, powodując skurczowe bóle brzucha, wzdęcia i problemy z wypróżnianiem (długotrwałe zaparcia). Częste i obfite krwotoki z odbytu mogą wywoływać niedokrwistość, której towarzyszy słabość.

W razie wystąpienia objawów polipów przewodu pokarmowego należy niezwłocznie zgłosić się na konsultację u proktologa. Zmiany nowotworowe pojawiają się na ogół po 40 roku życia, dlatego ważne jest, aby przynajmniej raz w roku poddawać się profilaktycznym badaniom lekarskim.

Rodzaje polipów odbytu

Ze względu na kształt rozróżnia się polipy płaskie i szypułkowe, które mogą się rozrastać i sprawiać, że narośl jest ruchoma. Polipy odbytu różnią się także budową histologiczną.

Rodzaje polipów odbytu

Gruczolakowe (gruczolaki)

Powstają z nabłonka gruczołowego w wyniku patologicznego namnażania się komórek. Gruczolaki odbytnicy dzielą się na cewkowe i kosmkowe. Polip cewkowy jest tworem na wąskiej szypule i o gładkiej powierzchni. Polip kosmkowy ma grudkowatą powierzchnię, jest miękki w dotyku, często krwawi.

Włókniste (włóknisto-nabłonkowe)

Składają się z tkanki łącznej. Zmiana wygląda jak kula lub owal, który może mieć do czterech centymetrów średnicy.

Hiperplastyczne

Powstają w wyniku długotrwałego procesu zapalnego w przewodzie pokarmowym. Objawiają się przerostem tkanki śluzowej i pojawieniem się gładkich narośli w kształcie grzyba na szypułce, które mogą wypadać z odbytu i krwawić. 

Sposoby diagnostyki polipów odbytu

Polipy w odbytnicy diagnozuje proktolog po zebraniu wywiadu i przeprowadzeniu badania.
Sposoby diagnostyki polipów odbytu:

 • badanie per rectum;
 • rektoskopia (badanie endoskopowe błony śluzowej odbytnicy i esicy);
 • kolonoskopia (badanie jelita grubego za pomocą endoskopu z kamerą wideo);
 • badanie kału na krew utajoną.

Lekarz może także zalecić badanie krwi w przypadku polipów jelita w celu zidentyfikowania ich przyczyn i towarzyszących im chorób układu pokarmowego. Badania laboratoryjne wykonuje się przed usunięciem narośli w kanale odbytu w celu wykluczenia przeciwwskazań i uniknięcia powikłań.

Jak leczyć polipy odbytu?

Leczenie polipów odbytu polega na ich chirurgicznym usunięciu. Leczenie zachowawcze nowotworów niezłośliwych w odbycie jest nieefektywne, ponieważ leki nie niszczą komórek patologicznych. Farmakoterapia może być stosowana jako terapia wspomagająca w leczeniu bólu i stanów zapalnych.

Kiedy należy usuwać polipy odbytu?

Polipy odbytu należy usuwać od razu po ich rozpoznaniu ze względu na ich szybki wzrost i ryzyko przekształcenia w zmianę złośliwą. Przeciwwskazania do usunięcia polipów w odbytnicy są tymczasowe i mogą nimi być: ciąża i okres laktacji, ostry stan zapalny w organizmie, zaostrzenie chorób przewlekłych układu pokarmowego.

Po zabiegu przeprowadza się badania histopatologiczne usuniętych zmian w celu określenia ich rodzaju i charakteru (niezłośliwy lub złośliwy). Konieczne jest również poddawanie się rutynowym badaniom profilaktycznym u proktologa co najmniej raz w roku, aby uniknąć nawrotów.

Metody usuwania polipów w jelicie

Zabieg usunięcia polipów jelita zleca proktolog po przeprowadzeniu badania, uwzględniając historię choroby, rodzaj i wielkość nowotworu. Metody usuwania polipów odbytu:

 • polipektomia endoskopowa;
 • laserowe usuwanie polipów odbytu;
 • chirurgia radiofalowa;
 • otwarta operacja usunięcia nowotworów łagodnych (jeśli polip jest większy niż 10 centymetrów).

Polipektomia endoskopowa to małoinwazyjna operacja usuwania polipów za pomocą pętli diatermicznej. Zabieg przeprowadzany jest w trakcie kolonoskopii i pozwala na usunięcie nowotworów nie większych niż dwa cm.

Usuwanie laserowe to małoinwazyjna operacja polegająca na niszczeniu komórek nowotworowych wiązką lasera. Zabieg wykonywany jest w warunkach ambulatoryjnych i nie wymaga nacięć ani nakłuć.

Usuwanie polipów odbytu metodą radiofalową odbywa się za pomocą urządzenia generującego wysoką częstotliwość, które precyzyjnie oddziałuje na obszary patologiczne bez naruszania zdrowej tkanki. Metoda pozwala pozbyć się nowotworów o wielkości do 10 centymetrów.

Okres rekonwalescencji po usunięciu polipów

Czas rekonwalescencji po usunięciu polipów odbytnicy wynosi od dwóch tygodni do dwóch miesięcy w zależności od rozmiaru i liczby zmian oraz wzrostu i indywidualnych cech organizmu. W okresie pooperacyjnym należy stosować się do zaleceń proktologa.

Zalecenia podczas rekonwalescencji po usunięciu polipa odbytnicy:

 • przestrzeganie diety zalecanej przez proktologa;
 • ograniczenie wysiłku fizycznego, unikanie podnoszenia ciężkich przedmiotów;
 • rezygnacja z kąpieli w saunie, basenie, otwartych zbiornikach;
 • unikanie wychłodzenia i przegrzania.

Do czasu całkowitego wygojenia błony śluzowej odbytnicy należy powstrzymać się od seksu, nie narażać się na stres i przemęczenie. W przypadku zespołu bólowego proktolog może przepisać leki przeciwbólowe i przeciwzapalne (np. czopki lub maści).

Czy konieczna jest dieta po usunięciu polipów?

W okresie rekonwalescencji po operacji usunięcia polipów odbytnicy należy przestrzegać diety, aby przyspieszyć gojenie tkanki odbytu i uniknąć powikłań. Dieta zakłada wykluczenie pokarmów, które mogą podrażniać błonę śluzową jelit i wywoływać wzdęcia. Produkty zakazane w przypadku polipów odbytu:

 • ostre i słone przyprawy, sosy, marynaty;
 • wędzonki;
 • czosnek, chrzan, rzodkiewka;
 • kapusta biała;
 • pieczywo i wyroby cukiernicze;
 • kwaśne owoce (cytryny, zielone jabłka, pomarańcze, grejpfruty);
 • alkohol;
 • tłuste ryby i mięso;
 • napoje zawierające kofeinę.

Po usunięciu polipów odbytnicy należy spożywać pokarmy rozdrobnione (często i w małych porcjach) i łatwo przyswajalne; przeważać powinny potrawy gotowane w wodzie lub na parze. Ponadto dieta pooperacyjna powinna zawierać pokarmy bogate w błonnik, aby uniknąć zaparć.

Powikłania związane z polipami jelit

Niezdiagnozowane i nieleczone polipy jelit mogą powodować powikłania. Możliwe powikłania polipów jelit:

 • niedrożność jelit;
 • zwężenie odbytnicy;
 • krwawienie z odbytu (z powodu oderwania się narośli);
 • rak jelita.

Polipy mogą powodować zapalenie błony śluzowej odbytu i prowadzić do chorób proktologicznych takich jak: hemoroidy, zapalenie odbytu, zapalenie tkanki okołoodbytniczej, fałdy anodermalne i szczelina odbytu. Narośle przy odbycie mogą także krwawić i powodować niedokrwistość.

Samodzielne leczenie może prowadzić do powikłań polipów odbytu. Leczenie polipów odbytu domowymi sposobami jest nieefektywne i niebezpiecznie.

Jak zapobiegać pojawieniu się polipów odbytu?

Nie da się całkowicie zapobiec powstawaniu polipów w jelicie, ale można obniżyć ryzyko ich wystąpienia. Profilaktyka polipów zakłada:

 • zbilansowaną dietę bogatą w witaminy, minerały i błonnik;
 • rzucenie palenia i umiarkowane spożywanie alkoholu;
 • wczesne wykrycie i leczenie chorób zapalnych przewodu pokarmowego;
 • kontrolę wagi i regularną aktywność fizyczną.

Aby zapobiec chorobom narządów trawiennych i ich konsekwencjom, należy przestrzegać zdrowej diety (umiarkowane spożycie tłustych, smażonych i wędzonych potraw, unikanie przejadania się i długotrwałego postu). Ważne jest, aby osoby po 40 roku życia poddawały się badaniom profilaktycznym u proktologa i gastroenterologa.

Proktologia w Doctorpro Wrocław

Jakie są przyczyny i objawy polipów odbytu?
Adres
ul. Gen. Jana Henryka Dąbrowskiego, 40, 50-457 Wrocław, Polska
Nr telefonu
Harmonogram
Pn-Pt: 8:00-20:00
Sob: 8:00-15:00

Popularne pytania

Jak odróżnić polip od raka jelita?

Tylko proktolog może odróżnić polip od raka jelita grubego po przeprowadzeniu kompleksowego badania. Złośliwość guza można dokładnie określić jedynie na podstawie badania histologicznego (badanie tkanki).

Jak długo goi się jelito po usunięciu polipa?

Po usunięciu polipa metodą małoinwazyjną jelito goi się w przeciągu jednego-dwóch miesięcy pod warunkiem, że pacjent przestrzega wszystkich zaleceń lekarza prowadzącego. Pacjent może wrócić do domu w dniu zabiegu, hospitalizacja nie jest wymagana.

Czego nie można robić po usunięciu polipa jelita?

Po usunięciu polipa jelita nie wolno uprawiać sportu, pływać w basenie i otwartych zbiornikach wodnych do czasu całkowitego zagojenia się rany. Należy także unikać wychłodzenia i przegrzania. Należy stosować się do wszystkich zaleceń lekarza prowadzącego i przestrzegać zaleconej diety.

Dlaczego po usunięciu polipa nie można podnosić ciężkich przedmiotów?

Po usunięciu polipa nie wolno podnosić ciężkich przedmiotów w okresie rekonwalescencji, którego długość waha się od dwóch tygodni do kilku miesięcy (w zależności od tego, jak rozległa była operacja). Zwiększona aktywność fizyczna i podnoszenie ciężkich przedmiotów może powodować powikłania pooperacyjne, takie jak krwawienie, ponieważ uszkodzone tkanki jeszcze się nie zregenerowały.

Czy polipy w jelicie mogą minąć same?

Polipy nie resorbują się same. Ponadto nowotwory łagodne jelita nie znikają pod wpływem leczenia farmakologicznego. Wszystkie polipy muszą zostać usunięte chirurgicznie.

Jakie są objawy polipów w jelitach?

Polipy jelita przez długi czas rozwijają się bezobjawowo. W przypadku nowotworów łagodnych w jelicie może być odczuwalny ból brzucha, nasilający się po posiłku lub podczas defekacji. Mogą również występować wzdęcia lub uczucie niepełnego opróżnienia jelita nawet po pójściu do toalety.

5 of 5 na podstawie 1 ocena
Jakie są przyczyny i objawy polipów odbytu?
Autor
Tkachenko Marina
Lekarz ogólny. Siedem lat doświadczenia.

Zadaj pytanie proktologowi
«Doctorpro»

Inne artykuły na ten temat

Artykuły powiązane:

Komentarze

Dodaj komentarz

Halina 6 miesięcy temu
Dzień dobry. Co wykazuje biopsja polipa jelita?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
6 miesięcy temu
Witam. Biopsja polipa jelita pozwala określić charakter guza: łagodny lub złośliwy. Biopsja polega na pobraniu tkanki z guza podczas endoskopii.
Irena 6 miesięcy temu
Dzień dobry! Czy polip jelita może być widoczny w badaniu USG?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
6 miesięcy temu
Witam. Polipy i inne nowotwory w jelitach można zobaczyć w badaniu ultrasonograficznym. USG pokazuje również stan ścian narządu i obecność stanu zapalnego.
Adam 6 miesięcy temu
Dzień dobry. Dlaczego polip w jelicie krwawi?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
6 miesięcy temu
Witam. Polip w jelicie może krwawić podczas aktywnego wzrostu i w efekcie pojawienia się nadżerek na jego powierzchni. Polipy mogą również ulec urazowi i krwawić podczas przesuwania się pokarmu lub defekacji. W przypadku pojawienia się krwi z odbytu lub w kale należy niezwłocznie skonsultować się z proktologiem.
Maja 6 miesięcy temu
Dzień dobry. Jak długo nie wolno jeść po usunięciu polipa jelita?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
6 miesięcy temu
Dzień dobry. Po usunięciu polipów jelita można jeść niemal od razu (po jednej/dwóch godzinach). Ważne jest, aby przez pierwsze trzy dni spożywać wyłącznie pokarmy płynne lub tarte. Przez cały okres rekonwalescencji należy przestrzegać diety zaleconej przez lekarza prowadzącego.
Hanna 6 miesięcy temu
Dzień dobry. Jakie owoce można jeść po usunięciu polipa jelita?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
6 miesięcy temu
Witam. Po usunięciu polipa jelita nie zaleca się spożywania surowych owoców, ponieważ mogą one wywoływać podrażnienie błony śluzowej. Można pić kompot, jeść kisiel i pieczone jabłka i gruszki.
Administratorem danych osobowych jest DOCTORPRO POLAND SP. Z O.O. z siedzibą w Łodzi oraz DOCTORPRO WROCLAW SP. Z O.O. z siedzibą we Wrocławiu. Niniejsza strona internetowa używa plików „cookies” w celach określonych w Polityce plików cookies, w szczególności w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania strony oraz dostosowania wyglądu strony do indywidualnych preferencji użytkowników (personalizacja).
Kliknij „Akceptuję” jeżeli zgadzasz się na użycie plików „cookies” do celów opisanych w Polityce plików cookies. Możesz również nie wyrazić zgody na użycie plików „cookies”. Wyłączenie plików cookies może spowodować trudności w korzystaniu ze strony.
Formularz kontaktowy
Klikając na "Wyślij" wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych i akceptujesz warunki polityki prywatności umowy użytkownika umowy użytkownika
Превышен лимит запросов. Попробуйте через 5 мин.

Pliki cookie - szczegóły

Cookies systemowe
Cookies systemowe są niezbędne do uruchomienia podstawowych funkcji tej strony – formularzy zgłoszeniowych, ocen artykułów itp. Te pliki cookie nie przechowują żadnych danych osobowych
Funkcjonalne pliki cookies
Marketingowe pliki cookies