+48 800 003 033

Zapalenie przydatków: przyczyny, objawy i leczenie

Zapalenie przydatków: przyczyny, objawy i leczenie
ginekologia
Zaktualizowano: 16 May 2024
Czytać 6 minut Opublikowano: 16 May 2024 165
1
Czym jest zapalenie przydatków?
2
Przyczyny zapalenia przydatków
3
Rodzaje i objawy zapalenia przydatków
4
Ostre zapalenie przydatków
5
Przewlekłe zapalenie przydatków
6
Zapalenie przydatków a ciąża
7
Powikłania zapalenia przydatków
8
Diagnozowanie i leczenie zapalenie przydatków
1

Czym jest zapalenie przydatków?

Zapalenie przydatków to stan zapalny narządów miednicy mniejszej u kobiet. Profilaktyką, diagnozą i leczeniem zapalenia przydatków zajmuje się lekarz ginekolog.

Zapalenie przydatków to stan zapalny przydatków macicy (jajników i jajowodów). W warunkach normalnych w jajnikach zachodzi synteza żeńskich hormonów płciowych (estrogenów) oraz dojrzewanie komórek jajowych. Po owulacji komórka jajowa dostaje się do jajowodu, gdzie dochodzi do zapłodnienia.

2

Przyczyny zapalenia przydatków

Zapalenie przydatków ma charakter infekcyjny, w większości przypadków jest to infekcja bakteryjna. Przyczyną zapalenia przydatków mogą być infekcje przenoszone drogą płciową (chlamydioza, ureaplazmoza, mykoplazmoza, rzeżączka), lub inne bakterie nieswoiste (gronkowce, pałeczki jelitowe). Ryzyko rozwoju zapalenia przydatków wzrasta u kobiet cierpiących na zapalenie pochwy, mających wielu partnerów seksualnych, a także na skutek zbyt częstych irygacji (ze względu na zwiększone ryzyko infekcji dróg płciowych).

3

Rodzaje i objawy zapalenia przydatków

W przebiegu choroby wyróżnia się ostre i przewlekłe zapalenie przydatków. Pod względem lokalizacji zapalenie jajowodów i jajników może być jednostronne lub obustronne.

Objawy zapalenia w obrębie miednicy mniejszej w ostrym stadium infekcji przenoszonych drogą płciową pojawiają się po zakończeniu okresu inkubacji (od kilku dni do kilku tygodni, zależnie od rodzaju infekcji).

Objawy zapalenia przydatków

Objawy zapalenia przydatków

Objawy zapalenia przydatków:

 • dyskomfort i ból w dolnej części brzucha;
 • upławy z dróg rodnych;
 • zaburzenia cyklu menstruacyjnego;
 • krwawienia z macicy;
 • dyskomfort podczas stosunku płciowego (dyspareunia);
 • bolesne oddawanie moczu (dysuria);
 • niepłodność.

Jednostronne zapalenie jajowodów i jajników objawia się bólem w dolnej części brzucha po jednej stronie. W przypadku zapalenia obustronnego ból brzucha występuje jednocześnie po lewej i prawej stronie lub ciągnie się przez całą dolną część brzucha.

Charakter upławów w zapaleniu jajowodów i jajników zależy od rodzaju infekcji, która spowodowała chorobę. Na przykład w przypadku rzeżączki wydzielina z dróg rodnych jest obfita, ropna, a w przypadku rzęsistkowicy – ma zielonkawe zabarwienie i nieprzyjemny, “rybi” zapach. Przy izolowanym zapaleniu jajników upławy mogą nie występować. Mogą wystąpić krwawienia związane z zaburzeniami równowagi hormonów płciowych.

4

Ostre zapalenie przydatków

Ostre zapalenie jajowodów i jajników zaczyna się nagle, przebiega z gorączką powyżej 38 stopni Celsjusza i ostrym bólem brzucha. Przy ostrym zapaleniu obustronnym mogą wystąpić nudności, wymioty, dreszcze i silne osłabienie. Ostry ból w dolnej części brzucha przy zapaleniu jajowodów i jajników może przypominać zapalenie pęcherza moczowego. Podostre zapalenie przydatków ginekolog może zdiagnozować, jeśli zapalenie przydatków macicy występuje po raz pierwszy, ale przebiega z niejasnymi objawami (tępy ból w dolnej części brzucha, podwyższoną temperaturą ciała do 37,5 stopni Celsjusza).

5

Przewlekłe zapalenie przydatków

Przewlekłe zapalenie przydatków może przebiegać bezobjawowo lub z łagodnymi objawami. Objawy przewlekłego zapalenia przydatków obejmują okresowe tępe bóle w dolnej części brzucha oraz plamienie z dróg rodnych. Objawy przewlekłego zapalenia jajowodów i jajników mogą okresowo nawracać. Zaostrzenia zapalenia w miednicy mniejszej mogą wystąpić w wyniku infekcji wirusowych, stresu.

6

Zapalenie przydatków a ciąża

Skutkami zapalenia przydatków mogą być niepłodność i rozwój ciąży pozamacicznej. W przypadku bezobjawowego przebiegu przewlekłego zapalenia przydatków ciąża pozamaciczna lub długotrwały brak ciąży mogą być pierwszymi objawami choroby.

Przyczyną niepłodności przy przewlekłym dwustronnym zapaleniu przydatków jest niedrożność jajowodów. W wyniku przewlekłego procesu zapalnego w jajowodach tworzą się zrosty (zrosty śluzówki), które utrudniają przemieszczanie się komórki jajowej.

W normalnych warunkach zapłodnienie komórki jajowej zachodzi w jajowodach. W przypadku przewlekłego zapalenia przydatków zapłodniona komórka jajowa nie może dotrzeć do macicy poprzez zwężone jajowody, implantuje się (przyczepia) do błony śluzowej jajowodu, co prowadzi do ciąży pozamacicznej. Zapalenie przydatków może pojawić się lub nasilić w trakcie ciąży. W przypadku właściwie zastosowanego leczenia ostre zapalenie przydatków w trakcie ciąży nie wpływa na rozwój płodu. Antybiotyki należy przyjmować wyłącznie zgodnie z zaleceniami ginekologa.

7

Powikłania zapalenia przydatków

Powikłaniem zapalenia przydatków, oprócz niepłodności i ciąży pozamacicznej, może być rozprzestrzenienie się stanu zapalnego do macicy (co skutkuje rozwojem zapalenia błony śluzowej macicy) lub narządów jamy brzusznej. Powikłaniom zapalenia przydatków można zapobiec poprzez terapię odpowiednimi lekami przeciwbakteryjnymi.

8

Diagnozowanie i leczenie zapalenie przydatków

Jeśli wystąpią objawy zapalenia przydatków, konieczna jest konsultacja z ginekologiem. Jeśli przyczyną zapalenia okaże się infekcja przenoszona drogą płciową, partner seksualny powinien przejść badanie u urologa.

Lekarz przeprowadzi badanie palpacyjne jamy brzusznej i badanie na fotelu ginekologicznym. Diagnostyka zapalenia przydatków:

 • USG narządów miednicy mniejszej;
 • histeroskopia (instrumentalne badanie jamy macicy);
 • laparoskopia (procedura diagnostyczna polegająca na badaniu jamy brzusznej i miednicy poprzez cienkie nacięcia na brzuchu);
 • badania krwi (kliniczne, biochemiczne, badania poziomu hormonów);
 • wymaz z pochwy w kierunku chorób przenoszonych drogą płciową.

Aby odróżnić zapalenie przydatków od zapalenia pęcherza moczowego, które również objawia się bólem w dolnej części brzucha, lekarz może zalecić badanie moczu. Ostre prawostronne zapalenie przydatków może przypominać zapalenie wyrostka robaczkowego, a lewostronne zapalenie przydatków – zapalenie esicy, dlatego lekarz może skierować na konsultację do chirurga. Ginekolog wykona również kolposkopię (instrumentalne badanie ścian pochwy i szyjki macicy), aby wykluczyć obecność stanu zapalnego w pochwie.

Leczenie zapalenia przydatków polega na zażywaniu środków przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych. W celu leczenia zatrucia przy ostrym zapaleniu przydatków lekarz może również przepisać kroplówki dożylne. Jeśli w jajnikach i jajowodach rozwiną się ropnie, konieczne może być leczenie chirurgiczne. Dzięki odpowiedniemu leczeniu, zapalenie przydatków jest uleczalne i można uniknąć powikłań choroby (np. niedrożności jajowodów).

Ginekologia w Doctorpro Wrocław

Zapalenie przydatków: przyczyny, objawy i leczenie
Adres
ul. Gen. Jana Henryka Dąbrowskiego, 40, 50-457 Wrocław, Polska
Nr telefonu
Harmonogram
Pn-Pt: 8:00-20:00
Sob: 8:00-15:00
5 of 5 na podstawie 1 ocena
Zapalenie przydatków: przyczyny, objawy i leczenie
Autor
Tkachenko Marina
Lekarz ogólny. Siedem lat doświadczenia.

Inne artykuły na ten temat

Artykuły powiązane:

Komentarze

Dodaj komentarz

Izabela 2 tygodnie temu
Dzień dobry. Co robić, jeśli zapalenie przydatków pojawiło się w czasie ciąży? Jestem w 17. tygodniu.
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
2 tygodnie temu
Dzień dobry. W przypadku podejrzenia zapalenia przydatków w okresie ciąży należy skonsultować się z ginekologiem. Lekarz przepisze antybiotyki odpowiednie dla danego okresu ciąży, które będą bezpieczne dla nienarodzonego dziecka.
Julia 3 tygodnie temu
Dzień dobry. Ginekolog postawił mi diagnozę zapalenia przydatków. Czy mogę tym zarazić mojego partnera? Jak objawia się zapalenie przydatków u mężczyzn?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
3 tygodnie temu
Dzień dobry. Zapalenie przydatków to stan zapalny żeńskich narządów płciowych (jajowodów i jajników), więc mężczyzna nie może nabawić się tego schorzenia. Jeśli jednak przyczyną zapalenia przydatków jest infekcja przenoszona drogą płciową, kobieta może zarazić swojego partnera seksualnego. Warto zatem wykonać badania w kierunku chorób wenerycznych.
Jadwiga 4 tygodnie temu
Dzień dobry. Byłam u ginekologa, który zdiagnozował u mnie zapalenie przydatków po prawej stronie. Jak długo będzie trwało leczenie?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
4 tygodnie temu
Dzień dobry. Czas trwania leczenia zależy od stopnia nasilenia choroby i jest ustalany indywidualnie przez lekarza. Średni czas trwania antybiotykoterapii zapalenia przydatków wynosi 10-14 dni.
Lidia 1 miesiąc temu
Witam. Czy preparat homeopatyczny może pomóc na zapalenie przydatków?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
1 miesiąc temu
Dzień dobry. Preparaty homeopatyczne to leki roślinnego pochodzenia zawierające niskie stężenia substancji czynnych. Stosowanie środków homeopatycznych nie ma podstaw naukowych i nie jest stosowane w leczeniu zapalenia przydatków.
Gloria 1 miesiąc temu
Dzień dobry! Mam diagnozę przewlekłego lewostronnego zapalenia przydatków. Czy będę mogła zajść w ciążę?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
1 miesiąc temu
Dzień dobry! Dwustronne zapalenie przydatków może być przyczyną bezpłodności na skutek niedrożności jajowodów. Przy jednostronnym schorzeniu, czyli w Pani przypadku, funkcjonuje prawy jajowód, zatem zapalenie przydatków nie stanowi przeszkody dla poczęcia.
Administratorem danych osobowych jest DOCTORPRO POLAND SP. Z O.O. z siedzibą w Łodzi oraz DOCTORPRO WROCLAW SP. Z O.O. z siedzibą we Wrocławiu. Niniejsza strona internetowa używa plików „cookies” w celach określonych w Polityce plików cookies, w szczególności w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania strony oraz dostosowania wyglądu strony do indywidualnych preferencji użytkowników (personalizacja).
Kliknij „Akceptuję” jeżeli zgadzasz się na użycie plików „cookies” do celów opisanych w Polityce plików cookies. Możesz również nie wyrazić zgody na użycie plików „cookies”. Wyłączenie plików cookies może spowodować trudności w korzystaniu ze strony.
Formularz kontaktowy
Klikając na "Wyślij" wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych i akceptujesz warunki polityki prywatności umowy użytkownika umowy użytkownika
Превышен лимит запросов. Попробуйте через 5 мин.

Pliki cookie - szczegóły

Cookies systemowe
Cookies systemowe są niezbędne do uruchomienia podstawowych funkcji tej strony – formularzy zgłoszeniowych, ocen artykułów itp. Te pliki cookie nie przechowują żadnych danych osobowych
Funkcjonalne pliki cookies
Marketingowe pliki cookies