Jak przebiega usuwanie hemoroidów falami radiowymi i kiedy jest wskazane?
Na czym polega usuwanie hemoroidów falami radiowymi?
Choroba hemoroidalna to rozszerzenie i stan zapalny żył w odbycie i dolnej części odbytnicy. Wewnętrzne hemoroidy rozwijają się wewnątrz odbytnicy, a zewnętrzne hemoroidy rozwijają się pod skórą wokół odbytu.
Leczenie hemoroidów falami radiowymi odbywa się przy użyciu fal radiowych o wysokiej częstotliwości, które są emitowane przez elektrody urządzenia Surgitron i przenikają do tkanek hemoroidalnych. Pod wpływem fal dochodzi do odparowania płynu wewnątrzkomórkowego bez wytwarzania ciepła, przerostu rozszerzonych naczyń, zwłóknienia i kurczenia się hemoroidów, a następnie gojenia się tkanek bez tworzenia się ran.
Zalety usuwania hemoroidów przy pomocy fal radiowych
Jaki typ hemoroidów można usuwać metodą fal radiowych?
Metoda fal radiowych może być stosowana w każdym stadium rozwoju hemoroidów, pod warunkiem że nie występują żadne przeciwwskazania. Ograniczenia w zastosowaniu fal radiowych:
- niska krzepliwość krwi (na przykład z powodu przyjmowania leków przeciwzakrzepowych, które zwiększają ryzyko krwawienia);
- przetoki lub szczeliny odbytu;
- nowotwory jelita;
- obecność rozrusznika serca;
- przyjmowanie leków immunosupresyjnych (zwiększających ryzyko sepsy).
Leczenie hemoroidów metodą fal radiowych nie jest również przeprowadzane u pacjentów z chorobą Leśniowskiego-Crohna. Fale radiowe mogą nasilać objawy stanu zapalnego i spowalniać gojenie się tkanek jelit.
W którym stadium możliwe jest usunięcie hemoroidów za pomocą fal radiowych?
Wycięcie hemoroidów za pomocą fal radiowych można przeprowadzić w pierwszym, drugim, trzecim i czwartym stadium choroby. Metoda leczenia hemoroidów falami radiowymi charakteryzuje się minimalnym bólem pooperacyjnym w odbycie i niskim ryzykiem nawrotu choroby hemoroidalnej.
Zasada działania fal radiowych w leczeniu hemoroidów
Leczenie hemoroidów polega na wykorzystaniu fal radiowych o wysokiej częstotliwości. Fale emitowane są przez niskotemperaturowe elektrody i powodują wyschnięcie tkanek bez generowania ciepła (nie ma ryzyka poparzenia podczas hemoroidektomii falami radiowymi).
Etapy usuwania hemoroidów falami radiowymi
Usuwanie hemoroidów falami radiowymi odbywa się w pozycji litotomijnej (pacjent leży na plecach, a jego nogi są podparte w rozłożonej, uniesionej pozycji za pomocą specjalnych uchwytów). Etapy usuwania hemoroidów za pomocą fal radiowych:
- Znieczulenie miejscowe.
- Wprowadzenie rektoskopu do odbytnicy w celu poprawy kontroli wzrokowej zabiegu (jeśli trudno jest zobaczyć leczone obszary).
- Wprowadzenie elektrody do tkanki hemoroidalnej na głębokość około 5-10 mm.
- Dostarczenie energii o częstotliwości radiowej (urządzenie Surgitron służy do generowania fal o wysokiej częstotliwości).
Oddziaływanie fal radiowych ustaje po wyschnięciu leczonych tkanek, które przybierają białawe zabarwienie. W razie potrzeby podczas jednego zabiegu można usunąć kilka hemoroidów jednocześnie.
Jaki rodzaj znieczulenia stosuje się do leczenia hemoroidów falami radiowymi?
Do znieczulenia miejscowego przed leczeniem hemoroidów falami radiowymi stosuje się znieczulającą blokadę okołoodbytniczą (iniekcje środka znieczulającego do dołu kulszowo-odbytniczego, które blokuje przekazywanie impulsów nerwowych w okolicy odbytu). Po usunięciu hemoroidów zakładany jest tampon ze środkiem znieczulającym (na kilka godzin). Niesteroidowe leki przeciwzapalne stosuje się w przypadku bólu po usunięciu hemoroidów falami radiowymi.
Jakie doznania mogą pojawić się w czasie usuwania hemoroidów falami radiowymi?
Po podaniu leków znieczulających odczucia podczas operacji wycięcia hemoroidów metodą fal radiowych mogą ograniczać się do niewielkiego dyskomfortu. Ból może wystąpić po zakończeniu zabiegu usuwania hemoroidów falą radiową, co jest naturalną konsekwencją ustąpienia działania znieczulenia.
Jak długo trwa zabieg usuwania hemoroidów falą radiową?
Wycięcie hemoroidów zewnętrznych lub wewnętrznych za pomocą fal radiowych trwa kilka minut. Średni czas trwania zabiegu, w zależności od liczby i wielkości guzków hemoroidalnych, może wynosić około pół godziny.
Co dzieje się po zakończeniu zabiegu usunięcia hemoroidów za pomocą fal radiowych?
Pacjent może opuścić gabinet bezpośrednio po zabiegu lub po ustąpieniu znieczulenia miejscowego (nie ma konieczności hospitalizacji). Proktolog przepisuje leki przeciwbólowe, które pomogą złagodzić ból po zabiegu i ustala termin wizyty kontrolnej.
Leczenie hemoroidów falami radiowymi: jak przebiega rehabilitacja?
Całkowita rehabilitacja po leczeniu hemoroidów falami radiowymi, która może odbywać się bez konieczności przyjmowania leków, trwa kilka tygodni. Tymczasowy pooperacyjny spadek wydajności jest naturalnym zjawiskiem.
Jak postępować w okresie rekonwalescencji po usunięciu hemoroidów metodą radiową?
W okresie rekonwalescencji po usunięciu hemoroidów metodą radiową, oprócz przyjmowania doustnych i miejscowych niesteroidowych leków przeciwzapalnych, można stosować kąpiele nasiadowe w ciepłej wodzie. W ramach rehabilitacji po usunięciu hemoroidów z pomocą narzędzia Surgitron zaleca się ograniczenie aktywności fizycznej, wykluczenie z diety pokarmów mogących powodować zaparcia oraz unikanie nadmiernego wysiłku podczas wypróżnień.
Czy po zabiegu usunięcia hemoroidów za pomocą fal radiowych konieczne jest ponowne badanie?
Aby ocenić skuteczność operacji i upewnić się, że nie występują powikłania pooperacyjne, konieczne są regularne badania. Harmonogram badań kontrolnych ustala proktolog (np. kilka dni, tygodni lub miesięcy po usunięciu hemoroidów wewnętrznych lub zewnętrznych za pomocą fali radiowej).
Gdzie można usunąć hemoroidy metodą fal radiowych?
Mogą Państwo zapoznać się z opiniami na temat leczenia hemoroidów falami radiowymi i umówić się na wizytę u proktologa lub chirurga w centrum medycznym Doctorpro. Lista placówek centrum medycznego Doctorpro, w których przeprowadzamy zabiegi usuwania hemoroidów metodą fal radiowych:
Wszystkie kliniki wykonują usuwanie falami radiowymi hemoroidów zewnętrznych zakrzepowych (trombektomię) i ich powikłań (fimbrie odbytu). W centrum medycznym Doctorpro oprócz trombektomii metodą radiową usuwamy kłykciny kończyste i brodawki wirusowe okolic odbytu i narządów płciowych.
Jakie powikłania mogą wystąpić po usunięciu hemoroidów za pomocą urządzenia Surgitron?
Częstym objawem po usunięciu hemoroidów falami radiowymi jest ból odbytu. Inne powikłania po usunięciu hemoroidów przy pomocy urządzenia Surgitronem:
- swędzenie;
- krwawienie lub plamienie z odbytu;
- infekcje;
- zwężenie odbytu.
Większość objawów ustępuje samoistnie, bez konieczności stosowania leków. Jeśli dolegliwości utrzymują się kilka tygodni po leczeniu hemoroidów z pomocą urządzenia Surgitron, należy umówić się na wizytę u proktologa.
Czy hemoroidy mogą powrócić po usunięciu metodą fal radiowych?
Prawdopodobieństwo nawrotu po usunięciu hemoroidów falami radiowymi wynosi 10-15%. Dokładny stopień ryzyka nawrotu hemoroidów zależy od złych nawyków, nałogów, aktywności fizycznej, diety oraz obecności lub braku współistniejących chorób przewlekłych.
Jak zapobiec nawrotom hemoroidów po usunięciu falą radiową?
Jednym ze sposobów zapobiegania nawrotom hemoroidów jest przestrzeganie diety, która zmiękcza i zwiększa objętość stolca. Zaleca się regularne spożywanie świeżych owoców, warzyw i produktów pełnoziarnistych. Inne metody zapobiegania hemoroidom i ich nawrotom:
- picie około półtora-dwóch litrów czystej wody niegazowanej dziennie;
- rezygnacja z picia alkoholu;
- unikanie długotrwałego siedzenia i napinania się podczas wypróżnień, co powoduje nadmierne ciśnienie w żyłach odbytnicy;
- chodzenie do toalety od razu, gdy pojawi się potrzeba wypróżnienia;
- zwiększenie aktywności fizycznej (bez nadmiernych przeciążeń, takich jak podnoszenie ciężarów).
Innym sposobem zapobiegania nawrotom hemoroidów jest utrata zbędnych kilogramów. Konieczne jest także poddawanie się okresowym badaniom lekarskim.
Czy istnieje alternatywa dla leczenia hemoroidów falami radiowymi?
Łagodną postać hemoroidów można leczyć za pomocą tabletek, maści, kremów lub czopków. Tradycyjne metody leczenia stosuje się również w przypadku zdiagnozowania hemoroidów w czasie ciąży. Inne sposoby leczenia hemoroidów:
- ligacja hemoroidów za pomocą pierścieni lateksowych w celu zatrzymania krążenia krwi i obumarcia tkanki hemoroidalnej;
- chirurgiczne usunięcie hemoroidów (hemoroidektomia);
- podciągnięcie hemoroidów przy pomocy specjalnych szwów lub klamer (hemoroidopeksja);
- elektrokoagulacja (usuwanie hemoroidów za pomocą prądu elektrycznego);
- koagulacja podczerwienią (niszczenie tkanek w wysokiej temperaturze);
- trombektomia.
Oprócz tego, hemoroidy można leczyć przy pomocy skleroterapii. Podczas tego zabiegu środki chemiczne wstrzyknięte do rozszerzonych żył powodują nieodwracalne uszkodzenie guzka.
Jak wybrać odpowiednią metodę usunięcia hemoroidów?
Metodę terapii dobiera proktolog lub chirurg po przeprowadzeniu badania i postawieniu diagnozy. Przy wyborze metody leczenia hemoroidów brane są pod uwagę dolegliwości (objawy), stadium choroby, obecność przeciwwskazań, choroby współistniejące i preferencje pacjenta.