+48 800 003 033

Czym grozi wirusowe zapalenie wątroby typu C?

Czym grozi wirusowe zapalenie wątroby typu C?
gastroenterologia
Zaktualizowano: 22 May 2024
Czytać 11 minut Opublikowano: 22 May 2024 144
1
Czym jest wirusowe zapalenie wątroby typu C?
2
Czy żółtaczka i zapalenie wątroby to ta sama choroba?
3
Jak przenosi się żółtaczka?
4
Czy można zarazić się WZW typu C przez pocałunek?
5
Czy WZW typu C przenosi się drogą płciową?
6
Czy istnieje ryzyko zarażenia się WZW typu C podczas manicure?
7
Jakie zagrożenie stanowi WZW typu C dla osób z otoczenia?
8
Ile wynosi okres inkubacji WZW typu C?
9
Jak objawia się wirusowe zapalenie wątroby typu C?
10
Jaki lekarz zajmuje się leczeniem zapalenia wątroby?
11
Jakie badania należy wykonać w kierunku zapalenia wątroby?
12
Czy wirusowe zapalenie wątroby typu C można wyleczyć?
13
Jak leczy się WZW typu C?
14
Jak leczy się WZW typu C i marskość wątroby?
15
Czy zapalenie wątroby może samo minąć?
16
Jak leczyć zapalenie wątroby typu C w warunkach domowych?
17
Ile lat można żyć z wirusowym zapaleniem wątroby typu C?
18
Czy wirusowe zapalenie wątroby typu C może nawracać po wyleczeniu?
19
Na czym polega profilaktyka wirusowego zapalenia wątroby?
20
Czy warto zaszczepić się przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby?
1

Czym jest wirusowe zapalenie wątroby typu C?

Wirusowe zapalenie wątroby typu C może latami przebiegać bezobjawowo. Przewlekła postać choroby prowadzi do marskości i raka wątroby, ale dzięki wczesnej diagnozie i odpowiedniej terapii jest całkowicie uleczalna.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, 325 milionów osób na świecie jest zarażonych wirusowym zapaleniem wątroby (WZW) typu C. Pomimo faktu, że choroba jest uleczalna, co roku umiera na nią około 1,9 miliona osób. Sytuacja ta wynika z niskiej świadomości społeczeństwa – ludzie nie znają objawów zapalenia wątroby, nie szukają pomocy medycznej przy pierwszych oznakach choroby i nie podejmują środków zapobiegawczych.

Zapalenie wątroby rozwija się na skutek działania czynników zakaźnych – wirusów lub bakterii. Lekarze wyróżniają pięć typów choroby – A, B, C, D oraz E – które różnią się między sobą obrazem klinicznym i możliwymi powikłaniami.

Każdy rodzaj zapalenia wątroby jest niebezpieczny. Najczęściej spotykane jest WZW typu C, wywoływane przez wirusy, które dostają się do organizmu człowieka poprzez kontakt z zakażoną krwią. Patogeny przenikają do komórek wątroby, powodując jej ostre lub przewlekłe zapalenie. Często WZW typu C nazywane jest "czułym zabójcą" ze względu na długi czas bezobjawowego przebiegu. Osoba może być nieświadoma swojej choroby przez wiele lat, pozostając jednocześnie potencjalnym źródłem zakażenia dla otaczających osób.

2

Czy żółtaczka i zapalenie wątroby to ta sama choroba?

Żółtaczka to złożony zespół objawów, który powoduje, że skóra, białka oczu i błony śluzowe nabierają wyraźnego żółtego zabarwienia. Jest to spowodowane nagromadzeniem w tkankach bilirubiny – barwnika żółci. Bilirubina jest naturalnie obecna we krwi w niewielkich ilościach, ale choroby wątroby prowadzą do zaburzeń jej wydalania z organizmu.

Żółtaczka jest sygnałem dysfunkcji wątroby. Może być wywołana nie tylko przez zapalenie wątroby, ale także przez inne schorzenia, takie jak:

 • leptospiroza;
 • marskość wątroby;
 • nowotwory;
 • mononukleoza;
 • toksyczne uszkodzenie wątroby.

Ciężkie formy zapalenia wątroby również powodują żółtaczkę. Tylko diagnoza lekarska może pomóc w ustaleniu, która choroba spowodowała żółtaczkę.

3

Jak przenosi się żółtaczka?

Żółtaczka nie jest chorobą, a jej objawem, więc nie można się nią zarazić. Żółtaczka występuje, gdy dojdzie do uszkodzenia wątroby. Może ono być spowodowane zwyrodnieniem tkanki (zdrową tkankę zastępuje tkanka bliznowata), uszkodzeniem mechanicznym (na przykład wskutek zablokowania przewodów przez pasożyty), działaniem wirusów lub bakterii.

Wirusowe zapalenie wątroby typu C przenosi się poprzez kontakt ze skażoną krwią, np. podczas:

 • używania niesterylnych strzykawek;
 • używania niewysterylizowanych narzędzi (np. nożyczek do manicure);
 • transfuzji krwi dawcy, która nie została wcześniej przebadana;
 • kontakty seksualne, jeśli doszło w ich trakcie do kontaktu z krwią (np. jeśli dojdzie do zranienia błony śluzowej).

Wirusowym zapaleniem wątroby typu C nie można zarazić się drogą pokarmową ani poprzez używanie naczyń i pościeli wspólnie z osobą zakażoną.

4

Czy można zarazić się WZW typu C przez pocałunek?

Wirusowym zapaleniem wątroby typu C nie można zarazić się poprzez przytulanie czy całowanie. Wirus nie występuje w ślinie, więc nie można zarazić się także poprzez dzielenie się jedzeniem z osobą chorą na WZW typu C.

5

Czy WZW typu C przenosi się drogą płciową?

Według niektórych źródeł niewielkie ilości czynnika zakaźnego mogą znajdować się w nasieniu i wydzielinie z pochwy. W 3% przypadków do zakażenia dochodzi podczas stosunku płciowego bez zabezpieczenia. Ryzyko wzrasta jeśli w czasie stosunku dojdzie do kontaktu z krwią (jeśli na narządach płciowych znajdują się ranki lub owrzodzenia bądź dojdzie do nieumyślnego uszkodzenia błony śluzowej).

6

Czy istnieje ryzyko zarażenia się WZW typu C podczas manicure?

WZW typu C można zarazić się poprzez igły, nożyczki, cążki i inne narzędzia, które miały kontakt ze skażoną krwią. Jeśli sprzęt nie został wysterylizowany, pozostaje na nim aktywny wirus. Możliwe jest więc zakażenie wirusowym zapaleniem wątroby typu C w salonie manicure, salonie tatuażu czy podczas sesji akupunktury, jeśli personel nie przestrzega zasad dezynfekcji i sterylizacji. Zaleca się korzystać wyłącznie ze sprawdzonych salonów, które mają dobrą reputację i gwarantują sterylizację narzędzi po każdym użyciu.

7

Jakie zagrożenie stanowi WZW typu C dla osób z otoczenia?

Głównym zagrożeniem WZW typu C jest długi okres bezobjawowy. Osoba może nie wiedzieć, że jest chora, ale może stanowić zagrożenie dla innych – istnieje ryzyko zarażenia partnerów seksualnych.

8

Ile wynosi okres inkubacji WZW typu C?

Okres inkubacji wirusa zapalenia wątroby trwa od dwóch tygodni do sześciu miesięcy. Często pierwsze objawy kliniczne występują po upływie około dwóch miesięcy od zakażenia. Jednak w 80% przypadków choroba jest utajona (ukryta). Osoba przez wiele lat może nie wiedzieć, że jest nosicielem wirusa, podczas gdy jej wątroba ulega stopniowemu zniszczeniu. W niektórych przypadkach pacjent dowiaduje się o swojej diagnozie przypadkowo, na przykład podczas badania krwi lub gdy próbuje zostać krwiodawcą.

9

Jak objawia się wirusowe zapalenie wątroby typu C?

Po zakażeniu 80% osób nie ma żadnych objawów. Jeśli choroba ma ostry przebieg, mogą wystąpić:

 • gorączka 38,5 ℃ i więcej;
 • brak apetytu;
 • nudności i wymioty;
 • żółtaczka;
 • ból w prawym podżebrzu;
 • zmiana zabarwienia moczu i kału.

Wirus zapalenia wątroby może przenikać do OUN (ośrodkowego układu nerwowego), dlatego pacjenci często skarżą się na przewlekłe zmęczenie, senność, apatię, zaburzenia koncentracji.

10

Jaki lekarz zajmuje się leczeniem zapalenia wątroby?

Diagnozowaniem i leczeniem wirusowego zapalenia wątroby typu C zajmuje się lekarz specjalista chorób zakaźnych lub hepatolog. Jednak w większości przypadków pacjenci zwracają się do lekarza rodzinnego z powodu zmęczenia i apatii lub do gastroenterologa z powodu problemów trawiennych i bólów brzucha. Lekarze sami kierują pacjentów do hepatologów i specjalistów chorób zakaźnych, jeśli podejrzewają wirusowe zapalenie wątroby.

11

Jakie badania należy wykonać w kierunku zapalenia wątroby?

Aby zdiagnozować wirusowe zapalenie wątroby typu C, wykonuje się badanie krwi na obecność określonych przeciwciał. Badanie to jest wymagane:

 • przed hospitalizacją;
 • w czasie ciąży;
 • przed planowanym zabiegiem chirurgicznym.

Regularnie przechodzą je również pracownicy medyczni, ponieważ są oni w grupie zwiększonego ryzyka kontaktu z zakażoną krwią.

Test na zapalenie wątroby wykazuje obecność immunoglobulin, które organizm wytwarza w odpowiedzi na czynniki wirusowe wnikające do organizmu. Jeśli przeciwciała są obecne we krwi, nie oznacza to jeszcze, że dana osoba ma wirusowe zapalenie wątroby typu C. Jednak w takim wykonuje się dodatkowe badania:

 • badanie PCR dla HCV (metoda reakcji łańcuchowej polimerazy na immunoglobuliny skierowane przeciwko białkom wirusa zapalenia wątroby C);
 • ogólne i biochemiczne badanie krwi;
 • koagulogram (badanie na krzepliwość krwi).
12

Czy wirusowe zapalenie wątroby typu C można wyleczyć?

Wirusowe zapalenie wątroby typu C dobrze poddaje się leczeniu pod warunkiem wczesnego rozpoznania, prawidłowego doboru leczenia i braku powikłań. Jednak choroba często ma postać ukrytą, bez widocznych objawów, co prowadzi do rozwoju marskości wątroby lub raka. W takim przypadku leczenie jest znacznie trudniejsze.

13

Jak leczy się WZW typu C?

Sposób leczenia WZW typu C zależy od wieku pacjenta, masy jego ciała, obecności powikłań i postaci choroby. Schemat leczenia może polegać na przyjmowaniu różnych leków, które zwalczają wirusa i wspierają funkcjonowanie wątroby.

Leczenie może być prowadzone nawet w czasie ciąży; leki przeciwwirusowe dobiera się, uwzględniając ograniczenie negatywnego wpływu na płód. Przebieg terapii ustala lekarz; zwykle trwa ono od ośmiu do 24 tygodni. Po tym czasie następuje całkowite wyleczenie.

14

Jak leczy się WZW typu C i marskość wątroby?

Wirusowe zapalenie wątroby typu C prowadzi do marskości wątroby w 27% przypadków. Marskość jest przewlekłą chorobą wątroby, w której zdrowa tkanka wątroby jest stopniowo zastępowana przez tkankę bliznowatą, w wyniku czego narząd nie może pełnić swoich funkcji. Pacjent skarży się na ciągły ból w prawym podżebrzu, żółtaczkę i obrzęki. Nieleczona marskość wątroby jest śmiertelna.

Marskość wątroby komplikuje leczenie wirusowego zapalenia wątroby typu C. Zmienia się wówczas schemat leczenia – zwiększa się dawkę leków przeciwwirusowych, może być konieczna operacja przeszczepu wątroby. W przypadku rozpoznania wirusowego zapalenia wątroby choremu zaleca się całkowitą rezygnację z picia alkoholu, ponieważ zwiększa on ryzyko marskości wątroby aż stukrotnie.

15

Czy zapalenie wątroby może samo minąć?

W 20% przypadków wirusowe zapalenie wątroby typu C ustępuje samoistnie. Dotyczy to jednak tylko ostrej postaci choroby, która przebiega z wyraźnymi objawami. W takim przypadku pacjentowi zaleca się odpoczynek w łóżku, picie dużych ilości ciepłej wody, przestrzeganie zbilansowanej diety i regularny kontakt z lekarzem. Jednak w pozostałych 80% przypadków choroba nie tylko nie mija, ale postępuje.

Z tego powodu w przypadku podejrzenia WZW należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Specjalista chorób zakaźnych zleci wykonanie badań, postawi diagnozę, określi postać choroby i stopień uszkodzenia wątroby. Następnie opracuje schemat leczenia, biorąc pod uwagę indywidualne cechy organizmu pacjenta. Tylko to może zagwarantować powrót do zdrowia w krótkim czasie bez negatywnych skutków dla organizmu.

16

Jak leczyć zapalenie wątroby typu C w warunkach domowych?

Wirusowe zapalenie wątroby typu C jest chorobą, która może prowadzić do poważnych powikłań. Samodzielne leczenie jest niebezpieczne i może prowadzić do postępu choroby. Na skutek przewlekłego stanu zapalnego tkanka wątroby ulega stopniowemu niszczeniu, co znacznie zwiększa ryzyko marskości lub raka.

W warunkach domowych można jedynie przestrzegać zasad profilaktyki, aby zapobiec zakażeniu wirusem. Jeśli zauważysz u siebie lub swoich bliskich objawy zapalenia wątroby typu C, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem.

17

Ile lat można żyć z wirusowym zapaleniem wątroby typu C?

Wirusowe zapalenie wątroby typu C we wczesnym stadium dobrze poddaje się leczeniu. Jeśli pacjent przechodzi terapię pod kierunkiem specjalisty chorób zakaźnych, w większości przypadków udaje się go całkowicie wyleczyć, a choroba nie wpływa na oczekiwaną długość życia.

Niemniej jednak WZW typu C jest chorobą zakaźną, która zabija największą liczbę osób na całym świecie. Wynika to z niskiej świadomości społecznej i faktu, że zapalenie wątroby często długo nie daje wyraźnych objawów. Dlatego ważne jest, by przynajmniej raz do roku wykonywać kompleksowe badania stanu zdrowia (w tym badania krwi na obecność przeciwciał przeciwko WZW typu C), które pozwolą w porę wykryć chorobę i rozpocząć leczenie.

18

Czy wirusowe zapalenie wątroby typu C może nawracać po wyleczeniu?

Nowoczesne metody leczenia pozwalają na całkowite wyleczenie pacjentów z wirusowego zapalenia wątroby typu C. Nie chroni to jednak przed ponownym zakażeniem wirusem, dlatego należy przestrzegać zasad profilaktyki.

19

Na czym polega profilaktyka wirusowego zapalenia wątroby?

Ponieważ do większości zakażeń WZW typu C dochodzi poprzez kontakt z zainfekowaną krwią, należy stosować następujące środki ostrożności:

 • ostrożność w czasie utylizacji strzykawek i jednorazowych igieł używanych w placówkach medycznych; 
 • prowadzenie zdrowego trybu życia, w tym unikanie zażywania narkotyków;
 • stosowanie antykoncepcji mechanicznej (prezerwatyw) w trakcie stosunków seksualnych;
 • korzystanie tylko z tych salonów manicure, tatuażu, kosmetycznych, które przeprowadzają sterylizację narzędzi.

Środkiem zapobiegawczym może być również szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, ponieważ szczepionki te wzmacniają miejscową odporność wątroby i zmniejszają ryzyko zakażenia również WZW typu C. Osoby z grupy ryzyka (pracownicy służby zdrowia) powinny przechodzić badania w kierunku obecności wirusa co pół roku.

20

Czy warto zaszczepić się przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby?

Obecnie w ośrodkach zdrowia dostępne są szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B. Nie opracowano jeszcze skutecznej szczepionki przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu C, ponieważ różne szczepy wirusa bardzo się od siebie różnią i szybko mutują. Specjaliści chorób zakaźnych zalecają jednak szczepienia przeciwko WZW typu A i B, ponieważ wzmacniają one mechanizmy obronne wątroby i zmniejszają ryzyko zachorowania na WZW.

Gastroenterologia w Doctorpro Wrocław

Czym grozi wirusowe zapalenie wątroby typu C?
Adres
ul. Gen. Jana Henryka Dąbrowskiego, 40, 50-457 Wrocław, Polska
Nr telefonu
Harmonogram
Pn-Pt: 8:00-20:00
Sob: 8:00-15:00
5 of 5 na podstawie 1 ocena
Czym grozi wirusowe zapalenie wątroby typu C?
Autor
Tkachenko Marina
Lekarz ogólny. Siedem lat doświadczenia.

Inne artykuły na ten temat

Artykuły powiązane:

Komentarze

Dodaj komentarz

Patrycja 2 tygodnie temu
Witam. W jaki sposób można się zabezpieczyć przed wirusowym zapaleniem wątroby różnego typu? Czy profilaktyka wygląda podobnie przy każdym typie wirusa?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
2 tygodnie temu
Dzień dobry, szczepienia są dostępne dla wirusa zapalenia wątroby typu A i B, nie ma natomiast szczepienia przeciwko WZW typu C, dlatego profilaktyka w jego przypadku jest kluczowa. Niezwykle ważne jest unikanie zachowań ryzykownych, które mogą prowadzić do zakażenia – niezabezpieczonych stosunków seksualnych (bez prezerwatywy), wizyt w salonach manicure czy tatuażu, które nie sterylizują narzędzi po każdym kliencie, zażywania narkotyków i nadużywania alkoholu. Istotne jest również regularne badanie krwi w celu wczesnego wykrycia ewentualnego zakażenia.
Alex 3 tygodnie temu
Dzień dobry, proszę o wyjaśnienie, jaka jest różnica między WZW typu C, marskością wątroby a żółtaczką, bo już się gubię w tych wszystkich informacjach.
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
3 tygodnie temu
Dzień dobry. WZW typu C, czyli wirusowe zapalenie wątroby typu C, jest infekcją wywoływaną przez wirus HCV. To choroba, która może prowadzić do przewlekłego stanu zapalnego wątroby i – w niektórych przypadkach – nawet do do marskości wątroby. Marskość wątroby to stan, w którym tkanka wątroby stopniowo traci swoją funkcję, zastępowana jest przez tkankę dotkniętą bliznowaceniem i zwłóknieniem. Żółtaczka natomiast – to objaw, a nie odrębna choroba. Objawia się żółtym zabarwieniem skóry i białka oczu, może wystąpić jako objaw różnych schorzeń wątroby, w tym WZW typu C. Żółtaczka może pojawiać się także z innych przyczyn, takich jak uszkodzenia wątroby związane z nadużywaniem alkoholu lub zatrucie substancjami toksycznymi. Podsumowując, żółtaczka może być jednym z objawów WZW typu C, ale jej pojawienie się nie oznacza z automatu, że pacjent faktycznie choruje na tę chorobę.
Mikołaj 4 tygodnie temu
Dzień dobry. Około miesiąc temu miałem kontakt z osobą, u której niedługo później zdiagnozowano zapalenie wątroby. Na razie czuję się dobrze, ale martwię się, bo czytałem, że choroba może długo przebiegać bezobjawowo. Jakie badania krwi powinienem zrobić?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
4 tygodnie temu
Dzień dobry. Rozumiem, że myśl o możliwości zakażenia wirusowym zapaleniem wątroby może budzić niepokój. W takiej sytuacji warto wykonać badania krwi choćby dla własnego spokoju ducha. W przypadku obaw o zakażenie WZW, szczególnie typu B lub C, zaleca się wykonanie badań serologicznych, do których należą testy na obecność przeciwciał i antygenów wirusowych. Warto zrobić również badanie poziomu ALT (aminotransferazy alaninowej) oraz AST (aminotransferazy asparaginianowej), gdyż wzrost poziomu tych enzymów może być oznaką uszkodzenia wątroby.
Marlena 4 tygodnie temu
Czy szczepienie na WZW jakiegokolwiek typu wchodzi w skład obowiązkowych szczepień w Polsce? Czy trzeba samemu się zgłosić w dorosłym wieku, by je wykonać?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
4 tygodnie temu
Szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu nie jest obecnie w Polsce włączone w skład obowiązkowych szczepień. Jest rekomendowane głównie osobom o podwyższonym ryzyku zakażenia – jak pracownicy służby zdrowia, osoby narażone na kontakt z zakażoną krwią (np. osoby przyjmujące narkotyki dożylnie) oraz osoby, które przeszły przeszczep narządu czy hemodializę. Jeśli uważa Pan, że mógł być narażony na zakażenie WZW lub potrzebuje dalszych informacji na temat szczepienia, zalecam skonsultować się z lekarzem prowadzącym.
Kora 1 miesiąc temu
Dzień dobry. Słyszałam, że na WZW typu C chorują tylko osoby nadużywające alkoholu lub narkotyków. Czy to prawda, czy jednak osoba, która stroni od używek, też ma się czego obawiać?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
1 miesiąc temu
Dzień dobry. Wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C) to choroba, która może dotyczyć różnych osób, nie tylko tych, które nadużywają alkoholu lub narkotyki. Chociaż zakażenie WZW C jest często związane z tymi czynnikami ryzyka, można się nią zarazić również poprzez kontakt z zakażoną krwią lub narzędziami medycznymi, takimi jak igły. Ważne jest więc, aby zachować ostrożność w przypadku potencjalnie ryzykownych sytuacji, a także regularnie badać się w kierunku wirusowych zapaleń wątroby, w tym WZW C.
Administratorem danych osobowych jest DOCTORPRO POLAND SP. Z O.O. z siedzibą w Łodzi oraz DOCTORPRO WROCLAW SP. Z O.O. z siedzibą we Wrocławiu. Niniejsza strona internetowa używa plików „cookies” w celach określonych w Polityce plików cookies, w szczególności w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania strony oraz dostosowania wyglądu strony do indywidualnych preferencji użytkowników (personalizacja).
Kliknij „Akceptuję” jeżeli zgadzasz się na użycie plików „cookies” do celów opisanych w Polityce plików cookies. Możesz również nie wyrazić zgody na użycie plików „cookies”. Wyłączenie plików cookies może spowodować trudności w korzystaniu ze strony.
Formularz kontaktowy
Klikając na "Wyślij" wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych i akceptujesz warunki polityki prywatności umowy użytkownika umowy użytkownika
Превышен лимит запросов. Попробуйте через 5 мин.

Pliki cookie - szczegóły

Cookies systemowe
Cookies systemowe są niezbędne do uruchomienia podstawowych funkcji tej strony – formularzy zgłoszeniowych, ocen artykułów itp. Te pliki cookie nie przechowują żadnych danych osobowych
Funkcjonalne pliki cookies
Marketingowe pliki cookies