Czym są prezerwatywy, do czego służą i jak prawidłowo ich używać?
Czym jest prezerwatywa?
Żadna metoda antykoncepcji nie daje całkowitej gwarancji, ale prezerwatywy są jednym z najbardziej niezawodnych sposobów ochrony przed nieplanowaną ciążą i chorobami przenoszonymi drogą płciową. Warunkiem skuteczności jest prawidłowe używanie prezerwatyw.
W idealnych warunkach szansa zajścia w ciążę po stosunku z prezerwatywą wynosi 2%, ale odsetek ten zwykle wzrasta do 13% z powodu błędów w stosowaniu prezerwatywy. Szczegółowe instrukcje wyjaśnią wszystkie kwestie związane ze stosowaniem środków antykoncepcyjnych i pomogą sprawić, aby seks był tak bezpieczny, jak to tylko możliwe.
Prezerwatywa to cienki, podłużny woreczek wykonany z lateksu, poliuretanu lub innego materiału nieprzepuszczającego spermy. Składa się ze zbiorniczka, w którym gromadzi się ejakulat oraz pierścienia bazowego, które połączone są ze sobą cienką rurką.
Do czego służy prezerwatywa?
Prezerwatywa służy zapobieganiu ciąży, ponieważ uniemożliwia plemnikom przedostanie się do pochwy i zapłodnienie komórki jajowej. Prezerwatywa zapobiega również bezpośredniemu kontaktowi narządów płciowych, wymianie wydzielin i zarazków.
Prezerwatywa powinna być używana podczas każdego stosunku płciowego, z wyjątkiem seksu ze stałym partnerem, jeśli stan zdrowia obojga partnerów został potwierdzony badaniami. Jeśli jesteś w związku poligamicznym i nie stosujesz antykoncepcji mechanicznej, powinieneś badać się tak często, jak to możliwe, ponieważ choroby przenoszone drogą płciową mogą długo nie dawać widocznych objawów.
Rodzaje prezerwatyw dla mężczyzn
Męskie prezerwatywy zakłada się na członka w celu zatrzymania ejakulatu. Jeśli stosunek seksualny odbywa się z użyciem palców, zakłada się na nie specjalne nakładki. Chociaż ryzyko zarażenia się infekcją poprzez stymulację palcami jest niskie, prezerwatywa zapewnia dodatkową ochronę przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Rodzaje prezerwatyw dla mężczyzn | |
Rodzaj | Opis |
Lateksowe | Produkowane są z lateksu, który pozyskuje się z drzewa kauczukowego. Na rynku jest wiele rodzajów – między innymi klasyczne, prążkowane, zapachowe, różnokolorowe. |
Poliuretanowe | Popularny rodzaj prezerwatyw bezlateksowych. Przeznaczone dla osób z alergią na lateks. |
Z jelit zwierzęcych | Nie weszły do powszechnego użytku, ponieważ ich porowata struktura nie chroni przed ciążą i chorobami przenoszonymi drogą płciową |
Plemnikobójcze | Ich powierzchnia pokryta jest substancjami, które uszkadzają lub neutralizują plemniki |
Świecące w ciemności | Stosowane w celu urozmaicenia i poprawy nastroju. Warstwa wewnętrzna i zewnętrzna wykonane są z lateksu. Środkowa warstwa zawiera bezpieczny barwnik, który świeci w ciemności. |
Smakowe | Aromat jest dodawany do lubrykantu lub nakładany na powierzchnię prezerwatywy. Dostępne w smakach: waniliowym, czekoladowym, gumy balonowej, truskawkowym, bananowym, pomarańczowym, winogronowym, miętowym i innych. Niektóre prezerwatywy zawierają zarówno barwniki, jak i środki aromatyzujące. Aromatyzowane prezerwatywy są często używane podczas seksu oralnego. |
Prążkowane | W celu spotęgowania doznań poprzez dodatkową stymulację stref erogennych, teksturowane prezerwatywy mogą być wyposażone w wypustki, prążki itp. |
Z kolcami i wąsami | Prezerwatywy z wąsami i kolcami, tak samo jak modele prążkowane, zwiększają stymulację narządów płciowych |
Przedłużające stosunek | Zawierają środek znieczulający (na przykład benzokainę lub lidokainę), aby zapobiec nadmiernej stymulacji i opóźnić wytrysk (wydłużyć czas trwania stosunku). |
Pogrubiane | Pomagają zmniejszyć wrażliwość, co pozwala zapobiegać przedwczesnemu wytryskowi |
Ultracienkie | Ultracienkie prezerwatywy są wykonane z cieńszego lateksu niż zwykłe prezerwatywy, aby zwiększyć wrażliwość na stymulację |
Rozgrzewające | Rozgrzewający lubrykant uaktywnia się w wyniku naturalnego wzrostu temperatury na powierzchni prezerwatywy podczas stosunku i wzmacnia doznania podczas seksu. |
Z efektem mrowienia | Z dodatkiem bezpiecznego, wywołującego mrowienie żelu stymulującego o przyjemnym zapachu |
Jadalne | Wykonane z jadalnych składników. Nie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową ani przed ciążą. |
Dostępne są również prezerwatywy do ultrasonografu, które zakłada się na głowicę urządzenia przed wprowadzeniem go do pochwy lub odbytu. Prezerwatywa do USG nie zawiera środka nawilżającego, ponieważ do badania stosuje się specjalny żel przewodzący, który jest niekompatybilny z preparatami silikonowymi. Produkty do badania USG nie zsuwają się, nie marszczą się i nie zakłócają badania.
Prezerwatywy o różnej teksturze i smaku
Jak założyć prezerwatywę?
Prezerwatywę należy zakładać czystymi rękami przed kontaktem z ciałem partnerki/partnera, gdy penis jest we wzwodzie.
Krok 1. Wyjmij prezerwatywę z opakowania
Krok 1. Wyjmij prezerwatywę z opakowania
- ostrożnie otwórz opakowanie;
- nie rozrywaj opakowania zębami;
- staraj się nie rozerwać prezerwatywy;
- przytrzymaj końcówkę prezerwatywy między kciukiem a palcem wskazującym, aby wewnątrz prezerwatywy nie było powietrza (prezerwatywa zawierająca powietrze może pęknąć).
Krok 2. Załóż prezerwatywę
Krok 2. Załóż prezerwatywę
- nałóż prezerwatywę na czubek penisa we wzwodzie;
- delikatnie ściśnij końcówkę prezerwatywy kciukiem i palcem wskazującym, aby usunąć nadmiar powietrza;
- rozwiń krawędzie, przesuwając ją wzdłuż całej długości penisa we wzwodzie.
Krok 3. Jeśli prezerwatywy nie udało się rozwinąć przy pierwszej próbie, należy założyć nową
Krok 3. Jeśli prezerwatywy nie udało się rozwinąć przy pierwszej próbie, należy założyć nową
- jeśli prezerwatywa się nie rozwija, może to oznaczać, że jest wywinięta na lewą stronę;
- rozpakuj nową prezerwatywę;
- na starej prezerwatywie może znajdować się sperma, dlatego nie należy próbować jej zakładać ponownie.
Krok 4. Kontroluj ułożenie prezerwatywy podczas stosunku
- podczas stosunku upewnij się, że prezerwatywa pozostaje na swoim miejscu;
- jeśli prezerwatywa pęknie, należy natychmiast założyć nową;
- po stosunku należy wyjąć penisa z ciała partnerki/partnera, przytrzymując prezerwatywę na swoim miejscu.
Krok 5. Zdejmij prezerwatywę
Krok 5. Zdejmij prezerwatywę
- zdejmij prezerwatywę od razu po stosunku, kiedy penis jest jeszcze wzwiedziony;
- przytrzymaj prezerwatywę u nasady, aby zapobiec wyciekaniu nasienia;
- wyrzuć prezerwatywę owiniętą w chusteczkę higieniczną do kosza na śmieci;
- nie wyrzucaj prezerwatywy do toalety – może to spowodować awarię kanalizacji.
Prezerwatyw lateksowych i bezlateksowych nie wolno używać ponownie. Nie należy również zakładać dwóch prezerwatyw jednocześnie, ponieważ nie chroni to podwójnie, a wręcz przeciwnie – zwiększa ryzyko ich rozerwania.
Jak zapobiec zsunięciu prezerwatywy?
Prezerwatywa powinna ściśle przylegać do penisa, nie powodując dyskomfortu ani bolesnego napięcia. Jeśli rozmiar jest zbyt mały lub zbyt duży, istnieje zwiększone ryzyko zsunięcia, dlatego też prezerwatywy muszą być odpowiednio dobrane.
Zsunięcie się prezerwatywy może być również spowodowane zbyt dużą ilością lubrykantu, zbyt słabą erekcją lub zbyt intensywnym seksem. Najczęstsze błędy to niepełne rozwinięcie prezerwatywy, założenie prezerwatywy na penisa, który nie jest w stanie wzwodu lub założenie prezerwatywy bez uprzedniego usunięcia powietrza.
Jak zdjąć zużytą prezerwatywę?
Zużytą prezerwatywę należy zdjąć zaraz po wytrysku, gdy penis jest jeszcze twardy. Podczas zdejmowania prezerwatywy należy trzymać ją za nasadę, końcówką do dołu, tak aby ejakulat pozostał w środku. Następnie zużyty produkt, zawinięty w chusteczkę higieniczną lub papier toaletowy, należy wyrzucić do kosza na śmieci.
Jak często należy zmieniać prezerwatywę?
Przed każdym stosunkiem seksualnym należy założyć nową prezerwatywę. Podczas długiego stosunku zaleca się zmianę prezerwatyw co najmniej raz na 30 minut, ponieważ długotrwałe tarcie może prowadzić do pęknięcia prezerwatywy. Prezerwatywy powinny być również zmieniane podczas zmiany zabawek erotycznych i przechodzenia z seksu analnego na waginalny i odwrotnie.
Co zrobić, jeśli prezerwatywa pęknie?
Jeśli prezerwatywa pęknie podczas stosunku płciowego, należy przerwać stosunek, ostrożnie ją zdjąć i wziąć prysznic, myjąc narządy płciowe wodą z mydłem. Jeśli istnieją wątpliwości co do szczelności prezerwatywy, należy napełnić ją wodą i sprawdzić, czy pojawią się strużki wody. Zaleca się konsultację z lekarzem (urologiem lub ginekologiem) i przebadanie się pod kątem chorób wenerycznych.
Biorąc pod uwagę, że wielu infekcji nie można wykryć od razu, ale kilka dni później (po wytworzeniu przeciwciał), konieczne może być kilkukrotne wykonanie testu. Kobiety powinny wykonać test ciążowy i przyjmować środki antykoncepcyjne po konsultacji z lekarzem (jeśli jest to konieczne, aby zapobiec niechcianej ciąży).
Jak wybrać rodzaj prezerwatywy?
Przed wyborem prezerwatywy należy zdecydować się na materiał, z którego ma być wykonany produkt. Większość prezerwatyw na sklepowych półkach i w aptekach wykonana jest z lateksu. Produkty lateksowe mogą być używane, jeśli żaden z partnerów nie jest uczulony na ten materiał. W przeciwnym razie należy stosować prezerwatywy poliuretanowe lub inne bezlateksowe.
Niektóre prezerwatywy mają wypustki lub specjalną (na przykład prążkowaną) fakturę, która pomaga wzmocnić doznania lub przedłużyć stosunek. Można również używać zapachowych, kolorowych produktów lub prezerwatyw ze środkami znieczulającymi (zmniejszają wrażliwość, zapobiegając przedwczesnemu wytryskowi). Kluczowym aspektem przy wyborze prezerwatywy jest jej rozmiar.
Jak dobrać rozmiar prezerwatywy?
Wybór prezerwatywy o odpowiednim rozmiarze może zapobiec jej zsunięciu się lub rozerwaniu podczas stosunku oralnego, waginalnego lub analnego. Przed zakupem prezerwatywy należy zmierzyć szerokość i długość penisa we wzwodzie.
Tabela rozmiarów prezerwatyw (oznaczenia literowe) | ||
Rozmiar | Długość członka we wzwodzie | Obwód członka we wzwodzie |
S (standardowy) | do 17 cm | 44-52 mm |
M (średni) | 17-19 cm | 52-56 mm |
L (duży) | 19-22 cm | 56-65 mm |
Wartości podane w tabeli są przybliżone. W zależności od producenta prezerwatyw rozmiary mogą się różnić. Niektórzy producenci stosują oznaczenia liczbowe zamiast literowych.
Tabela rozmiarów prezerwatyw (oznaczenia liczbowe) | ||
Rozmiar | Długość członka we wzwodzie (w cm) | Szerokość prezerwatywy (w cm) |
1 | 9-10,3 | 4,5 |
2 | 10,4-10,7 | 4,7 |
3 | 10,8-11,2 | 4,9-5 |
4 | 11,3-11,6 | 5,1-5,2 |
5 | 11,7-12 | 5,3-5,4 |
6 | 12,1-13,1 | 5,5-5,8 |
7 | 13,2-14 | 6 |
8 | 14,1-15,1 | 6,4 |
9 | Powyżej 15,1 | 6,9 |
Prezerwatywa musi być dopasowana do długości członka, nie powinna powodować dyskomfortu ani być zbyt ciasna lub zbyt luźna. Na czubku prezerwatywy powinien znajdować się około centymetr wolnego materiału.
Rodzaje prezerwatyw dla kobiet
Prezerwatywa dla kobiet to miękki cylinder z dwoma pierścieniami zabezpieczającymi na końcach. Pierścień zewnętrzny obejmuje pochwę, a pierścień wewnętrzny obejmuje szyjkę macicy. Podobnie jak prezerwatywy dla mężczyzn, prezerwatywy dla kobiet, z oznaczeniem FC2, są dostępne w różnych kolorach i rozmiarach. Prezerwatywa dla kobiet, która chroni przed ciążą i infekcjami, może być nakładana bezpośrednio przed stosunkiem lub z wyprzedzeniem (kilka godzin przed stosunkiem).
Prezerwatywy dla kobiet – jak stosować?
Prezerwatywy kobiece są używane do seksu waginalnego i do korzystania z zabawek erotycznych, ale nie nadają się do seksu analnego. Sposób użycia prezerwatyw dla kobiet:
- Wyjmij prezerwatywę z opakowania, uważając, aby jej nie uszkodzić.
- Nie otwieraj opakowania zębami.
- Ściśnij mniejszy pierścień i włóż go do pochwy przed kontaktem z penisem.
- Upewnij się, że duży pierścień na zewnętrznym końcu prezerwatywy obejmuje obszar wokół wejścia do pochwy.
- Upewnij się, że penis znajduje się w prezerwatywie, a nie między prezerwatywą a ścianą pochwy.
- Po stosunku wyjmij prezerwatywę, delikatnie ją pociągając. W razie potrzeby przekręć duży pierścień, aby zapobiec wyciekaniu nasienia.
- Wyrzuć prezerwatywę do kosza na śmieci (nie do toalety).
Nie należy ponownie wykorzystywać tego samego produktu. Przed każdym stosunkiem płciowym należy użyć nowej prezerwatywy.
Czy istnieją prezerwatywy wielokrotnego użytku?
Nie istnieją prezerwatywy wielokrotnego użytku. Wszystkie prezerwatywy są jednorazowego użytku i należy je wyrzucić natychmiast po użyciu. Wielokrotne używanie tej samej prezerwatywy może prowadzić do niechcianej ciąży lub chorób zakaźnych.
Jak wybrać lubrykant do prezerwatyw?
Wiele prezerwatyw już zawiera lubrykant. Jeśli nie ma wystarczającego nawilżenia, można użyć lubrykantu na bazie wody, który jest kompatybilny ze wszystkimi rodzajami prezerwatyw. Lubrykanty na bazie oleju lub silikonu, a także wazelina i krem do rąk mogą niszczyć lateks. Lubrykanty na bazie oleju są dozwolone w przypadku prezerwatyw poliuretanowych, pod warunkiem, że nie powodują reakcji alergicznych.
Gdzie przechowywać prezerwatywy?
Prezerwatywy należy przechowywać w oryginalnym opakowaniu, w suchym i chłodnym miejscu, z dala od substancji chemicznych, źródeł ciepła i światła słonecznego. Opakowanie nie powinno być narażone na tarcie, nacisk i inne czynniki mechaniczne. Prezerwatywa nie powinna być noszona w kieszeni lub portfelu. Przed użyciem produktu należy sprawdzić jego datę ważności, integralność opakowania i zapoznać się z instrukcją.
Czy do seksu oralnego potrzebna jest prezerwatywa?
Opryszczka, rzeżączka, zapalenie wątroby, kiła, wirus brodawczaka ludzkiego (HPV), wirus HIV i inne choroby przenoszą się podczas uprawiania różnych rodzajów seksu. Aby uniknąć infekcji, należy zawsze stosować prezerwatywy, również podczas seksu oralnego.
Jaki jest termin ważności prezerwatyw?
Termin ważności prezerwatywy jest podany na opakowaniu. Waha się od jednego do pięciu lat, w zależności od materiału, z którego jest wykonana prezerwatywa. Używanie przeterminowanych prezerwatyw zwiększa ryzyko niechcianej ciąży, infekcji, a także pieczenia i podrażnienia skóry i błon śluzowych narządów płciowych. Prezerwatywy ze środkiem plemnikobójczym mogą mieć krótszy okres trwałości niż tradycyjne, ponieważ środek plemnikobójczy może z czasem powodować rozkład materiału, z którego wykonane są prezerwatywy.
Co robić w przypadku alergii na prezerwatywy?
Alergia na prezerwatywy objawia się swędzeniem, obrzękiem, pokrzywką, zaczerwienieniem skóry i błon śluzowych oraz trudnościami w oddychaniu. Jeśli reakcje alergiczne są spowodowane kontaktem z lateksem, konieczne jest używanie produktów wykonanych z poliuretanu lub hipoalergicznych prezerwatyw wykonanych z poliizoprenu (lateksu syntetycznego). W przypadku wystąpienia objawów alergii zaleca się konsultację z lekarzem.
Czy stosując prezerwatywę można zajść w ciążę?
Istnieje ryzyko zajścia w ciążę przy stosowaniu prezerwatywy. Jeśli prezerwatywa nie jest używana prawidłowo lub jeśli pęknie, plemniki mogą dostać się do pochwy, a następnie do jajowodów kobiety podczas stosunku płciowego i zapłodnić komórkę jajową. Zaleca się wykonanie testu ciążowego i skonsultowanie się z ginekologiem w przypadku opóźnienia miesiączki. Test może być fałszywie negatywny we wczesnej ciąży z powodu niskiego poziomu gonadotropiny kosmówkowej w moczu.
Na ile skutecznie prezerwatywy chronią przed ciążą?
Skuteczność prezerwatyw wynosi 98%, co oznacza, że nawet przy regularnym ich stosowaniu istnieje 2% szans na zajście w ciążę. Stosowanie metod antykoncepcji innych niż prezerwatywy (hormonalne środki antykoncepcyjne, wkładki domaciczne) może pomóc w zapobieganiu ciąży.
Jakie jest ryzyko zarażenia wirusem HIV podczas stosunku bez użycia prezerwatywy?
Ryzyko zarażenia się wirusem HIV występuje podczas każdego stosunku seksualnego bez prezerwatywy. Badanie z 2014 roku, przeprowadzone z udziałem Pragny Patel, Craiga B. Borkowfa, Johna T. Brooksa i innych naukowców wykazało, że ryzyko zakażenia wirusem HIV podczas stosunku bez prezerwatywy wynosi około 1,38%. Regularne stosowanie prezerwatyw lateksowych zmniejsza ryzyko zakażenia wirusem HIV i chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Skąd wiedzieć, jaki rozmiar prezerwatyw kupić?
Aby znaleźć odpowiedni rozmiar prezerwatywy, należy zmierzyć długość i obwód penisa w stanie erekcji i sprawdzić oznaczenia rozmiaru podane przez producenta prezerwatyw. Może być konieczne przetestowanie kilku różnych rozmiarów przed znalezieniem optymalnego dla siebie. Prawidłowo dopasowana prezerwatywa szczelnie (ale nie za ciasno) pokrywa penisa od czubka do nasady, pozostawiając na czubku „zbiorniczek” na nasienie o długości około 1-1,5 cm.
Czym różnią się cienkie prezerwatywy od zwykłych?
Cienkie prezerwatywy różnią się od zwykłych prezerwatyw tym, że do ich produkcji wykorzystano materiał o mniejszej grubości, co pomaga zwiększyć wrażliwość narządów płciowych. Zmniejszona grubość nie wpływa na trwałość produktu.
Jak sprawdzić, czy prezerwatywa jest przedziurawiona?
Szczelność opakowania prezerwatywy można sprawdzić, lekko je ściskając. Opakowanie powinno napompować się po przeciwnej stronie. Aby sprawdzić, czy prezerwatywa wyjęta z opakowania jest przedziurawiona, można napełnić ją powietrzem lub wodą.