Skąd się biorą hemoroidy?
Hemoroidy rozwijają się w wyniku zaburzenia pracy narządów układu pokarmowego (na przykład zapalenia żołądka, dysbiozy jelitowej, zapalenia jelita grubego), a także pod wpływem czynników zewnętrznych. Przyczyny hemoroidów:
- częste zaparcia;
- ciąża i poród (zmiany hormonalne, zwiększony nacisk na naczynia krwionośne dna miednicy, przeciążenie mięśni odbytu podczas porodu);
- siedzący tryb życia (praca siedząca);
- zwiększony wysiłek fizyczny, częste podnoszenie ciężkich przedmiotów;
- nadużywanie alkoholu (alkohol sprzyja rozszerzaniu się naczyń krwionośnych);
- częste spożywanie pokarmów, które podrażniają błonę śluzową odbytnicy (na przykład słonych, kwaśnych, wędzonych).
Hemoroidom towarzyszy ból i dyskomfort podczas wypróżniania, krew w kale, opuchlizna w okolicy odbytu. Gdy wystąpią pierwsze objawy hemoroidów, należy niezwłocznie udać się na konsultację do proktologa, który przeprowadzi diagnostykę i przepisze leczenie odpowiednie na wczesnych etapach choroby. Pozwoli ono uniknąć powikłań, takich jak krwawienie z odbytu, zapalenie guzków krwawniczych czy tworzenie się zakrzepów.
Czego nie wolno jeść przy hemoroidach?
Dieta jest obowiązkowym elementem leczenia żylaków odbytu. Prawidłowe odżywianie zakłada całkowitą rezygnację ze smażonych, tłustych i ostrych pokarmów. Produkty niedozwolone w chorobie hemoroidalnej:
- słodycze;
- rośliny strączkowe;
- konserwy, produkty marynowane i mocno przyprawione;
- tłuste mięso (wieprzowina, baranina, kaczka);
- grzyby;
- nabiał o wysokiej zawartości tłuszczu;
- ryż, kasza manna.
W chorobie hemoroidalnej powinno się także ograniczyć spożywanie pokarmów, które mogą nasilać procesy fermentacji w jelitach: kisiel, ziemniaki, kawa, kakao, napoje gazowane, soki w kartonach, kwas chlebowy. Należy również unikać produktów, które mogą sprzyjać gromadzeniu się gazów w jelitach (na przykład wypieków, białego pieczywa i makaronu).
Przy hemoroidach należy z umiarem spożywać kwaśne owoce (pomarańcze i cytryny) oraz owoce, które mają właściwości wiążące wodę, takie jak banany, owoc kaki, gruszki. Ostra postać hemoroidów wymaga stosowania bardzo ścisłej diety, której podstawą powinny być warzywa bogate w błonnik, najlepiej gotowane (marchewka, burak, dynia, bakłażan) oraz kasze na wodzie. Konieczna jest również całkowita rezygnacja z produktów wysokobiałkowych (mięsa, jaj, twarogu, ryb).
Co można jeść przy hemoroidach?
Przy hemoroidach należy wybierać pokarmy, które nie obciążają narządów układu pokarmowego, lecz wspierają trawienie i regularne wypróżnianie. Przy hemoroidach można spożywać:
- chude mięso (indyk, kurczak, królik);
- kefir i jogurt o niskiej zawartości tłuszczu;
- warzywa z wyjątkiem kapusty i rzodkiewki (na przykład buraki, marchewka, brokuł, dynia, cukinia);
- kasze;
- zupy na chudym wywarze;
- owoce morza;
- pieczywo pełnoziarniste.
Odradza się spożywania gorących i zimnych pokarmów, a posiłki należy przyjmować w małych porcjach (cztery-pięć razy dziennie). W diecie powinny dominować dania ze świeżych i gotowanych warzyw, ponieważ są one bogatym źródłem błonnika. Przy hemoroidach zaleca się także spożywanie owoców (jabłek, bananów, śliwek, brzoskwiń i moreli) z wyjątkiem cytrusów i przejrzałych owoców.
Przy chorobie hemoroidalnej powinno się spożywać kasze, w szczególności gryczaną, jęczmienną i płatki owsiane, gotowane na wodzie (można dodać niewielką ilość masła). Słodycze można zastąpić suszonymi owocami, bakaliami, przecierami owocowymi, herbatnikami, miodem.
Co można pić przy hemoroidach?
W chorobie hemoroidalnej bardzo ważne jest dostarczanie odpowiedniej ilości płynów do organizmu (około 1,5-2 litrów na dobę), z czego większość powinna stanowić czysta woda niegazowana. Utrzymanie prawidłowego bilansu wodnego pozwala zmiękczyć masy kałowe i ułatwia wypróżnianie. Przy hemoroidach dozwolone jest picie zielonej lub słabej czarnej herbaty, niesłodzonych kompotów. W przypadku braku przeciwwskazań (takich jak zapalenie czy wrzody żołądka) dopuszczalne jest picie wody niskogazowanej.
Hemoroidy a alkohol
Przy hemoroidach należy zrezygnować ze spożywania alkoholu, ponieważ sprzyja on rozszerzaniu naczyń krwionośnych i może doprowadzić do zaostrzenia choroby (powiększenia guzków krwawniczych). Toksyny zawarte w alkoholu niszczą florę bakteryjną jelit, utrudniają wchłanianie substancji odżywczych z żywności, podrażniają błonę śluzową odbytnicy. Niekiedy dopuszcza się spożywanie małych ilości niskoprocentowych i niegazowanych napojów alkoholowych, takich jak wino, nalewki, likier, wermut.
Dieta przy hemoroidach: tygodniowy jadłospis
Prawidłowo dobrany jadłospis na każdy dzień tygodnia pozwoli uniknąć zaburzeń oddawania stolca, poprawić proces trawienia i ułatwić wypróżnianie osobom z hemoroidami. W menu powinny przeważać potrawy gotowane i zapiekane. Między głównymi posiłkami można sięgać po przekąski, takie jak herbatniki z zieloną herbatą, owoce (jabłka, banany, śliwki) i orzechy. Poniżej zamieściliśmy kilka prostych przepisów na dania polecane przy hemoroidach.