Podstawowe zasady żywienia w chorobie wrzodowej żołądka
Odżywianie w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy zależy od stopnia zaawansowania choroby i indywidualnych uwarunkowań. Odpowiednią dietę zaleca lekarz gastroenterolog po przeprowadzeniu badań. Główne zasady żywienia w chorobie wrzodowej żołądka:
- przyjmowanie pokarmów w małych porcjach (pięć-siedem razy dziennie);
- dokładne przeżuwanie pokarmów lub spożywanie ich w postaci rozdrobnionej;
- unikanie zbyt gorących lub zimnych potraw (jedzenie powinno mieć temperaturę pokojową);
- spożywanie gotowanych i pieczonych potraw;
- ograniczenie spożycia soli (nie więcej niż 5 gramów dziennie);
- przestrzeganie reżimu picia (co najmniej półtora do dwóch litrów wody dziennie);
- zrezygnować z jedzenia smażonych, tłustych i wędzonych potraw;
- unikanie jedzenia przed snem (ostatni posiłek należy spożyć na dwie-trzy godziny przed snem);
Dieta w chorobie wrzodowej powinna wykluczać tłuste potrawy, ponieważ tłuszcz sprzyja produkcji soku żołądkowego i nasila objawy choroby. Konieczne jest również rezygnacja z palenia tytoniu i spożywania alkoholu, aby nie podrażniać błony śluzowej narządów trawiennych.
Dieta osób z chorobą wrzodową powinna zawierać produkty pełnoziarniste, chude mięso i ryby, pieczone owoce, gotowane warzywa, niskotłuszczowe produkty mleczne. Można jeść pokarmy, które otaczają ściany żołądka i nie podrażniają jego błony śluzowej.
Przy chorobie wrzodowej nie można jeść tłustych odmian mięsa i ryb, fermentowanych produktów mlecznych, kwaśnych owoców pikantnych i słonych potraw. Wysoka zawartość soli i kwasów może nasilać objawy i uszkadzać ściany żołądka.
Dieta po operacji wrzodu trawiennego powinna zawierać pokarmy o konsystencji płynnej lub puree. Można jeść zupy warzywne i zupy krem, kaszki na mleku, buliony o niskiej zawartości tłuszczu. Decyzję o rozszerzeniu diety podejmuje gastroenterolog po badaniu USG jamy brzusznej.
Produkty niedozwolone przy wrzodach żołądka
Mając wrzody, należy unikać pokarmów, które są długo trawione i zwiększają wydzielanie żołądkowe. Niedozwolone pokarmy w chorobie wrzodowej:
- wyroby piekarnicze (świeże wypieki, produkty z drożdży i ciasta francuskiego);
- produkty mleczne (słone rodzaje sera, produkty z kwaśnego mleka);
- tłuste gatunki mięsa (wieprzowina, gęś, kaczka, konserwy mięsne);
- tłuste ryby (łosoś, śledź);
- kasze (perłowa, jęczmienna, pszenna);
- warzywa (marynowane, kwaszone i kiszone);
- kwaśne i niedojrzałe owoce;
- wyroby cukiernicze (lody, czekolada, ciasta).
Z chorobą wrzodową nie można też spożywać smażonych, solonych, marynowanych potraw, pikantnych przypraw, wędzonego mięsa. Nie należy pić napojów gazowanych, kawy, kwaśnych soków owocowych.
Produkty niedozwolone przy wrzodach żołądka
Jakich owoców nie powinny jeść osoby z chorobą wrzodową?
Osoby cierpiące na wrzody żołądka nie powinny spożywać owoców, które zawierają duże ilości kwasów, ponieważ powodują one podrażnienie błony śluzowej. Nie zaleca się również spożywania owoców z szorstką skórką, która jest dość trudna do strawienia przez żołądek. Owoce niewskazane przy chorobie wrzodowej:
- owoce cytrusowe (cytryny, pomarańcze, mandarynki, grejpfruty);
- brzoskwinie;
- ananasy;
- granaty;
- wiśnie;
- śliwki;
- kiwi.
Gastroenterolodzy zalecają także unikanie owoców, które zawierają duże ilości fruktozy (słodkie jabłka, brzoskwinie), ponieważ zwiększają one wydzielanie żołądkowe. Jabłka i gruszki można spożywać w formie pieczonej lub przygotowywać z nich kompoty. Przy chorobie wrzodowej nie należy pić soków z kwaśnych owoców (granat, pomarańcza, cytryna).
Jakich warzyw nie powinny spożywać osoby cierpiące na wrzody żołądka?
Jeśli masz wrzody, zrezygnuj z solonych, kiszonych i marynowanych warzyw, ponieważ zawierają kwas, który negatywnie wpływa na ściany żołądka. Surowe warzywa, bogate w gruboziarnisty błonnik, mogą spowolnić proces trawienia, dlatego należy wybierać warzywa gotowane i duszone. Warzywa niedozwolone przy wrzodach żołądka:
- rzepa;
- rzodkiewka;
- biała kapusta;
- szpinak;
- cebula;
- czosnek;
- pomidory;
- szczaw.
Osoby cierpiące na wrzody żołądka nie powinny spożywać kiszonej kapusty i pomidorów z powodu ryzyka zwiększenia wydzielania żołądkowego. Sałatki należy przyrządzać z gotowanych lub duszonych warzyw, ponieważ błonnik poddany obróbce termicznej jest łatwiejszy do strawienia.
Jakiego typu mięsa nie powinny jeść osoby z wrzodami żołądka?
Osoby cierpiące na wrzody żołądka nie powinny jeść tłustego, wędzonego i smażonego mięsa, gdyż żołądek źle je trawi, a trawienie trwa długo. Należy również unikać przetworzonego mięsa (kiełbas, parówek, konserw). Z gotowanej kiełbasy należy zrezygnować, ponieważ może zawierać barwniki i konserwanty. Zabronione produkty mięsne z chorobą wrzodową:
- wieprzowina;
- kaczka;
- gęś;
- baranina;
- drób ze skórą.
Nie należy spożywać smalcu i tłuszczu, ponieważ nadmierne ilości tłuszczów zwierzęcych podrażniają błonę śluzową żołądka. Niedozwolone są również buliony i zupy z tłustych gatunków mięs.
Produkty dozwolone i zalecane osobom cierpiącym na wrzody żołądka
Przy chorobie wrzodowej można spożywać miękkie, niskotłuszczowe i lekkostrawne pokarmy, które nie podrażniają błony śluzowej. Pokarmy dozwolone przy chorobie wrzodowej:
- grzanki z białego chleba, herbatniki z ciasta o obniżonej zawartości tłuszczu;
- jajka (gotowane na miękko i omlet na parze);
- niskotłuszczowe produkty mleczne (niskotłuszczowy twaróg, jogurt);
- chude mięso (kurczak, królik, indyk);
- chude ryby (dorsz, szczupak, mintaj);
- płatki owsiane, kasza manna, kasza gryczana;
- warzywa gotowane i duszone;
- owoce niekwaśne (także w postaci dżemu i puree);
Przy chorobie wrzodowej można pić mocną herbatę, wywar z dzikiej róży, kompoty z niekwaśnych owoców. Do herbaty można dodać mleko lub śmietanę. Można również pić niegazowaną wodę mineralną. Oleje roślinne, które otaczają ściany żołądka (oliwa z oliwek, olej z czarnuszki) są korzystne w przypadku wrzodówю Masło można spożywać w niewielkich ilościach, ponieważ zawiera dużo tłuszczu. Pełną listę polecanych produktów ustala gastroenterolog po wykonaniu endoskopii.
Pokarmy dozwolone i zalecane przy wrzodach żołądka
Jakie owoce można jeść przy chorobie wrzodowej?
Mając wrzody żołądka, można jeść miękkie i dojrzałe owoce, które nie zawierają kwasu. Zaleca się obrać owoce ze skórki, usunąć pestki i zetrzeć owoce na tarce. Owoce dozwolone przy chorobie wrzodowej:
- banany;
- pieczone jabłka i gruszki;
- kaki;
- awokado;
- mango.
Przy wrzodach żołądka można spożywać suszone owoce (figi, daktyle, morele). Najlepsze są banany i kaki, gdyż nie podrażniają błony śluzowej i zawierają przydatne witaminy (potas, witaminę B3).
Jakie warzywa można jeść przy chorobie wrzodowej?
Osoby cierpiące na wrzody żołądka mogą spożywać miękkie warzywa w postaci gotowanej lub duszonej. Zalecane są buliony warzywne, puree, suflety, które są szybko trawione i nie podrażniają żołądka. Warzywa zalecane w chorobie wrzodowej:
- ziemniaki;
- marchew;
- buraki;
- kalafior;
- zielony groszek;
- dynia;
- cukinia.
Ziemniaki można spożywać w postaci gotowanej, duszonej, można również spożywać sok ziemniaczany. Zalecany jest również sok z dyni, ponieważ zawiera witaminy A, C i B, które wspomagają regenerację tkanek. Do zup można dodawać gotowaną cebulę i niewielką ilość ziół (pietruszka, koperek). Spożywanie warzyw pozwala dostarczyć niezbędnych witamin i błonnika, które usprawniają trawienie.
Jakie kasze można jeść przy chorobie wrzodowej?
Mając wrzody żołądka, można jeść kasze z miękkich zbóż, które zawierają zdrowe węglowodany, witaminy i minerały. Kasza zalecana przy chorobie wrzodowej:
- płatki owsiane;
- kasza gryczana;
- ryż;
- kasza manna.
Płatki owsiane, ryż lub kasza manna mogą być gotowane na wodzie lub na chudym mleku. Można dodać niewielką ilość masła, cukru lub soli. Do owsianki nie należy dodawać pikantnych przypraw, gdyż powodują nadmierne wydzielanie soku żołądkowego.
Jakie mięso mogą jeść osoby cierpiące na wrzody żołądka?
W diecie może znaleźć się chude mięso, które jest szybko trawione i przyswajane przez żołądek. Dozwolone rodzaje mięsa przy chorobie wrzodowej:
- kurczak;
- indyk;
- mięso królicze;
- cielęcina;
- wołowina.
Wątróbka drobiowa jest korzystna przy wrzodach żołądka, ponieważ zawiera beta-karoten i witaminę E. Mięso może być gotowane, lub duszone. Można przyrządzać zupy i buliony mięsne, kotlety, bitki.
Które ryby mogą spożywać osoby chore na wrzody żołądka?
Osoby cierpiące na chorobę wrzodową mogą spożywać ryby o niskiej zawartości tłuszczu. Ryby morskie są uważane za bardziej tłuste niż ryby rzeczne lub jeziorne. Zalecane ryby przy wrzodach żołądka i dwunastnicy:
- dorsz;
- tuńczyk;
- szczupak;
- mintaj;
- pangaz;
- gładzica.
Ryby można spożywać w postaci gotowanej lub duszonej. Kotlety rybne i niskotłuszczowe buliony rybne także są zalecane przy wrzodach żołądka. Dania rybne dostarczają organizmowi białka, wapnia, magnezu i pozytywnie wpływają na trawienie.
Nabiał i fermentowane produkty mleczne a wrzody żołądka
Mleko zawiera korzystne składniki (wapń, białko, witaminę A) i można je spożywać przy wrzodach żołądka. Należy wybierać niskotłuszczowe odmiany produktów mlecznych (o zawartości tłuszczu nie większej niż dwa do trzech procent). Mleko kozie uważa się najlepsze dla osób z wrzodami, ponieważ zawiera mniej laktozy niż mleko krowie i jest łatwiej trawione. Zalecane produkty mleczne przy chorobie wrzodowej:
- odtłuszczony twaróg i śmietana;
- jogurty naturalne;
- chude sery (mozzarella, feta).
Badania wykazały, że probiotyki znajdujące się w jogurcie mogą pomóc zwalczać bakterie Helicobacter pylori. Osoby cierpiące na wrzody powinny unikać słonych i ostrych serów, które podrażniają błonę śluzową. Należy unikać produktów z kwaśnego mleka (kefir, ajran), ponieważ zwiększają kwasowość żołądka.
Miód, cukier i słodycze a wrzody żołądka
Przy chorobie wrzodowej cukier należy spożywać w ograniczonych ilościach, wybierając ten naturalny, zawarty w owocach. Jako substancję słodzącą można stosować miód. Propolis łagodzi stany zapalne błony śluzowej żołądka i normalizuje wydzielanie soku żołądkowego.
Można bezpiecznie spożywać dżem z niekwaśnych owoców (gruszek, jabłek). W małych ilościach dozwolone są orzechy włoskie z miodem, słodkie suszone owoce (daktyle, rodzynki). Nie zaleca się spożywania czekolady, ciast i ciastek z tłustym kremem, gdyż powodują podrażnienie błony śluzowej żołądka i nasilają objawy choroby.
Przyprawy a wrzody żołądka
W chorobie wrzodowej należy wykluczyć z diety pikantne przyprawy, które zwiększają wydzielanie soku żołądkowego. Można stosować w niewielkich ilościach przyprawy, które nie działają drażniąco na błonę śluzową żołądka. Dozwolone przyprawy w chorobie wrzodowej:
- kurkuma;
- kolendra;
- kardamon;
- bazylia.
Nie należy stosować ostrej papryki, cykorii, ciecierzycy, gorczycy. Ostre przyprawy mogą nasilać objawy choroby wrzodowej i utrudniać proces trawienia.
Zioła a wrzody żołądka
Przed spożyciem ziół należy skonsultować się z gastroenterologiem, aby nie pogorszyć stanu wrzodów żołądka. W leczeniu wrzodów można stosować zioła, z których przygotowuje się napary i herbatki. Zioła zalecane na wrzody trawienne:
- mięta pieprzowa;
- rumianek;
- dziurawiec zwyczajny;
- nagietek;
- krwawnik pospolity;
- podbiał.
Herbatki z mięty pieprzowej i rumianku mogą działać przeciwzapalnie i łagodząco na wrzody żołądka. Korzystne w chorobie wrzodowej żołądka może być również picie naparów z babki lancetowatej i nasion lnu, ponieważ zawierają one rozpuszczalny błonnik, który ułatwia trawienie. Należy jednak pamiętać, że zioła mogą być stosowane tylko jako uzupełnienie leczenia choroby wrzodowej.
Tygodniowy jadłospis dla osób z wrzodami żołądka
Tygodniowy jadłospis dla pacjentów z chorobą wrzodową powinien zawierać różnorodne potrawy: warzywa, owoce, chude mięso i ryby, produkty zbożowe. Każdego dnia powinno się spożywać co najmniej trzy główne posiłki i dwie przekąski; nie zaleca się pomijania posiłków.
Tygodniowy jadłospis dla osób z wrzodami żołądka | |||||
Dzień tygodnia | Śniadanie | Drugie śniadanie | Obiad | Podwieczorek | Kolacja |
Poniedziałek | Kasza manna na mleku, herbatniki, słaba herbata | Twarożek odtłuszczony ze świeżymi jagodami | Zupa na bulionie warzywnym z kurczakiem lub rybą, pieczone warzywa, kisiel z owoców leśnych | Kefir | Puree ziemniaczane, kotlety z kurczaka gotowane na parze, kompot jabłkowy |
Wtorek | Owsianka na mleku, słaba herbata | Pieczone jabłko z miodem | Zupa krem z cukinii, gotowana kasza gryczana, klopsiki z kurczaka, kisiel jagodowy | Niskotłuszczowy twarożek z dodatkiem świeżego, drobno pokrojonego banana, napar z owoców dzikiej róży | Duszone warzywa (ziemniaki, cukinia, marchew), słaba herbata |
Środa | Herbatniki, puree jabłkowe, słaba herbata | Sałatka owocowa z jogurtem | Zupa z domowym makaronem na wywarze warzywnym, filet z kurczaka i tłuczone ziemniaki | Herbatniki, napar z owoców dzikiej róży | Pierś z kurczaka pieczona w folii z marchewką, kisiel z owoców leśnych |
Czwartek | Zapiekanka twarogowa, jajko na twardo, słaba herbata | Pieczone jabłko z miodem | Jarzynowa zupa-krem, gotowana chuda wołowina, pieczone ziemniaki w mundurkach | Słodycze typu pianki (np. zefir), słaba herbata | Gulasz z cukinii, kotleciki z kurczaka, kompot truskawkowy |
Piątek | Kasza gryczana na mleku lub wodzie, napar z owoców dzikiej róży | Omlet na parze, pieczona gruszka | Zupa jarzynowa z klopsikami z kurczaka, gotowana ryba z tłuczonymi ziemniakami, filiżanka herbaty ziołowej | Odtłuszczony jogurt, herbatniki, kompot jabłkowy | Zapiekanka z mięsem królika, ziemniakami i kalafiorem |
Sobota | Omlet na parze, słaba herbata | Niskotłuszczowy twarożek z dodatkiem świeżego, drobno pokrojonego banana | Zupa krem z dyni, domowy makaron, kisiel wiśniowy | Sałatka owocowa | Pieczona pierś z kaczki z tłuczonymi ziemniakami |
Niedziela | Kasza ryżowa z dynią, kompot z owoców leśnych | Pieczone jabłko | Zupa krem z cukinii, gulasz wołowy z warzywami, słaba herbata | Twaróg ze świeżymi owocami | Kotlety rybne na parze z ziemniakami z wody, kisiel z owoców leśnych |
Przepisy dla osób cierpiących na wrzody żołądka i dwunastnicy
Dieta osób z chorobą wrzodową powinna być zbilansowana i zawierać pokarmy bogate w błonnik, probiotyki, witaminę A i C, cynk, selen,. Pozwoli to zmniejszyć liczbę bakterii Helicobacter pylori, leczyć wrzody i zapobiegać rozwojowi powikłań. Osoby chorujące na wrzody powinny, gotować potrawy na parze, piec w piekarniku lub multicookerze. Wybraliśmy proste przepisy na dania dla osób z wrzodami żołądka i dwunastnicy.