+48 800 003 033

Czym jest gluten, w jakich produktach występuje i czy jest szkodliwy dla zdrowia?

Czym jest gluten, w jakich produktach występuje i czy jest szkodliwy dla zdrowia?
gastroenterologia
Zaktualizowano: 08 December 2023
Czytać 8 minut Opublikowano: 08 December 2023 740
Nadwrażliwość na gluten diagnozuje się u 10-15 procent populacji, ale potencjalnie może ją mieć nawet 30-50 procent osób na całym świecie, u których nie występują żadne objawy. Celiakia (choroba trzewna) dotyka około jednego procenta populacji.

Czym jest gluten?

Gluten to mieszanka białek, która powstaje, gdy gliadyna i glutenina zawarte w zbożach (na przykład pszenicy, jęczmieniu) łączy się ze sobą. Dla większości ludzi gluten jest bezpieczną substancją, która jest łatwo tolerowana i trawiona przez organizm.

Do czego jest potrzebny gluten?

Gluten jest odpowiedzialny za właściwości strukturalne ciasta, które nadają sprężystość i elastyczność wypiekom (chlebom, bułkom, ciastom). Gluten zapewnia::

 • zachowanie kształt produktu. Gluten działa jako element wiążący i zapobiega rozpadaniu się ciasta poprzez "trzymanie" wszystkich składników razem;
 • przepuszczalność powietrza. Gluten wchodzi w interakcję z drożdżami, zakwasem lub chemiczną substancją spulchniającą i zatrzymuje dwutlenek węgla wytwarzany podczas fermentacji. Pozwala to wypiekom rosnąć i tworzyć porowatą strukturę;
 • poprawę tekstury. Gluten nadaje wypiekom pożądaną teksturę, sprawiając, że są miękkie i delikatne.

Gluten pomaga również zatrzymać wilgoć w cieście, co zapobiega wysychaniu produktów i wydłuża okres ich przydatności do spożycia. Gluten zapobiega także powstawaniu dużych pęcherzyków w trakcie pieczenia, dzięki czemu wyrób zachowuje jednolitą konsystencję.

Jak wygląda gluten?

W czystej postaci gluten to biały lub lekko żółtawy proszek podobny do mąki. Po zwilżeniu wodą tworzy elastyczną i lepką masę o szarym kolorze.

W produktach na bazie pszenicy gluten może być galaretowaty lub kleisty, zwłaszcza w trakcie wyrabiania ciasta. Gluten można zobaczyć, obserwując ciasto podczas jego wyrabiania lub wałkowania.

Gluten w produktach

Gluten w produktach

W jakich produktach znajduje się gluten?

Gluten znajduje się w żywności wytwarzanej ze zbóż (pszenicy, jęczmienia, żyta i ich pochodnych).

Tabela produktów zawierających gluten

Kategoria produktów

Przykłady

Pieczywo i wypieki

Chleb pszenny, bułki, bagietki, podpłomyki, babeczki, ciasta, rogaliki

Makarony

Makarony z mąki pszennej (na przykład makaron typu spaghetti, kokardki, wstążki)

Słodkie wypieki

Ciastka, gofry, muffiny

Szybkie śniadania zbożowe

Musli z zawartością pszenicy, płatki z pszenicy, jęczmienia, żyta

Sosy

Sosy, marynaty i mieszanki do panierowania zawierające mąkę pszenną (na przykład gluten często znajduje się w majonezie, sosie sojowym, sosie teriyaki).

Substancje zagęszczające i dodatki

Niektóre środki zagęszczające i stabilizujące żywność (na przykład skrobia modyfikowana z pszenicy)

Wyroby wędliniarskie

Niektóre kiełbasy, parówki, pasztety mogą zawierać gluten, który jest stosowany jako składnik wiążący

Produkty mięsne i rybne

Kotlety, klopsiki, pulpety i inne produkty przygotowane z użyciem panierki na bazie mąki pszennej

Produkty konserwowe

Konserwy mięsne i rybne, zupy, sosy, warzywa konserwowe, owoce konserwowe

Przyprawy

Bułka tarta, mieszanki przypraw do pieczenia, zup i sosów, curry i przyprawy azjatyckie

Większość gatunków piwa zawiera gluten, ponieważ są wytwarzane z jęczmienia lub pszenicy. Istnieją jednak specjalne odmiany piwa bezglutenowego (na przykład na bazie kukurydzy lub ryżu).

Wyróżnia się również gluten kukurydziany, który uzyskuje się poprzez przetwarzanie ziaren kukurydzy na melasę i skrobię. Jest to czyste białko, które ma właściwości odżywcze.

Jakie są korzyści ze spożywania glutenu?

Wiele badań łączy spożycie pełnych ziaren, które zawierają gluten, z lepszym zdrowiem. U osób, które spożywały od dwóch do trzech porcji pszenicy dziennie, stwierdzono niższe ryzyko rozwoju chorób układu krążenia, udaru mózgu i cukrzycy typu 2 w porównaniu z osobami, które spożywały mniej pszenicy lub całkowicie wyeliminowały ją z diety. Korzyści dla organizmu płynące ze spożywania glutenu:

 • białka. Gluten jest źródłem białka zawierającego aminokwasy, które są niezbędne do wzrostu, odnowy i utrzymania zdrowia tkanek w organizmie. Białka odgrywają rolę w tworzeniu substancji biologicznie czynnych (enzymów, hormonów, przeciwciał);
 • błonnik. Gluten jest obecny w zbożach bogatych w błonnik. Jest to błonnik nierozpuszczalny, który poprawia perystaltykę i wspomaga prawidłowe funkcjonowanie jelit. Dzięki temu przeciwdziała zaparciom i wspiera równowagę mikroflory jelitowej;
 • minerały. Pokarmy, które zawierają gluten, zawierają również żelazo, magnez, cynk i mangan. Minerały są ważne dla układu odpornościowego, tworzenia kości i funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego;
 • źródło energii. Pieczywo, makarony i kasze zbożowe są bogate w węglowodany, które stanowią główne źródło energii dla organizmu, umożliwiając mu pracę i aktywność.

Korzystne jest również działanie prebiotyczne glutenu. Jednym ze składników otrębów pszennych jest arabinoksylan, który stymuluje aktywność bifidobakterii w jelicie grubym.

Czy gluten jest szkodliwy?

Enzymy rozkładające gluten to między innymi amylaza (znajduje się w ślinie i rozkłada niektóre węglowodany podczas żucia) i proteazy (pepsyna, trypsyna), które przetwarzają substancję, gdy dostanie się ona do żołądka. Jednak gluten nie jest w pełni trawiony, a jego cząsteczki trafiają do jelita cienkiego i ostatecznie są wydalane z organizmu.

Gluten jest szkodliwy tylko dla osób, które cierpią na nietolerancję. Przeciwwskazania do spożywania glutenu:

 • celiakia (choroba autoimmunologiczna). Powoduje uszkodzenie jelita cienkiego na skutek spożywania glutenu;
 • nadwrażliwość (nietolerancja) na gluten. Objawia się podrażnieniem przewodu pokarmowego po spożyciu glutenu;
 • alergia na pszenicę.

Gluten jest szkodliwy dla mózgu u osób cierpiących na ataksję glutenową. To neurologiczna choroba autoimmunologiczna, w której przeciwciała atakują komórki nerwowe i tkankę mózgową, co powoduje ich stan zapalny i uszkodzenia. Choroba może objawiać się zaburzeniami koordynacji i równowagi, drżeniem kończyn, utratą czucia w nogach i rękach, zmniejszeniem masy mięśniowej i ogólnym osłabieniem. Ataksję glutenową może zdiagnozować lekarz neurolog.

Przy cukrzycy gluten nie jest przeciwwskazany. Zaleca się jednak ograniczenie spożycia wyrobów piekarniczych i słodyczy, które mogą go zawierać, z uwagi na cukier zawarty w ich składzie.

Jak powstaje alergia na gluten?

Alergia na sam gluten tak naprawdę nie istnieje. Czasem jednak reakcja alergiczna na pokarmy, które zawierają gluten (na przykład na pszenicę) jest błędnie nazywana “alergią na gluten”. Często też alergia na produkty zawierające gluten jest mylona z nietolerancją glutenu lub z celiakią. W przypadku podejrzenia tak zwanej “alergii na gluten’’ należy zwrócić się do lekarza gastroenterologa, aby znalazł przyczynę objawów. Na zdjęciu można zobaczyć, jak objawia się alergia na produkty zawierające gluten u dziecka.

Alergia na produkty zawierające gluten u dziecka

Alergia na produkty zawierające gluten u dziecka

Nietolerancja glutenu rozwija się, gdy organizm nie jest w stanie trawić węglowodanów lub na skutek patologicznego wpływu produktów glutenowych na błonę śluzową przewodu pokarmowego. Patogeny nie są zatrzymywane przez błonę śluzową i przenikają do krwi lub wątroby, powodując stan zapalny. Objawy nietolerancji glutenu:

 • bóle brzucha;
 • uczucie niepokoju;
 • wzdęcia lub nadmierna produkcja gazów;
 • zaburzenia koncentracji;
 • biegunki lub zaparcia;
 • niedokrwistość (anemia);
 • uczucie zmęczenia;
 • bóle głowy;
 • nudności i wymioty;
 • bóle stawów.

Zarówno alergia pokarmowa na pszenicę, jak i nietolerancja glutenu objawiają się czerwoną wysypką na skórze, powstawaniem pęcherzy, łuszczeniem, swędzeniem i pieczeniem skóry. U większości osób cierpiących na nietolerancję glutenu występuje także zespół jelita drażliwego.

Wysypka skórna na skutek nietolerancji glutenu

Wysypka skórna na skutek nietolerancji glutenu

Jeśli występuje niekorzystna reakcja organizmu na gluten, należy również wykluczyć celiakię, która objawia się reakcją immunologiczną w jelicie cienkim. W rezultacie dochodzi do uszkodzenia błony śluzowej jelita cienkiego i zaburzeń wchłaniania składników odżywczych. Objawy celiakii:

 • zaburzenia żołądkowo-jelitowe (biegunka, bóle brzucha, nudności i wymioty, zaparcia);
 • niedokrwistość (na skutek niedoboru żelaza);
 • owrzodzenia w jamie ustnej;
 • swędzenie skóry, powstawanie pęcherzy na skórze;
 • zaburzenia czynności śledziony.

W przeciwieństwie do alergii na pokarmy zawierające gluten, celiakia może prowadzić do zmiękczenia kości (osteomalacja) lub utraty ich gęstości (osteoporoza). Może również dojść do uszkodzenia układu nerwowego, które objawia się mrowieniem i drętwieniem kończyn, zaburzeniami równowagi i zaburzeniami funkcji poznawczych (w tym pamięci i mowy).

Jak diagnozuje się nietolerancję glutenu?

Przed rozpoczęciem leczenia lekarz pierwszego kontaktu lub gastroenterolog przeprowadzi wywiad lekarski i przeanalizuje dolegliwości pacjenta, aby wykluczyć zaburzenia żołądkowo-jelitowe niezwiązane z glutenem (w tym zespół jelita drażliwego). Diagnostyka nietolerancji glutenu i celiakii:

 • testy skórne. Nie ma oddzielnego testu na gluten, więc lekarz musi wykluczyć reakcję alergiczną na pszenicę;
 • badania krwi. Lekarz może zlecić badania serologiczne lub genetyczne w celu wykrycia przeciwciał;
 • endoskopia. Lekarz wprowadza endoskop (cienki wziernik z małą kamerą i źródłem światła na końcu) przez jamę ustną, aby obejrzeć jelito cienkie i pobrać próbkę tkanki do dalszych badań pod mikroskopem (biopsja);
 • endoskopia kapsułkowa. Pacjent połyka małą kapsułkę zawierającą minikamerę. Gdy kapsułka przechodzi przez przewód pokarmowy, wykonuje tysiące zdjęć błony śluzowej i przesyła je do urządzenia rejestrującego. Kamera jest samoczynnie wydalana podczas defekacji.

Jeśli lekarz podejrzewa nietolerancję glutenu, poprosi również pacjenta o przestrzeganie diety bezglutenowej przez około sześć tygodni, aby móc ocenić objawy. Po otrzymaniu wyników badań krwi gastroenterolog zdecyduje, czy konieczna jest trwała zmiana diety.

Które produkty zbożowe nie zawierają glutenu?

Gluten znajduje się w produktach zbożowych: pszenicy, jęczmieniu, życie. Zboża, które nie zawierają glutenu:

 • ryż (biały, brązowy, czarny)
 • komosa ryżowa (quinoa);
 • kasza manna (kukurydziana lub ryżowa);
 • kasza kukurydziana (polenta);
 • proso;
 • tapioka;
 • amarantus.

Gryka również nie zawiera glutenu, więc można włączyć kaszę gryczaną do diety bezglutenowej. Owies i proso są zwykle bezglutenowe, ale należy sprawdzać skład, ponieważ mogą zawierać zanieczyszczenia białkowe ze względu na warunki przetwarzania i transportu.

Kuskus zawiera gluten, ponieważ jest wytwarzany z drobno zmielonej pszenicy. Gluten znajduje się także w kaszy jęczmiennej ze względu na sposób jej przetwarzania.

Jak rozpoznać gluten w żywności?

Gluten w produktach można rozpoznać po specjalnych oznaczeniach (bezglutenowe, gluten-free). Na zdjęciu można zobaczyć, jak wygląda oznakowanie produktu bezglutenowego.

Oznaczenie dla produktów bezglutenowych

Oznaczenie dla produktów bezglutenowych

W jaki sposób usuwa się gluten z żywności?

Metoda usuwania glutenu z pożywienia zależy od producenta i rodzaju wytwarzanych produktów. Metody, które pomagają usunąć gluten z żywności:

 • dobór składników bezglutenowych. Producenci używają składników, które nie zawierają glutenu. Mogą to być zboża bezglutenowe (proso, kukurydza, ryż, gryka), soczewica, komosa ryżowa, skrobie i mąki produkowane ze źródeł bezglutenowych oraz inne substytuty glutenu (na przykład tapioka);
 • oddzielne linie produkcyjne. Niektórzy producenci organizują oddzielne linie produkcyjne dla wyrobów bezglutenowych, aby zapobiec zanieczyszczeniu produktów glutenem;
 • procesy oczyszczania. W niektórych przypadkach producenci stosują procesy oczyszczania i filtracji w celu usunięcia glutenu z produktów.

Podczas przygotowywania wypieków w domu można stosować substytuty glutenu (na przykład gumę ksantanową lub gumę guar). Pomagają one uzyskać pożądaną teksturę i konsystencję bez użycia glutenu.

Jak usunąć gluten z organizmu?

Niestety samodzielne wyeliminowanie glutenu z organizmu w przypadku nietolerancji lub celiakii nie jest możliwe. Dlatego jeśli poczujesz się gorzej, zalecana jest konsultacja z lekarzem. Jeśli wystąpi biegunka, należy pić dużo wody, aby uniknąć odwodnienia organizmu i przyspieszyć jego "oczyszczanie".

Bezglutenowe menu na tydzień

Przy celiakii lub nietolerancji glutenu żywność bezglutenowa musi być włączona do diety, aby uniknąć niepożądanej reakcji ze strony organizmu. Poniżej znajdziesz przykładowe tygodniowe menu bezglutenowe, zawierające pięć posiłków dziennie. 

Bezglutenowe menu na tydzień

Dzień tygodnia

Śniadanie

Przekąska

Obiad

Podwieczorek

Kolacja

Poniedziałek

Kasza gryczana z owocami i orzechami

Sałatka owocowa

Kotlety drobiowe z warzywami

Paluszki marchewkowe z guacamole

Ryba pieczona z warzywami

Wtorek

Omlet z warzywami

Owoce

Sałatka z kurczakiem i awokado

Zielone smoothie

Cielęcina z tłuczonymi ziemniakami

Środa

Płatki kukurydziane z bananem i mlekiem migdałowym

Ciastka bezglutenowe

Makaron gryczany z warzywami

Orzechy i suszone owoce

Szaszłyki z kurczaka z sałatką

Czwartek

Kaszka ryżowa z owocami leśnymi

Jogurt z musli bezglutenowym

Zapiekanka ziemniaczana z tuńczykiem

Koktajl owocowy

Zupa jarzynowa

Piątek

Tosty kukurydziane z awokado

Orzechy i suszone owoce

Skrzydełka z kurczaka z warzywami

Lody na bazie mleka kokosowego

Kotlety rybne z warzywami

Sobota

Komosa ryżowa z dynią i warzywami

Zielone smoothie

Wołowina z ryżem i warzywami

Grzanki z chleba bezglutenowego

Sałatka z kurczakiem

Niedziela

Placki gryczane z truskawkami

Sałatka owocowa

Stek rybny z plackami ziemniaczanymi

Orzechy i suszone owoce

Kurczak pieczony z warzywami

Przepisy dietetyczne

1
Placki ziemniaczane z łososiem i awokado
2
Gulasz warzywny z kurczakiem
3
Sałatka caprese z rukolą
1

Placki ziemniaczane z łososiem i awokado

Czym jest gluten, w jakich produktach występuje i czy jest szkodliwy dla zdrowia?
Czas ogólny
35 min
Opracowanie
15 min
Przygotowanie
20 min
Kalorie na porcję
340
Liczba porcji
2

Składniki

 • średniej wielkości ziemniaki – 2 szt.;
 • jajko – 1 szt.;
 • mąka kukurydziana – 2 łyżki;
 • soda oczyszczona – ½ łyżeczki;
 • sól – ½ łyżeczki;
 • pieprz czarny – ¼ łyżeczki;
 • filet z łososia – 200 g;
 • awokado – 1 szt.;
 • koperek; pietruszka lub kolendra do dekoracji;
 • sok z cytryny (opcjonalnie).

Przygotowanie

 1. Ziemniaki obierz, umyj pod bieżącą wodą i zetrzyj na grubej tarce.
 2. W dużej misce wymieszaj starte ziemniaki, jajko, mąkę kukurydzianą, sodę oczyszczoną, sól i czarny pieprz. Trzeba wymieszać te składniki dokładnie, aż powstanie gładkie ciasto.
 3. Rozgrzej patelnię na średnim ogniu i dodaj odrobinę masła lub oleju do smażenia.
 4. Wlej niewielką ilość ciasta na patelnię i uformuj placki o średnicy około 8-10 cm.
 5. Smaż placki na złoty kolor (zwykle po dwie-trzy minuty z każdej strony).
 6. W czasie gdy placki się smażą, pokrój łososia na cienkie plasterki, a awokado w plastry lub półpierścienie.
 7. Podawaj placki ziemniaczane udekorowane łososiem, awokado i świeżą zieleniną. Możesz dodać odrobinę soku z cytryny.
2

Gulasz warzywny z kurczakiem

Czym jest gluten, w jakich produktach występuje i czy jest szkodliwy dla zdrowia?
Czas ogólny
50 min
Opracowanie
20 min
Przygotowanie
30 min
Kalorie na porcję
370
Liczba porcji
2

Składniki

 • pierś z kurczaka – 2 szt.;
 • marchewka – 2 szt.;
 • ziemniaki – 4 szt.;
 • cebula – 1 szt.;
 • papryka czerwona – 1 szt.;
 • czosnek – 3 ząbki;
 • pomidory – 400 g;
 • pasta pomidorowa – 2 łyżki;
 • olej roślinny – 2 łyżki;
 • sól – do smaku;
 • mielony czarny pieprz – do smaku;
 • papryka mielona – 1 łyżeczka;
 • liść laurowy – 2 sztuki;
 • zielenina (koperek; pietruszka) – do dekoracji.

Przygotowanie

 1. Przygotuj składniki: pokrój piersi z kurczaka na kawałki, pokrój marchewki, ziemniaki i słodką paprykę w kostkę, posiekaj cebulę i czosnek.
 2. W garnku lub na głębokiej patelni rozgrzej olej roślinny. Podsmaż cebulę na złoty kolor.
 3. Dodaj kurczaka i smaż na złoty kolor.
 4. Dodaj pomidory, koncentrat pomidorowy, czosnek, pieprz, paprykę i liść laurowy. Dopraw solą i pieprzem do smaku.
 5. Dodaj marchew, ziemniaki i słodką paprykę. Wymieszaj i doprowadź do wrzenia.
 6. Po zagotowaniu zmniejsz ogień, przykryj garnek pokrywką i duś gulasz na małym ogniu przez około 25-30 minut, aż warzywa i kurczak będą miękkie.
 7. Podawaj gulasz warzywny na gorąco, udekorowany zieleniną.
3

Sałatka caprese z rukolą

Czym jest gluten, w jakich produktach występuje i czy jest szkodliwy dla zdrowia?
Czas ogólny
15 min
Opracowanie
5 min
Przygotowanie
10 min
Kalorie na porcję
290
Liczba porcji
1

Składniki

 • pomidory – 2 szt.;
 • mozzarella – 125 g;
 • świeża rukola – 50 g;
 • oliwa z oliwek – 2 łyżki;
 • świeża bazylia – kilka listków;
 • ocet balsamiczny – 1 łyżka;
 • sól – do smaku;
 • świeżo zmielony czarny pieprz – do smaku.

Przygotowanie

 1. Opłucz pomidory i zioła pod bieżącą wodą.
 2. Pokrój pomidory i mozzarellę w cienkie krążki lub plasterki.
 3. Ułóż świeżą rukolę na talerzu lub dużym półmisku.
 4. Ułóż pomidory i mozzarellę na świeżej rukoli.
 5. Skrop sałatkę oliwą z oliwek i octem balsamicznym.
 6. Dopraw solą i pieprzem do smaku.
 7. Udekoruj sałatkę listkami świeżej bazylii.

Gastroenterologia w Doctorpro Wrocław

Czym jest gluten, w jakich produktach występuje i czy jest szkodliwy dla zdrowia?
Adres
ul. Gen. Jana Henryka Dąbrowskiego, 40, 50-457 Wrocław, Polska
Nr telefonu
Harmonogram
Pn-Pt: 8:00-20:00
Sob: 8:00-15:00

Popularne pytania

Czy gluten jest szkodliwy dla osób zdrowych?

Gluten nie szkodzi zdrowym ludziom. Żywność zawierająca gluten jest bogata w mikroelementy, minerały i błonnik, a zatem zmniejsza ryzyko chorób serca i zaburzeń metabolicznych (na przykład cukrzycy).

Czy otręby zawierają gluten?

Otręby to zewnętrzne warstwy łuski ziarna, które powstają w procesie przetwarzania. Otręby mogą zawierać gluten, jeśli pochodzą ze zbóż (na przykład pszenicy lub jęczmienia), ale mogą też być bezglutenowe, jeśli pochodzą z przetwarzania owsa lub ryżu.

Czy ryż zawiera gluten?

Ryż nie zawiera glutenu, więc można go bezpiecznie włączyć do diety bezglutenowej. Ryż jest zdrowy, ponieważ jest źródłem węglowodanów, błonnika i witamin, korzystnie wpływa na trawienie i ogólny stan zdrowia organizmu.

Czy ziemniaki zawierają gluten?

Ziemniaki nie zawierają glutenu, więc mogą znaleźć się w diecie osób z nietolerancją lub celiakią, (gotowane lub pieczone). Należy unikać panierowanych produktów ziemniaczanych, frytek, przekąsek, chipsów.

Czy płatki owsiane zawierają gluten?

Płatki owsiane zwykle nie zawierają glutenu, ponieważ są wytwarzane z owsa, a nie z pszenicy. Kupując je, należy jednak czytać skład, aby upewnić się, że produkt nie jest "zanieczyszczony" glutenem. Jest to możliwe, jeśli był produkowany w fabryce, która używa glutenu.

5 of 5 na podstawie 1 ocena
Czym jest gluten, w jakich produktach występuje i czy jest szkodliwy dla zdrowia?
Autor
Tkachenko Marina
Lekarz ogólny. Siedem lat doświadczenia.

Zadaj pytanie gastroenterologowi
«Doctorpro»

Inne artykuły na ten temat

Artykuły powiązane:

Komentarze

Dodaj komentarz

Helena 4 miesiące temu
Dzień dobry, jak mogę oczyścić jelita z glutenu, jeśli mam celiakię i zaczęły się wymioty, bóle brzucha i biegunka?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
4 miesiące temu
Dzień dobry, w tym przypadku należy niezwłocznie udać się do gastroenterologa. Lekarz przeprowadzi odpowiednie badania, dobierze leczenie i przekaże zalecenia co do dalszego postępowania.
Maria 4 miesiące temu
Dzień dobry, które produkty nie zawierają glutenu? Czy może być tak, że gluten nie jest wymieniony na opakowaniu, ale jest w składzie?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
4 miesiące temu
Dzień dobry. Glutenu nie zawierają owoce i warzywa, mięso, ryby, jaja, mleko, ryż, kukurydza i gryka. Niektóre produkty spożywcze mogą być "zanieczyszczone" glutenem w procesie produkcji, pakowania lub przetwarzania z użyciem tego samego sprzętu, co żywność bezglutenowa. Dlatego w przypadku nietolerancji glutenu lub celiakii, dla pewności zaleca się wybieranie produktów wyraźnie oznaczonych jako bezglutenowe. Ewentualnie można skontaktować się z producentem, aby uzyskać informacje na temat obecności glutenu w produkcie.
Jarosława 4 miesiące temu
Dzień dobry, czy w sosie sojowym jest gluten? Jeśli tak, to dlaczego? Czy jest składnikiem samego sosu, czy używa się go tylko do zagęszczenia produktu?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
4 miesiące temu
Dzień dobry. W niektórych przypadkach sos sojowy może zawierać gluten. Dzieje się tak, gdy producenci dodają do sosu produkty z ziaren pszenicy lub używają pszenicy w trakcie jego produkcji. Gluten może być używany w celu uzyskania pożądanej tekstury i lepkości produktu.
Krystyna 4 miesiące temu
Witam, zdiagnozowano u mnie celiakię. Dlaczego gluten szkodzi moim jelitom?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
4 miesiące temu
Dzień dobry, dla osób z celiakią gluten jest szkodliwy, ponieważ powoduje stan zapalny i uszkodzenie jelita cienkiego. Prowadzi to do zaburzeń wchłaniania składników odżywczych, co z kolei może powodować niedobory witamin i minerałów.
Żaneta 4 miesiące temu
Dzień dobry, proszę napisać w prostych słowach o glutenie, co to jest? I w których produktach na pewno będzie w składzie?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
4 miesiące temu
Dzień dobry. Gluten to białko zawarte w niektórych zbożach, takich jak pszenica, żyto i jęczmień. Nadaje ciastu elastyczność i pomaga produktom spożywczym zachować kształt. Znajduje się w produktach pszennych, takich jak pieczywo, makarony, ciasta, herbatniki oraz w wielu gotowych produktach, w tym w sosach, zupach, krakersach.
Administratorem danych osobowych jest DOCTORPRO POLAND SP. Z O.O. z siedzibą w Łodzi oraz DOCTORPRO WROCLAW SP. Z O.O. z siedzibą we Wrocławiu. Niniejsza strona internetowa używa plików „cookies” w celach określonych w Polityce plików cookies, w szczególności w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania strony oraz dostosowania wyglądu strony do indywidualnych preferencji użytkowników (personalizacja).
Kliknij „Akceptuję” jeżeli zgadzasz się na użycie plików „cookies” do celów opisanych w Polityce plików cookies. Możesz również nie wyrazić zgody na użycie plików „cookies”. Wyłączenie plików cookies może spowodować trudności w korzystaniu ze strony.
Formularz kontaktowy
Klikając na "Wyślij" wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych i akceptujesz warunki polityki prywatności umowy użytkownika umowy użytkownika
Превышен лимит запросов. Попробуйте через 5 мин.

Pliki cookie - szczegóły

Cookies systemowe
Cookies systemowe są niezbędne do uruchomienia podstawowych funkcji tej strony – formularzy zgłoszeniowych, ocen artykułów itp. Te pliki cookie nie przechowują żadnych danych osobowych
Funkcjonalne pliki cookies
Marketingowe pliki cookies