+48 800 003 033

Witarianizm: jadłospis i przepisy dla początkujących

Witarianizm: jadłospis i przepisy dla początkujących
gastroenterologia
Zaktualizowano: 01 March 2024
Czytać 9 minut Opublikowano: 01 March 2024 263
W zależności od spożywanych przed daną osobę pokarmów wyróżnia się kilka rodzajów diet.

Na przykład, peskatarianie odrzucają mięso zwierząt ciepłokrwistych, ale jedzą ryby i owoce morza, a osoby na diecie monotroficznej spożywają tylko jeden typ pokarmu w czasie jednego posiłku lub w jeden typ pokarmu w trakcie całego dnia.

Czym jest witarianizm?

Witarianizm to typ diety, który wyklucza spożywanie pokarmów poddanych obróbce termicznej w celu zachowania maksymalnej wartości odżywczej. Nieprzetworzone, surowe produkty stanowią co najmniej trzy czwarte dziennego jadłospisu na diecie witariańskiej. Rodzaje witarianizmu:

  • witarianizm wszystkożerny. Dozwolona jest każdy rodzaj żywności, w tym mięso i ryby, jeśli ich obróbka termiczna zachodzi w temperaturze maksymalnie 40-48°C;
  • witarianizm mięsożerny. Większa część diety składa się z produktów pochodzenia zwierzęcego, spożycie owoców i warzyw jest ograniczone do minimum;
  • witarianizm wegański. Całkowicie wyklucza spożywanie produktów pochodzenia zwierzęcego;
  • juicearianizm. Podstawę diety stanowią soki, smoothie i koktajle z owoców i warzyw;
  • frutarianizm. Dieta frutariańska obejmuje wyłącznie owoce i orzechy;
  • witarianizm wegetariański. Zakłada spożywanie nabiału i surowych produktów roślinnych;
  • sprautarianizm. Polega na spożywaniu nasion, roślin strączkowych i kiełków.

Zaletą diety witariańskiej jest to, że surowe warzywa i owoce zawierają wiele składników odżywczych (na przykład błonnik, witaminy z grupy B, witamina C). Spożywanie owoców i warzyw pomaga również kontrolować ciśnienie krwi.

Witarianie spożywają mało sodu (który zazwyczaj zawarty jest w soli kuchennej, konserwach, oraz w kiszonych i wędzonych produktach), dlatego dieta witariańska zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia udaru, niewydolności serca, osteoporozy, raka żołądka i chorób nerek. Zalety witarianizmu:

  • zapobieganie lub kontrola cukrzycy typu 2 (dzięki błonnikowi i rezygnacji z produktów mącznych);
  • poprawa trawienia;
  • normalizacja konsystencji stolca (wysoka zawartość błonnika pozwala zapobiegać zaparciom);
  • kontrola poziomu cholesterolu we krwi (dzięki spożywaniu kiełków i orzechów).

Dieta oparta na surowej żywności dostarcza również odpowiednie ilości witaminy A i wysokie stężenie beta-karotenu, który należy do grupy karotenoidów (zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych). Ponadto, dzięki wyeliminowaniu słodyczy, fast foodów i dań gotowych, dieta witariańska pozwala zrzucić zbędne kilogramy.

Zasady witarianizmu

Początkujący witarianie powinni zapoznać się z zasadami tej diety (pomogą one przygotować organizm i zapobiec przerwaniu diety). Zasady witarianizmu:

  • rezygnacja z potraw gotowanych, smażonych, pieczonych i poddawanych innej obróbce termicznej;
  • dokładne mycie i obieranie owoców i warzyw przed jedzeniem;
  • powolne przeżuwanie pokarmu;
  • spożywanie posiłków w momencie gdy pojawi się głód i picie wody w momencie pragnienia;
  • unikanie mrożonek (wszystkie produkty powinny mieć temperaturę pokojową);
  • unikanie jedzenia przed wysiłkiem fizycznym.

Należy również unikać przejadania się, gdyż surowa żywność jest ciężkostrawna, a w dużych ilościach może być szkodliwa dla organizmu. Powinno się spożywać potrawy natychmiast po przyrządzeniu (nie należy przechowywać ich w lodówce, zamrażać ani zostawiać na następny dzień).

Witarianizm: co można jeść?

Dieta witariańska zakłada spożywanie nieprzetworzonej, pełnowartościowej, roślinnej żywności (najlepiej organicznej). Pokarmy dozwolone na diecie witariańskiej:

  • surowe warzywa i owoce;
  • nasiona (na przykład lnu, chia, dyni i słonecznika);
  • kiełki i rośliny strączkowe;
  • orzechy (na przykład włoskie, nerkowca, migdały, ziemne);
  • mleko z orzechów;
  • oleje z surowych orzechów;
  • oliwa i olej kokosowy tłoczone na zimno.

Algi morskie i wodorosty w diecie witariańskiej mogą dostarczyć organizmowi witaminę A, B1 i B2, C, E, K, a także minerały (wapń, potas). Do diety można włączyć produkty fermentowane, takie jak kimchi i kapusta kiszona. Warto również spożywać suszone owoce (daktyle, suszone śliwki, morele).

Na diecie witariańskiej śniadanie składa się zazwyczaj z koktajlu lub soku, do którego można dodać warzywa, owoce lub zioła. Na obiad i kolację można jeść sałatki z kalafiora, pomidorów, papryki, kiełków i roślin strączkowych. kiełków zbóż i roślin strączkowych. Sposoby przyrządzania potraw na diecie witariańskiej:

  • hodowanie kiełków roślin strączkowych, ziaren i nasion;
  • suszenie żywności;
  • mieszanie produktów;
  • namaczanie orzechów i suszonych owoców;
  • miksowanie soków, smoothie lub koktajli za pomocą blendera lub sokowirówki.

Dieta witariańska może również obejmować jajka, mięso, ryby i owoce morza, jednak spożywanie tych produktów na surowo zwiększa ryzyko zakażenia bakterią Salmonelli, E. coli i innymi bakteriami chorobotwórczymi. Aby zapobiec zakażeniu pasożytami, zaleca się spożywanie ryb i mięsa nie w postaci surowej, a suszonej lub solonej (opcja dla witarian wszystkożernych).

Jak przejść na witarianizm?

Dietę witariańską najlepiej rozpocząć wiosną lub latem ze względu na dużą dostępność sezonowych owoców i warzyw. Zalecenia dotyczące przejścia na witarianizm:

  • stopniowo dodawaj zielone soki i koktajle do śniadania;
  • sięgaj po owoce jako przekąskę (jedz jeden owoc podczas jednego posiłku);
  • wprowadź do diety len. Nasiona lnu pomagają oczyścić jelita.

Na początku należy zrezygnować z cukru rafinowanego i olejów, produktów mącznych i konserwowych oraz smażonych potraw. Żywność gotowana na parze i pełnoziarniste nieprzetworzone zboża wspomogą płynne przejście na surową dietę.

Przed rozpoczęciem surowej diety często przeprowadza się oczyszczenie organizmu, które może obejmować krótki post. Przed przejściem na witarianizm, rozpoczęciem postu i zmianą nawyków żywieniowych konieczna jest konsultacja z gastroenterologiem, który pomoże wykluczyć przeciwwskazania i dobrać optymalny rodzaj surowej diety.

Witarianizm a ryby

Witaranizm wszystkożerny dopuszcza jedzenie ryb i owoców morza. Ryby można spożywać w postaci surowej, solonej, suszonej lub marynowanej.

Lekarze odradzają spożywanie surowych ryb ze względu na ryzyko zakażenia pasożytami (motylicą wątrobową, glistą ludzką, tasiemcem) i bakteriami (salmonellą, przecinkowcami, listeriami). Wcześniejsze zamrożenie ryb na tydzień w temperaturze -20°C lub na 15 godzin w temperaturze -35°C pomoże usunąć z nich pasożyty.

Witarianizm a mięso

Witarianizm dopuszcza jedzenie surowego, suszonego i wędzonego mięsa. Jednak spożywanie kurczaka i wieprzowiny w surowej postaci jest niebezpieczne dla zdrowia, ponieważ może spowodować zatrucie pokarmowe, zakażenie Salmonellą i bakterią E. coli.

Czerwone mięso (na przykład wołowinę) wykorzystuje się w postaci surowej do przygotowania tatara. Spożywając surowe czerwone mięso, należy zachować ostrożność przy wyborze, przechowywaniu i myciu produktu.

Witarianizm a zboża

Będąc na diecie witariańskiej, można spożywać zboża i kasze (na przykład pszenicę, żyto, kaszę gryczaną niepaloną, owies, proso i kaszę jęczmienną). Owsiankę zaleca się zalewać na noc ciepłą wodą. Można wyhodować kiełki gryki, owsa i ryżu.

Do surowej diety można również włączyć kaszkę lnianą. W celu jej przygotowania wystarczy zalać nasiona lnu wodą o temperaturze pokojowej i odstawić na noc. Rano napęczniałe nasiona należy zmiksować w blenderze z bananem lub suszonymi owocami.

Witarianizm i wegetarianizm

Połączenie witarianizmu i wegetarianizmu zakłada całkowitą rezygnację ze spożywania produktów mięsnych i rybnych. Dieta może obejmować produkty mleczne, jaja, warzywa, owoce i rośliny strączkowe.

Witarianizm a alkohol

Dieta witariańska i spożywanie alkoholu całkowicie się wykluczają. Napoje alkoholowe podwyższają ciśnienie krwi, osłabiają układ odpornościowy, zwiększają ryzyko udaru, chorób serca i wątroby oraz problemów trawiennych. Surowa dieta stanowi obciążenie dla układu trawiennego (trawienie surowych pokarmów jest trudniejsze), dlatego spożywanie alkoholu może zwiększyć ryzyko zapalenia żołądka, wrzodów i nowotworów przewodu pokarmowego.

Frutarianizm

Frutarianizm zakłada spożywanie owoców w dowolnej postaci, a także niewielkich ilości nasion i orzechów. Zaletą frutarianizmu jest możliwość dostarczenia do organizmu dużej ilości witamin (A, B, C), błonnika rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego oraz minerałów (potasu, magnezu). Minusem frutarianizmu jest jednak niewystarczająca podaż białka i niezbędnych aminokwasów zawartych w mięsie, a także kwasów tłuszczowych i fosforu, których źródłem są ryby i owoce morza.

Witarianizm monotroficzny

Monotroficzna dieta witariańska polega na spożywaniu surowych i nieprzetworzonych produktów, których nie wolno łączyć ze sobą podczas jednego posiłku. Oznacza to, że każdy posiłek może składać się tylko z jednego produktu (na przykład banana lub ogórka). Jadłospis na takiej diecie obejmuje dania przygotowywane tylko z jednego produktu. Można wykorzystywać jeden produkt w dwóch postaciach, na przykład zjeść truskawki pokrojone na kawałki i zrobić z nich smoothie albo przygotować w blenderze zupę krem z dowolnego warzywa (cukinii, kalafiora).

Dieta witariańska – menu z przepisami

Proste przepisy witariańskie pozwolą na przygotowanie smacznych i zdrowych potraw. Z witariańskiego jadłospisu należy wykluczyć: przetworzone owoce i warzywa, zboża, makaron, napoje alkoholowe i zawierające kofeinę, prażone orzechy i nasiona, oleje rafinowane, cukier, mąkę, wypieki, pasteryzowane soki i produkty mleczne oraz sól kuchenną.

Przepisy dietetyczne

1
Ser witariański z orzechów i nasion
2
Sos guacamole
3
Zupa z cytryny i cukinii
4
Bananowo-truskawkowo-szpinakowe smoothie
1

Ser witariański z orzechów i nasion

Witarianizm: jadłospis i przepisy dla początkujących
Czas ogólny
35 min
Opracowanie
15 min
Przygotowanie
20 min
Kalorie na porcję
460
Liczba porcji
4

Składniki

  • migdały lub orzechy włoskie – 2 szklanki;
  • woda – ½ szklanki;
  • bazylia; pomidory suszone lub koperek – do smaku.

Przygotowanie

  1. Zalej orzechy wodą i pozostaw na noc.
  2. Rano odcedź i przepłucz orzechy.
  3. Zmiksuj orzechy z wodą za pomocą blendera aż do uzyskania gładkiej masy.
  4. Przelej masę do worka serowarskiego i zawieś go, aby woda ściekła.
  5. Pozostaw do fermentacji w temperaturze pokojowej na osiem-12 godzin.
  6. Przełóż ser do miski i wymieszaj z bazylią, suszonymi pomidorami lub koperkiem.
2

Sos guacamole

Witarianizm: jadłospis i przepisy dla początkujących
Czas ogólny
25 min
Opracowanie
10 min
Przygotowanie
15 min
Kalorie na porcję
210
Liczba porcji
2

Składniki

  • awokado – 2 szt.;
  • pomidor – 1 szt.;
  • sok z limonki – 40 ml;
  • cebula – 0.5 szt.;
  • kolendra – 2 gałązki;
  • papryczka chili – 1 szt.;
  • sól morska – 3 g.

Przygotowanie

  1. Dokładnie umyj wszystkie warzywa.
  2. Usuń pestki z awokado, wyjmij miąższ, rozgnieć widelcem i polej sokiem z limonki.
  3. Przekrój paprykę wzdłuż, usuń pestki i łodyżkę, drobno posiekaj.
  4. Drobno posiekaj cebulę, pomidor i kolendrę.
  5. Wymieszaj miąższ awokado z papryką, cebulą, kolendrą i pomidorem.
  6. Dodaj sól i dokładnie wymieszaj.
3

Zupa z cytryny i cukinii

Witarianizm: jadłospis i przepisy dla początkujących
Czas ogólny
15 min
Opracowanie
5 min
Przygotowanie
10 min
Kalorie na porcję
270
Liczba porcji
2

Składniki

  • bulion warzywny – 360 ml;
  • cukinia – 1 szt.;
  • łodyga selera – 1 szt.;
  • orzechy nerkowca – ½ szklanki;
  • sok z cytryny – 1 łyżka;
  • czosnek – 1 ząbek;
  • awokado – ¼ szt.;
  • oliwa – ¼ łyżeczki;
  • rukola – ¼ szklanki;
  • pieprz – do smaku.

Przygotowanie

  1. Dokładnie umyj warzywa.
  2. Umieść wszystkie warzywa oprócz rukoli w blenderze i zmiksuj do uzyskania konsystencji zupy.
  3. Wymieszaj rukolę z ¼ łyżeczki oliwy i pieprzem.
  4. Rozlej zupę do talerzy i udekoruj rukolą.
4

Bananowo-truskawkowo-szpinakowe smoothie

Witarianizm: jadłospis i przepisy dla początkujących
Czas ogólny
15 min
Opracowanie
5 min
Przygotowanie
10 min
Kalorie na porcję
190
Liczba porcji
2

Składniki

  • dojrzały banan – 1.5 szt.;
  • truskawki – 170 g;
  • mandarynki – 2 szt.;
  • szpinak – 3 szklanki;
  • zimna woda – 1 szklanka;
  • lód – 1 szklanka.

Przygotowanie

  1. Umyj owoce i szpinak pod bieżącą wodą.
  2. Umieść banany, truskawki, mandarynki, szpinak, wodę i połowę lodu w blenderze, a następnie zmiksuj do uzyskania gładkiej i jednolitej konsystencji.
  3. Dodaj pozostały lód, wymieszaj i podawaj.

Gastroenterologia w Doctorpro Wrocław

Witarianizm: jadłospis i przepisy dla początkujących
Adres
ul. Gen. Jana Henryka Dąbrowskiego, 40, 50-457 Wrocław, Polska
Nr telefonu
Harmonogram
Pn-Pt: 8:00-20:00
Sob: 8:00-15:00

Popularne pytania

Jak prawidłowo się odżywiać na diecie witariańskiej?

W prawidłowym odżywianiu na diecie witariańskiej pomogą surowe warzywa, owoce i zioła. Suszone owoce, grzyby, nasiona, kiełki, orzechy i rośliny strączkowe dostarczą organizmowi aminokwasów i białek.

Czy witarianizm jest szkodliwy?

Minusem surowej diety jest zbyt mała podaż białka, witamin z grupy B, cynku, selenu i witaminy D. Krytycy witarianizmu w szczególności zwracają uwagę na to, że niedobór witaminy B12 prowadzi do anemii, chorób serca, zaburzeń układu nerwowego, bezpłodności i problemów z kośćmi. Wpływa również negatywnie na włosy, powodując ich łamliwość i wypadanie.

Witarianizm kategorycznie odradza się w przypadku wrzodów i zapalenia żołądka, ponieważ produkty bogate w błonnik, które stanowią podstawę tej diety, podrażniają błonę śluzową narządów trawiennych. Dietę przy zapaleniu żołądka należy uzgodnić z gastroenterologiem. Możliwe skutki stosowania diety surowej to rozstrój żołądka, nadmierna produkcja gazów czy rozwój zespołu jelita drażliwego.

Surowe owoce i warzywa zawierają substancje chemiczne (na przykład azotany), dlatego spożywanie ich bez obróbki termicznej zwiększa stężenie szkodliwych związków chemicznych w organizmie. Substancje te negatywnie wpływają na wątrobę, która jest odpowiedzialna za oczyszczanie organizmu.

Dieta witariańska jest niewskazana dla dzieci, kobiet w ciąży i karmiących piersią, osób starszych, a także dla osób, u których zdiagnozowano schorzenia serca i wątroby. Ponieważ witarianie spożywają dwa do trzech razy więcej żywności, przyjmowane pokarmy bardziej obciążają narządy wewnętrzne i ich układy.

Jak przybrać na wadze, będąc na diecie witariańskiej?

Trudno jest przybrać na wadze, stosując dietę witariańską ze względu na niską kaloryczność owoców i warzyw oraz rezygnację z żywności wędzonej, solonej i smażonej. Można próbować przybrać na wadze, jedząc wiórki kokosowe, suszone owoce (daktyle, rodzynki, figi), orzechy, awokado.

Ile można schudnąć na diecie witariańskiej?

Witarianizm ułatwia utratę wagi ze względu na brak produktów mącznych, fast foodów i dań gotowych w diecie. Będąc na diecie witariańskiej, można również schudnąć dzięki spożywaniu dużej ilości błonnika.

Ilość kilogramów możliwych do zrzucenia na diecie witariańskiej zależy od wagi początkowej, wieku i obecności chorób przewlekłych. Aby schudnąć bez uszczerbku na zdrowiu, powinno się spożywać żywność w małych porcjach, pić odpowiednią ilość wody i uprawiać aktywność fizyczną.

5 of 5 na podstawie 1 ocena
Witarianizm: jadłospis i przepisy dla początkujących
Autor
Tkachenko Marina
Lekarz ogólny. Siedem lat doświadczenia.

Zadaj pytanie gastroenterologowi
«Doctorpro»

Inne artykuły na ten temat

Artykuły powiązane:

Komentarze

Dodaj komentarz

Amalia 1 miesiąc temu
Dzień dobry, czy mogliby Państwo podać przepis na mleko ryżowe? Wiele o nim słyszałam, ale nie wiem, jak je zrobić.
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
1 miesiąc temu
Dzień dobry, do przyrządzenia mleka ryżowego potrzebny będzie ryż brązowy (½ szklanki), dwie szklanki wody, szczypta soli oraz dowolne naturalne słodziki (na przykład ekstrakt waniliowy, daktyle) do smaku. Aby przygotować mleko, należy umieścić wszystkie składniki w blenderze i miksować na wysokich obrotach przez około minutę, aż do uzyskania kremowej konsystencji. W razie potrzeby mleko można odcedzić.
Żelisława 2 miesiące temu
Dzień dobry. Staram się przestrzegać postu zgodnie z religią. Czy da się przygotować posiłki wielkopostne zgodnie z dietą witariańską? Czy są jakieś witariańskie przepisy z awokado oprócz guacamole?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
2 miesiące temu
Dzień dobry, tak, oczywiście, można przestrzegać postu na diecie witariańskiej. Ponieważ podstawą witarianizmu są owoce, warzywa, zboża i orzechy, wszystkie potrawy w jadłospisie mogą być postne. Wyjątek stanowi witarianizm wszystkożerny, jednak nawet stosując taką dietę, można zrezygnować z mięsnych i rybnych produktów w czasie postu. Awokado można dodawać do soków, koktajli, sałatek, a także jeść w dowolnej innej postaci.
Samuela 2 miesiące temu
Dzień dobry, czy rezygnacja z gotowanej i smażonej żywności wpływa na cykl miesiączkowy? Czy to prawda, że przy surowej diecie miesiączka zanika?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
2 miesiące temu
Dzień dobry, dieta witariańska może zarówno uregulować cykl miesiączkowy (na przykład, jeśli u kobiety występowały zaburzenia cyklu z powodu otyłości), jak i wywołać brak miesiączki (na przykład przy znacznym spadku masy ciała). Jeśli miesiączka na diecie witariańskiej zaniknie, należy się skonsultować z ginekologiem.
Maja 2 miesiące temu
Dobry wieczór, od dawna zmagam się z trądzikiem. Lekarz mówi, że muszę zmienić sposób odżywiania i jeść więcej zdrowych produktów. Czy pryszcze znikną dzięki diecie witariańskiej?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
2 miesiące temu
Dobry wieczór. Trądzik rzeczywiście może ustąpić dzięki przejściu na witarianizm, ponieważ z diety zostaną wykluczone wszystkie szkodliwe produkty. Jednak nie ma konieczności całkowitej rezygnacji z obróbki termicznej, aby wyleczyć trądzik. Wystarczy jedynie wyeliminować z diety tłuste i smażone potrawy oraz słodycze.
Adela 2 miesiące temu
Dzień dobry, w zeszłym miesiącu zdiagnozowano u mnie nowotwór przewodu pokarmowego. Proszę powiedzieć, czy mogę przejść na surową dietę, czy może mi ona zaszkodzić?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
2 miesiące temu
Dzień dobry, dieta witariańska jest odpowiednia tylko dla osób ze zdrowym przewodem pokarmowym. U osób chorych na raka witarianizm może przyczynić się do nasilenia dolegliwości bólowych, zwiększyć produkcję gazów w jelitach i pogorszyć stan zapalny.
Administratorem danych osobowych jest DOCTORPRO POLAND SP. Z O.O. z siedzibą w Łodzi oraz DOCTORPRO WROCLAW SP. Z O.O. z siedzibą we Wrocławiu. Niniejsza strona internetowa używa plików „cookies” w celach określonych w Polityce plików cookies, w szczególności w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania strony oraz dostosowania wyglądu strony do indywidualnych preferencji użytkowników (personalizacja).
Kliknij „Akceptuję” jeżeli zgadzasz się na użycie plików „cookies” do celów opisanych w Polityce plików cookies. Możesz również nie wyrazić zgody na użycie plików „cookies”. Wyłączenie plików cookies może spowodować trudności w korzystaniu ze strony.
Formularz kontaktowy
Klikając na "Wyślij" wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych i akceptujesz warunki polityki prywatności umowy użytkownika umowy użytkownika
Превышен лимит запросов. Попробуйте через 5 мин.

Pliki cookie - szczegóły

Cookies systemowe
Cookies systemowe są niezbędne do uruchomienia podstawowych funkcji tej strony – formularzy zgłoszeniowych, ocen artykułów itp. Te pliki cookie nie przechowują żadnych danych osobowych
Funkcjonalne pliki cookies
Marketingowe pliki cookies