Choroby układu moczowo-płciowego wymagają niezwłocznej pomocy medycznej, ponieważ mogą przejść w postać przewlekłą i doprowadzić do powikłań (np. zmian patologicznych w narządach odpowiedzialnych za powstawanie i wydalanie moczu oraz narządach układu rozrodczego).
Kim jest urolog?
Urolog to lekarz, który diagnozuje i leczy choroby układu moczowego u mężczyzn i kobiet. Urolog zajmuje się również leczeniem chorób układu rozrodczego, infekcji przenoszonych drogą płciową i nieprawidłowości w obrębie męskich narządów płciowych.
Co leczy urolog?
W przypadku podejrzenia chorób układu moczowego u obu płci oraz dysfunkcji seksualnych u mężczyzn konieczna jest konsultacja z urologiem.
Co leczy urolog?
Urolog leczy:
- choroby zapalne układu moczowego (zapalenie pęcherza moczowego, zapalenie cewki moczowej, odmiedniczkowe zapalenie nerek);
- kamica moczowa (powstawanie złogów w nerkach lub pęcherzu moczowym);
- choroby weneryczne u mężczyzn (rzęsistkowica, chlamydioza, opryszczka narządów płciowych, mykoplazmoza);
- choroby prostaty (zapalenie gruczołu krokowego, gruczolak prostaty);
- nowotwory układu moczowego (torbiele, kłykciny kończyste);
- zaburzenia oddawania moczu (nietrzymanie moczu, moczenie nocne, pęcherz nadreaktywny);
- wodniak jądra;
- niepłodność męska.
Urolog diagnozuje i leczy problemy z potencją (np. obniżone libido lub zaburzenia erekcji) oraz problemy z wytryskiem (przedwczesny wytrysk, brak nasienia). Specjalizuje się również w leczeniu urazów i anomalii rozwoju prącia.
W jaki sposób urolog bada mężczyzn?
Na wstępnej wizycie urolog przeprowadza wywiad z pacjentem, badanie palpacyjne zewnętrznych narządów płciowych oraz badanie per rectum (przy pomocy gruczołu krokowego). Urolog może również skierować pacjenta na dodatkowe badania diagnostyczne. Badania układu moczowo-płciowego:
- USG narządów miednicy mniejszej;
- USG Doppler prącia;
- uretroskopia (badanie endoskopowe cewki moczowej i pęcherza moczowego);
- badania laboratoryjne krwi, moczu, wymazu z cewki moczowej;
- badanie płynu nasiennego (seminogram).
Lekarz decyduje, które badania są potrzebne, biorąc pod uwagę dolegliwości pacjenta i towarzyszące im objawy. W przypadku zaburzeń potencji urolog może zalecić biotezjometrię (w celu określenia wrażliwości żołędzi i unerwienia penisa) oraz test farmakologiczny, który służy do oceny szybkości wypełniania penisa krwią w trakcie sztucznej stymulacji erekcji.
Urolog a nefrolog — jaka jest różnica?
Urolog zajmuje się leczeniem chorób całego układu moczowego, podczas gdy nefrolog leczy tylko choroby nerek (np. odmiedniczkowe zapalenie nerek, kłębuszkowe zapalenie nerek, wielotorbielowatość nerek, niewydolność nerek). Oprócz tego nefrolog może tylko zalecać leczenie zachowawcze (farmakologiczne) podczas gdy urolog może przeprowadzać operacje chirurgiczne.
Kim jest androlog?
Androlog jest lekarzem, który przyjmuje wyłącznie mężczyzn i zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób męskiego układu płciowego. Należy skonsultować się z andrologiem w przypadku zaburzeń libido, zaburzeń erekcji, problemów z poczęciem dziecka lub podejrzenia choroby przenoszonej drogą płciową.
Jak przebiega wizyta u androloga?
Wizyta u androloga obejmuje wywiad oraz badanie palpacyjne zewnętrznych narządów płciowych i pachwinowych węzłów chłonnych. W razie potrzeby androlog może zalecić dodatkowe badania diagnostyczne (np. USG prącia) i laboratoryjne (seminogram, wymaz z układu moczowo-płciowego, test w kierunku obecności utajonych chorób wenerycznych).
Kim jest urolog kobiecy?
Urolog zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem i profilaktyką chorób urologicznych u kobiet. Kobiecy urolog leczy schorzenia takie jak:
- infekcje dróg moczowych (zapalenie pęcherza moczowego, odmiedniczkowe zapalenie nerek);
- nietrzymanie moczu;
- kamica moczowa.
Konsultacja z urologiem jest konieczna jeśli występuje bolesne lub częste oddawanie moczu, bóle w podbrzuszu i dolnej części pleców oraz mimowolny wyciek moczu z pęcherza. Choroby urologiczne u kobiet mogą wpływać na funkcje rozrodcze, dlatego ważne jest, aby raz w roku poddawać się profilaktycznym badaniom u urologa.
Jak urolog bada kobiety?
Kobieca wizyta u urologa obejmuje wywiad z pacjentką. Lekarz może również zalecić dodatkowe badania diagnostyczne: USG nerek i pęcherza moczowego oraz badania laboratoryjne krwi i moczu.