+48 800 003 033

Kim jest urolog i jakie schorzenia leczy?

Kim jest urolog i jakie schorzenia leczy?
urologia
Zaktualizowano: 15 February 2024
Czytać 6 minut Opublikowano: 13 February 2024 883
Choroby urologiczne obejmują schorzenia układu moczowego: pęcherza moczowego, nerek, moczowodów, cewki moczowej, cewki moczowej, a także dysfunkcje męskich narządów płciowych.

Choroby układu moczowo-płciowego wymagają niezwłocznej pomocy medycznej, ponieważ mogą przejść w postać przewlekłą i doprowadzić do powikłań (np. zmian patologicznych w narządach odpowiedzialnych za powstawanie i wydalanie moczu oraz narządach układu rozrodczego).

Kim jest urolog?

Urolog to lekarz, który diagnozuje i leczy choroby układu moczowego u mężczyzn i kobiet. Urolog zajmuje się również leczeniem chorób układu rozrodczego, infekcji przenoszonych drogą płciową i nieprawidłowości w obrębie męskich narządów płciowych.

Co leczy urolog?

W przypadku podejrzenia chorób układu moczowego u obu płci oraz dysfunkcji seksualnych u mężczyzn konieczna jest konsultacja z urologiem.

Co leczy urolog?

Co leczy urolog?

Urolog leczy:

 • choroby zapalne układu moczowego (zapalenie pęcherza moczowego, zapalenie cewki moczowej, odmiedniczkowe zapalenie nerek);
 • kamica moczowa (powstawanie złogów w nerkach lub pęcherzu moczowym);
 • choroby weneryczne u mężczyzn (rzęsistkowica, chlamydioza, opryszczka narządów płciowych, mykoplazmoza);
 • choroby prostaty (zapalenie gruczołu krokowego, gruczolak prostaty);
 • nowotwory układu moczowego (torbiele, kłykciny kończyste);
 • zaburzenia oddawania moczu (nietrzymanie moczu, moczenie nocne, pęcherz nadreaktywny);
 • wodniak jądra;
 • niepłodność męska.

Urolog diagnozuje i leczy problemy z potencją (np. obniżone libido lub zaburzenia erekcji) oraz problemy z wytryskiem (przedwczesny wytrysk, brak nasienia). Specjalizuje się również w leczeniu urazów i anomalii rozwoju prącia.

W jaki sposób urolog bada mężczyzn?

Na wstępnej wizycie urolog przeprowadza wywiad z pacjentem, badanie palpacyjne zewnętrznych narządów płciowych oraz badanie per rectum (przy pomocy gruczołu krokowego). Urolog może również skierować pacjenta na dodatkowe badania diagnostyczne. Badania układu moczowo-płciowego:

 • USG narządów miednicy mniejszej;
 • USG Doppler prącia;
 • uretroskopia (badanie endoskopowe cewki moczowej i pęcherza moczowego);
 • badania laboratoryjne krwi, moczu, wymazu z cewki moczowej;
 • badanie płynu nasiennego (seminogram).

Lekarz decyduje, które badania są potrzebne, biorąc pod uwagę dolegliwości pacjenta i towarzyszące im objawy. W przypadku zaburzeń potencji urolog może zalecić biotezjometrię (w celu określenia wrażliwości żołędzi i unerwienia penisa) oraz test farmakologiczny, który służy do oceny szybkości wypełniania penisa krwią w trakcie sztucznej stymulacji erekcji.

Urolog a nefrolog — jaka jest różnica?

Urolog zajmuje się leczeniem chorób całego układu moczowego, podczas gdy nefrolog leczy tylko choroby nerek (np. odmiedniczkowe zapalenie nerek, kłębuszkowe zapalenie nerek, wielotorbielowatość nerek, niewydolność nerek). Oprócz tego nefrolog może tylko zalecać leczenie zachowawcze (farmakologiczne) podczas gdy urolog może przeprowadzać operacje chirurgiczne.

Kim jest androlog?

Androlog jest lekarzem, który przyjmuje wyłącznie mężczyzn i zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób męskiego układu płciowego. Należy skonsultować się z andrologiem w przypadku zaburzeń libido, zaburzeń erekcji, problemów z poczęciem dziecka lub podejrzenia choroby przenoszonej drogą płciową.

Jak przebiega wizyta u androloga?

Wizyta u androloga obejmuje wywiad oraz badanie palpacyjne zewnętrznych narządów płciowych i pachwinowych węzłów chłonnych. W razie potrzeby androlog może zalecić dodatkowe badania diagnostyczne (np. USG prącia) i laboratoryjne (seminogram, wymaz z układu moczowo-płciowego, test w kierunku obecności utajonych chorób wenerycznych).

Kim jest urolog kobiecy?

Urolog zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem i profilaktyką chorób urologicznych u kobiet. Kobiecy urolog leczy schorzenia takie jak:

 • infekcje dróg moczowych (zapalenie pęcherza moczowego, odmiedniczkowe zapalenie nerek);
 • nietrzymanie moczu;
 • kamica moczowa.

Konsultacja z urologiem jest konieczna jeśli występuje bolesne lub częste oddawanie moczu, bóle w podbrzuszu i dolnej części pleców oraz mimowolny wyciek moczu z pęcherza. Choroby urologiczne u kobiet mogą wpływać na funkcje rozrodcze, dlatego ważne jest, aby raz w roku poddawać się profilaktycznym badaniom u urologa.

Jak urolog bada kobiety?

Kobieca wizyta u urologa obejmuje wywiad z pacjentką. Lekarz może również zalecić dodatkowe badania diagnostyczne: USG nerek i pęcherza moczowego oraz badania laboratoryjne krwi i moczu.

Urologia w Doctorpro Wrocław

Kim jest urolog i jakie schorzenia leczy?
Adres
ul. Gen. Jana Henryka Dąbrowskiego, 40, 50-457 Wrocław, Polska
Nr telefonu
Harmonogram
Pn-Pt: 8:00-20:00
Sob: 8:00-15:00

Popularne pytania

Czym różni się androlog od wenerologa?

Wenerolog zajmuje się diagnostyką, leczeniem i profilaktyką infekcji przenoszonych drogą płciową (chorób wenerycznych). Wenerolog nie zajmuje się leczeniem innych chorób męskich narządów płciowych. W przeciwieństwie do androloga lekarz wenerolog przyjmuje zarówno mężczyzn, jak i kobiety.

Co leczy seksuolog androlog?

Seksuolog androlog to specjalista zajmujący się leczeniem problemów mężczyzn w sferze seksualnej, które nie wymagają interwencji chirurgicznej. Lekarz diagnozuje i leczy zaburzenia potencji, które mogą być zarówno skutkiem chorób (infekcji przenoszonych drogą płciową, zmniejszonej wrażliwości penisa, zaburzeń hormonalnych), jak też rozwinąć się na tle problemów psychologicznych.

Urolog czy androlog – do kogo lepiej się zwrócić?

Androlog to zajmuje się leczeniem wyłącznie męskich narządów płciowych. Ma węższą specjalizację i, w przeciwieństwie do urologa, nie zajmuje się chorobami całego układu moczowo-płciowego, zwłaszcza chorobami nerek, pęcherza i dróg moczowych.

Kiedy należy udać się na wizytę do urologa?

Pierwszymi objawami chorób urologicznych są problemy z oddawaniem moczu i bóle w podbrzuszu lub dolnej części pleców. Objawy, z którymi należy udać się do urologa:

 • dyskomfort, uczucie ciężkości w kroczu;
 • pieczenie, swędzenie, ból podczas oddawania moczu;
 • niemożność całkowitego opróżnienia pęcherza;
 • zmętnienie moczu, zmiana zapachu moczu;
 • różnice w wielkości jąder;
 • bóle penisa i jąder;
 • spadek potencji;
 • skrócenie czasu trwania stosunku płciowego;
 • zmiany w konsystencji lub kolorze nasienia;
 • bolesna, przedłużająca się erekcja;
 • zgrubienia w obrębie prącia lub struktur znajdujących się w mosznie;
 • bóle w kości krzyżowej i ogonowej;
 • wyciek moczu (w czasie kaszlu, kichania, śmiechu, uprawiania sportu);
 • moczenie nocne.

Każdy mężczyzna po 25 roku życia powinien przechodzić badania u urologa-androloga dwa razy w roku. Pomoże to wykryć utajone choroby weneryczne i urologiczne na wczesnym etapie i uniknąć późniejszych powikłań.

Czym zajmuje się chirurg urolog?

W zależności od choroby i stopnia jej rozwoju, urolog może przepisać leki lub przeprowadzić zabieg chirurgiczny. Chirurg urolog zajmuje się leczeniem schorzeń takich jak:

 • żylaki powrózka nasiennego;
 • spermatocele (torbiel nasieniowa w okolicy najądrza);
 • wodniak jądra (nagromadzenie płynu w obrębie osłonki jądra, które prowadzi do powiększenia moszny);
 • gruczolak prostaty (łagodna zmiana nowotworowa w obrębie prostaty);
 • stulejka (zwężenie napletka).

Chirurg urolog wykonuje zabieg plastyki wędzidełka prącia (frenulotomię), który jest wskazany gdy wędzidełko jest nieprawidłowo krótkie lub gdy doszło do jego urazu. Operacja może być wskazana w przypadku nietrzymania moczu (wszczepienie implantu).

5 of 5 na podstawie 1 ocena
Kim jest urolog i jakie schorzenia leczy?
Autor
Tkachenko Marina
Lekarz ogólny. Siedem lat doświadczenia.

Zadaj pytanie urologowi
«Doctorpro»

Inne artykuły na ten temat

Artykuły powiązane:

Komentarze

Dodaj komentarz

Maks 6 miesięcy temu
Dzień dobry. Który lekarz dla mężczyzn specjalizuje się w chorobach narządów płciowych?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
6 miesięcy temu
Dzień dobry. Badaniem męskich, diagnozowaniem i leczeniem narządów płciowych zajmuje się urolog. Urolog specjalizuje się w problemach z potencją, poczęciem dziecka, leczeniem chorób przenoszonych drogą płciową i chorób zapalnych układu moczowo-płciowego (na przykład zapalenia gruczołu krokowego).
Leopold 6 miesięcy temu
Dzień dobry. Jak nazywa się ginekolog dla mężczyzn?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
6 miesięcy temu
Dzień dobry. W celu zbadania męskich narządów płciowych można skonsultować się z urologiem lub andrologiem. Obaj lekarze leczą niepłodność, choroby weneryczne, zaburzenia potencji, schorzenia wędzidełka penisa lub jąder.
Adam 6 miesięcy temu
Dzień dobry. Jaki lekarz specjalizuje się w męskich hormonach?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
6 miesięcy temu
Dzień dobry. W badaniu hormonów u mężczyzn specjalizuje się androlog. Lekarz bada i określa przyczyny ewentualnych zaburzeń w męskiej sferze seksualnej (problemy z potencją lub poczęciem).
Mikołaj 6 miesięcy temu
Dzień dobry. Jaka jest różnica między urologiem a andrologiem? Do kogo powinien udać się mężczyzna?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
6 miesięcy temu
Dzień dobry. Urolog zajmuje się leczeniem chorób układu moczowego (nerki, pęcherz moczowy, moczowody) i płciowego (choroby weneryczne, zaburzenia erekcji, niepłodność męska) u mężczyzn. Androlog specjalizuje się w zaburzeniach układu rozrodczego i leczeniu chorób wenerycznych.
Alfred 6 miesięcy temu
Dzień dobry, mam bardzo delikatny problem. Czy macie usługę wstępnej konsultacji z urologiem online?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
6 miesięcy temu
Dzień dobry. Tak, nasze centrum medyczne oferuje usługę wideokonsultacji online z urologiem. Na wstępnej konsultacji lekarz przeprowadza wywiad, a w razie potrzeby może skierować na dodatkowe badania. Ponadto lekarz może wydać zalecenia na podstawie wyników już przeprowadzonych badań.
Administratorem danych osobowych jest DOCTORPRO POLAND SP. Z O.O. z siedzibą w Łodzi oraz DOCTORPRO WROCLAW SP. Z O.O. z siedzibą we Wrocławiu. Niniejsza strona internetowa używa plików „cookies” w celach określonych w Polityce plików cookies, w szczególności w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania strony oraz dostosowania wyglądu strony do indywidualnych preferencji użytkowników (personalizacja).
Kliknij „Akceptuję” jeżeli zgadzasz się na użycie plików „cookies” do celów opisanych w Polityce plików cookies. Możesz również nie wyrazić zgody na użycie plików „cookies”. Wyłączenie plików cookies może spowodować trudności w korzystaniu ze strony.
Formularz kontaktowy
Klikając na "Wyślij" wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych i akceptujesz warunki polityki prywatności umowy użytkownika umowy użytkownika
Превышен лимит запросов. Попробуйте через 5 мин.

Pliki cookie - szczegóły

Cookies systemowe
Cookies systemowe są niezbędne do uruchomienia podstawowych funkcji tej strony – formularzy zgłoszeniowych, ocen artykułów itp. Te pliki cookie nie przechowują żadnych danych osobowych
Funkcjonalne pliki cookies
Marketingowe pliki cookies