+48 800 003 033

Pytania i odpowiedzi o urologii

Dzień dobry, zgłosiłem się do lekarza z powodu dyskomfortu podczas seksu, bólu przy oddawaniu moczu i krwi w moczu. Urolog zdiagnozował zapalenie prostaty, kazał mi brać leki, przestrzegać diety i ograniczyć aktywność fizyczną. Kiedy zapytałem o możliwość jazdy na rowerze, otrzymałem negatywną odpowiedź. Proszę o informację, dlaczego jazda na rowerze jest odradzana w przypadku zapalenia gruczołu krokowego?
Odpowiedź: 22.07.2024

Dzień dobry, jazda na rowerze może być niewskazana w przypadku zapalenia prostaty ze względu na intensywność aktywności fizycznej oraz ucisk siodełka na krocze, który zaburza krążenie krwi w miednicy mniejszej. Ponadto podczas jazdy na rowerze może wystąpić nadmierne pocenie się, przegrzanie lub wychłodzenie, co może prowadzić do zaostrzenia stanu zapalnego prostaty.

Dobry wieczór, odczuwałem pieczenie i swędzenie w penisie, miałem dziwną wydzielinę z cewki moczowej, więc postanowiłem udać się do lekarza. Urolog zbadał mnie, zadał kilka pytań i pobrał wymaz do badań. Okazało się, że przyczyną upławów i swędzenia była grzybica. Proszę powiedzieć, czy konieczna jest jakaś specjalna dieta? Czego nie można, a co powinno się jeść przy grzybicy u mężczyzn?
Odpowiedź: 22.07.2024

Dzień dobry, w przypadku grzybicy u mężczyzn, podobnie jak w przypadku każdego innego procesu zapalnego, powinno się przestrzegać diety. Powinien Pan wykluczyć z diety słone, marynowane, pikantne potrawy i zrezygnować z picia napojów alkoholowych. Ponieważ grzyb Candida może aktywnie namnażać się w środowisku o wysokiej zawartości cukru, należy ograniczyć także spożycie węglowodanów prostych i słodyczy. Ograniczenie słodyczy może pomóc kontrolować poziom glukozy w organizmie i zmniejszyć pożywkę dla grzyba, co pomoże wyleczyć grzybicę u mężczyzn.

Dobry wieczór, z powodu nagłej i częstej potrzeby oddania moczu, bólu w dolnej części pleców, pieczenia w cewce moczowej i bólu podczas wytrysku, zgłosiłem się do urologa. Po badaniu fizykalnym, i USG prostaty, lekarz zdiagnozował ostre zapalenie gruczołu krokowego. Jak uniknąć impotencji przy zapaleniu gruczołu krokowego? Czy może ona wystąpić, nawet jeśli będę ściśle przestrzegał zaleceń lekarza?
Odpowiedź: 22.07.2024

Dzień dobry, w przypadku zapalenia prostaty zaburzenia erekcji mogą być wynikiem wielu czynników, w tym stanu zapalnego prostaty, który może zaburzać prawidłowe funkcjonowanie naczyń krwionośnych i nerwów niezbędnych do osiągnięcia i utrzymania erekcji. Aby uniknąć impotencji w przebiegu zapalenia gruczołu krokowego, należy stosować się do zaleceń lekarza dotyczących przyjmowania leków.

Dzień dobry, postanowiłem umówić się na wizytę do urologa z powodu bólu i trudności przy oddawaniu moczu, pieczenia i bólu w cewce moczowej. Po badaniu lekarz skierował mnie na badanie moczu. Na podstawie wyników zdiagnozowano u mnie zapalenie pęcherza moczowego. Chciałbym zapytać o odżywianie, ponieważ zacząłem zauważać, że po zjedzeniu niektórych pokarmów ból się nasila. Jakie pokarmy powinienem wykluczyć z diety, gdy mam zapalenie pęcherza?
Odpowiedź: 22.07.2024

Dzień dobry, z powodu zapalenia pęcherza moczowego wyściółka pęcherza może być objęta stanem zapalnym i nadwrażliwa na różne czynniki drażniące. Pikantne, słone, marynowane potrawy i napoje alkoholowe mogą podrażniać błonę, zwiększając ból i dyskomfort. Dlatego wykluczenie takich pokarmów z diety pomoże zmniejszyć podrażnienia i złagodzić przebieg choroby.

Dobry wieczór, jakieś pół roku temu pojawił się u mnie problem z wytryskiem, a mianowicie -- zbyt wczesny wytrysk. Leczę się już 4 miesiące (bo nie poszedłem od razu do lekarza), ale na razie nie widać efektów. Urolog twierdzi, że nie ma przyczyny fizjologicznej, a do zaburzeń może prowadzić stres w pracy. Proszę mi powiedzieć, jak mogę nauczyć się opóźniać wytrysk? Czy są jakieś skuteczne techniki? Czy są one bezpieczne?
Odpowiedź: 22.07.2024

Dzień dobry, przedwczesny wytrysk zwykle świadczy o zapaleniu gruczołu krokowego, dlatego zaleca się powtórne badanie w celu wykluczenia zapalenia prostaty. Może Pan nauczyć się opóźniać wytrysk za pomocą ćwiczeń Kegla, które mają na celu wzmocnienie mięśni dna miednicy i poprawę świadomej kontroli nad procesem wytrysku. Ćwiczenia Kegla polegają na kurczeniu i rozluźnianiu mięśni, co może poprawić kontrolę nad czasem wytrysku. Metody te są bezpieczne i mogą być skuteczne, pod warunkiem regularnej praktyki.

Dzień dobry, cały czas pracuję na zewnątrz i czasami marznę (szczególnie zimą i wczesną wiosną). Wcześniej nie odczuwałem żadnych objawów, ale jakiś miesiąc temu zacząłem mieć tępe bóle przy oddawaniu moczu. Moje pytanie brzmi: czy można dostać zapalenia gruczołu krokowego od przeziębienia? Czy zapalenie prostaty może być spowodowane wychłodzeniem? Co powinienem zrobić w takim przypadku?
Odpowiedź: 19.07.2024

Dzień dobry. Wychłodzenie organizmu może prowadzić do zapalenia prostaty. Dochodzi bowiem do zwiększenia napięcia mięśni i zmniejszenia przepływu krwi do obszaru gruczołu krokowego, co przyczynia się do rozwoju stanu zapalnego w tym obszarze. Takie warunki stwarzają korzystne środowisko dla rozwoju bakterii i infekcji, które mogą powodować zapalenie prostaty. Aby właściwie zdiagnozować problem i rozpocząć leczenie, należy skonsultować się z urologiem.

Witam, około tydzień temu nagle pojawiły się u mnie następujące objawy: ból i pieczenie w penisie, częste oddawanie moczu, swędzenie w odbycie, słaby strumień moczu i gorączka. Po badaniach lekarz zdiagnozował zapalenie gruczołu krokowego. Proszę powiedzieć, jeśli mężczyzna ma zapalenie gruczołu krokowego, to czy kobieta może się nim zarazić? Oczywiście wiem, że kobiety nie mają gruczołu krokowego, ale czy mogę przenieść infekcję, która spowodowała u mnie zapalenie prostaty, na moją partnerkę podczas seksu?
Odpowiedź: 19.07.2024

Dzień dobry, jeśli zapalenie gruczołu krokowego jest następstwem choroby przenoszonej drogą płciową, może Pan przenieść patogenną bakterię na swoją partnerkę podczas stosunku płciowego bez zabezpieczenia. Jeśli zapalenie jest spowodowane rozwojem innych bakterii (nie tych, które przenoszą się drogą płciową) w gruczole krokowym, wprowadzenie patogenów do mikroflory żeńskiej może prowadzić do rozwoju grzybicy lub chorób zapalnych pochwy u partnerki. Aby zapobiec zakażeniu podczas stosunku płciowego, zaleca się stosowanie antykoncepcji mechanicznej (prezerwatyw), z wyjątkiem przypadków, w których zapalenie gruczołu krokowego ma charakter niezakaźny.

Dzień dobry, jakie mogą być przyczyny ostrego bólu w cewce moczowej? Ból penisa nasila się podczas seksu, oddawania moczu, a nawet masturbacji. Nie występują jednak żadne inne objawy (np. ból lędźwi lub brzucha, krew czy ropa w moczu). Jakie badania powinienem wykonać, aby poznać przyczynę bólu? Z góry dziękuję.
Odpowiedź: 19.07.2024

Dzień dobry, w przypadku ostrego bólu cewki moczowej należy skonsultować się z urologiem. Lekarz przeanalizuje objawy, określi dokładną lokalizację bólu, przeprowadzi wywiad i badanie fizykalne. Na podstawie wyników badania urolog zaleci wykonanie badań (w tym laboratoryjnych, USG gruczołu krokowego) aby ustalić przyczynę bólu, postawić diagnozę i wdrożyć odpowiednie leczenie farmakologiczne.

Dobry wieczór, wiem, że ryzyko rozwoju gruczolaka prostaty wzrasta wraz z wiekiem. Ponieważ jestem w grupie ryzyka ze względu na siedzący tryb życia i wiek (mam już 43 lata), zdecydowałem się na regularne badania u urologa. Proszę mi powiedzieć, jak często powinienem poddawać się badaniom profilaktycznym, aby w porę wykryć choroby? Jakie badania należy wykonywać i jak często?
Odpowiedź: 19.07.2024

Dzień dobry, w przypadku braku objawów i zdiagnozowanych chorób (np. zapalenia gruczołu krokowego, zapalenia cewki moczowej, gruczolaka prostaty) należy poddawać się badaniom profilaktycznym raz w roku. Mężczyznom w wieku powyżej 40 lat zaleca się również wykonanie testu antygenu specyficznego dla prostaty (PSA) i coroczne badanie USG układu moczowo-płciowego w celu wczesnego wykrycia zmian patologicznych.

Witam, zgłosiłem się do urologa z powodu ropnej wydzieliny z penisa o nieprzyjemnym, ostrym zapachu, a także zaburzeń w oddawaniu moczu. Zgodnie z wynikami badań laboratoryjnych zdiagnozowano u mnie zapalenie cewki moczowej na tle zakażenia bakterią - mykoplazmą. To pierwszy raz, kiedy mam tę chorobę, dlatego proszę o odpowiedź na pytanie: jak przenosi się mykoplazma? Jakie są ograniczenia podczas leczenia? Czy muszę zrezygnować z seksu do czasu wyleczenia?
Odpowiedź: 19.07.2024

Dzień dobry, mykoplazma przenosi się głównie drogą płciową. Istnieje przypuszczenie, że mykoplazmozą można zarazić się poprzez kontakt z domownikami, ale zazwyczaj przenosi się ona poprzez stosunek seksualny bez zabezpieczenia. Ograniczenia podczas leczenia to abstynencja seksualna lub stosowanie antykoncepcji mechanicznej (prezerwatywy).

Dobry wieczór, kiedy miałem ostre bóle brzucha i dolnej części pleców, wysoką temperaturę (około 38 stopni) i mętny mocz, zwróciłem się do urologa. Okazało się, że mam kamień nerkowy o średnicy ponad jednego centymetra. Lekarz powiedział, że leki raczej nie pomogą. Czy to prawda? Proszę powiedzieć, jak się kruszy kamienie nerkowe i czy to boli?
Odpowiedź: 18.07.2024

Dzień dobry, duże kamienie rzadko wychodzą same, dlatego konieczne jest ich rozbicie (litotrypsja). Zdalna litotrypsja polega na tym, że urządzenie znajduje się blisko ciała, ale go nie penetruje. Można również zastosować inną metodę litotrypsji - litotrypsję kontaktową, gdy urządzenie wprowadza się przez naturalne drogi moczowe i przesuwa bezpośrednio do kamienia (w moczowodzie lub nerce), a następnie kruszy go na małe kawałki. Zdalna litotrypsja może być wykonywana w warunkach ambulatoryjnych, podczas gdy kontaktowa wymaga hospitalizacji.

Dzień dobry, mam problem natury intymnej: odbyłem trzy nieudane stosunki seksualne w ciągu miesiąca i nie mogę utrzymać penisa w stanie erekcji przez odpowiedni czas. Proszę o poradę, jaka jest różnica między zaburzeniami erekcji a impotencją? Jakich testów, USG lub innych badań potrzebuję, aby znaleźć przyczynę zaburzeń seksualnych?
Odpowiedź: 18.07.2024

Dzień dobry, dziś pojęcie impotencji uważa się za przestarzałe i ma ono negatywne konotacje, dlatego obecnie używa się terminu "zaburzenia erekcji". Aby ustalić przyczynę dysfunkcji seksualnych, należy skonsultować się z urologiem. Lekarz najpierw ustali czas trwania, częstotliwość i charakter dolegliwości, a następnie, na podstawie wywiadu i historii medycznej pajenta, zleci niezbędne metody diagnostyczne (w tym badania laboratoryjne i USG).

Najnowsze artykuły na blogu

Wszystkie artykuły
Administratorem danych osobowych jest DOCTORPRO POLAND SP. Z O.O. z siedzibą w Łodzi oraz DOCTORPRO WROCLAW SP. Z O.O. z siedzibą we Wrocławiu. Niniejsza strona internetowa używa plików „cookies” w celach określonych w Polityce plików cookies, w szczególności w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania strony oraz dostosowania wyglądu strony do indywidualnych preferencji użytkowników (personalizacja).
Kliknij „Akceptuję” jeżeli zgadzasz się na użycie plików „cookies” do celów opisanych w Polityce plików cookies. Możesz również nie wyrazić zgody na użycie plików „cookies”. Wyłączenie plików cookies może spowodować trudności w korzystaniu ze strony.
Formularz kontaktowy
Klikając na "Wyślij" wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych i akceptujesz warunki polityki prywatności umowy użytkownika umowy użytkownika
Превышен лимит запросов. Попробуйте через 5 мин.

Pliki cookie - szczegóły

Cookies systemowe
Cookies systemowe są niezbędne do uruchomienia podstawowych funkcji tej strony – formularzy zgłoszeniowych, ocen artykułów itp. Te pliki cookie nie przechowują żadnych danych osobowych
Funkcjonalne pliki cookies
Marketingowe pliki cookies