+48 800 003 033

Pytania i odpowiedzi o chirurgii

Dzień dobry, tydzień temu zdiagnozowano u mnie kaszaka. Ponieważ mi przeszkadzał, to postanowiłam to usunąć. Lekarz zalecił metodę fal radiowych, zgodziłam się. Usunięcie kaszaka odbyło się sprawnie i szybko. Mam jednak pytanie: czy po usunięciu kaszaka mogę normalnie brać prysznic? Jakie są inne zalecenia po usunięciu guzka?
Odpowiedź: 26.06.2024

Witam, po usunięciu kaszaka należy przestrzegać zaleceń dotyczących pielęgnacji ran. Obejmuje ona stosowanie specjalnych maści lub środków antyseptycznych w celu zapobiegania infekcji. Należy również unikać tarcia i nadmiernego nacisku na ranę przez kilka dni po zabiegu, by rana szybciej się zagoiła. Można brać prysznic, ale lepiej unikać kontaktu rany z wodą. Należy także na czas gojenia zrezygnować z sauny, basenu i solarium.

Witam, mam wrastające paznokcie na dwóch palcach prawej stopy (skóra jest zaczerwieniona, odczuwam silny ból przy obciążeniu i chodzeniu). Jak usunąć wrastający paznokieć? Czy można to zrobić samodzielnie, czy też konieczna jest wizyta u chirurga?
Odpowiedź: 26.06.2024

Dzień dobry, samodzielne obcinanie wrastających paznokci może prowadzić do dalszych powikłań, w tym infekcji, uszkodzenia zdrowej skóry, silnego bólu i ogólnego pogorszenia stanu. Chirurg może zastosować różne metody leczenia wrastającego paznokcia (w zależności od stopnia komplikacji). Sytuacja można wymagać częściowego lub całkowitego usunięcia paznokcia, wycięcia „dzikiego mięsa” lub zastosowania specjalnych klamr plastikowych na paznokcie w celu skorygowania ich wzrostu.

Dzień dobry, mam niewielkiego kaszaka na plecach. Nie powoduje on żadnego dyskomfortu, ale planuję go usunąć ze względów estetycznych. Natomiast chcę to zrobić dopiero po wakacjach. Chcę się dowiedzieć, czy można się opalać, mając kaszaka? Czy intensywne promieniowanie słoneczne może spowodować powiększenie kaszaka?
Odpowiedź: 26.06.2024

Witam, opalanie w przypadku kaszaka nie jest przeciwwskazane, ale intensywne promieniowanie słoneczne może prowadzić do podrażnień, uszkodzeń i oparzeń skóry. Dlatego ważne jest, aby unikać długotrwałej ekspozycji na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, zwłaszcza w godzinach 12-16. Zaleca się stosowanie środków ochronnych (w szczególności kremów przeciwsłonecznych z wysokim filtrem SPF) oraz noszenie odzieży chroniącej skórę przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych.

Dobry wieczór, od ok. 2 lat mam na stopach dwa modzele. Nie powodują one dyskomfortu ani bólu. Lekarz powiedział, że nie ma potrzeby usuwania tych odcisków. Ostanio jednak chciałem zacząć uprawiać sport i dlatego zastanawiam się, czy w przypadku modzeli można chodzić na basen.
Odpowiedź: 26.06.2024

Dobry wieczór, jeśli modzelom na stopie nie towarzyszy ból lub dyskomfort, a lekarz nie uznał za konieczne, by je usunąć, to można pływać w basenie. Warto jednak pamiętać, że modzele mogą ulec podrażnieniu lub zranieniu w wyniku kontaktu z wodą i długotrwałego pływania. Zaleca się stosowanie specjalnych plastrów lub ochronnej powłoki żelowej w celu ochrony przed podrażnieniami i uniknięcia uszkodzeń. Po wizycie na basenie ważne jest, aby dobrze opłukać stopę czystą wodą i wysuszyć ją.

Witam, mam małą żółtą plamkę na nodze z korzeniem w środku. Po naciśnięciu (podczas chodzenia i biegania) pojawia się nieznośny ból. Czy można obcinać takie odciski? Czy może to być niebezpieczne? Jeśli nie można ich wyciąć, to jak je usunąć?
Odpowiedź: 25.06.2024

Dzień dobry, odciski z korzeniem powstają w wyniku długotrwałego nacisku lub tarcia, co prowadzi do zagłębienia się korzenia w tkankę. Samodzielne wycinanie odcisków nie jest zalecane z uwagi na ryzyko infekcji i podrażnień. W celu usunięcia odcisku należy skonsultować się z chirurgiem. Lekarz używa specjalnych narzędzi, aby ostrożnie i całkowicie usunąć odcisk z korzeniem, tym samym zapobiegając nawrotowi. Po zabiegu lekarz może zalecić stosowanie środków do pielęgnacji skóry, by zapobiec infekcji i przyspieszyć gojenie (na przykład stosowanie na ranę środków antyseptycznych).

Dobry wieczór, dwa tygodnie temu mój duży palec u nogi spuchł, zrobił się czerwony i wyczuwalnie cieplejszy, a później na krawędzi paznokcia pojawiła się ropa. Kiedy poszłam do lekarza, okazało się, że przyczyną były wrastające paznokcie. Jak na przyszłość można zapobiec wrastaniu paznokci?
Odpowiedź: 25.06.2024

Dzień dobry, istnieje kilka prostych zaleceń pomocnych w profilaktyce wrastania paznokci:

  • prawidłowe obcinanie paznokci. Paznokcie należy obcinać prosto i niezbyt krótko, pozostawiając niewielką wolną krawędź, aby uniknąć wrastania w skórę;
  • należy zrezygnować z noszenia obcisłych butów - wybierać obuwie w odpowiednim rozmiarze oraz wykonane z naturalnych materiałów, aby uniknąć nadmiernego nacisku na palce;
  • odpowiednia pielęgnacja paznokci - utrzymanie czystości i suchości płytki paznokcia oraz regularna higiena paznokci, unikanie podrażnień i urazów płytki paznokcia. Jeśli skóra jest podatna na nadmierne wysuszenie, należy stosować produkty nawilżające.
Dzień dobry, zawsze miałam mocne paznokcie, nie łuszczyły się, nie łamały, a tym bardziej nie wrastały w skórę wokół pazkokci. To się zmieniło około rok temu. Od tego czasu moje paznokcie wrastają co kilka miesięcy. Jakie są przyczyny wrastającego paznokcia?
Odpowiedź: 25.06.2024

Witam! Wrastający paznokiec (onychokryptoza) może mieć różne przyczyny. Jedną z głównych jest niewłaściwe obcinanie paznokci. Zbyt krótko lub nierówno obcięte paznokcie mogą powodować wrastanie krawędzi w skórę. Inną częstą przyczyną wrastających paznokci jest noszenie zbyt ciasnych butów, które wywierają nacisk na płytkę paznokcia i stymulują jej wrastanie w skórę. Ponadto niektóre osoby mogą mieć predyspozycje do wrastania paznokci, uwarunkowane czynnikami genetycznymi lub strukturą paznokcia.

Witam, nigdy wcześniej nie miałam problemów skórnych (nawet trądziku hormonalnego). Zawsze dbałam o swoją skórę, dlatego bardzo się zdziwiłam, gdy zaobserwowałam u siebie się czyraka. Jakie są przyczyny powstawiania czyraków? Jak się je zwykle leczy? Po prostu wyciska, czymś smaruje czy usuwa chirurgicznie?
Odpowiedź: 25.06.2024

Dzień dobry, czyraki zazwyczaj powstają w wyniku zapalenia mieszków włosowych, spowodowanego zakażeniem gronkowcem złocistym. Bakteria ta może przedostać się pod skórę w wyniku mikrourazów, ran lub innych uszkodzeń naruszających integralność skóry. Nadmierne tarcie, obfite pocenie się lub noszenie obcisłych ubrań może przyczynić się do rozwoju czyraka. Leczenie czyraków zwykle polega na ich nacięciu i drenażu w celu usunięcia ropy. Niektóre czyraki mogą wymagać wdrożenia antybiotykoterapii w celu zwalczenia infekcji bakteryjnej. Nie należy samodzielnie wyciskać czyraków, ponieważ może to doprowadzić do rozprzestrzenienia się infekcji na zdrowe tkanki i wystąpienia powikłań.

Dobry wieczór, trzy miesiące temu kupiłam gitarę, ponieważ bardzo chciałam nauczyć się grać. Jednak kilka tygodni później na moich palcach zaczęły pojawiać się modzele. Dlaczego podczas gry na gitarze pojawiają się modzele? Jak im zapobiec, jeżeli w ogóle można? I jak wyleczyć już istniejące?
Odpowiedź: 24.06.2024

Witam, modzele podczas gry na gitarze pojawiają się zwykle w wyniku długotrwałego tarcia skóry palców o struny gitary. Problem występuje przede wszystkim u osób początkujących lub tych, którzy grają często i przez długi czas. Specjalne nakładki ochronne na palce mogą zapobiec pojawianiu się modzeli. Warto także regularnie stosować na skórę środki nawilżające, aby zapobiec jej wysuszeniu i tworzeniu się modzeli.

Jeśli problem już się pojawił, to ważne jest, aby skóra palców odpoczęła od gry na gitarze i mogła się zagoić. Aby złagodzić ból, można zastosować specjalne plastry opatrunkowe lub preparaty antyseptyczne. W przypadku dużego dyskomfortu lub infekcji zalecana jest konsultacja lekarska w celu ewentualnego usunięcia modzeli.

Witam, mniej więcej miesiąc temu pod skórą pojawił mi się mały guzek, nie był bolesny podczas dotyku. Ponieważ nigdy nie lekceważę problemów zdrowotnych, to udałam się do dermatologa po poradę. Po badaniu lekarz zdiagnozował tłuszczaka, ale stwierdził, że nie ma potrzeby jego usuwania. Trzy dni temu skóra nad tłuszczakiem zrobiła się gorąca i zaczerwieniona. Jak rozpoznać w takim przypadku stan zapalny?
Odpowiedź: 24.06.2024

Dzień dobry. Tłuszczak jest łagodną zmianą i zwykle nie towarzyszą jej stany zapalne. Jednak w niektórych przypadkach stan zapalny może pojawić się wokół tłuszczaka z wyniku urazu, infekcji, długotrwałego tarcia lub nacisku na obszar wokół zmiany. Stan zapalny może objawiać się wzrostem temperatury skóry wokół guza, zaczerwienieniem, bólem lub obrzękiem. Jeśli pojawią się objawy wskazujące na stan zapalny, należy skonsultować się z lekarzem, który może przepisać leki przeciwzapalne lub antybiotyki oraz podejmie decycję o konieczności usunięcia tłuszczaka.

Dzień dobry, miałam zastrzyk w szpitalu, nic bolało ani nie odczuwałam dyskomfortu. Jednak kilka dni później pojawiło się zaczerwienienie, a potem ropa. Dlaczego po zastrzyku pojawia się ropień? Dlaczego ropnie skóry są niebezpieczne?
Odpowiedź: 24.06.2024

Witam, ropień po zastrzyku może wystąpić w wyniku przedostania się bakterii chorobotwórczych pod skórę podczas zabiegu. Zastrzyk może „wprowadzić” infekcję do tkanek i tym samym wywołać stan zapalny. Ropnie skóry są niebezpieczne ze względu na możliwość przedostania się infekcji do tkanek głębokich i naczyń krwionośnych. Mogą prowadzić do zaostrzenia infekcji i rozwoju powikłań (w szczególności sepsy).

Dzień dobry, około rok temu zdiagnozowano u mnie tłuszczaka. Ponieważ był mały, nie przeszkadzał mi i nie sprawiał bólu podczas ubierania się i wykonywania codziennych czynności, dermatolog i ja zdecydowaliśmy, żeby po prostu go obserwować. Mam pytanie: czy można pozbyć się tłuszczaka za pomocą masażu? Jak masaż może wpływać na zmiany podskórne?
Odpowiedź: 24.06.2024

Witam, masaż nie jest skuteczną metodą leczenia tłuszczaka. Tłuszczaki, czyli łagodne guzy zbudowane z tkanki tłuszczowej, rozwijają się w głębokich warstwach pod skórą i nie są podatne na wpływ masażu. Działanie masażu jest skoncentrowane na mięśniach i układzie mięśniowo-szkieletowym, a nie na zmianach podskórnych (w tym tłuszczakach). Tłuszczaki leczy się wyłącznie poprzez ich usunięcie. Proces ten zwykle wiąże się z interwencją chirurgiczną w celu usunięcia wnętrza guza wraz z otaczającą go torebką. Po zabiegu nawrót tłuszczaka jest zwykle mało prawdopodobny.

Najnowsze artykuły na blogu

Wszystkie artykuły
Administratorem danych osobowych jest DOCTORPRO POLAND SP. Z O.O. z siedzibą w Łodzi oraz DOCTORPRO WROCLAW SP. Z O.O. z siedzibą we Wrocławiu. Niniejsza strona internetowa używa plików „cookies” w celach określonych w Polityce plików cookies, w szczególności w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania strony oraz dostosowania wyglądu strony do indywidualnych preferencji użytkowników (personalizacja).
Kliknij „Akceptuję” jeżeli zgadzasz się na użycie plików „cookies” do celów opisanych w Polityce plików cookies. Możesz również nie wyrazić zgody na użycie plików „cookies”. Wyłączenie plików cookies może spowodować trudności w korzystaniu ze strony.
Formularz kontaktowy
Klikając na "Wyślij" wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych i akceptujesz warunki polityki prywatności umowy użytkownika umowy użytkownika
Превышен лимит запросов. Попробуйте через 5 мин.

Pliki cookie - szczegóły

Cookies systemowe
Cookies systemowe są niezbędne do uruchomienia podstawowych funkcji tej strony – formularzy zgłoszeniowych, ocen artykułów itp. Te pliki cookie nie przechowują żadnych danych osobowych
Funkcjonalne pliki cookies
Marketingowe pliki cookies