+48 800 003 033

Łamliwe, słabe i suche włosy: co robić?

Łamliwe, słabe i suche włosy: co robić?
dermatologia
Zaktualizowano: 09 August 2024
Czytać 9 minut Opublikowano: 09 August 2024 1419
W ludzkim ciele włosy pełnią funkcje ochronne i termoregulacyjne. W kanale mieszka włosowego znajduje się tłuszcz, który pokrywa skórę głowy. Włosy stają się cienkie, łamliwe i wypadają, jeśli praca gruczołów łojowych jest zakłócona.

Dlaczego włosy stają się suche i łamliwe?

Łodyga włosa składa się z rdzenia, kory i kutykuli. Przyczyny suchych włosów obejmują zaburzenia genetyczne, choroby ogólnoustrojowe i czynniki środowiskowe, które powodują nieprawidłowe zmiany w strukturze włosa.

Przyczyny łamliwości włosów

Zewnętrzne

  • uszkodzenia chemiczne (podczas farbowania, rozjaśniania);
  • ekspozycja na promienie ultrafioletowe (z powodu częstej ekspozycji na słońce);
  • uszkodzenia mechaniczne (z powodu ciasnych fryzur, regularnego używania prostownic, lokówek);
  • niekorzystny klimat (suche powietrze).

Wewnętrzne

  • zaburzenia strukturalne (np. włosy paciorkowate – schorzenie, które charakteryzuje się występowaniem kulistych guzków na skórze); 
  • choroby skóry głowy (łuszczyca, liszaj płaski);
  • zaburzenia ogólnoustrojowe (cukrzyca, procesy nowotworowe);
  • niedoczynność tarczycy i niedoczynność przytarczyc (zmniejszona funkcja tarczycy i przytarczyc);
  • palenie tytoniu;
  • przewlekła depresja;
  • niewystarczające spożycie wody.

Łamliwe rozdwojone końcówki pojawiają się na skutek niedożywienia i anoreksji z powodu niewystarczającego dostarczania składników odżywczych do organizmu. W związku z tym występuje niedobór mikroelementów i witamin niezbędnych dla utrzymania zdrowych włosów. Aby uratować suche i łamliwe włosy, należy skonsultować się z trychologiem, który postawi diagnozę i opracuje plan leczenia.

Objawy suchości i łamliwości włosów

Zadaj pytanie dermatologii
«Doctorpro»

Łamliwe włosy charakteryzują się osłabieniem lub pękaniem wzdłuż łodygi włosa. Włosy mogą się również łamać i wypadać. Objawy suchych i łamliwych końcówek włosów:

  • swędzenie i dyskomfort w dotkniętym obszarze;
  • rozdwojone końcówki;
  • łuszczenie się skóry głowy, łupież;
  • nierówna grubość włosów.

Príznaky suchých a krehkých vlasov

Príznaky suchých a krehkých vlasov

Włosy łamią się i tracą zdrowy wygląd wskutek niewłaściwej pielęgnacji, schorzeń genetycznych lub nabytych. Słabe włosy są matowe i sztywne w dotyku.

Rodzaje łamliwości włosów

Trichoklazja to nadmierne łamanie się włosów. W przebiegu trichoklazji idiopatycznej włosy łamią się przy twarzy podczas szczotkowania w tej samej odległości od cebulek. Na skutek fizycznego lub chemicznego urazu korzenia włosa, włosy mogą łamać się, tworząc guzki w postaci białawych plam. Inne rodzaje łamliwości włosów to:

  • włosy węzełkowate (rozszczep węzłowaty włosa) – włosy przybierają kształt pętli, w których gromadzi się wydzielina łojowa;
  • włosy paciorkowate – dziedziczne zaburzenie spowodowane mutacją keratyny i objawiające się formacjami na włosach, które przypominają koraliki. Włosy łamią się 0,5-2,5 centymetra od nasady i wyglądają na spalone;
  • włosy skręcone – spłaszczenie i skręcenie łodygi włosa o 180 stopni.

Trichoklazji często towarzyszy trichoptiloza (rozdwojone końcówki). Aby określić rodzaj schorzenia, należy skonsultować się z trychologiem.

Do jakiego lekarza zwrócić się z suchymi i łamliwymi włosami?

Jeśli Twoje włosy są suche i łamliwe, skonsultuj się z trychologiem, który zleci kliniczne badanie krwi i zeskrobiny skóry głowy w celu wykrycia chorób grzybiczych. Po postawieniu diagnozy lekarz opracuje plan leczenia i, w razie potrzeby, zaleci konsultację z pokrewnymi specjalistami (endokrynologiem, gastroenterologiem).

Jakie są metody diagnozowania i badania suchych i łamliwych włosów?

Badanie suchych i łamliwych włosów polega na przeprowadzeniu wywiadu medycznego i zbadaniu pacjenta. Podczas badania lekarz ogląda skórę głowy pod kątem oznak stanu zapalnego (łuszczenie, zaczerwienienie, grudki) i obecności obszarów, w których włosy wypadają.

Aby zdiagnozować trichoklazję, przeprowadza się trichoskopię. Badanie wykonuje się przy użyciu trichoskopu (urządzenia z kamerą wideo o wysokiej rozdzielczości). Dzięki trichoskopii lekarz może ocenić stopień uszkodzenia włosów, określić rodzaj łysienia (wypadania włosów) i monitorować skuteczność leczenia. Na dwa tygodnie przed badaniem nie należy farbować włosów i stosować kosmetyków do stylizacji. Nie zaleca się mycia włosów przez dwa dni przed zabiegiem.

Jak leczyć suche i łamliwe włosy?

W celu leczenia suchych i łamliwych włosów lekarz może zalecić stosowanie szamponów leczniczych dwa do trzech razy w tygodniu przez okres dwóch tygodni. Przyczyną łamliwych włosów może być łojotokowe zapalenie skóry, w przypadku którego stosuje się szampony przeciwgrzybicze.

Leczenie uszkodzonych włosów

Typ łamliwości

Zalecenia

Rozszczep węzłowaty włosa

Redukcja urazów mechanicznych i termicznych włosów

Włosy paciorkowate

Stosowanie miejscowych środków rozszerzających naczynia krwionośne w dotkniętych obszarach

Włosy skręcone (pili torti)

Przyjmowanie preparatów zawierających miedź

Dla Twojej wygody udostępniamy naszą tabelę w formie ilustracji. W razie potrzeby możesz ją zapisać lub udostępnić znajomym.

Leczenie uszkodzonych włosów

Leczenie uszkodzonych włosów

W przypadku łamliwych włosów lekarz może również przepisać środki z kortykosteroidami i maści lecznicze. Metodą leczenia trichoklazji jest mezoterapia włosów – wstrzykiwanie witamin z grupy B, cynku i aminokwasów w skórę głowy. Substancje biologicznie czynne wzmacniają mieszki włosowe, aktywując wzrost zdrowych włosów. Podczas mezoterapii włosów i skóry głowy, dzięki mechanicznemu działaniu igły, rozpoczyna się regeneracja, tworzenie nowych włókien białek strukturalnych (elastyny i kolagenu) oraz poprawia się krążenie krwi w skórze właściwej.

Podczas zabiegu z użyciem osocza pacjentowi wstrzykuje się miejscowo pod skórę jego własne osocze bogatopłytkowe – krew oczyszczoną z elementów morfotycznych (erytrocytów, leukocytów). Zabieg osoczem bogatopłytkowym na skórę głowy i włosy trwa 30-60 minut. Gwarancją skuteczności zabiegu jest przejście całej terapii, która składa się z kilku sesji zabiegowych. Ilość sesji ustala lekarz (może to być od dwóch do dziesięciu sesji).

Czy domowe sposoby pomagają na suche i łamliwe włosy?

Leczenie suchych i łamliwych włosów można uzupełnić stosowaniem sposobów domowych, ale przed ich użyciem należy skonsultować się z trychologiem. Aby zregenerować łamliwe włosy, można spłukiwać głowę wywarem z rumianku po umyciu szamponem leczniczym. Szampon z olejkiem z drzewa herbacianego lub aloesem również jest skuteczny na łamliwe włosy.

Jak zapobiegać łamaniu się włosów?

Aby zapobiec łamaniu się włosów, można masować skórę głowy palcami, starając się nie drapać skóry. W przypadku trichoklazji idiopatycznej środkiem zapobiegawczym jest również redukcja stresu poprzez medytację i ćwiczenia oddechowe. Inne sposoby zapobiegania trichoklazji:

  • zbilansowana dieta;
  • unikanie złych nawyków (palenia tytoniu, nadmiernego spożycia cukru);
  • unikanie częstego używania suszarki do włosów, prostownicy i produktów do stylizacji;
  • staranne rozczesywanie włosów od końcówek do nasady.

W pielęgnacji włosów suchych zaleca się używanie szczotek do włosów wykonanych ze sztywnego włosia lub miękkiego plastiku. Grzebienie delikatnie masują skórę głowy, pobudzając przepływ krwi i poprawiając odżywienie włosów.

Jak dobrać pielęgnację włosów, aby uniknąć ich przesuszenia i łamania?

Trichoklazja to choroba suchych i łamliwych włosów, której przyczyną może być nieprawidłowo dobrana pielęgnacja. Aby uniknąć tego schorzenia, zaleca się stosowanie szamponów bez siarczanów, a także odżywek do włosów łamliwych bez dodatku alkoholu. Oleje, ekstrakty roślinne (na przykład makadamia i rozmaryn), pantenol, witaminy A, E, B, które są zawarte w składzie produktów pielęgnacyjnych, pomogą odżywić włosy. Aby dobrać odpowiednią pielęgnację do swojego rodzaju włosów, należy skonsultować się z dermatologiem.

Jak odróżnić łamanie się włosów od ich wypadania?

W przypadku wypadania włosów (łysienia) na skórze głowy występują obszary pozbawione włosów na skutek uszkodzenia mieszków włosowych. Łysieniu może towarzyszyć wysypka i tworzenie się blizn. Łamliwość włosów charakteryzuje się swędzeniem skóry głowy, matowym odcieniem włosów i łamaniem się włosów w odległości do dziesięciu centymetrów od skóry głowy.

Które produkty spożywcze pomogą wzmocnić włosy?

Dbanie o cienkie i łamliwe włosy wiąże się ze spożywaniem pokarmów zawierających wystarczającą ilość białka, tłuszczów i mikroelementów. Ważne jest również utrzymanie równowagi wodnej w organizmie. Do diety na wzmocnienie i porost włosów można wprowadzić następujące produkty:

  • świeże owoce i warzywa (źródła witamin C, A, E, K);
  • pokarmy bogate w błonnik (zboża, pieczywo pełnoziarniste i otręby wspomagające trawienie);
  • mięso i nasiona (źródła witamin z grupy B);
  • owoce morza bogate w cynk.

Kwasy omega, które znajdują się w orzechach i rybach, mogą pomóc wzmocnić włosy. Probiotyki zawarte w produktach mlecznych są wskazane w przypadku słabych włosów, gdyż wspomagają wchłanianie składników odżywczych.

Które witaminy warto stosować na suche włosy?

Witaminy dla włosów powinny być certyfikowane i bezpieczne dla zdrowia. Witaminy na wzmocnienie i porost włosów lepiej przyjmować kompleksowo, aby zapewnić skuteczne wchłanianie. Niezbędne witaminy na włosy:

  • witamina A (wspomaga syntezę keratyny i zapobiega stanom zapalnym skóry głowy);
  • witamina E (normalizuje wydzielanie sebum i nadaje włosom miękkość);
  • witamina C (odżywia mieszki włosowe, przyspieszając wzrost zdrowych włosów);
  • witaminy z grupy B (zapobiegają siwieniu i wypadaniu włosów);
  • witamina D (przyspiesza krążenie krwi w naczyniach krwionośnych skóry głowy i nadaje włosom połysk).

Witaminy na włosy można przyjmować w ampułkach lub wstrzykiwać w skórę głowy (mezoterapia). Wybierając odpowiedni zestaw witamin, należy skonsultować się z lekarzem.

Dermatologiczna w Doctorpro Wrocław

Łamliwe, słabe i suche włosy: co robić?
Łamliwe, słabe i suche włosy: co robić?
Adres
ul. Gen. Jana Henryka Dąbrowskiego, 40, 50-457 Wrocław, Polska
Nr telefonu
Harmonogram
Pn-Pt: 8:00-20:00
Sob: 8:00-15:00

Popularne pytania

Czy ochrona termiczna suchych włosów jest pomocna?

Ochrona termiczna włosów zmniejsza negatywne oddziaływanie wysokiej temperatury z urządzeń do suszenia i stylizacji. Produkt powinno się stosować przed rozpoczęciem stylizacji. W przypadku suszenia włosów suszarką kosmetyk termoochronny należy nakładać na mokre włosy, a w przypadku korzystania z prostownicy – na suche włosy. Spreje można nakładać na całą długość włosów, a olejek termoochronny – w odległości trzech-pięciu centymetrów od nasady włosów. Zabiegi należy wykonywać na umytych włosach, aby pozostałości produktów pielęgnacyjnych nie uszkodziły ich struktury w trakcie podgrzewania.

Jak leczyć suche i łamliwe włosy w domowych warunkach?

Do pielęgnacji suchych włosów w domu zaleca się witaminy A, E, B w postaci kapsułek lub roztworów olejowych. Do domowej pielęgnacji włosów można włączyć produkty do włosów łamliwych, które zawierają niezbędne mikroelementy, a także maseczki odżywcze.

Jak nawilżyć bardzo suche włosy?

Aby nawilżyć suche włosy, na uszkodzone obszary można stosować oleje roślinne (rokitnikowy, arganowy, z rzepy, z oliwek, kokosowy). Do dwóch-trzech łyżek preparatu trzeba dodać kilka kropel olejku eterycznego z ylang-ylang, pomarańczy, drzewa herbacianego. Po wtarciu podgrzanej mieszanki w skórę głowy należy nałożyć czepek, owinąć go ręcznikiem i zmyć produkt po upływie około pół godziny. Dzięki zastosowaniu silikonów i botoksu do włosów można nawilżyć włosy na okres jednego do dwóch miesięcy.

Jaki hormon jest odpowiedzialny za łamliwość włosów?

Niedobór lub nadmiar hormonów tarczycy (tyroksyny i trójjodotyroniny) może przyczyniać się do łamliwości włosów, ponieważ hormony te stymulują podział komórek i wzrost włosów. Również z powodu niedoboru hormonów płciowych (testosteron, estrogen) dochodzi do osłabienia włosów. W przypadku chorób włosy łamią się na czubku głowy, skroniach, ciemieniu i w okolicy czołowej.

Czego brakuje w organizmie, gdy włosy są łamliwe?

Gdy włosy są słabe, w organizmie może brakować żelaza, cynku, magnezu i siarki. Przyjmowanie suplementów z kwasami omega i przeciwutleniaczami zapobiega łamaniu się włosów, gdy w organizmie brakuje tych składników odżywczych. Stosowanie serum z pochodnymi kwasu nikotynowego (witaminy B3) również pomaga wzmocnić włosy.

5 of 5 na podstawie 1 ocena
Łamliwe, słabe i suche włosy: co robić?
Autor
Tkachenko Marina
Lekarz ogólny. Siedem lat doświadczenia.

Inne artykuły na ten temat

Artykuły powiązane:

Komentarze

Dodaj komentarz

Lidia 5 miesięcy temu
Czy rozdwojone końcówki można zrekonstruować?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
5 miesięcy temu
Regularne podcinanie włosów w celu usunięcia uszkodzonych obszarów może pomóc na rozdwojone końcówki. Produkty kosmetyczne, keratyna, botoks mogą jedynie optycznie "skleić" rozdwojone włosy.
Brygida 5 miesięcy temu
Co zrobić, jeśli włosy ciągle się plączą?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
5 miesięcy temu
Aby zapobiec plątaniu się włosów, zaleca się zaplatanie ich w warkocz przed pójściem spać. Można również zastosować serum zmiękczające lub sprej przed szczotkowaniem włosów.
Stefania 5 miesięcy temu
Czy maska do włosów z olejkiem terpentynowym pomoże na rozdwojone końcówki?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
5 miesięcy temu
Rozdwojonych końcówek nie można odbudować za pomocą masek. Kiedy włosy się rozdwajają, należy przyciąć uszkodzone obszary. Maseczki do włosów łamliwych można stosować, aby zapobiec wysuszeniu i rozdwajaniu się włosów.
Żaneta 5 miesięcy temu
Czy można robić maseczki do włosów w domu?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
5 miesięcy temu
W przypadku suchych włosów raz w tygodniu warto zrobić maseczkę z żółtka jaja. Zaleca się również stosowanie jej na łupież. Do przygotowania masek w domu można użyć oleju rycynowego i oliwy z oliwek.
Agata 6 miesięcy temu
Jak często należy myć suche włosy?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
6 miesięcy temu
Słabe włosy należy myć nie częściej niż raz-dwa razy w tygodniu. Najlepiej jest również unikać twardej wody do mycia włosów. Można zmiękczyć wodę poprzez jej przegotowanie.
Używamy plików cookie, aby wyświetlać spersonalizowane treści i analizować ruch na stronie. Klikając 'Akceptuj', zgadzasz się z Polityką wykorzystywania plików cookie.
Formularz kontaktowy
Klikając na "Wyślij" wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych i akceptujesz warunki polityki prywatności umowy użytkownika umowy użytkownika
Превышен лимит запросов. Попробуйте через 5 мин.

Pliki cookie - szczegóły

Cookies systemowe
Cookies systemowe są niezbędne do uruchomienia podstawowych funkcji tej strony – formularzy zgłoszeniowych, ocen artykułów itp. Te pliki cookie nie przechowują żadnych danych osobowych
Funkcjonalne pliki cookies
Marketingowe pliki cookies