+48 800 003 033

Chlamydioza u kobiet i mężczyzn: objawy i sposoby leczenia

Chlamydioza u kobiet i mężczyzn: objawy i sposoby leczenia
urologia
Czytać 7 minut Opublikowano: 22 January 2024 177
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia rocznie odnotowuje się około 374 milionów nowych przypadków zarażenia jedną z chorób przenoszonych drogą płciową: chlamydiozą, rzeżączką, kiłą lub rzęsistkowicą.

Diagnostyką i leczeniem chlamydiozy u mężczyzn zajmuje się urolog, a u kobiet – ginekolog.

Co to jest chlamydioza?

Chlamydioza to choroba zakaźna wywoływana przez bakterię Chlamydia trachomatis. Chlamydie mogą atakować narządy płciowe, oczy, drogi oddechowe i jelita.

Objawy chlamydiozy

Chlamydioza może przebiegać bezobjawowo lub dawać subtelne objawy.

Objawy chlamydiozy

Objawy chlamydiozy

Możliwe symptomy chlamydiozy:

 • ból i dyskomfort podczas oddawania moczu;
 • śluzowa lub ropna wydzielina z odbytu (zazwyczaj rano po przebudzeniu lub przy defekacji);
 • swędzenie i pieczenie w okolicy odbytu;
 • ból podczas stosunku;
 • żółta lub przezroczysta wydzielina z oczu.

U kobiet zakażonych chlamydią może występować zielonkawa lub żółta wydzielina z pochwy, a u mężczyzn – biała lub ropna wydzielina z cewki moczowej. Jeśli chlamydia przedostanie się do oczu, może wystąpić zaczerwienienie, uczucie piasku w oczach, wrażliwość na światło i wzmożone łzawienie.

Jak przenosi się chlamydioza?

Chlamydioza przenosi się w czasie niezabezpieczonego stosunku analnego, oralnego lub waginalnego, dotykania narządów płciowych lub wspólnego korzystania z zabawek erotycznych. Choroba ta nie przenosi się podczas korzystania z toalety, kąpieli w basenie lub zwykłych kontaktach międzyludzkich.

Chlamydioza u mężczyzn

Charakterystycznym objawem zakażenia chlamydiami jest obrzęk i zaczerwienienie żołędzi prącia. Inne objawy chlamydii u mężczyzn:

 • ból w mosznie;
 • obrzęk i dyskomfort w okolicy łonowej;
 • pieczenie i mrowienie w jądrach.

Chlamydioza na penisie może powodować pieczenie i swędzenie w cewce moczowej. W przypadku wystąpienia objawów chlamydii należy skonsultować się z lekarzem. Urolog przeprowadzi wywiad, przeanalizuje objawy, skieruje na badania w kierunku chorób przenoszonych drogą płciową i dobierze sposób leczenia chlamydiozy.

Nieleczona chlamydioza u mężczyzn może powodować rozprzestrzenianie się infekcji na zdrowe tkanki i prowadzić do zapalenia gruczołu krokowego (zapalenie prostaty), przydatków (zapalenie najądrzy), cewki moczowej, pęcherza moczowego lub dróg moczowych. Przewlekła chlamydioza może powodować zaburzenia spermatogenezy (procesu rozwoju męskich komórek płciowych – plemników) i bezpłodność.

Chlamydioza u kobiet

Charakterystycznym objawem zakażenia chlamydią jest tępy ból w podbrzuszu (podobny do skurczów menstruacyjnych). Inne objawy chlamydiozy u kobiet:

 • krwawienia międzymiesiączkowe;
 • obecność ropnej wydzieliny w moczu;
 • krwista wydzielina w trakcie stosunku płciowego i po nim;
 • częste oddawanie moczu;
 • bolesne miesiączki.

Chlamydioza u kobiet może powodować pieczenie i swędzenie sromu i pochwy. Niewłaściwe lub zbyt późne leczenie chlamydiozy może prowadzić do poważnych powikłań: zapalenia macicy i jajników (zapalenie przydatków) oraz szyjki macicy, niepłodności, zwiększonego ryzyka zakażenia wirusem HIV.

Chlamydioza w ciąży

Planując ciążę, kobieta powinna wykonać badanie na obecność chorób wenerycznych, aby wykluczyć infekcje przenoszone drogą płciową. Możliwe powikłania związane z chlamydią w ciąży:

 • poronienie w pierwszym trymestrze;
 • przedwczesny poród;
 • niska masa urodzeniowa noworodka;
 • wczesne pęknięcie błon płodowych.

W trakcie ciąży i porodu matka może przenieść zakażenie na dziecko poprzez kanał rodny. U noworodka chlamydia może powodować infekcje oczu (zapalenie spojówek) i płuc (zapalenie płuc).

Leczenie chlamydiozy dróg moczowo-płciowych u kobiet w ciąży dobiera ginekolog w zależności od wieku ciąży, ogólnego samopoczucia matki i dziecka, nasilenia objawów choroby i historii choroby. Leczenie chlamydii w ciąży opiera się na stosowaniu leków przeciwbakteryjnych o łagodnym działaniu, bezpiecznych dla matki i dziecka, immunoterapii, modyfikacji diety.

Jakie badania wykonać w kierunku chlamydiozy?

Przed rozpoczęciem leczenia chlamydiozy lekarz przeprowadza wywiad medyczny, analizuje dolegliwości pacjenta, przeprowadza badanie narządów płciowych i kieruje na diagnostykę. Badania w kierunku chlamydiozy:

 • wymaz z pochwy, szyjki macicy, cewki moczowej, odbytu, gardła lub spojówek na obecność chlamydii. Do badania wymazów można wykorzystać hodowlę bakteriologiczną, mikroskopię immunofluorescencyjną lub diagnostykę metodą PCR;
 • badanie na obecność przeciwciał przeciwko chlamydii. Umożliwia wykrycie chlamydii we krwi, pokazuje przebyte lub obecne zakażenie. Do badania pobierana jest krew żylna.

Lekarz może skierować na badanie antygenu chlamydii w wymazie z narządów płciowych lub w moczu. Można również wykonać badanie moczu na obecność DNA bakterii chlamydii.

Wynik badania metodą PCR może być negatywny (brak obecności chlamydii) lub pozytywny (obecność bakterii w badanej próbce).

Interpretacja wyników badania na chlamydię

norma (wynik negatywny)

poniżej 0,9

wynik niepewny

od 0,9 do 1,1

wynik pozytywny

powyżej 1,1

Wynik "niepewny" można otrzymać przed końcem okresu inkubacji (przeciwciała przeciwko chlamydii nie zdążyły się jeszcze rozwinąć) lub jeśli krew nie jest prawidłowo pobrana lub przechowywana. Aby uzyskać dokładny wynik, test należy powtórzyć po tygodniu lub zamiast krwi pobrać wymaz z cewki moczowej (w przypadku mężczyzn) lub pochwy (w przypadku kobiet).

W celu szybkiego uzyskania wyniku można wykonać domowy test na chlamydię przy użyciu testu paskowego. Aby wykonać test, należy umieścić test w próbce moczu na dwie do trzech minut (zgodnie z instrukcją), a po uzyskaniu pozytywnego wyniku pojawi się zabarwiona kreska. Test paskowy może jednak dać fałszywy, gdyż jest niezdolny do wykrywania bakterii w małym stężeniu.

W przypadku uzyskania pozytywnego wyniku testu na chlamydię dodatkowo wykonuje się test wrażliwości bakterii na antybiotyki (w celu doboru skutecznego leczenia). Antybiogram pokazuje, na które leki chlamydie są wrażliwe (które można stosować), słabo wrażliwe (mniej skuteczne, przepisywane w przypadku braku leków, na które bakterie są wrażliwe) i oporne (niezalecane ze względu na oporność bakterii na dany lek).

Jak leczyć chlamydiozę?

Leczenie chlamydiozy zależy od jej przebiegu (ostrego lub przewlekłego), lokalizacji bakterii (narządy płciowe, odbyt, gardło, oczy) i nasilenia procesu zapalnego. Leczenie przeciwbakteryjne, którego czas trwania zwykle nie przekracza jednego lub dwóch tygodni, pomoże szybko wyleczyć chlamydię.

Podczas leczenia chlamydii należy powstrzymać się od stosunków seksualnych, aby zapobiec ponownemu zakażeniu i zarażeniu partnera. Po zakończeniu antybiotykoterapii należy wykonać badanie na obecność chlamydii w celu oceny skuteczności leczenia (zwykle 14 dni po zakończeniu leczenia).

Ginekologia w Doctorpro Wrocław

Chlamydioza u kobiet i mężczyzn: objawy i sposoby leczenia
Adres
ul. Gen. Jana Henryka Dąbrowskiego, 40, 50-457 Wrocław, Polska
Nr telefonu
Harmonogram
Pn-Pt: 8:00-20:00
Sob: 8:00-15:00

Popularne pytania

Jak wygląda chlamydioza?

Zakażenie chlamydią może mieć różne postacie i atakować różne części ciała, dlatego chlamydia może wyglądać różnie.

Część ciała

Zewnętrzne objawy chlamydiozy

Drogi moczowe

wydzielina z pochwy lub cewki moczowej, bolesne oddawanie moczu, bóle w podbrzuszu, nieprzyjemny zapach moczu

Oczy

zapalenie spojówek (zapalenie zewnętrznej błony oka), zaczerwienienie oczu, swędzenie, łzawienie, ropna wydzielina

Gardło

swędzenie, ból, zaczerwienienie i obrzęk gardła, biały nalot na migdałkach

Skóra

chlamydia na skórze objawia się pęcherzykami, wysypką, czerwonymi plamami, swędzeniem, łuszczeniem i strupami

Ile wynosi okres inkubacji chlamydii?

Okres inkubacji (czas między zakażeniem a pojawieniem się pierwszych objawów) chlamydii wynosi od jednego do trzech tygodni. Ponad 50% mężczyzn i 75% kobiet nie ma żadnych objawów w początkowej fazie choroby.

Czy chlamydia może występować w gardle?

W przypadku niezabezpieczonego oralnego stosunku seksualnego z zakażoną osobą, chlamydia może rozwinąć się w gardle. Objawy chlamydii w jamie ustnej:

 • ból gardła (może nasilać się podczas połykania, przekręcania głowy i szyi);
 • dyskomfort, podrażnienie i swędzenie w jamie ustnej;
 • uczucie suchości w gardle;
 • obrzęk tkanek jamy ustnej.

U niektórych osób z chlamydią w gardle może występować wydzielina śluzowa z nosogardzieli, zmęczenie, ból głowy, gorączka. Do zdiagnozowania ostrej lub przewlekłej chlamydii w gardle można pobrać wymaz z błony śluzowej jamy ustnej lub wykonać test metodą PCR.

5 of 5 na podstawie 1 ocena
Chlamydioza u kobiet i mężczyzn: objawy i sposoby leczenia
Autor
Tkachenko Marina
Lekarz ogólny. Siedem lat doświadczenia.

Zadaj pytanie ginekologowi
«Doctorpro»

Inne artykuły na ten temat

Artykuły powiązane:

Komentarze

Dodaj komentarz

Wiktoria 3 tygodnie temu
Dzień dobry. Proszę mi powiedzieć, w jaki sposób chlamydia przenosi się w domu? U mojego męża zdiagnozowano chlamydię i obawiam się, że ja również mogę się zarazić poprzez używanie wspólnych ręczników lub deski klozetowej.
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
3 tygodnie temu
Dzień dobry. Chlamydia jest chorobą zakaźną przenoszoną wyłącznie poprzez kontakt z zakażonymi wydzielinami lub tkankami. Chlamydia może przenosić się przez kontakty seksualne bez zabezpieczenia, a także z matki na dziecko podczas porodu. Zaleca się jednak używanie oddzielnych ręczników, ponieważ istnieje ryzyko kontaktu z wydzielinami z cewki moczowej.
Julia 4 tygodnie temu
Dzień dobry, zrobiłam domowy test na chlamydię i wynik wyszedł pozytywny. Nie chcę iść do lekarza, czytałam w internecie o sposobach leczenia. Co Państwo sądzą o stosowaniu azytromycyny na chlamydię?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
4 tygodnie temu
Dzień dobry. Azytromycyna rzeczywiście może być stosowana w leczeniu chlamydii, ale dawkę i sposób przyjmowania ustala lekarz w zależności od objawów i nasilenia procesu zapalnego. W przypadku nieprawidłowego doboru dawki mogą wystąpić działania niepożądane: nudności, wymioty, biegunka, ból głowy, zaburzenia snu, zmiany w odczuwaniu smaku.
Stefania 1 miesiąc temu
Dzień dobry, uprawiałam seks z nowym partnerem i tydzień temu napisał mi, że ma chlamydię. Ponieważ stosunek był bez zabezpieczenia, poszłam się przebadać. I wyszedł następujący wynik: chlamydia jest obecna we krwi, ale nie w wymazie, jak to możliwe?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
1 miesiąc temu
Dzień dobry. Najprawdopodobniej jest to spowodowane niewłaściwym pobraniem lub przechowywaniem materiału biologicznego, ponieważ wymaz jest dokładniejszym badaniem. Ponadto taka sytuacja może wystąpić w przypadku obecności przeciwciał, ale nie aktywnej infekcji we krwi (jeśli wcześniej chorowała Pani na chlamydiozę).
Zofia 1 miesiąc temu
Dobry wieczór. Podejrzewam, że mogę mieć chlamydię (uprawiałam seks bez prezerwatywy około miesiąc temu). Teraz odczuwam ból podczas stosunku, skurcze brzucha i zauważam dziwną wydzielinę z pochwy o nieprzyjemnym zapachu. Jaki jest najdokładniejszy test na chlamydię?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
1 miesiąc temu
Dzień dobry. Najdokładniejszą metodą wykrywania zakażenia chlamydią jest test PCR, do którego zwykle pobiera się wymaz. Jednak opisane przez Panią objawy mogą wskazywać nie tylko na chlamydię, ale także na inne choroby przenoszone drogą płciową. W celu postawienia właściwej diagnozy lepiej skonsultować się z ginekologiem, który po zebraniu wywiadu dobierze rodzaj badania: test na chlamydię lub femoflor (kompleksowy test na 4, 8 lub 16 chorób).
Joanna 1 miesiąc temu
Dzień dobry, zdiagnozowano u mnie chlamydię, ale ciągle zapominam o braniu tabletek, często je pomijam. Może istnieje jakaś metoda, która pozwoli wyleczyć chlamydię jedną tabletką?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
1 miesiąc temu
Dzień dobry. Chlamydiozy nie można wyleczyć jedną tabletką. W leczeniu zakażenia chlamydią wymagana jest kuracja antybiotykowa, zwykle trwająca od 7 do 14 dni.
Administratorem danych osobowych jest DOCTORPRO POLAND SP. Z O.O. z siedzibą w Łodzi oraz DOCTORPRO WROCLAW SP. Z O.O. z siedzibą we Wrocławiu. Niniejsza strona internetowa używa plików „cookies” w celach określonych w Polityce plików cookies, w szczególności w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania strony oraz dostosowania wyglądu strony do indywidualnych preferencji użytkowników (personalizacja).
Kliknij „Akceptuję” jeżeli zgadzasz się na użycie plików „cookies” do celów opisanych w Polityce plików cookies. Możesz również nie wyrazić zgody na użycie plików „cookies”. Wyłączenie plików cookies może spowodować trudności w korzystaniu ze strony.
Formularz kontaktowy
Klikając na "Wyślij" wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych i akceptujesz warunki polityki prywatności umowy użytkownika umowy użytkownika
Превышен лимит запросов. Попробуйте через 5 мин.

Pliki cookie - szczegóły

Cookies systemowe
Cookies systemowe są niezbędne do uruchomienia podstawowych funkcji tej strony – formularzy zgłoszeniowych, ocen artykułów itp. Te pliki cookie nie przechowują żadnych danych osobowych
Funkcjonalne pliki cookies
Marketingowe pliki cookies