+48 800 003 033

Ból lędźwi we wczesnej ciąży

Ból lędźwi we wczesnej ciąży
ginekologia
Czytać 5 minut Opublikowano: 22 January 2024 432
Podczas ciąży w organizmie kobiety zachodzą zmiany fizjologiczne i hormonalne, które mogą powodować ból pleców.

Przyczyny bólu pleców w ciąży są różne. Niektóre z nich mogą nawet zagrażać zdrowiu kobiety i życiu nienarodzonego dziecka. W razie wystąpienia dolegliwości bólowych należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Ból pleców u kobiet w ciąży

Ból pleców u kobiet w ciąży

Rodzaje bólu pleców w ciąży

W trakcie ciąży mogą wystąpić rwące i przeszywające bóle pleców. Najczęściej ból pojawia się w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, ale może również wystąpić w odcinku piersiowym i szyjnym oraz w kości krzyżowej.

Jakie są przyczyny bólu pleców w ciąży?

Ból pleców u kobiet w ciąży może mieć różne przyczyny, m.in.:

 • zmiany hormonalne. W czasie ciąży występuje ból miednicy, podbrzusza i lędźwi, ponieważ organizm zaczyna produkować relaksynę (hormon, który rozluźnia mięśnie i więzadła w miednicy, co pozwala na otwarcie kanału rodnego podczas porodu), a obciążenie przenosi się z miednicy na plecy. Ból kości ogonowej w ciąży jest skutkiem rozszerzania się kości miednicy, które jest niezbędne do otwarcia kanału rodnego; 
 • zwiększone napięcie macicy (powoduje ból lędźwi we wczesnej ciąży);
 • powiększenie macicy i jej nacisk na sąsiednie narządy (powoduje ból krzyża w późnej ciąży); 
 • schorzenia kręgosłupa. Podczas ciąży choroby układu mięśniowo-szkieletowego, takie jak osteochondroza, nasilają się i powodują ból kręgosłupa;
 • niedobór witamin i minerałów, w tym magnezu, wapnia i witaminy D, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania układu kostnego;
 • choroby układu moczowego (kamica moczowa, odmiedniczkowe zapalenie nerek, zapalenie pęcherza moczowego) i choroby gastroenterologiczne (zapalenie trzustki, zapalenie pęcherzyka żółciowego);
 • ostre zapalenie płuc i oskrzeli, choroby układu sercowo-naczyniowego i obwodowego układu nerwowego (neuralgia międzyżebrowa) powodują ból pleców podczas wdechu;
 • choroby układu sercowo-naczyniowego. Ból pleców z lewej strony i ból z tyłu w lewym boku może świadczyć o dławicy piersiowej, tętniaku aorty, zawale mięśnia sercowego;
 • ucisk przepony, zmiany postawy, napięcie mięśni w ciąży mogą powodować ból między łopatkami.

Silny ból pleców podczas ciąży może zwiastować zagrożenie poronieniem lub przedwczesnym porodem.

Jakie badania należy wykonać, jeśli bolą plecy w ciąży?

Lekarz może zlecić wykonanie badań w zależności od podejrzewanej przyczyny bólu. Do podstawowych badań zalecanych w przypadku występowania bólu pleców zalicza się:

Oprócz tego w określeniu przyczyny bólu pleców mogą pomóc obowiązkowe badania prenatalne: przesiewowe badanie USG w I trymestrze, między 11 a 13 tygodniem ciąży; przesiewowe badanie USG w II trymestrze, między 18 a 21 tygodniem ciąży; przesiewowe badanie USG w III trymestrze, między 30 a 34 tygodniem ciąży. Badanie USG pozwala między innymi rozpoznać nieprawidłowe ułożenie płodu, który może uciskać na kręgosłup i naczynia krwionośne.

Jak złagodzić ból pleców i lędźwi w ciąży?

W złagodzeniu bólu pleców w ciąży może pomóc noszenie specjalnego pasa podtrzymującego brzuch. Ponadto w celu zmniejszenia bólu należy:

 • trzymać plecy prosto;
 • nie nosić butów na wysokich obcasach;
 • nie doprowadzać do nagłego zwiększenia masy ciała;
 • regularnie spacerować na świeżym powietrzu;
 • spać na boku (można z poduszką między kolanami);
 • wykonywać ćwiczenia dla kobiet w ciąży;
 • unikać nagłych ruchów i podnoszenia ciężarów.

Dolegliwości bólowe kręgosłupa pomoże także złagodzić szybki prysznic przed snem. Można również zapisać się na masaż pleców dla kobiet w ciąży.

Do jakiego lekarza należy się udać w przypadku bólu pleców?

Jeśli w ciąży pojawiły się bóle kręgosłupa, należy umówić się na wizytę u ginekologa. Lekarz przeprowadzi badanie, zapozna się z dolegliwościami i zaleci leczenie. W przypadku podejrzenia schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego, chorób urologicznych i gastroenterologicznych lekarz skieruje na konsultację do innego specjalisty. Jeśli ból jest spowodowany zapaleniem pęcherza moczowego lub odmiedniczkowym zapaleniem nerek, konieczna będzie konsultacja z urologiem. Na leczenie zapalenia trzustki i zapalenia pęcherzyka żółciowego może skierować gastroenterolog. W przypadku osteochondrozy należy umówić się na wizytę u neurologa.

Leczenie bólu pleców w ciąży

Leczenie bólu pleców w ciąży jest zalecane przez lekarza indywidualnie w zależności od przyczyny i charakteru dolegliwości bólowych. Metody leczenia bólu pleców obejmują farmakoterapię, masaż i specjalne ćwiczenia.

Ginekologia w Doctorpro Wrocław

Ból lędźwi we wczesnej ciąży
Adres
ul. Gen. Jana Henryka Dąbrowskiego, 40, 50-457 Wrocław, Polska
Nr telefonu
Harmonogram
Pn-Pt: 8:00-20:00
Sob: 8:00-15:00

Popularne pytania

Dlaczego kobietę w ciąży bolą plecy?

Ból pleców u kobiet w ciąży występuje w wyniku zachodzących w organizmie zmian fizjologicznych (rozejście spojenia łonowego, ucisk płodu na sąsiednie narządy, przesunięcie środka ciężkości). Kolejną przyczyną mogą być choroby układu moczowego i sercowo-naczyniowego, choroby układu pokarmowego i mięśniowo-szkieletowego. Tylko lekarz może określić przyczynę bólu pleców, dlatego należy się z nim skontaktować po wystąpieniu pierwszych dolegliwości bólowych.

O czym świadczy ból lędźwi w ciąży?

Ból lędźwi podczas ciąży świadczy o powiększeniu macicy, która uciska na sąsiadujące narządy, w tym na nerki i kręgosłup. Ponadto lędźwie w ciąży mogą boleć z powodu zaostrzenia odmiedniczkowego zapalenia nerek lub zapalenia pęcherza. Ból lędźwi może zdiagnozować wyłącznie lekarz.

Jakie leki na ból pleców mogą zażywać kobiety w ciąży?

Leki przeciwbólowe i maści na ból kręgosłupa może przepisać kobietom w ciąży wyłącznie lekarz. Ciężarna nie może przyjmować leków przeciwbólowych bez konsultacji z lekarzem, ponieważ mogą one powodować efekty uboczne.

Jak wzmocnić kręgosłup podczas ciąży?

Aby wzmocnić kręgosłup w trakcie ciąży, należy wykonywać gimnastykę dla kobiet w ciąży zmagających się z bólem pleców. Indywidualny zestaw ćwiczeń na kręgosłup, ukierunkowany na wzmocnienie mięśni pleców i mięśni dna miednicy, kobietom w ciąży przepisuje lekarz.

5 of 5 na podstawie 1 ocena
Ból lędźwi we wczesnej ciąży
Autor
Tkachenko Marina
Lekarz ogólny. Siedem lat doświadczenia.

Zadaj pytanie ginekologowi
«Doctorpro»

Inne artykuły na ten temat

Artykuły powiązane:

Komentarze

Dodaj komentarz

Tkachenko Marina 1 miesiąc temu
Dzień dobry. Ćwiczenia gimnastyczne rzeczywiście pomagają zmniejszyć ból pleców podczas ciąży. Ale tylko lekarz, który prowadzi ciążę, może dobrać dla Pani indywidualny zestaw ćwiczeń. Ponadto tylko lekarz może określić przyczynę dolegliwości bólowych i dobrać indywidualny plan leczenia.
Odpowiedz
Maria 1 miesiąc temu
Dzień dobry! Jestem w trzecim miesiącu ciąży. W zeszłym tygodniu zaczęły mnie bardzo boleć plecy. Znalazłam na YouTube zestaw ćwiczeń dla kobiet w ciąży i wykonuję je dwa razy dziennie. Ból się zmniejszył, ale całkowicie nie ustał. Co jeszcze mogę zrobić?
Odpowiedz
Joanna 1 miesiąc temu
Kiedy zaczęłam odczuwać ból pleców, ginekolog skierował mnie na dodatkowe USG miednicy mniejszej, chociaż miałam już obowiązkowe badanie USG trzy tygodnie temu (w 11 tygodniu ciąży). Czy to drugie USG jest konieczne? Czy nie zaszkodzi ono dziecku?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
1 miesiąc temu
Dzień dobry. Aby określić przyczynę bólu pleców, lekarz rzeczywiście może zlecić dodatkowe badanie USG. Możliwe, że płód jest ułożony w taki sposób, że naciska na kręgosłup lub naczynia krwionośne. Badanie pomoże znaleźć przyczynę bólu i dobrać skuteczny plan leczenia. Ultradźwięki nie mają negatywnego wpływu na płód i w żaden sposób nie zaszkodzą dziecku.
Beata 2 miesiące temu
Dzień dobry! Już na początku ciąży (pod koniec pierwszego miesiąca) zaczęły mnie bardzo boleć plecy u góry z lewej strony. Brałam ibuprofen, ale ból nie ustępował. Co mam robić?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
2 miesiące temu
Dzień dobry. Kobietom w ciąży nie zaleca się przyjmowania ibuprofenu bez konsultacji z lekarzem. Przyczynami bólu u góry pleców z lewej strony są między innymi choroby układu krążenia. Dlatego należy jak najszybciej udać się do lekarza.
Paulina 2 miesiące temu
W piątym miesiącu ciąży odczuwałam lekki ból pleców. Przez miesiąc nic nie robiłam, ale ból się nasilił. Przyjaciółka mówi, że jej pomógł masaż. Czy można go stosować bez konsultacji z lekarzem?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
2 miesiące temu
Dzień dobry. Masaż rzeczywiście pomaga złagodzić ból pleców. Jednak tylko lekarz może zdecydować, czy można go zastosować w danym przypadku.
Agata 2 miesiące temu
Dzień dobry. Od trzeciego miesiąca ciąży jestem cały czas głodna. Początkowo nie przybierałam na wadze, ale w ostatnim miesiącu waga gwałtownie wzrosła o pięć kilogramów. I od razu zaczęłam odczuwać ból pleców. Byłam u ginekologa, który zalecił mi zestaw ćwiczeń na kręgosłup. Wykonuję ćwiczenia i ból pleców się zmniejszył, ale po ćwiczeniach jestem jeszcze bardziej głodna. Co powinnam zrobić?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
2 miesiące temu
Dzień dobry. Szybki przyrost masy ciała podczas ciąży jest jednym z czynników ryzyka, które mogą powodować ból pleców. Dlatego ważne jest, aby kontrolować wagę ciała. Można jeść często, ale małymi porcjami. Do diety należy włączyć więcej niskokalorycznych owoców i warzyw, a także unikać tłustych potraw. Ponadto może Pani umówić się na konsultację z dietetykiem, który opracuje dla Pani spersonalizowaną dietę.
Dominika 2 miesiące temu
Dzień dobry, jestem w 14 tygodniu ciąży, dokucza mi ból lędźwi, osłabienie i biegunka, co mam robić?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
2 miesiące temu
Dzień dobry. Ból lędźwi, osłabienie i biegunka w ciąży mogą być spowodowane wieloma czynnikami, w tym infekcjami, zatruciem pokarmowym, a nawet zmianami hormonalnymi, które zachodzą w czasie ciąży. Tylko lekarz może określić dokładną przyczynę i opracować odpowiedni plan leczenia lub łagodzenia objawów.
Administratorem danych osobowych jest DOCTORPRO POLAND SP. Z O.O. z siedzibą w Łodzi oraz DOCTORPRO WROCLAW SP. Z O.O. z siedzibą we Wrocławiu. Niniejsza strona internetowa używa plików „cookies” w celach określonych w Polityce plików cookies, w szczególności w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania strony oraz dostosowania wyglądu strony do indywidualnych preferencji użytkowników (personalizacja).
Kliknij „Akceptuję” jeżeli zgadzasz się na użycie plików „cookies” do celów opisanych w Polityce plików cookies. Możesz również nie wyrazić zgody na użycie plików „cookies”. Wyłączenie plików cookies może spowodować trudności w korzystaniu ze strony.
Formularz kontaktowy
Klikając na "Wyślij" wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych i akceptujesz warunki polityki prywatności umowy użytkownika umowy użytkownika
Превышен лимит запросов. Попробуйте через 5 мин.

Pliki cookie - szczegóły

Cookies systemowe
Cookies systemowe są niezbędne do uruchomienia podstawowych funkcji tej strony – formularzy zgłoszeniowych, ocen artykułów itp. Te pliki cookie nie przechowują żadnych danych osobowych
Funkcjonalne pliki cookies
Marketingowe pliki cookies