+48 800 003 033

Czym jest chirurgia radiofalowa i do czego jest stosowana?

Czym jest chirurgia radiofalowa i do czego jest stosowana?
dermatologia
Czytać 6 minut Opublikowano: 22 November 2023 451
Chirurgia małoinwazyjna polega na przeprowadzaniu zabiegów chirurgicznych o niskim stopniu urazowości. Jedną z metod małoinwazyjnych jest metoda fal radiowych.

Czym jest chirurgia radiofalowa?

Radiochirurgia to gałąź chirurgii małoinwazyjnej oparta na wykorzystaniu fizycznych właściwości fal radiowych (zamiast skalpela do cięcia tkanek wykorzystywana jest energia fal radiowych). Metoda fal radiowych wykorzystywana jest w ginekologii, proktologii, urologii, dermatologii, laryngologii i neurologii.

Przy pomocy fal radiowych można usuwać zmiany rozrostowe, rozcinać tkanki i przeprowadzać koagulację naczyń krwionośnych. Zabieg plastyki małżowin nosowych z użyciem fal radiowych stosuje się w leczeniu przewlekłego przekrwienia błony śluzowej nosa. Zabiegi są wykonywane przy użyciu specjalnego urządzenia (na przykład Surgitron), które przesyła promieniowanie fal radiowych do noża radiochirurgicznego, który zastępuje chirurgowi skalpel. 

Energia koncentruje się na końcówce elektrody, powodując wzrost wewnątrzkomórkowej energii molekularnej, która ogrzewa tkankę. Nie dochodzi do bezpośredniego kontaktu elektrody ze skórą i tkanką, a sama elektroda nie ulega nagrzewaniu.

Leczenie falami radiowymi pozwala na maksymalną kontrolę, uniwersalność, precyzję i bezpieczeństwo. Zalety chirurgii radiofalowej:

 • niska inwazyjność (zdrowa tkanka nie ulega uszkodzeniu);
 • niskie ryzyko krwawienia (fale radiowe zamykają naczynia krwionośne w obrębie rany operacyjnej);
 • krótki okres rekonwalescencji (w porównaniu z użyciem skalpela);
 • niskie ryzyko powikłań infekcyjnych (fale radiowe mają właściwości dezynfekujące);
 • tryb ambulatoryjny (bez konieczności hospitalizacji);
 • nie ma konieczności stosowania długotrwałego znieczulenia ogólnego.

Metoda ta jest niezawodna, nie powoduje krwawienia, nie pozostawia blizn i działa odkażająco. Rana goi się szybko (w ciągu dwóch do trzech tygodni). Skuteczność metody radiochirurgicznej jest wysoka, a nawroty choroby po jej zastosowaniu w zasadzie nie występują. 

Jakie choroby ginekologiczne można leczyć przy pomocy fal radiowych?

Fale radiowe w ginekologii wykorzystuje się do leczenia dysplazji szyjki macicy (przedrakowych zmian nabłonka szyjki macicy) oraz do usuwania zmian rozrostowych (kłykcin kończystych, polipów) na narządach płciowych. Ginekolog może również zalecić diagnostykę z użyciem fal radiowych – biopsję szyjki macicy i kanału szyjki macicy.

Jak leczy się choroby szyjki macicy przy pomocy fal radiowych?

Konizacja szyjki macicy falami radiowymi trwa około 30-40 minut. Zabieg wykonuje się na fotelu ginekologicznym. Radiofrekwencja szyjki macicy to wycięcie tkanki szyjki macicy, które stosuje się w przypadku stanów przedrakowych (nadżerka, leukoplakia nabłonka szyjki macicy). Podczas zabiegu usuwa się tylko tkanki zmienione chorobowo. Usuwany fragment zniszczonych tkanek kształtem przypomina stożek. 

Rekonwalescencja po zabiegu trwa do dwóch tygodni. W okresie rehabilitacji po leczeniu szyjki macicy falami radiowymi należy powstrzymać się od stosunków seksualnych, kąpieli w otwartych zbiornikach wodnych i basenach, ćwiczeń fizycznych. Nie wolno również stosować globulek dopochwowych.

Metoda fal radiowych w proktologii

Proktolog zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób odbytu i odbytnicy. Choroby proktologiczne objawiają się zaburzeniami stolca, obecnością krwi w kale, świądem odbytu.

Chirurgia fal radiowych w proktologii zastępuje klasyczne interwencje chirurgiczne. Wskazania do leczenia falami radiowymi w proktologii:

 • hemoroidy;
 • szczelina odbytu;
 • fałdy brzeżne odbytu;
 • kłykciny kończyste;
 • zmiany rozrostowe w odbycie i kanale odbytu;
 • polipy odbytu;
 • urazy odbytu (na przykład pęknięcia).

Metodę fal radiowych stosuje się do usuwania przewlekłej szczeliny odbytu, która objawia się bólem i stałym uczuciem wilgoci w odbycie. Fale radiowe mogą służyć także do tego, by usunąć fałdy brzeżne odbytu (fałdy anodermalne), czyli fałdy błony śluzowej, które tworzą się w pobliżu odbytu.

Jak usunąć hemoroidy za pomocą fal radiowych?

Hemoroidy to choroba odbytnicy, w której sploty żylne ulegają rozszerzeniu, tworzą węzły i, gdy zostaną uszkodzone, powodują krwawienie z odbytu. Chirurg proktolog wykonuje zabieg usunięcia hemoroidów za pomocą fal radiowych, używając dodatkowo anoskopu (urządzenia wyposażonego w kamerę, które umożliwia podgląd odbytu, kanału odbytu i dolnej części odbytnicy). Usuwanie hemoroidów falami radiowymi trwa 30-40 minut i jest wykonywane w znieczuleniu miejscowym lub krótkotrwałym znieczuleniu ogólnym. 

Metoda fal radiowych w dermatologii 

Radiofrekwencja w dermatologii służy do usuwania zmian skórnych i zmian w obrębie błon śluzowych. Za pomocą fal radiowych można usuwać kłykciny kończyste, znamiona i brodawki.

Kłykciny kończyste to zmiany na skórze powstające w wyniku zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Metoda fal radiowych pozwala na ich usunięcie ze skóry i błon śluzowych narządów płciowych i okolic odbytu. Fale radiowe w kosmetologii wykorzystywane do stymulacji krążenia krwi i poprawy jakości skóry. Lifting z pomocą fal radiowych wykorzystuje słabe częstotliwości fal radiowych, które nie uszkadzają skóry, ale stymulują jej komórki.

Jak przebiega usuwanie pieprzyków i brodawek przy pomocy fal radiowych?

Zabieg usunięcia pieprzyków falami radiowymi wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym (dermatolog wstrzykuje w miejsce zabiegu środek znieczulający lub stosuje sprej zamrażający). Zabieg usuwania pieprzyków falami radiowymi trwa od 15 minut do godziny (w zależności od liczby pieprzyków i ich lokalizacji).

Proktologia w Doctorpro Wrocław

Czym jest chirurgia radiofalowa i do czego jest stosowana?
Adres
ul. Gen. Jana Henryka Dąbrowskiego, 40, 50-457 Wrocław, Polska
Nr telefonu
Harmonogram
Pn-Pt: 8:00-20:00
Sob: 8:00-15:00

Popularne pytania

Czy można usuwać polipy za pomocą fal radiowych?

Z pomocą fal radiowych można usunąć polipy ze skóry i błon śluzowych narządów rodnych, odbytu, cewki moczowej, a także jelit, pęcherza moczowego i jamy nosowej. Po zabiegu próbki usuniętych tkanek są wysyłane do badania histopatologicznego (pod mikroskopem), które pozwala określić charakter zmian (łagodny lub złośliwy).

Jak usuwa się brodawki wirusowe metodą fal radiowych?

Usuwanie brodawek wirusowych metodą fal radiowych trwa do pół godziny i jest przeprowadzane w znieczuleniu miejscowym. Lekarz dezynfekuje miejsce zabiegu i stosuje środek znieczulający na skórę wokół zmiany nowotworowej, po czym usuwa zmianę przy użyciu noża radiochirurgicznego. Następnie lekarz może zaaplikować na ranę antybiotyk, aby zapobiec infekcji lub założyć jałowy opatrunek. Zabieg odbywa się w warunkach ambulatoryjnych (bez hospitalizacji), a po jego zakończeniu pacjent może wrócić do domu.

Czy konizacja szyjki macicy falami radiowymi jest bolesna?

Konizacja szyjki macicy falami radiowymi to zabieg, który pozwala usunąć zmiany patologiczne w obrębie szyjki macicy. Metoda fal radiowych może być również wykorzystywana podczas biopsji (pobranie próbki tkanki z szyjki macicy do badania histopatologicznego). W zależności od czasu trwania i zakresu zabiegu oraz indywidualnej wrażliwości pacjentki na ból, zabieg może być wykonany bez znieczulenia, w znieczuleniu miejscowym lub w znieczuleniu ogólnym krótkotrwałym.

Zabieg radiochirurgiczny czy laserowy – który wybrać?

Obie metody małoinwazyjne wykorzystuje się do wycinania chorej tkanki. Wybór pomiędzy leczeniem laserowym a falami radiowymi powinien być dokonany przez chirurga w zależności od schorzenia, lokalizacji zmian, dostępnego sprzętu i doświadczenia w jego stosowaniu.

5 of 5 na podstawie 1 ocena
Czym jest chirurgia radiofalowa i do czego jest stosowana?
Autor
Tkachenko Marina
Lekarz ogólny. Siedem lat doświadczenia.

Zadaj pytanie proktologowi
«Doctorpro»

Inne artykuły na ten temat

Artykuły powiązane:

Komentarze

Dodaj komentarz

Jana 2 miesiące temu
Dzień dobry, od dłuższego czasu cierpię na hemoroidy. Wcześniej leczono mnie maściami i tabletkami, które wzmacniają żyły. Teraz proktolog zaleca usunięcie hemoroidów falami radiowymi. Na czym polega ta metoda i czy warto się na nią zdecydować?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
2 miesiące temu
Dzień dobry. Usuwanie hemoroidów falami radiowymi to skuteczna, minimalnie inwazyjna metoda chirurgicznego leczenia hemoroidów, w której guzki są usuwane  dzięki promieniowaniu fal radiowych. Operacja wykonywana jest bez użycia skalpela, dzięki czemu jest mało urazowa i nie narusza zdrowych tkanek.
Roksana 2 miesiące temu
Dzień dobry! Jutro idę do ginekologa na biopsję szyjki macicy pod kątem nowotworu. Jak długo trwa rekonwalescencja po biopsji szyjki macicy z użyciem fal radiowych?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
2 miesiące temu
Dzień dobry! Okres rekonwalescencji po biopsji szyjki macicy z użyciem fal radiowych trwa od siedmiu do 10 dni. W okresie rehabilitacji należy powstrzymać się od współżycia, kąpieli w otwartych zbiornikach wodnych i basenach oraz ćwiczeń i wysiłku fizycznego.
Barbara 2 miesiące temu
Dzień dobry, ginekolog wykrył u mnie polip na szyjce macicy. Badania wykazały, że należy go usunąć, ale boję się operacji. Co powinnam zrobić?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
2 miesiące temu
Alternatywą dla klasycznego zabiegu chirurgicznego może być usunięcie polipów szyjki macicy przy użyciu fal radiowych. Zalety usuwania polipów falami radiowymi to niskie ryzyko urazów i krwawienia oraz krótki (do 10 dni) okres rekonwalescencji.
Amelia 2 miesiące temu
Witam! Chcę usunąć pieprzyki na plecach przy pomocy fal radiowych. Czy są jakieś przeciwwskazania do usuwania pieprzyków falami radiowymi?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
2 miesiące temu
Dzień dobry! Przeciwwskazania do usunięcia pieprzyków przy użyciu fal radiowych to ciąża, karmienie piersią, stany zapalne skóry wokół pieprzyka, przyjmowanie leków rozrzedzających krew. Jeśli istnieje podejrzenie, że zmiana przekształcą się w złośliwą (raka skóry), przed jej usunięciem należy skonsultować się z onkodermatologiem.
Helena 3 miesiące temu
Dzień dobry! Po porodzie zdecydowałam się na usunięcie hemoroidów. Lekarz zasugerował metodę fal radiowych. Czy można usuwać hemoroidy w okolicy odbytu podczas laktacji?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
3 miesiące temu
Karmienie piersią jest przeciwwskazaniem do zabiegu. Jeśli choroba hemoroidalna nie ulega zaostrzeniu (na przykład nie występuje aktywne krwawienie), operację lepiej odłożyć do czasu zakończenia laktacji.
Administratorem danych osobowych jest DOCTORPRO POLAND SP. Z O.O. z siedzibą w Łodzi oraz DOCTORPRO WROCLAW SP. Z O.O. z siedzibą we Wrocławiu. Niniejsza strona internetowa używa plików „cookies” w celach określonych w Polityce plików cookies, w szczególności w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania strony oraz dostosowania wyglądu strony do indywidualnych preferencji użytkowników (personalizacja).
Kliknij „Akceptuję” jeżeli zgadzasz się na użycie plików „cookies” do celów opisanych w Polityce plików cookies. Możesz również nie wyrazić zgody na użycie plików „cookies”. Wyłączenie plików cookies może spowodować trudności w korzystaniu ze strony.
Formularz kontaktowy
Klikając na "Wyślij" wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych i akceptujesz warunki polityki prywatności umowy użytkownika umowy użytkownika
Превышен лимит запросов. Попробуйте через 5 мин.

Pliki cookie - szczegóły

Cookies systemowe
Cookies systemowe są niezbędne do uruchomienia podstawowych funkcji tej strony – formularzy zgłoszeniowych, ocen artykułów itp. Te pliki cookie nie przechowują żadnych danych osobowych
Funkcjonalne pliki cookies
Marketingowe pliki cookies