+48 800 003 033

Dieta w kamicy nerkowej: tygodniowe menu z przepisami

Dieta w kamicy nerkowej: tygodniowe menu z przepisami
urologia
Zaktualizowano: 13 November 2024
Czytać 9 minut Opublikowano: 13 November 2024 8124
Kamica nerkowa (moczowa) to przewlekłe schorzenie związane z osadzaniem się złogów (twardych kamieni) w drogach moczowych. Oprócz leczenia farmakologicznego urolodzy zalecają stosowanie diety, która pomoże złagodzić objawy i zapobiec ponownemu powstawaniu kamieni nerkowych.

Skąd się biorą kamienie w nerkach?

Główną przyczyną powstawania złogów w nerkach zaburzenia metaboliczne, w wyniku których w moczu zwiększa się ilość soli i związków chemicznych tworzących kryształy (wapnia, kwasu moczowego, szczawianów), a zmniejsza ilość substancji, które zapobiegają krystalizacji. Na początkowym etapie choroby w nerkach odkładają się drobne złogi przypominające piasek, które z czasem łączą się w większe, prowadząc do powstawania kamieni. Inne przyczyny kamicy nerkowej:

  • otyłość;
  • dieta z dużą ilością białka, glukozy i soli;
  • choroby endokrynologiczne (nadczynność przytarczyc);
  • choroby zapalne jelit (mogą zwiększać wchłanianie wapnia);
  • niewystarczające spożycie płynów, odwodnienie;
  • przyjmowanie niektórych leków (moczopędnych oszczędzających potas, zobojętniających, przeciwdrgawkowych, przeciwdepresyjnych).

Kamienie nerkowe najczęściej dotykają osób między 20 a 50 rokiem życia. U dzieci rzadko diagnozuje się kamicę moczową, która zwykle jest wynikiem predyspozycji genetycznych lub nieprawidłowego rozwoju układu moczowo-płciowego.

Rodzaje i objawy kamieni nerkowych

Biorąc pod uwagę skład, wyróżnia się kilka rodzajów kamieni nerkowych:

  • szczawianowe — najczęściej występujący rodzaj kamieni, zbudowany z wapnia. Ze względu na ostre krawędzie kamienie uszkadzają błonę śluzową moczowodów, co wywołuje silny ból i krwiomocz.
  • fosforanowe — powstają z soli wapnia i związków fosforanowych w wyniku nawracających infekcji nerek;
  • moczanowe — zbudowane z kwasu moczowego, soli sodu i potasu. Ze względu na brak wapnia w składzie kamieni, złogi nie są widoczne na zdjęciu rentgenowskim, dlatego w celach diagnostyki wykonuje się USG nerek;
  • struwitowe — formują się w wyniku gromadzenia amoniaku w moczu na tle infekcji dróg moczowych.

Wyróżnia się także kamienie cystynowe, które powstają w wyniku wysokiego stężenia aminokwasu cysteiny. Cechą charakterystyczną kamicy cystynowej jest tworzenie się złogów w młodym wieku pod wpływem czynnika genetycznego. Kamienie nie są wydalane samoistnie, dlatego do ich usunięcia stosuje się metody chirurgiczne.

Kamica nerkowa nie daje zazwyczaj żadnych objawów, dopóki kamień nie przemieszcza się w obrębie nerki lub do moczowodów (przewodów łączących nerki z pęcherzem moczowym), czemu towarzyszą bolesne skurcze. Ból w kamicy moczowej ma charakter falowy i może promieniować do boku, pleców, pod żebra i do podbrzusza i pachwin. Inne objawy kamicy nerkowej:

  • ból i pieczenie przy oddawaniu moczu;
  • mętny mocz o ostrym, nieprzyjemnym zapachu;
  • domieszki krwi w moczu;
  • częste parcie na pęcherz.

W przypadku infekcji, kamicy nerkowej mogą towarzyszyć objawy ogólnego zatrucia organizmu (gorączka, dreszcze, nudności i wymioty). Piasek w nerkach może objawiać się ostrym bólem przy oddawaniu moczu spowodowanym wydalaniem złogów z organizmu. W przypadku wystąpienia pierwszych objawów kamicy moczowej konieczna jest konsultacja urologiczna, ponieważ tylko lekarz może postawić diagnozę i zalecić odpowiednie leczenie.

Przebieg kamicy nerkowej

Wydalanie (rodzenie) kamienia nerkowego przechodzi przez cztery etapy i trwa kilka tygodni. Etapy rodzenia kamieni nerkowych:

  1. W początkowym stadium choroby dochodzi do bezobjawowego tworzenia się złogów w nerkach. Podczas przemieszczania się kamienia do moczowodu mogą wystąpić bóle i skurcze w podbrzuszu i lędźwiach.
  2. Na drugim etapie kamień schodzi moczowodem do pęcherza moczowego, co może objawiać się silnym bólem i uczuciem ściskania.
  3. Na trzecim etapie kamień trafia do pęcherza, w wyniku czego ból ustępuje. Obecności złogów w pęcherzu towarzyszy częste parcie na mocz.
  4. Na ostatnim etapie kamień dociera do cewki moczowej i pod wpływem wysokiego ciśnienia jest usuwany z moczem z organizmu. Rodzeniu kamienia często towarzyszy pieczenie i ostry ból.

Większe kamienie nerkowe (o średnicy 6-7 mm) nie zawsze mogą zostać samoczynnie usunięte z organizmu. Złogi mogą utknąć w moczowodzie lub cewce moczowej, powodując zastój moczu, co prowadzi do rozwoju powikłań (zapalenia nerek i pęcherza moczowego, niewydolności nerek).

Co można jeść przy kamicy nerkowej?

Przestrzeganie diety w kamicy nerkowej pomoże złagodzić objawy choroby i zapobiec powstawaniu nowych złogów w nerkach. Dieta w kamicy nerkowej może obejmować:

  • chudy lub odtłuszczony nabiał;
  • rośliny strączkowe;
  • surowe warzywa;
  • owoce z wysoką zawartością kwasu cytrynowego (pomarańcze, cytryny, grejpfruty);
  • tłuste ryby (łosoś, pstrąg);
  • pełnoziarniste produkty zbożowe;
  • chleb żytni.

Mleczne produkty fermentowane (jogurt, twaróg, kefir) dobrym źródłem wapnia, który pomaga zmniejszyć stężenie szczawianów w organizmie. Wapń lepiej jest pozyskiwać z żywności, ponieważ suplementy diety mogą powodować powstawanie kamieni nerkowych.

Produkty zalecane przy kamicy nerkowej

Warzywa

kalafior, biała kapusta, czosnek, papryka, cebula, rukola, rzodkiewki, rzepa, grzyby shiitake, szparagi, fasola, seler, ogórki

Owoce

ananasy, jabłka, śliwki, brzoskwinie, pomarańcze, cytryny, grejpfruty, czerwone winogrona, jagody, żurawina, truskawki, maliny

Ryby

okoń morski, morszczuk, dorsz, mintaj, leszcz, szczupak, sandacz, tłuste ryby (łosoś, pstrąg)

Mięso

cielęcina, indyk, królik, mięso z kurczaka bez skóry

Nabiał

chude mleko i kefir, jogurt naturalny, twaróg

Kasze i zboża

kasza gryczana, bulgur, ryż, soczewica, żyto, jęczmień, kasza jaglana

Dla Twojej wygody udostępniamy naszą tabelę w formie ilustracji. W razie potrzeby możesz ją zapisać lub udostępnić znajomym.

Pokarmy korzystne przy kamicy moczowej

Pokarmy korzystne przy kamicy moczowej

Aby zapobiegać powstawaniu kamieni nerkowych należy spożywać około dwa-trzy litry niegazowanej wody w zależności od zapotrzebowania. Woda pomaga rozpuścić substancje chemiczne, z których tworzą się kamienie nerkowe i zmniejsza stężenie soli w moczu.

Przy kamicy nerkowej ważne jest, aby jeść często małymi porcjami. Należy spożywać pięć-sześć posiłków dziennie w równych odstępach czasu. Dietę w kamicy nerkowej pomoże ułożyć urolog lub dietetyk.

Czego nie można jeść przy kamicy nerkowej?

Osoby cierpiące na kamicę moczową nie powinny spożywać pokarmów bogatych w sód.

Dieta w kamicy nerkowej

Rodzaje kamieni nerkowych

Zasady odżywiania

Produkty dozwolone

Produkty zabronione

Kamienie szczawianowe

Należy przyjmować niewielkie porcje. Nie wolno pościć ani długo stosować diety jednoskładnikowej.

Owoce: banany, winogrona, morele, brzoskwinie; kasze; makarony; warzywa: ogórki, marchewka, rośliny strączkowe, kapusta, ziemniaki, cukinia, dynia; chude mięso i ryby; fermentowane produkty mleczne

Mięso: wieprzowina, podroby; warzywa: seler, pietruszka, kolendra, buraki, szczaw, szpinak, bakłażany, brukselka, grzyby; owoce: rabarbar, śliwki, czerwona porzeczka

Kamienie fosforanowe

Przyjmowane pokarmy powinny hamować wydalanie wapnia z organizmu. Należy ograniczyć spożycie warzyw i owoców.

Warzywa: groch, dynia, szparagi, fasola; owoce: kwaśne (żurawina, cytryna, agrest, porzeczki); jajka i masło; naturalne soki owocowe (jabłkowy, winogronowy), lecznicza woda mineralna

Mleko i nabiał; alkohol, kawa, napoje gazowane, przyprawy, ostre przekąski, kiszonki

Kamienie moczanowe

Dieta powinna zakładać ograniczenie spożycia produktów przemiany purynowej, ponieważ kamienie moczanowe tworzą się w wyniku nadmiaru kwasu moczowego. Największe stężenie puryn zawierają rośliny strączkowe, mięso, produkty rybne i tłuste wywary.

Chude mięso i ryby w postaci gotowanej (nie częściej niż trzy razy w tygodniu), dowolne owoce i warzywa, nabiał

Napoje alkoholowe, rośliny strączkowe, tłuste mięso, produkty rybne, tłuste wywary

Koralowe kamienie nerkowe

W przypadku koralowych kamieni nerkowych dieta powinna opierać się na wykluczeniu pokarmów bogatych w wapń i pobudzających wydzielanie soku żołądkowego

Pieczywo i produkty mączne, kasze, chude mięso i ryby, oleje roślinne, masło, dowolne zupy

Twaróg, warzywa i owoce, porzeczki, żurawina, napoje gazowane, ostre przyprawy, alkohol, kawa

Kamienie mieszane

Dietę układa urolog w zależności od rodzaju kamieni nerkowych

Chude mięso i ryby (nie częściej niż trzy razy w tygodniu), pieczywo pszenne i żytnie, fermentowane produkty mleczne, jajka, kasze, zupy na bulionie warzywnym

Podroby, tłuszcze zwierzęce, czekolada, tłuste wywary, wędzonki, kawior

Produkty zabronione w kamicy nerkowej:

  • fast food;
  • pieczywo, słodkie wypieki;
  • produkty solone, kiszone i wędzone;
  • wędliny;
  • produkty marynowane i konserwowe;
  • wyroby garmażeryjne;
  • ketchup, sosy;
  • napoje gazowane.

Zaleca się ograniczyć ilość białka zwierzęcego w diecie (wołowiny, wieprzowiny). W kamicy nerkowej należy także zmniejszyć spożycie orzechów włoskich, ziemnych, kaszy gryczanej i pęczak oraz szpinaku ze względu na wysoką zawartość szczawianów.

Dieta w kamicy nerkowej: przepisy krok po kroku

Pomimo konieczności wykluczenia niektórych pokarmów, dieta w kamicy nerkowej może być smaczna i różnorodna. Przygotowaliśmy dla Ciebie tygodniowe menu z przepisami na potrawy dozwolone w kamicy moczowej:

Przepisy dietetyczne

1
Rosół z kury
2
Sałatka z ryżem i indykiem na zimno
3
Pieczony omlet
4
Pulpety drobiowe z kuskusem
5
Pieczony łosoś z ziołami
6
Steki z kalafiora
7
Jabłko zapiekane z płatkami owsianymi
1

Rosół z kury

Dieta w kamicy nerkowej: tygodniowe menu z przepisami
Czas ogólny
40 min
Opracowanie
10 min
Przygotowanie
30 min
Kalorie na porcję
255
Liczba porcji
2

Składniki

  • pierś z kurczaka ze skórą;
  • ziemniaki;
  • marchew;
  • cebula;
  • ocet jabłkowy;
  • oliwa;
  • koperek.

Przygotowanie

  1. Ziemniaki obierz i pokrój w kostkę. Zagotuj wywar z kury i dodaj do niego ziemniaki. Wyjmij pierś z kurczaka i odłóż do ostygnięcia.
  2. Obierz i pokrój marchewkę. Do rondla z grubym dnem wlej oliwę, dodaj warzywa i podsmażaj.
  3. Zdejmij skórę z kurczaka, mięso rozdrobnij i dodaj do warzyw. Duś przez 3-5 minut.
  4. Mięso i warzywa zalej wywarem z ziemniakami, dodaj ocet jabłkowy i doprowadź do wrzenia.
  5. Do gotowej zupy dodaj posiekany koperek.
2

Sałatka z ryżem i indykiem na zimno

Dieta w kamicy nerkowej: tygodniowe menu z przepisami
Czas ogólny
40 min
Opracowanie
10 min
Przygotowanie
30 min
Kalorie na porcję
310
Liczba porcji
2

Składniki

  • ryż (dziki lub brązowy);
  • pierś z indyka;
  • sok z limonki;
  • suszona żurawina;
  • cebula dymka;
  • miód;
  • oliwa;
  • przyprawy bez soli (zioła prowansalskie; imbir; czosnek granulowany).

Przygotowanie

  1. Ryż dokładnie wypłucz, ugotuj i odstaw do wystygnięcia.
  2. Pierś z indyka ugotuj lub usmaż na patelni bez tłuszczu. Poczekaj, aż mięso ostygnie i pokrój je w plastry.
  3. Wymieszaj sok z limonki, łyżeczkę miodu, oliwę i przyprawy.
  4. W osobnej misce wymieszaj indyka, ryż, żurawinę i drobno posiekaną dymkę. Polej dressingiem. Odstaw do lodówki do czasu podania.
3

Pieczony omlet

Dieta w kamicy nerkowej: tygodniowe menu z przepisami
Czas ogólny
30 min
Opracowanie
10 min
Przygotowanie
20 min
Kalorie na porcję
180
Liczba porcji
2

Składniki

  • jajka;
  • brokuł;
  • papryka słodka;
  • ser ricotta;
  • cebula dymka;
  • zielenina;
  • oliwa.

Przygotowanie

  1. Umyj i pokrój na małe kawałki brokuł i paprykę.
  2. Przełóż warzywa do miski. Dodaj jajka, posiekaną cebulę i zieleninę.
  3. Wysmaruj foremki do muffinek oliwą i przelej do nich gotową masę jajeczną. Piecz w temperaturze 180 stopni przez 20 minut.
4

Pulpety drobiowe z kuskusem

Dieta w kamicy nerkowej: tygodniowe menu z przepisami
Czas ogólny
40 min
Opracowanie
10 min
Przygotowanie
30 min
Kalorie na porcję
270
Liczba porcji
2

Składniki

  • zmielone mięso z kurczaka;
  • jajko;
  • parmezan;
  • zioła suszone (oregano; pietruszka; czosnek; bazylia);
  • bułka tarta razowa;
  • kuskus;
  • oliwa.

Przygotowanie

  1. Zetrzyj ser na tarce z drobnymi oczkami.
  2. Mięso z kurczaka wymieszaj z przyprawami, dodaj jajko i ser.
  3. Z mięsnej masy formuj kulki jednakowej wielkości. Następnie obtaczaj je w bułce tartej.
  4. Piecz pulpety na blasze wysmarowanej oliwą przez 30 minut w temperaturze 200 stopni.
  5. Podawaj pulpety z gotowanym kuskusem.
5

Pieczony łosoś z ziołami

Dieta w kamicy nerkowej: tygodniowe menu z przepisami
Czas ogólny
30 min
Opracowanie
10 min
Przygotowanie
20 min
Kalorie na porcję
300
Liczba porcji
2

Składniki

  • filet z łososia;
  • mieszanka przypraw bez soli;
  • świeży rozmaryn;
  • cytryna;
  • oliwa.

Przygotowanie

  1. Zdejmij skórę z łososia. Pokrój rybę na większe kawałki.
  2. Posmaruj kawałki łososia ze wszystkich stron oliwą, posyp przyprawą. Na każdy kawałek połóż gałązkę świeżego rozmarynu.
  3. Przełóż kawałki łososia na folię aluminiową, skrop je sokiem z cytryny i ułóż ćwiartki cytryny obok.
  4. Zawiń rybę w folię i piecz przez 15-20 minut w temperaturze 200 stopni. Łososia podawaj z surowymi lub duszonymi warzywami.
6

Steki z kalafiora

Dieta w kamicy nerkowej: tygodniowe menu z przepisami
Czas ogólny
40 min
Opracowanie
10 min
Przygotowanie
30 min
Kalorie na porcję
190
Liczba porcji
2

Składniki

  • kalafior;
  • sok z cytryny;
  • oliwa;
  • czosnek;
  • przyprawy (płatki chili; pieprz czarny mielony; zioła prowansalskie).

Przygotowanie

  1. Główkę kalafiora umyj, osusz i pokrój wzdłuż na cztery plastry. Ułóż kawałki kalafiora na blasze wyłożonej papierem do pieczenia.
  2. Wymieszaj oliwę, sok z cytryny, przyprawy i czosnek przeciśnięty przez praskę. Posmaruj kawałki kalafiora przygotowanym dressingiem z jednej strony.
  3. Piecz steki z kalafiora w temperaturze 180 stopni przez 15 minut. Następnie przewróć steki na drugą stronę, ponownie posmaruj dressingiem i piecz przez kolejne 15 minut, aż kalafior uzyska złoty kolor.
7

Jabłko zapiekane z płatkami owsianymi

Dieta w kamicy nerkowej: tygodniowe menu z przepisami
Czas ogólny
17 min
Opracowanie
10 min
Przygotowanie
7 min
Kalorie na porcję
230
Liczba porcji
2

Składniki

  • mleko;
  • płatki owsiane;
  • jabłko;
  • przyprawy (cynamon; gałka muszkatołowa);
  • cukier brązowy (szczypta).

Przygotowanie

  1. Z jabłka wykrój gniazda nasiennie. Pokrój owoc w kostkę.
  2. W dużej misce wymieszaj płatki owsiane z mlekiem w proporcji 1:1. Dodaj jabłko i przyprawy. Odstaw na trzy-cztery minuty.
  3. Piecz jabłko w mikrofalówce na mocy 800 W przez 5-7 minut. Przed podaniem posyp deser szczyptą cukru trzcinowego.

Urologia w Doctorpro Wrocław

Dieta w kamicy nerkowej: tygodniowe menu z przepisami
Adres
ul. Gen. Jana Henryka Dąbrowskiego, 40, 50-457 Wrocław, Polska
Nr telefonu
Harmonogram
Pn-Pt: 8:00-20:00
Sob: 8:00-15:00

Popularne pytania

Jak pozbyć się kamieni w moczowodach?

Jeśli kamienie dostaną się do moczowodu, konieczna będzie konsultacja z urologiem i zastosowanie odpowiedniej terapii, skierowanej na rozbicie i usunięcie złogu. Nie można pozbyć się kamieni w moczowodach za pomocą miodu i innych domowych środków. W przypadku dużych złogów samodzielne leczenie może doprowadzić do rozwoju powikłań (odmiedniczkowego zapalenia nerek, wodonercza i zatrzymania moczu).

Jak usunąć kamień z nerki?

W celu pozbycia się kamieni nerkowych urolog może zaproponować zabiegi fizjoterapeutyczne ukierunkowane na rozbijanie kamieni nerkowych. W usunięciu kamieni z nerek i pęcherza moczowego może pomóc terapia falą uderzeniową, laseroterapia i terapia ultradźwiękami.

Jak usunąć piasek z nerek?

Aby pozbyć się piasku z nerek, należy przestrzegać reżimu picia wody. Konieczne jest spożywanie około dwóch do trzech litrów letniej niegazowanej wody pomiędzy posiłkami. Lekarz może także zalecić wodę alkaliczną, która zapobiega krystalizacji soli. Ważne jest także przestrzeganie prawidłowej diety z niską zawartością soli, aby uniknąć ponownego gromadzenia się piasku w nerkach.

Jak samodzielnie złagodzić ból nerek?

Przyczyną bólu nerek mogą być różne choroby: odmiedniczkowe zapalenie nerek, kamica nerkowa, wodonercze, torbiele nerek i inne. W przypadku wystąpienia dolegliwości bólowych w okolicy nerek należy udać się do urologa, ponieważ tylko lekarz po przeprowadzeniu badania może określić przyczynę bólu i przepisać odpowiednie leczenie.

Czy przy kamicy nerkowej można jeść słoninę?

Osobom cierpiącym na kamicę nerkową kategorycznie odradza się spożywanie słoniny, ponieważ zawiera ona duże ilości puryn (związków organicznych zawartych w białkach zwierzęcych). Podczas procesu trawienia puryny przekształcają się w kwas moczowy, który sprzyja powstawaniu kamieni nerkowych. Do produkcji słoniny wykorzystuje się także duże ilości soli, która jest niewskazana przy kamicy nerkowej.

5 of 5 na podstawie 1 ocena
Dieta w kamicy nerkowej: tygodniowe menu z przepisami
Autor
Tkachenko Marina
Lekarz ogólny. Siedem lat doświadczenia.

Zadaj pytanie urologowi
«Doctorpro»

Inne artykuły na ten temat

Artykuły powiązane:

Komentarze

Dodaj komentarz

Lidia 7 miesięcy temu
Dzień dobry! Jaką dietę należy stosować w kamicy moczowej, jeśli w nerkach znajdują się kamienie moczanowe i szczawianowe?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
7 miesięcy temu
Dzień dobry! W przypadku występowania kamieni moczanowych i szczawianowych można spożywać warzywa i owoce (z wyjątkiem kwaśnych), nabiał i produkty zbożowe. Nie częściej niż 2-3 razy w tygodniu do diety można włączać chudy drób, ryby i jajka. Należy zrezygnować z czerwonego mięsa, konserw, produktów solonych, kiszonych i wędzonych, roślin strączkowych, grzybów, kawy i kakao.
Wincenta 8 miesięcy temu
Jakie owoce można jeść przy kamicy nerkowej?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
8 miesięcy temu
Dzień dobry! Przy kamicy nerkowej dozwolone są banany, morele, słodkie gatunki jabłek, gruszki, brzoskwinie, winogrona. Arbuz jest również wskazany, ponieważ zawiera dużo płynów. Zaleca się wykluczenie z diety kwaśnych owoców.
Tomasz 8 miesięcy temu
Dzień dobry pani doktor! Wykryto u mnie kamienie szczawianowe w moczu. Proszę mi powiedzieć, jaką dietę należy stosować przy kamicy nerkowej?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
8 miesięcy temu
Dzień dobry! W diecie przy kamicy szczawianowej powinny znaleźć się chude mięsa i ryby, fermentowane produkty mleczne, rośliny strączkowe, świeże warzywa (ogórki, marchewka, dynia, kapusta, ziemniaki) i owoce oraz bakalie. Niedozwolone jest spożywanie wieprzowiny, wołowiny, konserw, buraków, szczawiu, pietruszki, kolendry oraz kwaśnych owoców.
Oliwia 8 miesięcy temu
Dzień dobry! Często odczuwam bolesne parcie na mocz. Wyczytałam, że to mogą być kamienie nerkowe albo zapalenie pęcherza. Proszę mi powiedzieć, jak odróżnić zapalenie pęcherza od kamicy nerkowej u kobiety?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
8 miesięcy temu
Dzień dobry! Ponieważ zapalenie pęcherza moczowego i kamica nerkowa dają u kobiet podobne objawy (częste i bolesne oddawanie moczu, bóle w podbrzuszu i pachwinach, ogólne osłabienie), prawidłową diagnozę może postawić tylko lekarz urolog po wykonaniu badania krwi, moczu i USG nerek.
Złata 8 miesięcy temu
Dzień dobry! Mam duże kamienie nerkowe, a od niedawna także domieszkę krwi w moczu. Czy w kamicy nerkowej może wystąpić krwiomocz, jeśli kamień zablokował moczowód?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
8 miesięcy temu
Dzień dobry, podczas wydalania kamienie mogą uszkadzać błonę śluzową moczowodów, co powoduje skurcze i krwiomocz. Jeśli kamień całkowicie zablokował moczowód, krew nie przedostaje się do moczu, ponieważ nie dochodzi do odpływu moczu z zablokowanej nerki.
Używamy plików cookie, aby wyświetlać spersonalizowane treści i analizować ruch na stronie. Klikając 'Akceptuj', zgadzasz się z Polityką wykorzystywania plików cookie.
Formularz kontaktowy
Klikając na "Wyślij" wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych i akceptujesz warunki polityki prywatności umowy użytkownika umowy użytkownika
Превышен лимит запросов. Попробуйте через 5 мин.

Pliki cookie - szczegóły

Cookies systemowe
Cookies systemowe są niezbędne do uruchomienia podstawowych funkcji tej strony – formularzy zgłoszeniowych, ocen artykułów itp. Te pliki cookie nie przechowują żadnych danych osobowych
Funkcjonalne pliki cookies
Marketingowe pliki cookies