Pytania i odpowiedzi o kardiologii
Leki trzeba przyjmować bezterminowo, w przeciwnym razie poziom cholesterolu ponownie wzrośnie. Jeśli po zażyciu statyn cholesterol wraca do normy, świadczy to jedynie o tym, że zażył Pan właściwy lek w odpowiedniej dawce.
Tak, powinien Pan na razie przerwać treningi, ponieważ takie dolegliwości mogą świadczyć o chorobie serca. Dlatego proszę jak najszybciej udać się do lekarza, który Pana zbada i zaleci wykonanie EKG oraz innych niezbędnych badań w celu ustalenia diagnozy i rozpoczęcia leczenia.
Witam! Sądząc po dolegliwościach, zalecamy Panu wizytę u endokrynologa. Endokrynolog zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób gruczołów dokrewnych. Gruczoły te wydzielają substancje biologicznie czynne, które są niezbędne do regulacji różnych procesów w organizmie. Do gruczołów dokrewnych należą: podwzgórze, przysadka mózgowa, nadnercza, jajniki, jądra, tarczyca, przytarczyce, grasica, trzustka i szyszynka.
Jednym z najczęstszych powodów wizyty u kardiologa jest dyskomfort w okolicy serca. Jednak nie każdy ból serca jest spowodowany chorobą układu krążenia. Istnieją pozasercowe przyczyny dyskomfortu w klatce piersiowej. Są to choroby układu mięśniowo-szkieletowego (np. osteochondroza), wrzody żołądka, choroby tarczycy i wiele innych. Ból przy niedokrwieniu mięśnia sercowego jest uciskający, napadowy i promieniuje do lewego ramienia i łopatki. Występuje po wysiłku fizycznym lub emocjonalnym i zmniejsza się w spoczynku. Kardiolog zleca wykonanie diagnostyki różnicowej, ocenia funkcjonowanie serca, a w razie potrzeby przeprowadza badanie EKG i USG serca.
Dzień dobry. Słusznie, warto zgłosić się do kardiologa, aby ustalić rodzaj zaburzeń rytmu serca. Najczęstszym ze wszystkich zaburzeń rytmu serca jest ekstrasystolia, czyli przedwczesny (nadzwyczajny) skurcz serca. W zależności od tego, w której części serca występują, wyróżnia się skurcze komorowe i nadkomorowe. Skurcze komorowe u dorosłych mogą występować w normie w każdym wieku.Od 18 do 30 lat za normalne uważa się do 50 skurczów na dobę, od 31 do 60 lat – do 100, po 60. roku życia – do 500. Skurcze nadkomorowe mogą występować w normie w wieku od 41 do 60 lat w liczbie do 100 na dobę, a po 60. roku życia – do 1000.
Dzień dobry. Zdecydowanie lepiej jest wykonać kompleksowe badanie serca! USG serca jest doskonałą i obowiązkową metodą badania, ale nie da odpowiedzi na wszystkie pytania. Jeśli występuje ból podczas aktywności fizycznej, to jedną obowiązkowym badaniem będzie holter EKG lub ergometria rowerowa (BEM) – próba wysiłkowa.
Witamy! Pana dolegliwości mogą być spowodowane niezwykle różnorodnymi chorobami. W związku z zawrotami głowy należy skonsultować się z neurologiem, a okulista pomoże zrozumieć przyczyny migających przed oczami punktów. Istnieje również wiele przyczyn ucisku w klatce piersiowej. Jedną z najpoważniejszych jest dusznica bolesna – choroba przypominająca atak serca, która pojawia się w wyniku ostrego braku dopływu krwi do mięśnia sercowego na tle miażdżycy naczyń sercowych. Ból w klatce piersiowej może wystąpić nie tylko w wyniku dławicy piersiowej, ale także jako konsekwencja innych chorób. Dlatego aby móc podjąć leczenie, bardzo ważne jest ustalenie przyczyny występowania zespołu bólowego, a w tym celu konieczna jest konsultacja z lekarzem kardiologiem. Jeśli ból w klatce piersiowej pojawia się po wysiłku fizycznym lub stresie psychoemocjonalnym i trwa dłużej niż 20 minut, należy wezwać pogotowie ratunkowe.
Witamy! Istnieje wiele przyczyn bólu w klatce piersiowej. Jedną z najpoważniejszych jest dusznica bolesna – choroba przypominająca atak, która pojawia się w wyniku ostrego braku dopływu krwi do mięśnia sercowego na tle miażdżycy naczyń sercowych. Ból w klatce piersiowej może wystąpić nie tylko w wyniku dławicy piersiowej, ale również jako konsekwencja innych chorób. Dlatego aby móc podjąć leczenie, bardzo ważne jest ustalenie przyczyny zespołu bólowego, a w tym celu konieczna jest konsultacja z kardiologiem. Jeśli ból w klatce piersiowej pojawia się po wysiłku fizycznym lub stresie psychoemocjonalnym i trwa dłużej niż 20 minut, należy wezwać pogotowie ratunkowe.