Pytania i odpowiedzi o endokrynologii
Dzień dobry! Z opisanych przez Panią objawów możemy wstępnie wnioskować, że jest to ginekomastia młodzieńcza. U nastoletnich chłopców ginekomastia to dość częste zjawisko, spowodowane zmianami hormonalnymi. Zazwyczaj można ją zaobserwować w wieku 12-16 lat, a po okresie dojrzewania znika i nie wymaga leczenia. Jednak w przypadku pojawienia się nieprawidłowej wydzieliny z sutków i ich tkliwości należy skonsultować się z endokrynologiem.
Dzień dobry, faktycznie istnieje termin „zmęczenie nadnerczy”. Tę dolegliwość zwykle powoduje długotrwałe narażenie na stres, ale nie jest to prawdziwa choroba. Można wymienić wiele dolegliwości i objawów wspólnych dla „zmęczenia nadnerczy” i niedoczynności tarczycy. Aby otrzymać prawidłową diagnozę i rozpocząć leczenie, radzę skonsultować się z endokrynologiem, który zleci odpowiednie badania i potwierdzi lub wykluczy przypuszczenia dotyczące Pani stanu zdrowia.
Dzień dobry. W okresie po przechorowaniu COVID-19 poziom cukru we krwi może wzrosnąć nawet do 12 mmol/l. Może się to zdarzyć zwłaszcza wtedy, gdy w leczeniu stosowano hormony, spodziewając się później spadku poziomu do normy. Zaleca się stosowanie diety i kontrolowanie poziomu cukru we krwi na 2 godziny przed posiłkami i po nich. Wskazana jest jednak konsultacja z endokrynologiem i dodatkowe badania (laboratoryjne, USG), aby nie przeoczyć poważnych zaburzeń endokrynologicznych albo rozwoju ich powikłań. COVID-19 wpływa bowiem na cały profil endokrynologiczny.
Dzień dobry, poziom glukozy we krwi (glikemia) jest najważniejszym wskaźnikiem w diagnostyce cukrzycy. Wzrost glikemii na czczo powyżej 7,0 jest kryterium diagnostycznym cukrzycy. Poziom cukru we krwi od 5,8 do 7,0 wymaga przeprowadzenia dodatkowych badań, aby wykluczyć zaburzenia metabolizmu węglowodanów. Dlatego jeśli jest Pani pewna, że prawidłowo przygotowała się do badania (próbka została pobrana na czczo), radzę skonsultować się z endokrynologiem, który przeprowadzi dodatkowe badania i postawi diagnozę.
Dzień dobry. Objawy są bardzo podobne do tych występujących przy cukrzycy. Jednak aby potwierdzić diagnozę, należy skonsultować się z endokrynologiem, wykonać badania krwi i moczu, określić poziom cukru i hemoglobiny glikowanej. Warto także sprawdzić poziomy niektórych hormonów, ponieważ cukrzyca, podobnie jak inne zaburzenia metabolizmu, może być skutkiem braku równowagi hormonalnej.
Badania te nie mogą potwierdzić ani wykluczyć cukrzycy. Ogólnie rzecz biorąc, obserwowany u Pani obraz kliniczny może być spowodowany różnego rodzaju zaburzeniami gospodarki węglowodanowej. Aby wykluczyć cukrzycę, należy wykonać doustny test tolerancji glukozy i oznaczyć poziom hemoglobiny glikowanej. Natomiast objawy, które Pani odczuwa mogą wskazywać na zaburzenia pracy tarczycy. Niezbędne jest oznaczenie poziomu następujących hormonów we krwi: TSH, wolne T4, AT-TPO. Należy również poddać się badaniu USG tarczycy. Ponadto ważne jest oznaczenie poziomu wapnia we krwi (całkowitego i zjonizowanego), hormonu przytarczyc oraz kalcytoniny.
Dzień dobry, zaleciłbym Pani wykonanie następujących badań dodatkowych: androstendion, hormon antymitotyczny, globuliny wiążące hormony płciowe, siarczan dihydroandrosteronu, wolny testosteron. Ponadto pakiet hormonów tarczycy (TSH, T4 wolne, AT-TPO) oraz wskaźnik NOMA. Wzmożony wzrost włosów jest konsekwencją zaburzeń gospodarki hormonalnej. Najczęściej dzieje się to w układzie rozrodczym kobiety. Dlatego samo USG i badanie nie dadzą dokładnego obrazu stanu zdrowia kobiety. Często niezdiagnozowane problemy prowadzą do niezwykle poważnych konsekwencji. Dlatego proszę wykonać te badania i umówić się na wizytę do endokrynologa w Doctorpro.
Dzień dobry. Są dwie opcje: pierwsza to poddanie się operacji, druga opcja to przeanalizowanie wyników histologii, ponowne wykonanie punkcji i wtedy podjęcie ostatecznej decyzji: leczenie czy operacja.
Dzień dobry. Ponieważ nie ma danych dotyczących wieku pacjentki, trudno doprecyzować rozpoznanie – istnieje różnica w normach TSH i T4 w zależności od wieku. Jeśli po przyjęciu tyroksyny pacjentka czuje się źle, należy powtórzyć badania na TSH, wolne T4 i przeciwciała przeciwko peroksydazie. Następnie umówić się na wizytę do endokrynologa w celu doprecyzowania diagnozy.
Ta dieta nie może być stosowana w leczeniu PCOS. Podczas choroby obserwuje się insulinooporność. Węglowodany są już słabo wchłaniane przez wątrobę, a podstawowy poziom insuliny odpowiednio wzrasta. W takim przypadku dochodzi do gwałtownego przyrostu masy ciała, której redukcja może być niezwykle trudna: diety i ćwiczenia nie zawsze są skuteczne. Racjonalna jest dieta o wartości do 1500 kilokalorii na dobę i aktywność fizyczna w trybie aerobowym (tętno 100–120 uderzeń na minutę) – 120 minut tygodniowo. Stosunek tłuszczów do białek i do węglowodanów powinien wynosić 1:1:4 – częste posiłki w małych porcjach, maksymalnie roślinny jadłospis.