Pytania i odpowiedzi o ultrasonografii
Dzień dobry. W trakcie wstępnego wywiadu i badania neurolog prawdopodobnie już się zorientował, co Pani dolega i jakie badania są potrzebne, dlatego zlecił badanie USG naczyń głowy i szyi. Metoda ta jest nieszkodliwa i bezbolesna. Pozwala określić obecność zwężeń i prędkość przepływu krwi w naczyniach, wykryć lub wykluczyć blaszki miażdżycowe lub skrzepy krwi na ścianach naczyń.
Badanie rezonansem magnetycznym jest droższe i zaleca się je wtedy, gdy potrzebne jest bardziej szczegółowe badanie naczyń krwionośnych – w przypadku podejrzenia ich nieprawidłowości, nowotworów, tętniaków, zmian ogniskowych i rozproszonych naczyń szyi i mózgu. Te dwie metody nie wykluczają się wzajemnie, a jedynie uzupełniają.
Dzień dobry. USG nerek i pęcherza moczowego może być wykonywane podczas miesiączki. Ponieważ badanie wykonuje się przez przednią ścianę brzucha, miesiączka nie wpływa na jego wynik.
Dzień dobry. Ultrasonografia jest jedną z najbezpieczniejszych i najdokładniejszych metod diagnostyki chorób naczyń. Wykonuje się ją tak samo jak USG innych narządów. Przed badaniem naczyń kończyn dolnych konieczne jest ogolenie nóg. Lekarz poprosi o przyjęcie określonej pozycji i nałoży żel na skórę w miejscu badanych żył i tętnic. Badanie wykonuje się w pozycji leżącej i stojącej. Jest ono całkowicie bezbolesne.
USG metodą Dopplera wykonuje się w celu zdiagnozowania chorób żył i tętnic. Przy pomocy tej metody bada się przepływ krwi oraz prędkość i kierunek jej przepływu w żyłach i tętnicach. USG Dopplera pomaga ocenić również ciśnienie wewnątrz naczyń, szerokość ich światła, obecność skrzepów krwi, blaszek miażdżycowych, zwężenia tętnic, tętniaków i żylaków. USG Dopplera pozwala też określić przyczyny choroby i stopień jej nasilenia oraz sprawdzić, czy u pacjenta występuje niewydolność żył.
Dzień dobry. Wskazane jest wykonanie USG piersi w pierwszej fazie cyklu miesiączkowego, a dokładniej od 5. do 10. dnia cyklu, ponieważ właśnie w tym okresie poziom hormonów w organizmie jest najbardziej stabilny. Jednak w przypadku bólu i wydzieliny z sutka lub wykrycia guzków badanie wykonuje się w dowolnym dniu cyklu.
Dzień dobry! Badanie ultrasonograficzne powinno być przeprowadzane co roku przez każdą kobietę. Badania te obejmują następujące rodzaje: przezbrzuszne i przezpochwowe zastosowanie sondy. Aby przeprowadzić badanie przezbrzuszne, pacjentka powinna mieć pełny pęcherz moczowy, badanie przezpochwowe nie wymaga żadnego dodatkowego przygotowania. Kontakt seksualny nie jest przeciwwskazaniem do USG narządów miednicy mniejszej, ponieważ nie wpłynie to znacząco na wynik badania. Zaleca się unikanie produktów ciężkostrawnych, które sprzyjają wzdęciom.
Dzień dobry. W tym terminie badanie USG jest przeprowadzane za pomocą brzusznego czujnika, kategorycznie nie zaleca się prowadzenia badania za pomocą sondy dopochwowej, ponieważ jakiekolwiek podrażnienia mogą spowodować skurcze szyjki macicy. Badanie USG szyjki macicy nie jest przeprowadzane oddzielnie, tylko w kompleksie. Szyjka macicy będzie opisana w protokole badania USG.
Dzień dobry. Zgodnie z zaleceniem lekarza badanie USG należy wykonać obowiązkowo. Dzięki takiemu badaniu można zdiagnozować zmiany w kanale szyjki macicy i wykluczyć współistniejące patologie. Kolposkopia służy do diagnozowania dysplazji.
Dzień dobry. Nie warto w żadnym wypadku przerywać stałego stosowania leków przepisanych przez kardiologa lub innego specjalistę, które są przyjmowane na co dzień. Należy również przyjmować leki zgodnie z zaleceniami lekarza. Specjalna dieta lub przygotowanie nie są wymagane przed badaniem USG serca. Wystarczy dwie godziny przed procedurą nie palić i nie wykonywać aktywności fizycznej oraz nie spożywać kawy, mocnej herbaty i innych napojów energetycznych. Ostatni posiłek należy spożyć dwie godziny przed badaniem – należy unikać jedzenia, które pobudza aktywność serca. Badanie trwa około 30 minut, a opis zostanie wydany po jego zakończeniu.
Dzień dobry, zasady przygotowania do badania są następujące: kilka dni przed badaniem należy unikać słodyczy, ostrego, tłustego, roślin strączkowych, kapusty i czarnego chleba, aby zmniejszyć ryzyko wzdęć i zaostrzenie stanu zapalnego. Ostatni posiłek powinien być spożyty 4-6 godzin przed procedurą. Pół godziny przed badaniem należy wypić 0,5 litra niesłodzonej herbaty/niegazowanej wody (i nie korzystać z toalety). W przypadku problemów z nietrzymaniem moczu zaleca się przyjść do kliniki 15-20 minut przed badaniem i już na miejscu napełnić pęcherz moczowy, a w miarę jego napełniania przeprowadzać badanie na pełnym pęcherzu, z dalszym określeniem ilości pozostałego moczu.