+48 800 003 033

Testy alergiczne w Łodzi

Testy alergiczne pozwalają zidentyfikować alergen, którym mogą być niektóre pokarmy, pleśń, sierść zwierząt lub pyłki roślin. Wyniki testów mogą pomóc w diagnozie alergii i podjęciu kroków mających na celu złagodzenie jej objawów. Badania alergologiczne można wykonać w Centrum Medycznym Doctorpro w Łodzi. Zapisy na badania dostępne są przez całą dobę.

Wskazania do wykonania testów alergicznych

Lekarz może zalecić wykonanie testu na alergię, jeśli pacjent obserwuje u siebie niepokojące objawy, mogące być reakcją alergiczną. Badanie na alergię przeprowadza się też u osób, u których pojawił się wstrząs anafilaktyczny oraz u chorych na astmę. Wskazania do wykonania badań alergicznych:

  • łzawienie, zaczerwienienie, swędzenie oczu;
  • kichanie, zatkany nos, katar;
  • kaszel, świszczący oddech, duszności;
  • ból brzucha, głowy, gardła;
  • wymioty;
  • biegunka;
  • swędząca wysypka na skórze.

Objawy alergii mogą zależeć od czynnika wywołującego reakcję organizmu. Alergenem mogą być pyłki roślin (traw, drzew), niektóre leki (np. penicylina), pleśń, sierść zwierząt, jad owadów (np. pszczół) oraz żywność (np. orzechy, mleko i skorupiaki). Test alergiczny pozwala zidentyfikować przyczynę objawów.

Testy na alergie z krwi

Testy alergiczne z krwi to jeden ze sposobów na zdiagnozowanie alergii u pacjenta. Wykorzystywane są w diagnostyce alergii sezonowych i całorocznych. Za pomocą małej igły pobierana jest próbka krwi (najczęściej z żyły łokciowej). Następnie materiał przekazywany jest do laboratorium, gdzie określa się poziom immunoglobuliny E (IgE), czyli przeciwciała odpowiadającego za reakcję alergiczną (w tym celu z krwi wydziela się osocze i poddaje je tzw. testowi paskowemu).

Morfologia może być przesłanką do stwierdzenia alergii (np. wzrost eozynofili), ale diagnostyka opiera się zwykle o badanie IgE. Pozwala ono ocenić całkowitą liczbę przeciwciał (IgE całkowite) lub ile przeciwciał wytwarza organizm w odpowiedzi na pojedynczy alergen (IgE swoiste – osobny test wykonuje się dla każdego alergenu, mogącego wywoływać objawy).

Wysoki wynik badania całkowitego może wskazywać na obecność alergii (osoby uczulone zwykle mają we krwi więcej przeciwciał niż inni). W przypadku badania swoistego wynik wskaże, jaka substancja wywołuje u pacjenta reakcję alergiczną. O dalszym planie leczenie, skierowaniu do alergologa czy na inne badania decyduje lekarz, który interpretuje wyniki badania. Zdarza się, że testy alergiczne dają wynik fałszywie dodatni (lub rzadziej: fałszywie ujemny).

Rodzaje testów alergicznych

Badanie alergologiczne z krwi wykonuje się przy objawach alergii oddechowej (wziewnej), pokarmowej, skórnej oraz przy oznakach wstrząsu anafilaktycznego. Panel alergiczny to pakiet badań wykonywany w celu określenia przeciwciał IgE w krwi, charakterystycznych dla danych alergenów.

W tabeli przedstawiono, jaki rodzaj panelu alergicznego z krwi pozwala zidentyfikować określony alergen.

Rodzaje testów alergicznych z krwi

Rodzaj panelu alergicznego

Charakterystyka

Panel alergenów pokarmowych (20 alergenów)

Panel uwzględnia 21 parametrów, w tym ekstrakty 20 pojedynczych alergenów: orzecha laskowego, orzecha ziemnego, orzecha włoskiego, migdała, mleka krowiego, białka jaja kurzego, żółtka jaja kurzego, kazeiny, ziemniaka, selera, marchwi, pomidora, dorsza, krewetki, brzoskwini, jabłka, soi, mąki pszennej, sezamu, mąki żytniej oraz reagujące krzyżowo alergenowe determinanty węglowodanowe (CCD).

Panel oddechowy (21 alergenów)

Panel obejmuje alergeny pyłku: tomki wonnej, kubkówki pospolitej, tymotki łąkowej, żyta; olchy, brzozy, leszczyny, dębu; ambrozji bylicolistnej, bylicy, babki lancetowatej;

roztocza: D. pteronyssinus, D. farinae;

naskórki: psa, kota, łupież konia;

pleśni: Penicillium notatum, Cladosporium herbarum, Aspergilllus fumigatus, Alternaria alternata oraz CCD.

Panel oddechowy III (10 alergenów)

Panel obejmuje 11 odrębnych parametrów, uwzględniających 19 alergenów (pojedynczych lub w mieszaninach): pyłek brzozy; bylicy;

mieszaninę pyłku 6 traw (tymotki łąkowej, kłosówki, kupkówki pospolitej, rajgrasu angielskiego, wiechliny łąkowej i kostrzewy łąkowej); pyłek żyta;

roztocze domowe: D. pteronyssinus, D. farinae; naskórek psa; sierść kota;

mieszaninę alergenów piór ptasich (gęsi, kury, kaczki i indyka);

mieszaninę zarodników pleśni (Cladosporium herbarium, Alternaria alternata) oraz reagujące krzyżowo alergenowe determinanty węglowodanowe (CCD).

Panel pokarmowy III (10 alergenów)

Panel obejmuje 11 odrębnych parametrów, uwzględniających 13 alergenów (pojedynczych lub w mieszaninach): mleko krowie; białko jaja kurzego; żółtko jaja kurzego; kazeinę; soję; ryż; kakao; jabłko; marchew;

mieszaninę mąki zbóż zawierających gluten: pszenicę, żyto, jęczmień i owies oraz reagujące krzyżowo alergenowe determinanty węglowodanowe (CCD).

Panel pokarmowy IV (10 alergenów)

Panel obejmuje 11 odrębnych parametrów, uwzględniających 13 alergenów: orzecha ziemnego; sezamu; wieprzowiny; mięsa kurczaka; wołowiny; dorsza;

mieszaniny owoców cytrusowych: cytryny, limonki, pomarańczy, mandarynki;

selera; brzoskwini; pomidora oraz reagujące krzyżowo alergenowe determinanty węglowodanowe (CCD).

IMMUNOdiagDIETA, 28 IgG, 44 IgG

Testy przesiewowe dla nietolerancji pokarmowej zależnej od przeciwciał IgG. Oznaczenie IgG może być zalecane w przypadku objawów z przewodu pokarmowego, wiążących się ze stanami zapalnymi jelita.

IMMUNOdiagDIETA, 28 IgG4, 44 IgG4

Testy przesiewowe dla nietolerancji pokarmowej zależnej od przeciwciał IgG4. Test zalecany jest w podejrzeniu nietolerancji pokarmowej o nietypowych objawach ogólnych.

Panel alergenów – mieszany (pediatryczny), 20 alergenów

Pozwala określić najczęstsze przyczyny alergii u dzieci. Panel uwzględnia 21 parametrów, w tym, ekstrakty 20 pojedynczych alergenów: orzecha ziemnego, mleka, białka jaja kurzego, żółtka jaja kurzego, ziemniaka, marchwi, dorsza, jabłka, soi, mąki pszennej; pyłku brzozy brodawkowej, pyłku tymotki łąkowej, pyłku bylicy, D. pteronyssinus, D. farinae, naskórka: psa, kota, konia;

Aspergillus fumigatus, Cladosporium herbarum oraz reagujące krzyżowo alergenowe determinanty węglowodanowe (CCD).

Testy na alergie pokarmowe wykonuje się w przypadku objawów związanych z reakcjami żołądka i jelit. Panele oddechowe wskazane są w sytuacji podejrzenia alergii wziewnej (symptomy mają często charakter sezonowy).

Przygotowanie do testów alergicznych

Badania mające na celu identyfikację alergenu powinno poprzedzić się odpowiednim przygotowaniem. Poniższa tabela wskazuje czynności, jakie należy wykonać oraz te, których należy unikać przed przystąpieniem do testów z krwi w kierunku alergii.

Przygotowanie do badania na alergeny

Rodzaj testu na alergię

Przygotowanie

Panel alergenów – mieszany (pediatryczny), 20 alergenów

Dieta zwykle nie jest wymagana, ale warto skonsultować się z lekarzem. Konsultacja jest wskazana również w przypadku przyjmowania leków zawierających składniki, które mogą wpływać na wyniki. W miarę możliwości należy unikać kontaktu z alergenami przed testem na uczulenie. W przypadku zaostrzenia objawów powinno się przełożyć badanie.

Panel alergenów pokarmowych (20 alergenów)

Zazwyczaj dieta nie jest konieczna, ale warto udać się do lekarza w celu uzyskania szczegółowych wskazówek. Należy skonsultować z lekarzem przyjmowanie leków przeciwhistaminowych lub innych, które mogą wpłynąć na wyniki. Przed badaniem w kierunku alergii powinno się unikać spożywania pokarmów, które mogą powodować reakcje alergiczne. W przypadku zaostrzenia objawów należy skonsultować się z lekarzem.

Panel oddechowy (21 alergenów) / oddechowy III (10 alergenów) / pokarmowy III (10 alergenów) / pokarmowy IV (10 alergenów)

Dieta zwykle nie jest wymagana, ale warto omówić to z lekarzem.

Skonsultować należy także przyjmowane leki przeciwhistaminowe lub inne, które mogą wpływać na wyniki. Należy w miarę możliwości unikać kontaktu z alergenami przed testami na alergie. W przypadku zaostrzenia objawów alergicznych przełożyć termin wykonania badania.

IMMUNOdiagDIETA (28 IgG, 44 IgG, 28 IgG4, 44 UgG4)

Nie spożywać pokarmów na 8-12 godzin przed badaniem krwi pod kątem alergii, można pić wodę. Należy skonsultować się z lekarzem w przypadku zażywania leków. Unikać intensywnego wysiłku fizycznego na 24 godziny przed badaniem. W dniu poprzedzającym testy nie spożywać alkoholu i nie palić papierosów.

Na testy alergiczne z krwi kieruje lekarz na podstawie wywiadu, zapoznania się z objawami i historią chorób pacjenta. Wskazaniem do badań na uczulenie są przede wszystkim oznaki alergii oddechowej, pokarmowej bądź skórnej.

Badania alergologiczne w Łodzi

Testy alergiczne można wykonać prywatnie w Centrum Medycznym Doctorpro w Łodzi. Przed przystąpieniem do badań należy skonsultować się z lekarzem w sprawie odpowiedniego przygotowania, zwłaszcza w przypadku osób regularnie zażywających leki. Testy alergiczne dla dzieci wykonywane są u pacjentów od 14 roku życia.

Na badania w kierunku identyfikacji alergenu w Centrum Medycznym Doctorpro Łódź można umówić się telefonicznie lub poprzez formularz rejestracji wizyty. Ceny testów alergicznych dostępne są na stronie. Można także zapoznać się z nimi, dzwoniąc pod podany numer telefonu.

Artykuły z katalogu medycznego na temat badań laboratoryjnych

Wszystkie artykuły

Opinie o badań laboratoryjnych Doctorpro w Łodzi

Nie został dotrzymany termin wyników badań. Brak chęci rozwiązania problemu.
Aneta Fabrykowska 03.11.2023
Ocena:

Dostępne w centrach medycznych

Adres
ul. Stefana Jaracza 64, 90-251 Łódź, Polska. Opera Park
Nr telefonu
Harmonogram
Pon-Sob: 8:00-20:00
Administratorem danych osobowych jest DOCTORPRO POLAND SP. Z O.O. z siedzibą w Łodzi oraz DOCTORPRO WROCLAW SP. Z O.O. z siedzibą we Wrocławiu. Niniejsza strona internetowa używa plików „cookies” w celach określonych w Polityce plików cookies, w szczególności w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania strony oraz dostosowania wyglądu strony do indywidualnych preferencji użytkowników (personalizacja).
Kliknij „Akceptuję” jeżeli zgadzasz się na użycie plików „cookies” do celów opisanych w Polityce plików cookies. Możesz również nie wyrazić zgody na użycie plików „cookies”. Wyłączenie plików cookies może spowodować trudności w korzystaniu ze strony.
Formularz kontaktowy
Klikając na "Wyślij" wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych i akceptujesz warunki polityki prywatności umowy użytkownika umowy użytkownika
Превышен лимит запросов. Попробуйте через 5 мин.

Pliki cookie - szczegóły

Cookies systemowe
Cookies systemowe są niezbędne do uruchomienia podstawowych funkcji tej strony – formularzy zgłoszeniowych, ocen artykułów itp. Te pliki cookie nie przechowują żadnych danych osobowych
Funkcjonalne pliki cookies
Marketingowe pliki cookies