Testy STD to badania laboratoryjne, które pozwalają wykryć choroby przenoszone drogą płciową. W zależności od rodzaju patogenu, do badania pobiera się krew, mocz, ślinę lub wydzielinę z pochwy i szyjki macicy (u kobiet) i wydzielinę z cewki moczowej (u mężczyzn).
Badania na obecność chorób wenerycznych wykonujemy w Centrum Medycznym Doctorpro Łódź. Zapisy na badania przyjmujemy przez całą dobę.
Wskazania do badań na obecność chorób wenerycznych
Badanie pod kątem infekcji przenoszonych drogą płciową należy wykonać po odbyciu niezabezpieczonego stosunku analnego, oralnego lub waginalnego z nowym partnerem seksualnym lub jeśli występują objawy chorób przenoszonych drogą płciową. Wskazania do wykonania badań na choroby weneryczne:
- zaburzenia oddawania moczu (utrudnione lub częste oddawanie moczu, ból przy oddawaniu moczu);
- swędzenie, kłucie i pieczenie w okolicy narządów płciowych;
- zaczerwienienie i obrzęk narządów płciowych;
- dyskomfort i ból w trakcie i po stosunku;
- pojawienie się zmian skórnych lub narośli (kłykcin kończystych) w okolicy narządów płciowych, odbytu lub krocza;
- bóle i skurcze w podbrzuszu;
- powiększenie i stan zapalny węzłów chłonnych w pachwinach.
Badania w kierunku chorób przenoszonych drogą płciową u kobiet należy również wykonać w przypadku gdy wystąpi krwawienie międzymiesiączkowe. Innym wyraźnym wskazaniem do badania są nietypowe upławy o żółtym lub zielonym zabarwieniu lub gęste, białe upławy o konsystencji twarogu. Badania w kierunku chorób wenerycznych u mężczyzn należy wykonać w przypadku obniżonego libido, bolesnego lub utrudnionego wytrysku oraz gdy wydzielina z penisa zawiera domieszkę ropy lub śluzu.
Ważne jest, aby przebadać się pod kątem infekcji płciowych, jeśli taką infekcję stwierdzono u partnera seksualnego. Leczeniem chorób wenerycznych u kobiet zajmuje się ginekolog, a u mężczyzn — urolog.
Jak przygotować się do badania na obecność chorób wenerycznych
Badanie metodą PCR lub mikroskopowe można wykonać już po tygodniu do 10 dni od ryzykownego kontaktu Badanie krwi na obecność chorób przenoszonych drogą płciową (HIV, kiła, wirusowe zapalenie wątroby typu B i C) test można wykonać półtora do dwóch miesięcy po stosunku, ponieważ patogen przedostaje się do krwi później. Zasady przygotowania do badania:
- powstrzymanie się od stosunków waginalnych i analnych przez dwa dni przed testem;
- ograniczenie stosowania sprejów, kremów dopochwowych i tamponów na minimum 24 godziny przed badaniem;
- nie wolno używać środków dezynfekujących lub antybakteryjnych do higieny intymnej na dzień przed badaniem;
- należy zadbać o higienę okolic zewnętrznych narządów płciowych rano przed badaniem (bez użycia środków higienicznych).
Badania na obecność chorób wenerycznych można wykonać dopiero po dwóch tygodniach od zażycia antybiotyków, gdyż mogłyby zafałszować wynik. Kobiety nie powinny wykonywać badania w czasie miesiączki — domieszka krwi menstruacyjnej również mogłaby wpłynąć na wynik.
U kobiet lekarz pobiera wymaz z pochwy lub szyjki macicy w trakcie badania ginekologicznego. Materiał pobierany jest za pomocą specjalnej szpatułki lub miękkiej szczoteczki; zajmuje to mniej niż minutę.
U mężczyzn próbka wydzieliny pobierana jest z błony śluzowej cewki moczowej. Urolog ostrożnie wprowadza sondę do cewki moczowej na głębokość jednego lub dwóch centymetrów i delikatnie obraca przyrząd w celu pobrania materiału.
Badanie pod kątem opryszczki w Łodzi
Opryszczka to infekcja płciowa, która może przenosić się podczas stosunku seksualnego bez zabezpieczenia lub poprzez kontakt ze skórą osoby zarażonej. Wskazania do wykonania badania pod kątem opryszczki:
- pojawienie się małych grudek lub pęcherzyków w okolicy narządów płciowych;
- owrzodzenia wokół warg lub w jamie ustnej;
- strupy, które powstają w miejscu gojenia się zmian;
- zaczerwienienie skóry w pobliżu odbytu;
- bóle mięśni i głowy;
- gorączka;
- zapalenie węzłów chłonnych.
W celu wykrycia opryszczki pobiera się krew z żyły lub wydzielinę ze zmiany skórnej. Jeśli wynik badania pod kątem opryszczki jest pozytywny, lekarz przepisze leki przeciwwirusowe.
Badanie na cytomegalię w Łodzi
Cytomegalia jest chorobą zakaźną, która przenosi się przez mocz, ślinę, nasienie, krew i mleko matki. Test na cytomegalię należy wykonać w przypadku przewlekłego zmęczenia, wzmożonego pocenia się, bólu gardła, powiększonych węzłów chłonnych, bólów mięśni i głowy oraz wysypki. Test na obecność wirusa cytomegalii przeprowadza się metodą PCR z wykorzystaniem krwi żylnej lub śliny pacjenta.
Test na kiłę w Łodzi
Kiła jest infekcją bakteryjną, której pierwszym objawem jest tzw. szankier (bezbolesny wrzód), który pojawia się na skórze lub błonach śluzowych narządów płciowych. Badanie na kiłę należy również wykonać w przypadku wystąpienia wysypki na całym ciele, owrzodzeń w jamie ustnej, bólów mięśni, gorączki i wypadania włosów.
Do badania na kiłę pobierana jest krew żylna. Przeciwciała przeciwko kile wskazują na istniejącą lub wcześniejszą infekcję. W celu leczenia chorób przenoszonych drogą płciową lekarz przepisuje kurację antybiotykową.
Test na zakażenie Gardnerella vaginalis w Łodzi
Gardnerella vaginalis to patogenny mikroorganizm, który normalnie występuje w mikroflorze w niewielkich ilościach. Jeśli jednak bakterie zaczną nadmiernie się namnażać, konieczne jest leczenie przy pomocy antybiotyków. Do badania na obecność Gardnerella można pobrać wymaz lub próbkę moczu.
Na badania pod kątem infekcji płciowych w Centrum Medycznym Doctorpro Łódż możesz umówić się telefonicznie lub poprzez formularz rejestracji wizyty na stronie. Informacje nt. cen badań uzyskasz telefonicznie lub na stronie.