Test PAPP-A (test podwójny) zalicza się do badań prenatalnych, które przeprowadza się w trakcie ciąży w celu monitorowania zdrowia matki i dziecka. PAPP-A to białko, które jest obecne we krwi ciężarnej kobiety, a jego ilość zmienia się w trakcie ciąży.
Badanie poziomu PAPP-A pozwala ocenić ryzyko różnych schorzeń genetycznych i wad wrodzonych u płodu. Test PAPP-A można wykonać w Centrum Medycznym Doctorpro Łódź.
Przygotowanie do testu PAPP-A
Test polega na oznaczeniu poziomu białka PAPP-A we krwi ciężarnej. Lekarz ginekolog zaleci pacjentce również badanie ultrasonograficzne ciąży. Tylko wykonanie obu badań (test PAPP-A i USG ciąży) zapewni otrzymanie prawidłowej diagnozy. Oba badania należy zrobić w Centrum Medycznym Doctorpro Łódź. Nie przeprowadzamy testu PAPP-A na podstawie wyników USG wykonanego w innej placówce medycznej. Przygotowanie do testu PAPP-a:
- badanie osoczowego białka ciążowego A należy wykonać w okresie między 11 a 13 tygodniem ciąży;
- na pobranie krwi do badania należy zgłosić się na czczo, dlatego najlepiej umówić się na nie w godzinach porannych (do godziny 12);
- na około 12 godzin przed badaniem nie należy jeść, spożywać alkoholu ani uprawiać intensywnej aktywności fizycznej. Najlepiej powstrzymać się także od palenia tytoniu.
Ciążowe osoczowe białko A we krwi powinno się oznaczyć u kobiet, które zaszły w ciążę w wieku powyżej 35 roku życia. Zaleca się je również pacjentkom, które wcześniej urodziły dziecko z wadami genetycznymi lub jeśli wady genetyczne są obecne w wywiadzie rodzinnym matki lub biologicznego ojca dziecka. Ginekolog zleca test PAPP-A również w przypadku, gdy wykryte zostaną nieprawidłowości w badaniu USG ciąży.
Przy wykonywaniu testu PAPP-A diagnostyka obejmuje również oznaczenie poziomu hormonu beta-HCG (gonadotropiny kosmówkowej) we krwi ciężarnej. Hormon ten jest odpowiedzialny za utrzymanie ciałka żółtego w jajniku i służy jako marker w testach ciążowych.
Badanie prenatalne PAPP-A – normy i interpretacja wyników
Zbyt niskie białko PAPP-A może wskazywać na ryzyko wad genetycznych płodu, zwłaszcza zespołu Downa (trisomia 21). Normy dla ciążowego osoczowego białka A różnią się w zależności od laboratorium i jednostek pomiaru, które stosuje. Ginekolog będzie w stanie dokładnie zinterpretować wyniki badań na podstawie norm obowiązujących w danym laboratorium oraz innych czynników (wieku matki, wieku ciąży). Test PAPP-A pomaga wykryć:
- ryzyko poronienia;
- ryzyko przedwczesnego porodu;
- choroby chromosomalne u płodu (zespół Downa, zespół Edwardsa, zespół Patau);
- ryzyko opóźnienia wzrostu płodu.
Test pomaga ocenić również ryzyko w przypadku ciąży kobiet z cukrzycą typu pierwszego. Sam wynik testu PAPP-A nie stanowi jeszcze diagnozy, musi zinterpretować go ginekolog prowadzący ciążę pacjentki wraz z wynikami USG i innych badań. Lekarz może skierować także na inne badania laboratoryjne krwi, takie jak ogólne badania biochemiczne krwi, inwazyjne badania genetyczne (amniopunkcja, biopsja kosmówki), badania serologiczne.
Badanie PAPP-A w Łodzi
Informacje, których dostarcza badanie, pomagają odpowiednio przygotować się do porodu, a także zaplanować ewentualną opiekę medyczną dla dziecka po narodzinach. Wiedza o stanie zdrowia płodu może także zapewnić psychiczny komfort przyszłym rodzicom.
Na test PAPP-A z krwi w Centrum Medycznym Doctorpro Łódź możesz umówić się telefonicznie lub poprzez formularz rejestracji wizyty na stronie. Zapisy na konsultacje lekarskie i badania przyjmujemy przez całą dobę. Wyniki testu PAPP-A jest gotowy do odbioru po ok. siedmiu dniach od wykonania.