Zapalenie gardła to stan chorobowy obejmujący błonę śluzową gardła lub migdałki podniebienne. Źródłem jest najczęściej infekcja wirusowa lub bakteryjna.
Diagnozowaniem i leczeniem zapalenia gardła zajmuje się laryngolog. Na wizytę laryngologiczną w Doctorpro Wrocław można zarejestrować się przez całą dobę.
Jak wygląda stan zapalny gardła?
Stan zapalny gardła wiąże się najczęściej z zaczerwienieniem i obrzękiem na obszarze od migdałków podniebiennych po krtań oraz z bólem. Objawy zapalenia gardła mogą powodować trudności z przełykaniem oraz mówieniem. Mogą pojawić się także symptomy charakterystyczne dla grypy lub przeziębienia, takie jak podwyższona temperatura, osłabienie czy kaszel.
Przyczyny zapalenia gardła
Do najczęstszych przyczyn zapalenia gardła zalicza się infekcje wirusowe i bakteryjne. Najpopularniejsze, tj. wirusowe zapalenie gardła, wywołać mogą wirusy grypy, adenowirusy, koronawirusy lub – rzadziej – wirusy opryszczki HSV (opryszczkowe zapalenia gardła). Do bakteryjnego zapalenia gardła mogą z kolei doprowadzić powodujące anginę paciorkowce grupy A (paciorkowcowe zapalenie gardła) oraz pneumokoki. Bakterie wywołują najczęściej także ropne zapalenie gardła.
Stan zapalny w obrębie błony śluzowej gardła, migdałków podniebiennych i krtani może mieć także inne źródła niż wirusowe i bakteryjne. Pozostałe przyczyny zapalenia gardła:
- infekcje grzybicze wywoływane przez drożdżaki (mogą być źródłem grzybiczego zapalenia gardła);
- astmę;
- alergie na pleśń, roztocza, pyłki, pokarmy czy sierść zwierząt (alergiczne zapalenia gardła);
- chorobę refluksową (do podrażnienia i zapalenia gardła prowadzić może kwas żołądkowy cofający się do przełyku);
- podrażnienia błony śluzowej (wynikające m.in. z palenia tytoniu, oddychania suchym lub zanieczyszczonym powietrzem czy intensywnym używaniem głosu).
Stany zapalne gardła obserwuje się częściej u osób w młodym wieku, osób osłabionych innymi chorobami (nowotwory, choroby autoimmunologiczne, HIV, infekcje, gruźlica) oraz przyjmujących przez dłuższy okres określone leki (np. glikokortykosteroidy czy środki immunosupresyjne).
Objawy i rodzaje zapalenia gardła
Stan zapalny gardła wiązać się może z różnymi objawami, a ich charakter i intensywność uzależniona jest od przyczyny choroby oraz od jej rodzaju. Symptomy zapalenia gardła:
- ból gardła, który często nasila się podczas przełykania;
- suchość w gardle;
- zaczerwienienie i podrażnienie;
- chrypka, drapanie w gardle, utrata głosu;
- suchy kaszel;
- powiększenie migdałków;
- biały lub żołty nalot na migdałkach;
- powiększenie węzłów chłonnych (zwłaszcza w przypadku anginy);
- uczucie obecności ciała obcego w gardle;
- katar i zatkany nos;
- nudności i wymioty;
- pieczenie, zaczerwienienie i łzawienie oczu;
- objawy grypopodobne (podwyższona temperatura ciała, ogólne osłabienie, bóle mięśni, utrata apetytu).
yróżnia się dwa rodzaje zapalenia gardła – ostre i przewlekłe. W poniższej tabeli przedstawiamy ich specyfikę.
Rodzaje zapalenia gardła | |
Rodzaj | Charakterystyka |
Ostre zapalenia gardła | Objawy są nasilone i wyraźne, pojawiają się szybko i nagle. Zwykle ustępują po tygodniu lub 10 dniach. Źródłem najczęściej jest infekcja wirusowa. |
Przewlekłe zapalenie gardła | Trwa powyżej dwóch tygodni. Objawy przewlekłego zapalenia gardła są podobne jak w przypadku ostrego przebiegu, jednak mniej nasilone. Źródłem mogą być przewlekłe stany zapalne, alergie czy podrażnienia. Wyróżnia się proste, przerostowe i zanikowe zapalenie gardła. |
Jeśli źródłem choroby jest infekcja, zapalenie gardła jest zaraźliwe i może przenosić się drogą kropelkową. Zdarza się, że wystąpić mogą powikłania po zapaleniu gardła.
Diagnostyką choroby, wskazaniem, z jakim rodzajem zapalenia gardła mamy do czynienia, jaka jest jego przyczyna (wirusowa, bakteryjna czy inna), a także oceną, czy dane objawy są skutkiem stanu zapalnego gardła, czy mają inne źródło, zajmuje się lekarz. Dlatego też w przypadku podejrzenia wystąpienia zapalenia gardła wskazana jest konsultacja laryngologiczna, a nie samoleczenie, które doprowadzić może do powikłań (zapalenie zatok przynosowych, ropień okołomigdałkowy czy zapalenie ucha środkowego).
Diagnostyka i leczenie zapalenia gardła we Wrocławiu
Diagnostyka zapalenia gardła ma na celu ustalenie przyczyn i rodzaju choroby, co jest istotne dla dobrania określonego typu leczenia. Laryngolog wykonuje zwykle wywiad medyczny, badanie przedmiotowe lub dodatkowe badania, takie jak wymaz, badanie krwi czy testy alergiczne.
W przypadku infekcji wirusowej wprowadza się zwykle leczenie objawowe – tabletki bądź roztwór na ból gardła o działaniu miejscowym oraz leki przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Jeśli lekarz stwierdzi infekcję bakteryjną, może przepisać antybiotyk na zapalenie gardła. Kurację należy stosować do końca, nawet mimo ustąpienia objawów, a lek przyjmować zgodnie z zaleceniami. W przypadku alergicznego zapalenia gardła laryngolog może przepisać leki przeciwhistaminowe lub kortykosteroidy wziewne, a przy łagodnych objawach leki przeciwzapalne bądź środki obkurczające naczynia krwionośne.
Na wizytę laryngologiczną w Centrum Medycznym Doctorpro Wrocław można umówić się telefonicznie lub poprzez formularz rejestracji wizyty na stronie.
Название | Цена |
2171-Кonsultacja laryngologiczna | 240 zł |
2172-Płukania uszu | 200 zł |