W przypadku występowania PCOS zaleca się regularne wizyty kontrolne u ginekologa (co najmniej raz w roku) i przestrzeganie odpowiedniej diety.
Jak odżywianie wpływa na PCOS?
Zespół policystycznych jajników może prowadzić do obniżonej insulinooporności i wzrostu masy ciała, dlatego należy kontrolować sposób odżywiania. Jeśli doszło do rozwoju torbieli jajnika, ważne jest przestrzeganie zbilansowanej diety z wystarczającą ilością błonnika, białka, tłuszczów i węglowodanów złożonych.
Aby schudnąć z PCOS, należy kontrolować poziom cukru dostarczanego z pożywieniem i unikać spożywania węglowodanów prostych. Prawidłowe odżywianie przy zespole policystycznych jajników ma również na celu obniżenie poziomu cholesterolu we krwi, aby uniknąć rozwoju chorób sercowo-naczyniowych.
Schemat żywieniowy w PCOS
W przypadku PCOS zaleca się częste spożywanie posiłków (co najmniej pięć razy dziennie) w niewielkich porcjach. Schemat odżywiania w PCOS:
- rano, godzinę po przebudzeniu – treściwe śniadanie;
- mała przekąska;
- obiad;
- kolacja;
- wieczorna przekąska na godzinę przed pójściem spać.
Przy zespole policystycznych jajników należy unikać wygłodzenia, gdyż wtedy dochodzi do niszczenia białek w organizmie. Należy także zrezygnować z picia alkoholu, ponieważ powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, co z kolei może prowadzić do rozrostu zmian.
Dieta w zespole policystycznych jajników
Dieta kobiety chorującej na PCOS powinna zawierać pokarmy o niskim indeksie glikemicznym, aby można było kontrolować poziom insuliny we krwi.
Dieta przy zespole policystycznych jajników | |
Zboża i strączkowe | Chleb pełnoziarnisty, makarony z twardej pszenicy, brązowy ryż |
Chude produkty mleczne | Ser, twaróg, jogurt |
Kasze | Gryka, owsianka, kasza jęczmienna |
Chude gatunki ryb | Dorsz, sandacz, mintaj, mintaj |
Chude gatunki mięsa | Kurczak, cielęcina, indyk, królik |
Warzywa | Pomidory, bakłażany, kalafior, brokuły, ogórki, marchew |
Owoce | Jabłka, kiwi, pomarańcze, gruszki, śliwki |
Orzechy i nasiona | Migdały, siemię lniane, nasiona słonecznika |
Dla Twojej wygody udostępniamy naszą tabelę w formie ilustracji. W razie potrzeby możesz ją zapisać lub udostępnić znajomym.
Dieta przy zespole policystycznych jajników
Spożywanie chudego mięsa pomoże obniżyć poziom cholesterolu. Należy również spożywać wystarczającą ilość błonnika, aby zachować optymalną pracę jelit. Aby schudnąć przy niewydolności hormonalnej, należy monitorować ilość spożywanych węglowodanów i wykluczyć produkty zawierające cukier rafinowany (słodycze, herbatniki).
Dieta ketogeniczna przy PCOS
Dieta ketogeniczna jest dietą niskowęglowodanową, wysokotłuszczową i zawierającą umiarkowaną ilość białka. Dieta ketogeniczna przy zespole policystycznych jajników zakłada spożywanie nie więcej niż 50 gramów węglowodanów dziennie. Dozwolone jest spożywanie wyłącznie węglowodanów złożonych (zboża, ziarna). Konieczne jest całkowite odrzucenie słodyczy i słodkich wypieków.
Dieta ketogeniczna pozwala utrzymać prawidłowy poziom insuliny i sprzyja utracie wagi poprzez zmniejszenie ilości niekorzystnych (szybko przyswajalnych) węglowodanów. Przed zastosowaniem diety należy skonsultować się z ginekologiem i dietetykiem, aby prawidłowo dobrać dietę i wykluczyć rozwój powikłań.
Czego nie można jeść przy zespole policystycznych jajników?
W przypadku zaburzeń równowagi hormonalnej należy zrezygnować z pokarmów o wysokiej zawartości cukru, słonych i pikantnych. Produkty, których nie należy spożywać przy PCOS:
- rafinowane węglowodany, biały chleb, wypieki;
- przetworzone produkty mięsne (wędliny, parówki, półprodukty);
- tłuszcze utwardzane (margaryna, smalec);
- fast food;
- słodkie napoje gazowane i energetyczne;
- czekolada.
Zaleca się również wykluczenie z diety tłustych i smażonych potraw. Należy wybierać produkty gotowane w wodzie i na parze.
Zioła na PCOS
Zioła można stosować jako terapię pomocniczą w celu zmniejszenia objawów PCOS i poprawy metabolizmu. Korzeń łopianu pomaga zmniejszyć stan zapalny i wspomaga zdrowie kobiecego układu rozrodczego. Nalewka z dziurawca pomaga zmniejszyć stres. Szałwia pomaga złagodzić bolesne miesiączki przy zespole policystycznych jajników. W normalizacji poziomu hormonów w PCOS pomagają również oregano, pokrzywa, mniszek lekarski, korzeń lukrecji.
Kwas foliowy na PCOS
Kwas foliowy wspomaga tworzenie nowych komórek krwi, poprawia pracę układu nerwowego i rozrodczego. W zespole policystycznych jajników kwas foliowy poprawia pracę kobiecych narządów rozrodczych i normalizuje cykl menstruacyjny. Dawkowanie i czas przyjmowania kwasu foliowego powinien zalecić ginekolog po badaniu.
Jakie witaminy są zalecane na PCOS i w jakich produktach występują?
Oprócz spożywania pokarmów bogatych w witaminy i minerały lekarz może zalecić kurację witaminową. W przypadku torbieli policystycznych jajników zaleca się stosowanie witamin A, D, E, B1, B6, K. Przyjmowanie witamin nie zastępuje jednak leków i terapii hormonalnej. Jeśli leczenie zachowawcze jest nieskuteczne, może być konieczne chirurgiczne usunięcie torbieli jajnika.
Dieta w PCOS: menu z przepisami
Dieta w zespole policystycznych jajników pomaga kontrolować masę ciała, zredukować nadwagę i usprawnić metabolizm. Jadłospis powinien zawierać trzy główne posiłki i dwie przekąski. Przykłady dań na diecie dla PCOS: