Włos to nitkowata struktura zbudowana z komórek keratyny (białka fibrylarnego), która tworzy jego strukturę, nadaje mu wytrzymałość i elastyczność. Włosy chronią skórę przed promieniami ultrafioletowymi, czynnikami termicznymi i uszkodzeniami mechanicznymi. Zatrzymują ciepło i wspierają utrzymanie stałej temperatury ciała, a także działają jako czuły wskaźnik, reagując na dotyk i pomagając dostrzec zmiany w otoczeniu.
Włosy przechodzą przez trzy fazy cyklu życia: aktywnego wzrostu (anagen), spoczynku (katagen) i wypadania (telogen). Kiedy włos osiąga punkt końcowy rozwoju, wypada, aby zrobić miejsce dla nowych, które wyrosną na jego miejscu. Ponieważ około 10-15% włosów na głowie znajduje się w fazie telogenu, zgodnie z normą można spodziewać się utraty do 100 włosów dziennie.
Ustalaniem przyczyny nasilonego wypadania włosów i działaniami mającymi na celu normalizację ich porostu zajmują się w Łodzi lekarze z Centrum Medycznego Doktorpro Łódź. Zapisy na konsultację trychologiczną dostępne są przez całą dobę.
Przyczyny intensywnego wypadania włosów
Wypadanie włosów może być spowodowane uszkodzeniem mieszków włosowych, spowalniającym wzrost i powodującym przerzedzenie włosów u mężczyzn i kobiet. Inne przyczyny nadmiernego wypadania włosów:
- narażenie na działanie arsenu, talu, rtęci i litu;
- niekontrolowane lub długotrwałe stosowanie leków;
- infekcje skóry głowy wywołane przez chorobotwórcze bakterie, pasożyty, grzyby lub wirusy;
- choroby dermatologiczne (w szczególności łuszczyca, zapalenie skóry);
- dysfunkcja tarczycy.
Przyczyny wypadania włosów u nastolatków obejmują przewlekły stres, zmiany poziomu hormonów, nieświadome wyrywanie i ciągnięcie włosów. Utrata włosów u dziewcząt może być spowodowana niezbilansowanym jadłospisem lub ścisłymi restrykcyjnymi dietami.
Wypadanie włosów po porodzie jest normalnym i tymczasowym zjawiskiem, które występuje z powodu gwałtownych zmian hormonalnych w organizmie kobiety. Podczas ciąży poziom estrogenu wzrasta, co wydłuża fazę wzrostu włosów i zmniejsza ich wypadanie. Po porodzie natomiast drastycznie spada, prowadząc do przyspieszonego przejścia mieszków włosowych do fazy telogenu i powodując większą utratę włosów niż zwykle.
Kobiety doświadczają też znacznego wypadania włosów z powodu zmian hormonalnych zachodzących w okresie menopauzy. Wypadanie włosów w czasie klimakterium jest spowodowane spadkiem poziomu estrogenów i progesteronu, który może prowadzić do zwiększenia wpływu androgenów na organizm kobiety. W rezultacie mieszki włosowe kurczą się, co skutkuje przerzedzeniem i wypadaniem włosów.
Swędzenie skóry głowy i wypadanie włosów może być też spowodowane infekcjami pasożytniczymi lub grzybiczymi, łojotokowym zapaleniem skóry lub ciężką reakcją alergiczną. Po zauważeniu objawów nieprawidłowego wypadania włosów należy skonsultować się z trychologiem.
Czynniki ryzyka związane z wypadaniem włosów
Predyspozycje genetyczne determinują wrażliwość mieszków włosowych na hormony (w szczególności dihydrotestosteron), co może prowadzić do ich miniaturyzacji i przedwczesnego wypadania włosów. Inne czynniki zwiększające ryzyko wypadania włosów:
- niewłaściwa pielęgnacja (np. częste zabiegi termiczne lub traktowanie włosów gorącymi olejami);
- noszenie ciasnych fryzur;
- niezbilansowana dieta;
- przewlekły stres fizyczny lub psychiczny;
- brak równowagi witamin i minerałów;
- niewystarczająca ilość biotyny, żelaza, białka lub cynku.
Ryzyko wypadania włosów zwiększają zmiany związane z wiekiem, które prowadzą do zaburzeń równowagi hormonalnej. Wraz z upływem lat w mieszkach włosowych zachodzą zmiany patologiczne, włosy stają się cienkie i łamliwe, mniej gęste i mogą wypadać w większych ilościach. Predyspozycje genetyczne, zaburzenia autoimmunologiczne i metaboliczne również zwiększają prawdopodobieństwo utraty włosów.
Diagnostyka wypadania włosów w Łodzi
Podczas wstępnej konsultacji trycholog analizuje objawy i czas ich wystąpienia oraz zbiera wywiad osobisty i rodzinny w celu ustalenia przyczyny utraty włosów. Lekarz zadaje pytania dotyczące obecności przewlekłych schorzeń, pielęgnacji włosów i przyjmowanych leków. Diagnoza wypadania włosów może obejmować:
- badanie fizykalne. Lekarz ocenia stan skóry głowy, gęstość i charakter wypadania włosów oraz określa obecność oznak stanu zapalnego, łuszczenia się i zaczerwienienia. Ocena wizualna pomaga zidentyfikować miejscowe problemy, które mogą powodować przerzedzenie włosów (np. infekcje grzybicze, zapalenie skóry lub urazowe uszkodzenie włosów);
- trichoskopia. Jest to nieinwazyjna metoda, która pozwala na zbadanie włosów i skóry głowy pod wielokrotnym powiększeniem. Za pomocą trichoskopu lekarz może zaobserwować mikroskopijne zmiany w mieszkach włosowych, porach skóry, ilość włosów w fazie telogenu, a także oznaki stanu zapalnego i zaburzeń strukturalnych;
- PULL-TEST (test pociągania). Podczas testu lekarz delikatnie pociąga za małe pasmo włosów (około 60-100 włosów) umieszczone między palcami. Utrata więcej niż 10-15% włosów jest zwykle uważana za nieprawidłową;
- laboratoryjne badanie krwi. Kompleksowe badania krwi obejmują sprawdzenie poziomu żelaza, ferrytyny, hormonów tarczycy (TSH, T4, T3), hormonów płciowych (testosteron, estradiol), witaminy D i innych wskaźników, które mogą wpływać na wzrost włosów i powodować tymczasowe łysienie. Przykładowo, niedobór żelaza lub zaburzenia tarczycy często powodują rozproszoną utratę włosów.
W przypadku poważnego wypadania włosów trycholog może zalecić wykonanie biopsji – inwazyjnego badania polegającego na pobraniu niewielkiej próbki skóry głowy z mieszkami włosowymi. Biopsja pozwala ocenić stan mieszków włosowych, obecność procesów zapalnych lub bliznowacenia. W przypadku nagłego wypadania włosów biopsję wykonuje się w celu wykluczenia choroby zakaźnej skóry głowy.
Leczenie nadmiernego wypadania włosów w Doctorpro Łódź
Przebieg terapii zależy od przyczyny wypadania włosów i może obejmować stosowanie leków oraz zabiegów iniekcyjnych. Leczenie wypadania włosów:
- mezoterapia włosów. Podczas zabiegu w skórę głowy wstrzykiwane są specjalne preparaty składające się z witamin, mikroelementów, aminokwasów i kwasu hialuronowego. Iniekcja mezokoktajlu w skórę głowy pomaga poprawić krążenie krwi w mieszkach włosowych, dostarczając im niezbędnych składników odżywczych i tlenu. Efektem procedury jest stymulacja wzrostu włosów, wzmocnienie mieszków włosowych, zmniejszenie przerzedzenia i wypadania włosów oraz poprawa ich ogólnej kondycji;
- zabieg z osocza bogatopłytkowego (terapia PRP, plazmoterapia). Polega na pobraniu krwi żylnej, jej dalszym przetworzeniu w wirówce w celu wyizolowania osocza bogatopłytkowego i wstrzyknięciu powstałego produktu w skórę głowy. Płytki krwi zawierają czynniki wzrostu, które aktywują regenerację tkanek, stymulują wzrost nowych włosów i wzmacniają istniejące. Terapia PRP jest odpowiednia dla pacjentów z poważną utratą włosów spowodowaną stresem, urazami lub zmianami hormonalnymi;
- terapia hormonalna. Może być przepisywana w przypadku łysienia typu kobiecego spowodowanego niewystarczającą produkcją estrogenu (na przykład w okresie menopauzy). Zwiększenie poziomu estrogenów zmniejsza działanie androgenów, które mogą powodować zmniejszenie mieszków włosowych. Ponadto estrogen stymuluje krążenie krwi w skórze głowy, poprawiając odżywienie mieszków włosowych i wspierając zdrowy wzrost włosów;
- leki steroidowe. Pomagają w wypadaniu włosów, zmniejszając stan zapalny skóry głowy i regulując reakcje immunologiczne. Mogą być skuteczne w przypadku chorób autoimmunologicznych, ponieważ zmniejszają atak komórek odpornościowych na mieszki włosowe. Stosowanie sterydów może prowadzić do poprawy kondycji włosów i ograniczenia ich wypadania.
W przypadku utraty włosów u mężczyzn i kobiet lekarz może przepisać produkty do stosowania miejscowego: szampony, kremy, balsamy. Do leczenia można wykorzystywać leki zawierające biotynę, cynk, kolagen, kwas azelainowy czy olejek z drzewa herbacianego.
Przy intensywnym wypadaniu włosów lekarz może dodatkowo przepisać kompleksy multiwitaminowe, aby dostarczyć organizmowi niezbędnych składników odżywczych, które poprawiają kondycję włosów. Witaminy z grupy B (zwłaszcza B7 lub biotyna), witamina D, żelazo i cynk odgrywają ważną rolę w utrzymaniu prawidłowej struktury włosów, zapobiegając ich łamaniu i wypadaniu. Regularne przyjmowanie kompleksów witaminowych może mieć pozytywny wpływ na wzrost włosów, poprawiać ich jakość i ogólną formę.
Jeśli włosy wypadają w skupiskach, trycholog może podejrzewać łysienie, stan chorobowy charakteryzujący się częściową lub całkowitą utratą włosów na skórze głowy. W celu leczenia łysienia przepisywane mogą być kortykosteroidy, inhibitory 5-alfa-reduktazy i produkty zawierające minoksydyl. Stymulują one wzrost włosów poprzez poprawę krążenia krwi w skórze głowy i odżywienie mieszków włosowych.
Profilaktyka wypadania włosów
Kontrolowanie chorób przewlekłych (w szczególności zaburzeń tarczycy) pomoże zapobiegać przerzedzaniu, łamaniu i wypadaniu włosów. Profilaktyka wypadania włosów obejmuje:
- regularną pielęgnację włosów;
- stosowanie technik radzenia sobie ze stresem (np. joga, głębokie oddychanie, medytacja);
- staranne czesanie włosów (zwłaszcza, gdy są mokre);
- stosowanie zbilansowanej, zdrowej diety;
- unikanie fryzur, które napinają włosy;
- ograniczenie stylizacji przy użyciu gorących urządzeń (w tym lokówek);
- unikanie stosowania produktów pielęgnacyjnych z agresywnymi składnikami.
Regularny masaż skóry głowy również może zapobiec wypadaniu włosów, ponieważ poprawia krążenie krwi w skórze, zapewniając lepsze odżywienie mieszków włosowych. Lepsze krążenie pomaga dostarczać tlen i składniki odżywcze do mieszków włosowych, stymulując ich aktywność i wspierając zdrowy wzrost włosów. Systematyczne masaże pomagają zmniejszyć napięcie i stres, które często są przyczyną wypadania włosów, poprzez rozluźnienie mięśni głowy i obniżenie poziomu kortyzolu, hormonu stresu.
Ponadto masaż aktywuje zakończenia nerwowe w skórze, co stymuluje mieszki włosowe i poprawia ich witalność. Zastosowanie olejków eterycznych podczas zabiegu może spotęgować efekt, ze względu na dodatkowe właściwości wzmacniające włosy i zapobiegające ich wypadaniu.
Na wizytę u lekarza w celu diagnostyki i leczenia nadmiernego wypadania włosów w Łodzi można umówić się w Centrum Medycznym Doctorpro Łódź, dzwoniąc pod numer telefonu podany na stronie lub korzystając z formularza wizyty.
Название | Цена |
51-Wizyta dermatologiczna pierwszorazowa | 240 zł |
52-Wizyta dermatologiczna kolejna | 240 zł |
53-Wizyta dermatologiczna + dermatoskopia | 240 zł |
1590-Konsultacja trychologiczna + trichoskopia | 240 zł |
48-Konsultacja dermatologiczna online | 240 zł |
49-Konsultacja dermatologiczna online (poza granicami Polski) | 240 zł |
55-Konsultacja dermatologiczna telefoniczna - kontynuacja leczenia | 240 zł |
1649-Kriochirurgia: usunięcie zmian skórnych (1 zmiana) DERM | 165 zł |
1650-Kriochirurgia: usunięcie zmian skórnych (każda następna zmiana) DERM | 90 zł |
1654-Pobranie materiału do badania histologicznego (biopsja) DERM | 305 zł |
1655-Pobieranie materiału do badań laboratoryjnych DERM | 45 zł |
2122-Osocze bogatopłytkowe, 1 zabieg | 660 zł |
2125-Szczepienie przeciw HPV (Gardasil 9) - 1 dawka | 720 zł |