Skóra jest największym organem ludzkiego ciała, pełniącym funkcje ochronne, termoregulacyjne, sensoryczne i immunologiczne. Składa się z trzech głównych warstw: naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej.
Pod wpływem czynników genetycznych i środowiskowych, promieniowania ultrafioletowego, infekcji bakteryjnych i wirusowych na skórze mogą pojawić się łagodne lub złośliwe zmiany. Najczęstszymi z nich są znamiona barwy czerwonej lub brązowej, brodawczaki, kłykciny kończyste i brodawki.
Dermatolog w Centrum Medycznym Doctorpro Łódź diagnozuje i chirurgicznie usuwa znamiona. Rejestracja na konsultacje, badania i usuwanie znamion dostępna jest przez całą dobę.
Czym są znamiona?
Znamię (pieprzyk) to pigmentowana zmiana skórna zbudowana z melanocytów, czyli wyspecjalizowanych komórek, które produkują melaninę (pigment decydujący o kolorze skóry, włosów i oczu). Znajdują się one w dolnej warstwie naskórka i chronią skórę przed promieniowaniem ultrafioletowym poprzez pochłanianie i rozpraszanie szkodliwych promieni UV. Rodzaje znamion:
- plama soczewicowata. Pojawia się w wyniku długotrwałej ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe. Zmiany mają zazwyczaj ciemnobrązowy lub czarny kolor i występują na twarzy, ramionach i barkach;
- znamiona naskórkowe. Mogą mieć gładką lub nierówną powierzchnię, zwykle znajdują się bliżej powierzchni skóry;
- znamiona śródskórne. Zazwyczaj pojawiają się w głębszych warstwach skóry i mają gładkie granice. Zmiany mogą być jaśniejsze lub ciemniejsze niż otaczająca je skóra;
- znamiona dysplastyczne. Mają nietypowe cechy (np. nierówne granice, niejednolity kolor lub tendencję do zmiany kształtu). Zmiany te mogą wykazywać zwiększone ryzyko transformacji w nowotwór złośliwy;
- znamiona bezbarwnikowe (białe). Nie mają pigmentu melaniny, więc mogą być białe, jasnoróżowe lub jasnobrązowe.
Istnieją również znamiona płaskie lub włókniaki wiszące. Płaskie znamiona to małe plamki pigmentowe o gładkiej powierzchni bez znaczących nieregularności. Włókniaki wiszące mają zazwyczaj okrągły lub owalny kształt i wystają ponad powierzchnię skóry.
Wskazania do diagnostyki znamion
Prawidłowy, łagodny pieprzyk ma jednolity kolor – od jasnobrązowego do prawie czarnego. Rozmiarem zwykle nie przekracza sześciu milimetrów średnicy, a kształt jest okrągły lub owalny z gładkimi i wyraźnymi granicami. Tekstura znamienia może być gładka, płaska lub lekko wypukła, ale bez znaczących nieregularności lub pęknięć.
Bolesność pieprzyka może wskazywać na uraz, stan zapalny lub zmiany w jego strukturze i jest przesłanką do wizyty u dermatologa w celu skontrolowania formacji. Inne wskazania do diagnostyki znamion:
- powiększenie się zmiany do rozmiaru przekraczającego sześć milimetrów średnicy;
- pojawienie się czarnych kropek na powierzchni jasnej narośli;
- zmiana koloru (w szczególności na niebieski, jaskrawoczerwony);
- postrzępione lub nierówne krawędzie znamienia;
- asymetria kształtu formacji;
- pieczenie lub nadwrażliwość skóry wokół narośli.
Swędzenie znamienia może wystąpić z powodu podrażnienia lub urazu (np. tarcia o ubranie lub uszkodzenia mechanicznego). Jeśli z pieprzyka lub otaczających go tkanek wydobywa się krew bądź ropa, również należy skonsultować się z lekarzem.
Jakie znamiona należy usunąć?
Decyzję o usunięciu znamienia podejmuje lekarz, biorąc pod uwagę jego rodzaj (np. zwisające lub płaskie), wygląd i lokalizację. Zdecydowanie zaleca się usuwanie zmian skórnych, które wykazują oznaki nowotworu złośliwego.
Lekarze zazwyczaj doradzają wycięcie pieprzyków zlokalizowanych w miejscach, w których trudno jest śledzić zmiany ich wielkości lub koloru (na przykład na skórze głowy). Należy również usuwać narośla, które można łatwo uszkodzić (zwłaszcza podczas zabiegów higienicznych lub zakładania ubrań).
Diagnostyka znamion w Doctorpro Łódź
Znamiona należy badać w przypadku zmiany ich wielkości, koloru, kształtu lub konturów. W celu wykrycia złośliwych formacji zaleca się poddanie badaniu wszystkich zmian skórnych, ponieważ na wczesnym etapie trudno jest samodzielnie rozpoznać raka skóry. Podczas badania dermatolog ocenia stan skóry i błon śluzowych, sprawdza pieprzyki i identyfikuje potencjalnie niebezpieczne znamiona, które wymagają dodatkowego badania.
Do diagnozowania pieprzyków wykorzystywana jest dermatoskopia. Badanie pozwala ocenić ich strukturę, symetrię, granice i kolor, umożliwiając identyfikację znamion atypowych. Dermatoskopia pomaga określić konkretne objawy, które mogą wskazywać na złośliwy charakter formacji (na przykład obecność niebieskich lub czarnych plam, zmiany w układzie naczyniowym).
W przypadku wykrycia nowotworu lub znamion, które mogą przekształcić się w złośliwe, lekarz kieruje pacjenta na wycięcie zmiany. Po usunięciu pieprzyków dermatolog wysyła je do badania histologicznego w celu wykluczenia nowotworu złośliwego.
Usuwanie znamion za pomocą fal radiowych w Doctorpro Łódź
Nie zaleca się pozbywania się pieprzyków w domu ze względu na wysokie ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych, oparzeń i zakażenia – warunki domowe nie zapewniają odpowiedniej sterylności. Nie należy wyrywać znamion, gdyż może to doprowadzić do uszkodzenia skóry i wniknięcia drobnoustrojów chorobotwórczych do rany.
Do usuwania czerwonych zmian skórnych w Centrum Medycznym Doctorpro Łódź wykorzystuje się metodę fal radiowych. Zalety usuwania znamion za pomocą fal radiowych:
- bezurazowość (podczas zabiegu fale radiowe oddziałują wyłącznie na samą zmianę);
- bezbolesność (dzięki zastosowaniu znieczulenia miejscowego);
- szybkie gojenie się ran po usunięciu wiszącego lub płaskiego znamienia;
- krótki czas trwania zabiegu (nie więcej niż 15 minut);
- minimalne ryzyko krwawienia i infekcji po usunięciu pieprzyków na twarzy (w szczególności na czole, nosie, brodzie) i ciele.
Przed zabiegiem należy poinformować lekarza o przyjmowanych regularnie lekach. W razie potrzeby dermatolog może zalecić czasowe odstawienie lekarstw lub zmianę ich dawkowania.
Ważne jest, aby przed zabiegiem powstrzymać się od nakładania makijażu lub stosowania kosmetyków, ponieważ składniki chemiczne zawarte w preparatach mogą dostać się do rany i wywołać infekcję lub stan zapalny. Nie zaleca się spożywania alkoholu przed usuwaniem pieprzyków ze względu na jego właściwości rozrzedzające krew, mogące zwiększać ryzyko krwawienia podczas zabiegu. Ponadto alkohol może zmniejszyć skuteczność znieczulenia miejscowego i sprawić, że zabieg będzie dla pacjenta nieprzyjemny.
Etapy usuwania znamion falą radiową w Doctorpro Łódź
Usunięcie znamienia za pomocą fal radiowych nie jest niebezpiecznym zabiegiem, ponieważ metoda ta zapewnia precyzyjne usunięcie tkanki przy minimalnym uszkodzeniu otaczającej skóry. Etapy usuwania pieprzyków za pomocą fal radiowych:
- Dezynfekcja. Znamię i skóra wokół niego są dokładnie oczyszczane roztworem antyseptycznym (np. 70% alkoholem lub roztworem chlorheksydyny), aby zmniejszyć ryzyko przedostania się drobnoustrojów chorobotwórczych do rany w trakcie lub po zabiegu.
- Znieczulenie miejscowe. Lekarz wstrzykuje środek znieczulający (przeciwbólowy) w skórę wokół zmiany, aby zapewnić pacjentowi komfort podczas zabiegu, i czeka kilka minut, aż lek zacznie działać.
- Przygotowanie urządzenia wykorzystującego fale radiowe. Lekarz dostosowuje urządzenie do odpowiedniej częstotliwości i intensywności fal (w zależności od rozmiaru, rodzaju i lokalizacji znamienia).
- Generowanie fal radiowych. Podczas zabiegu fale radiowe o wysokiej częstotliwości (3,8-4,0 MHz) są wykorzystywane do generowania pola elektromagnetycznego wokół specjalnej elektrody.
- Usunięcie narośli. Lekarz przesuwa elektrodę wzdłuż powierzchni skóry, usuwając wiszący lub płaski pieprzyk. Pod wpływem fal radiowych komórki w obszarze kontaktu z elektrodą nagrzewają się i odparowują.
- Koagulacja. Energia fal radiowych powoduje podgrzanie i uszczelnienie białek w ścianach naczyń krwionośnych, które zostały uszkodzone podczas usuwania formacji na twarzy lub ciele. Prowadzi to do koagulacji („uszczelnienia”) naczyń, która zmniejsza ryzyko krwawienia podczas zabiegu i sprzyja szybkiemu gojeniu się ran.
Po usunięciu znamienia za pomocą urządzenia wykorzystującego fale radiowe na ranę nakładany jest opatrunek, który chroni ją przed infekcją i uszkodzeniami mechanicznymi. Opatrunek pomaga również utrzymać wilgoć, sprzyjając szybszemu i bardziej komfortowemu gojeniu.
Wycięcie znamion skórnych z badaniem histologicznym w Doctorpro Łódź
Dermatolodzy z Centrum Medycznego Doctorpro Łódź pomogą Ci pozbyć się znamion. Podczas pierwszej wizyty lekarz zbierze wywiad, przeprowadzi dermatoskopię (badanie znamion w wielokrotnym powiększeniu za pomocą urządzenia optycznego) w celu określenia charakteru zmian i – jeśli zajdzie taka potrzeba – zleci jej usunięcie. Zabieg przeprowadza się w przypadku zmian na skórze, takich jak znamiona barwnikowe, włókniaki, brodawki czy naczyniaki. Wskazania do wycięcia i badania histopatologicznego znamion:
- podejrzenie chorób skóry (w tym nowotworu);
- dyskomfort lub ból związany ze zmianą skórną;
- diagnoza wskazująca na konieczność wycięcia znamienia.
Przesłanką do zabiegu mogą być także względy estetyczne. Przed wycięciem pieprzyka należy skonsultować się z lekarzem i poinformować o przyjmowanych lekach. Skóra w okolicach zmiany powinna być pozbawiona owłosienia. Jeśli na poddawanym zabiegowi obszarze pojawiło się zakażenie, należy je najpierw wyleczyć. W niektórych przypadkach w ramach przygotowania do usuwania pieprzyków lekarz może zlecić badania krwi.
Zabieg usunięcia pieprzyka lub innej zmiany skórnej i przekazanie próbki na badanie histologiczne jest metodą profilaktyki czerniaka, czyli raka skóry. Przebieg usuwania znamion:
- Pod skórę wstrzykuje się środek znieczulający o działaniu miejscowym.
- Lekarz wycina znamię bez uszkadzania sąsiadujących z nim zdrowych komórek.
- Wycięty pieprzyk przekazywany jest na badanie histopatologiczne.
- Na ranę zakładane są szwy oraz opatrunek.
Pozyskany wycinek skóry przekazuje się do badania histologicznego, którego celem jest ocenienie, czy zmiana ma charakter łagodny, chorobowy, przednowotworowy, czy złośliwy oraz określenie jej struktury i rodzaju. Wyniki badania pozwalają także stwierdzić, czy zmiana została usunięta w całości.
Rana po usunięciu znamienia goi się w ciągu 7-10 dni. Zaleca się codzienne kontrolowanie jej stanu i przemywanie środkiem dezynfekującym. Usunięcie znamienia nie pozostawia trwałej blizny.
Pielęgnacja po usunięciu znamienia
Rana po usunięciu znamienia zwykle goi się w ciągu jednego do dwóch tygodni. Początkowo tworzy się strup, który odpada kilka dni po pozbyciu się znamienia, pozostawiając różową plamę, która stopniowo zanika. Całkowite zagojenie skóry może potrwać do kilku miesięcy (w zależności od wielkości i lokalizacji formacji).
Wgłębienie po usunięciu znamienia powstaje w wyniku wycięcia zmienionych chorobowo tkanek, które tworzą niewielkie zagłębienie. Jest ono stopniowo wypełniane nową tkanką łączną, a skóra zwykle wyrównuje się w ciągu dwóch do trzech tygodni. Zalecenia dotyczące pielęgnacji rany pooperacyjnej po usunięciu znamienia:
- chronić skórę przed intensywnym światłem słonecznym;
- unikać pływania w otwartej wodzie (rzeki, jeziora);
- powstrzymanie się od wizyt w łaźniach, saunach i brania gorących kąpieli.
Leczenie rany po usunięciu znamienia jest konieczne, aby zapobiec infekcjom i przyspieszyć proces gojenia. Środki antyseptyczne pomagają utrzymać ranę w czystości, zmniejszają stan zapalny i wspomagają regenerację skóry. Sterylny opatrunek powinien być zmieniany codziennie lub częściej (np. w przypadku zamoczenia lub zabrudzenia).
Po usunięciu znamienia nie należy ściskać ani pocierać skóry, podejmować aktywności fizycznej, dźwigać ciężarów, wykonywać gwałtownych ruchów ani schylać się. Po zabiegu można się umyć, ale przez dzień-dwa nie należy moczyć miejsca po usunięciu znamienia, aby uniknąć podrażnienia i infekcji.
Po zabiegu z użyciem fal radiowych blizna jest zazwyczaj niewielka lub nawet niewidoczna, ponieważ metoda ta zapewnia precyzyjne usunięcie tkanki przy minimalnym uszkodzeniu otaczającej skóry. Ponadto koagulacja naczyń krwionośnych podczas usuwania zmian skórnych sprzyja lepszemu gojeniu i zmniejsza ryzyko powstania widocznej blizny po pozbyciu się znamienia.
Blizna keloidowa po usunięciu pieprzyka może powstać w wyniku nadmiernej reakcji organizmu na gojenie się rany (gdy wytwarzana jest zbyt duża ilość kolagenu). Niektóre osoby są podatne na powstawanie blizn keloidowych ze względu na czynniki genetyczne.
Na konsultację z dermatologiem w zakresie diagnostyki i usuwania pieprzyków falami radiowymi w Łodzi można umówić się w Centrum Medycznym Doctorpro Łódź, dzwoniąc pod numer telefonu podany na stronie internetowej lub korzystając z formularza wizyty. Na stronie lub podczas kontaktu telefonicznego można również zapoznać się z ceną zabiegu usunięcia znamion.
Название | Цена |
51-Wizyta dermatologiczna pierwszorazowa | 240 zł |
52-Wizyta dermatologiczna kolejna | 240 zł |
53-Wizyta dermatologiczna + dermatoskopia | 240 zł |
1590-Konsultacja trychologiczna + trichoskopia | 240 zł |
48-Konsultacja dermatologiczna online | 240 zł |
49-Konsultacja dermatologiczna online (poza granicami Polski) | 240 zł |
55-Konsultacja dermatologiczna telefoniczna - kontynuacja leczenia | 240 zł |
1649-Kriochirurgia: usunięcie zmian skórnych (1 zmiana) DERM | 165 zł |
1650-Kriochirurgia: usunięcie zmian skórnych (każda następna zmiana) DERM | 90 zł |
1654-Pobranie materiału do badania histologicznego (biopsja) DERM | 305 zł |
1655-Pobieranie materiału do badań laboratoryjnych DERM | 45 zł |
2122-Osocze bogatopłytkowe, 1 zabieg | 660 zł |
2125-Szczepienie przeciw HPV (Gardasil 9) - 1 dawka | 720 zł |