+48 800 003 033

Czym jest migrena, dlaczego występuje i jak złagodzić jej ataki?

Czym jest migrena, dlaczego występuje i jak złagodzić jej ataki?
przepisy na zdrowe dania
Zaktualizowano: 29 May 2024
Czytać 11 minut Opublikowano: 29 May 2024 90
Według danych Amerykańskiej Fundacji Migreny na przewlekłą formę migreny cierpi około 148 milionów osób. Migrena jest trzecią najczęstszą chorobą na świecie; dotyka jedną na siedem osób.

Czym jest migrena?

Migrena to zaburzenie neurologiczne, które charakteryzuje się występowaniem nagłego, pulsującego bólu głowy. Większość chorych doświadcza dwóch do czterech ataków migreny w miesiącu. Diagnozowaniem i leczeniem migreny zajmuje się lekarz neurolog.

Przyczyny wystąpienia migreny

Migrena po raz pierwszy może pojawić się między 10. a 45. rokiem życia. Ataki bólu głowy najczęściej dotykają kobiety. Główne przyczyny migreny:

 • zmiany neurochemiczne w mózgu. Ataki bólu głowy są spowodowane przez zaburzenia funkcji neuroprzekaźników (glutaminianu, serotoniny, dopaminy, noradrenaliny) - substancji chemicznych, które przekazują sygnały pomiędzy neuronami;
 • zaburzenia naczyniowe. Migrena rozwija się na skutek rozszerzenia lub zwężenia naczyń mózgowych;
 • schorzenia neurologiczne (np. osteochondroza szyjna). Atak bólu głowy występuje pod wpływem ucisku (ściśnięcia) lub podrażnienia zakończeń nerwowych i naczyń krwionośnych w okolicy szyi;
 • zmiany hormonalne. Wahania poziomu estrogenów powodują rozszerzenie naczyń krwionośnych i zwiększają wrażliwość zakończeń nerwowych, co przyczynia się do rozwoju migreny w czasie miesiączki i ciąży.

Migrena po seksie może być spowodowana wysiłkiem fizycznym, zmianami w krążeniu krwi i uwalnianiem substancji neurochemicznych w wyniku aktywności seksualnej. Na wystąpienie migreny może mieć również wpływ stres fizyczny i psychiczny. Czynniki, które wywołują ataki paniki, mogą aktywować również mechanizmy powodujące migrenę, w tym zmiany w mózgowych naczyniach krwionośnych.

Objawy i stadia migreny

Objawy migreny różnią się w zależności od przyczyny jej wystąpienia oraz fazy migreny. Każda z tych faz ma inny czas trwania.

Fazy migreny

Faza

Charakterystyka

Objawy migreny

Prodromalna (zwiastująca)

Zwykle objawy zaczynają się na dwa dni przed atakiem bólu głowy, mają różną intensywność i stopniowo się nasilają

Zmiany preferencji smakowych, wzmożony głód i pragnienie, zmęczenie, nagłe wahania nastroju, ziewanie, częste oddawanie moczu, zwiększenie napięcia mięśni szyi, bezsenność i zaparcia

Aura

Objawy zaczynają się na dzień przed atakiem migreny lub już w trakcie jego trwania, mogą występować naprzemiennie i trwać do 60 minut

Mrowienie czubków palców u rąk i nóg, trudności z mówieniem, pogorszenie widzenia, tymczasowa utrata widzenia, jasne rozbłyski przed oczami, osłabienie i drętwienie twarzy i ciała (zwykle po jednej stronie)

Faza bólu głowy

W większości przypadków migrenowe bóle głowy trwają od czterech do 72 godzin

Intensywny ból głowy, nudności, wymioty, sztywność i ból szyi, zwiększona wrażliwość na zapachy, światło, dźwięki oraz dotyk, przekrwienie błony śluzowej nosa, osłabienie, zmęczenie, niepokój

Postdromalna

Zwykle trwa od dwóch-trzech godzin do kilku dni

Silne zmęczenie i osłabienie, trudności z koncentracją, zawroty głowy

Nudności towarzyszące migrenie są skutkiem aktywacji układu krwionośnego. Powoduje ona uwalnianie neuroprzekaźników (np. serotoniny), które wywołują nudności. Wymioty podczas migreny są skutkiem pobudzenia ośrodka wymiotnego w mózgu pod wpływem zmian w naczyniach krwionośnych.

Rodzaje migreny

W zależności od przyczyn wystąpienia i przebiegu wyróżnia się kilka rodzajów migreny.

Rodzaje migreny

Nazwa

Charakterystyka

Migrena podstawna

Jest skutkiem zmian w funkcjonowaniu mózgu. Atak bólu głowy poprzedza zwykle aura. Do objawów należy podwójne widzenie, zaburzenia mowy i koordynacji, omdlenia.

Migrena przedsionkowa

Powodują ją zmiany w funkcjonowaniu układu przedsionkowego, który odpowiada za równowagę i koordynację. Objawia się głównie zawrotami głowy, którym często towarzyszą nudności i wymioty.

Migrena oczna

Występuje z powodu skurczów naczyniowych tętnicy ocznej i zmian neurochemicznych w mózgu. Jej cechą charakterystyczną jest ciemnienie przed oczami lub tymczasowa utrata widzenia.

Hemikrania

Charakteryzuje się jednostronnym bólem głowy, któremu często towarzyszy blednięcie skóry, nadmierne pocenie się, nieregularne bicie serca

Migrena szyjna

Występuje na skutek napięcia i dysfunkcji w odcinku szyjnym kręgosłupa. Objawem jest ból głowy, który rozprzestrzenia się na okolice szyi i ramion.

Migrena siatkówkowa

Jest to rzadko występujący rodzaj migreny ocznej. Charakteryzuje się częstymi napadami bólu głowy, podczas których dochodzi do pogorszenia ostrości wzroku lub tymczasowej utraty widzenia w jednym oku.

Migrena menstruacyjna

Napad migreny wywołują wahania stężenia hormonów płciowych (estrogenu i progesteronu), a także zaburzenia regulacji naczyń krwionośnych. W rezultacie dopływ krwi do neuronów jest tymczasowo zakłócony, co prowadzi do wystąpienia migreny.

Migrena bez aury

Migrena bez aury jest formą migreny, która przechodzi przez trzy fazy (prodromalną, fazę bólu głowy i postdromalną). W tej formie migreny nie występuje aura. Objawem jest ostry, pulsujący ból, któremu mogą towarzyszyć nudności, wymioty, światłowstręt.

Migrena z aurą

Migrena z aurą jest formą migreny, w której przed wystąpieniem bólu głowy występują tymczasowe objawy neurologiczne. Do objawów aury należą zaburzenia czucia, widzenia lub mowy, które mogą trwać od dwóch-trzech minut do kilku godzin.

Przyczyny migreny z aurą nie są jeszcze w pełni poznane, ale lekarze przypuszczają, że jest ona związana z mutacjami genetycznymi i skłonności do jej wystąpienia są dziedziczne. Objawy migreny z aurą:

 • niewyraźne widzenie;
 • jasne rozbłyski światła przed oczami;
 • osłabienie i drętwienie części ciała;
 • problemy z mówieniem;
 • mrowienie w kończynach;
 • trudności ze zrozumieniem mowy innych osób.

W przebiegu migreny z aurą, którą wywołują zaburzenia neurologiczne (np. zmiany neurochemiczne w mózgu), może pojawić się dzwonienie i szum w uszach oraz nadwrażliwość na dotyk. W rzadkich przypadkach rozwija się migrena acefaliczna, której cechą szczególną jest brak bólu głowy (atak migreny kończy się w fazie aury). Skutkiem migreny z aurą jest niezdolność do wykonywania codziennych czynności z powodu silnego bólu.

Migrena oczna

Migrena oczna rozwija się na skutek skurczów lub zaburzeń w komórkach nerwowych siatkówki oka. Objawy migreny ocznej:

 • "martwe punkty" w polu widzenia;
 • światełka, zygzaki lub linie migoczące przed oczami;
 • utrata apetytu;
 • nudności i wymioty;
 • uczucie zmęczenia;
 • nadwrażliwość na światło;
 • bladość skóry.

Zaburzenia widzenia trwają zwykle od 10 do 30 minut. Ból głowy ma charakter pulsujący, zlokalizowany za dotkniętym okiem.

Jeśli zaburzenia widzenia trwają krócej niż pięć minut lub dłużej niż godzinę, należy zgłosić się do lekarza. W przypadku zaburzeń widzenia bez bólu głowy należy skonsultować się z lekarzem okulistą. Jeżeli zaś występują objawy migreny ocznej, którym towarzyszy osłabienie jednej części ciała lub trudności w mówieniu, należy zwrócić się do neurologa. 

Migrena podstawna

Migrena podstawna jest skutkiem zapalenia nerwów w pniu mózgu. Zwykle dotyka dzieci i młodych dorosłych w wieku od siedmiu do 20 lat. Typowym jej objawem jest ból głowy zlokalizowany w obszarze potylicy. Inne objawy migreny podstawnej:

 • trudności w mówieniu;
 • zawroty głowy;
 • dzwonienie w uszach;
 • ataksja (zaburzenia koordynacji);
 • częściowa utrata słuchu;
 • podwójne widzenie.

Jeśli u pacjenta występują co najmniej dwa z powyższych objawów, może to być migrena podstawna. Osłabienie lub paraliż jednej strony ciała może wskazywać na migrenę hemiplegiczną, której objawy przypominają ostre zaburzenie krążenia krwi w mózgu (udar).

Migrena przedsionkowa

Migrena przedsionkowa jest chorobą neurologiczną, która powoduje nawracające epizody zawrotów głowy. Możliwe przyczyny migreny przedsionkowej:

Migrena przedsionkowa bez bólu głowy może wystąpić po spożyciu niektórych pokarmów (np. sera, czekolady) lub napojów alkoholowych. Do objawów migreny przedsionkowej należy nadwrażliwość na światło, dźwięki i zapachy. Ból może być odczuwalny przy dotknięciu twarzy lub głowy.

Jak odróżnić zwykły ból głowy od migreny?

Zwykły ból głowy ma znacznie mniejszą intensywność i trwa krócej (zwykle kilka godzin) niż migrena. Zazwyczaj nie towarzyszą mu inne objawy, takie jak chwilowa utrata widzenia, zawroty głowy, zaburzenia koordynacji, nadwrażliwość na zapachy.

Kto najczęściej cierpi na migrenę?

Ze względu na częste wahania poziomu estrogenów, migrena dotyka kobiety trzy razy częściej niż mężczyzn. Statystycznie ponad 30% kobiet doświadcza migreny w ciągu swojego życia. Ataki pulsującego bólu głowy występują również u 10% dzieci i nastolatków.

Migrena w ciąży

Migrena u kobiet w ciąży może wystąpić na skutek zmian hormonalnych i rozszerzenia naczyń krwionośnych. Migrena przed porodem występuje zwykle z powodu silnego stresu fizycznego i emocjonalnego. Większość ataków bólu głowy występuje w pierwszym trymestrze ciąży; ich częstotliwość spada po 12 tygodniu ciąży.

Badania pokazują, że migrena może wiązać się ze zwiększonym ryzykiem poronienia, stanu przedrzucawkowego, a także wystąpieniem niektórych wad wrodzonych u płodu. Ataki migreny mogą również być przyczyną niskiej masy urodzeniowej dziecka.

Migrena spowodowana przyjmowaniem złożonych doustnych środków antykoncepcyjnych

Zgodnie z Międzynarodową Klasyfikacją Bólów Głowy, przyjmowanie złożonych doustnych środków antykoncepcyjnych może być czynnikiem wyzwalającym rozwój migreny z aurą. Badania pokazują również, że migrena może wystąpić w ciągu pierwszych pięciu dni po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej. Atak migreny w tym przypadku trwa zwykle maksymalnie trzy dni.

Migrena u dzieci

Migrena może być dziedziczna, więc jeśli rodzic cierpi na tę chorobę, istnieje 50-75% szans, że dziecko również będzie miewało ataki bólu głowy. U noworodków i niemowląt migrena objawia się płaczem, drażliwością, wymiotami i gwałtownym zblednięciem skóry.

U starszych dzieci i nastolatków migrena trwa zwykle od sześciu do 12 godzin. Do objawów należy tępy lub pulsujący ból głowy, nudności, zmęczenie, ból i dyskomfort w jamie brzusznej.

Co może wywołać atak migreny?

Czynniki prowokujące atak migreny nazywane są wyzwalaczami. Możliwe wyzwalacze migreny:

 • przewlekły stres;
 • zmiany poziomu hormonów;
 • przyjmowanie niektórych leków;
 • zmiany rytmu snu;
 • wahania ciśnienia atmosferycznego;
 • wyczerpująca aktywność fizyczna;
 • pomijanie posiłków;
 • narażenie na głośne dźwięki, jasne światło, intensywne zapachy;
 • dodatki do żywności i słodziki.

Czynnikiem wywołującym migrenę jest również nikotyna, która powoduje spontaniczne zwężenie, a następnie – gwałtowne rozszerzenie naczyń krwionośnych. W rezultacie dopływ krwi do komórek mózgowych zostaje zaburzony, co wywołuje atak migreny.

Co robić, gdy wystąpi napad migreny?

Jeśli wystąpią objawy migreny, należy przyjmować leki przepisane przez lekarza. Zalecenia, które wspomogą leczenie migreny:

 • weź ciepły prysznic lub kąpiel;
 • wyłącz światło lub zasłoń okna;
 • wypij dwa-trzy łyki kawy (kofeina wzmacnia działanie leków przeciwbólowych);
 • spróbuj się zrelaksować (poprzez głębokie oddychanie lub jogę);
 • pamiętaj o nawadnianiu organizmu.

Podczas ataku migreny należy spożywać niewielkie posiłki o stałych porach. Staraj się nie przemęczać oczu, nie czytaj książek ani nie korzystaj z telefonu.

Jak zatrzymać atak migreny?

Atak migreny pomogą złagodzić leki przeciwbólowe przepisane przez neurologa. Można również stosować ciepłe (pomagają rozluźnić napięte mięśnie) i zimne (łagodzą ból) okłady na głowę i szyję.

Jak diagnozuje się migrenę?

Po badaniach i ustaleniu przyczyny dolegliwości neurolog pomoże zwalczyć migrenę.

Diagnostyka różnicowa jest niezbędna, aby wykluczyć inne choroby (np. guzy mózgu, zaburzenia psychiczne), które mogą powodować objawy podobne do migreny. Diagnostyka migreny:

 • badania laboratoryjne. Konieczne, by wykluczyć choroby ogólnoustrojowe lub zapalne, niewydolność hormonalną, niedobory witamin i mikroelementów;
 • USG Doppler. Pozwala ocenić przepływ krwi w naczyniach głowy i szyi, wykryć zwężenia, poszerzenia i uszkodzenia naczyń mózgowych;
 • tomografia komputerowa. Pozwala wykryć urazy, guzy, zmiany kostne, które mogą powodować bóle głowy;
 • rezonans magnetyczny. Służy do badania tkanek miękkich, stawów, mózgu, kręgosłupa i naczyń krwionośnych.

W przypadku wykrycia zaburzeń hormonalnych neurolog skieruje pacjenta do lekarza endokrynologa. Leczenie migreny polega na przyjmowaniu odpowiednich leków, modyfikacji stylu życia i diety pacjenta.

Jakie są opcje leczenia migreny?

Samoleczenie przy migrenie nie jest zalecane. Rodzaj i dawkę leków może dobrać tylko lekarz prowadzący. Możliwości leczenia migreny:

 • leczenie farmakologiczne. Lekarz przepisuje leki, które łagodzą nasilenie bólu głowy, zmniejszają częstotliwość i czas trwania ataków oraz pomagają im zapobiegać;
 • fizjoterapia. W leczeniu migreny stosuje się elektroforezę (wzmacnia działanie leków) i terapię ultradźwiękową (stymuluje tkanki, rozluźnia mięśnie i łagodzi stany zapalne).

Lekarz zaleci także wprowadzenie zmian w stylu życia: rezygnację z picia alkoholu i palenia tytoniu, zbilansowaną dietę i regularną aktywność fizyczną. Pacjent powinien również przestrzegać harmonogramu snu (kłaść się spać i wstawać o tej samej porze).

Farmakologiczne leczenie migreny

Leki dobiera neurolog na podstawie częstotliwości i czasu trwania ataków, obecności lub braku aury oraz dodatkowych objawów (np. nudności i wymiotów). Możliwości farmakologicznego leczenia migreny:

 • tryptany. Zwężają rozszerzone naczynia krwionośne w mózgu, blokując receptory serotoniny, co łagodzi ból;
 • blokery kanału wapniowego. Oddziałują na kanały wapniowe w ścianach naczyń krwionośnych, zmniejszając wchłanianie wapnia i rozluźniając mięśnie gładkie naczyń krwionośnych;
 • przeciwciała monoklonalne. Zmniejszają aktywność neuropeptydów, które powstają w ośrodkowym i obwodowym układzie nerwowym (w tym peptydu związanego z genem kalcytoniny);
 • beta-blokery. Blokują działanie adrenaliny i noradrenaliny, regulują zmiany neurochemiczne i reaktywność naczyniową w mózgu;
 • leki przeciwdepresyjne. Zwiększają poziom neuroprzekaźników w mózgu, pomagają zapobiegać atakom bólu głowy;
 • leki przeciwdrgawkowe. Stosowane w leczeniu migreny przedsionkowej, stabilizują aktywność neuronów i zmniejszają pobudliwość komórek nerwowych.

Aby pomóc pacjentowi opanować ból w trakcie napadu migreny, lekarz przepisuje leki przeciwbólowe. Jeśli migrena jest przewlekła, napady występują często, a leki doustne są nieskuteczne, lekarz może przepisać zastrzyki domięśniowe.

Masaż w leczeniu migreny

Jeśli występuje pulsujący ból głowy, można masować głowę, szyję i ramiona. Zalety masażu w leczeniu migreny:

 • rozluźnienie mięśni;
 • poprawa krążenia krwi;
 • zmniejszenie nasilenia bólów głowy.

Masaż sprzyja uwalnianiu endorfin (naturalnych środków przeciwbólowych i "hormonów szczęścia"), które pomagają zmniejszyć poziom stresu i napięcia. Masaż głowy można wykonać samodzielnie.

Przy migrenie należy lekko uciskać skórę głowy i masować ją okrężnymi ruchami, przy pomocy opuszek palców. Zaleca się masowanie skóry między brwiami, kości skroniowych i tyłu głowy.

Terapia osoczem (PRP) w leczeniu migreny

Terapia osoczem to zabieg, w czasie którego pacjentowi wstrzykuje się jego własne osocze krwi wzbogacone o płytki krwi. Aby wykonać zabieg, lekarz pobiera krew z żyły pacjenta, umieszcza próbki w wirówce (specjalnym urządzeniu, które separuje składniki krwi), a następnie wykonuje nakłucia. Zalety terapii osoczem w leczeniu migreny:

 • działanie przeciwzapalne. Płytki krwi zmniejszają stan zapalny i łagodzą ból;
 • poprawa krążenia krwi. Wstrzyknięte osocze oddziałuje na naczynia krwionośne w mózgu, co zwiększa przepływ krwi do tkanek;
 • stymulacja wzrostu nowych naczyń krwionośnych. Czynniki wzrostu zawarte w osoczu stymulują wzrost nowych naczyń krwionośnych (angiogenezę).

Zastrzyki z osocza nie powodują skutków ubocznych ani powikłań, ponieważ pacjentowi wstrzykuje się jego własną krew. Terapii osoczem nie wykonuje się w przypadku chorób skóry, stanów zapalnych i otwartych ran w obszarze leczenia, a także jeśli występują objawy ostrej infekcji dróg oddechowych (np. katar, gorączka).

Zastrzyki z botoksu w leczeniu migreny

Toksyna botulinowa typu A została zatwierdzona przez Food and Drug Administration w 2010 r. jako lek stosowany w leczeniu przewlekłej migreny. Wskazania do stosowania botoksu w leczeniu migreny:

 • ponad 15 ataków migreny miesięcznie;
 • czas trwania napadów przekracza cztery godziny dziennie;
 • inne metody leczenia są nieskuteczne.

Botoks stosuje się w celu tymczasowego sparaliżowania aktywności mięśni, co skutkuje zablokowaniem sygnałów bólowych, które nerwy "wysyłają" do mózgu. Zastrzyki podaje się do mięśni czoła, skóry głowy, szyi i barków. Efekty zabiegu utrzymują się przez około trzy miesiące, potem zabieg należy powtórzyć.

Do najczęstszych skutków ubocznych należą obrzęk i zasinienie w miejscu iniekcji. W rzadkich przypadkach lek może rozprzestrzenić się na pobliskie tkanki i spowodować inne powikłania: opadanie powieki, przesunięcie brwi, suchość oczu lub nadmierne łzawienie.

Domowe sposoby na migrenę

Środki medycyny ludowej (rumianek, imbir, złocień) mają działanie łagodzące i przeciwzapalne, więc można ich używać jako uzupełnienie właściwej terapii. Jednak zioła i rośliny nie mogą wyleczyć migreny, więc nie należy ich stosować zamiast leków.

Zapobieganie atakom migreny

Nie można powstrzymać rozwoju migreny, ale można zmniejszyć ryzyko wystąpienia jej napadu. W tym celu należy wyeliminować czynniki prowokujące i stosować się do prostych zaleceń. Sposoby zapobiegania migrenie:

 • zrównoważona dieta;
 • unikanie picia alkoholu i palenia tytoniu;
 • zarządzanie stresem;
 • spożywanie posiłków o regularnych porach;
 • codzienna aktywność fizyczna;
 • utrzymywanie prawidłowej masy ciała;
 • przestrzeganie harmonogramu i higieny snu.

Warto również prowadzić dzienniczek, zapisując informacje o spożywanych pokarmach i napojach. Dzięki zapisanym informacjom można będzie zidentyfikować czynniki, które wywołują migrenę.

Dieta przy migrenie: zasady i przepisy

Dieta osób podatnych na ataki migreny powinna być zdrowa i zbilansowana. Zasady żywieniowe w przypadku migreny:

 • spożywanie produktów pełnoziarnistych (kasza bulgur, kasza gryczana, żyto, makaron z pszenicy durum);
 • częste spożywanie owoców i warzyw;
 • co najmniej dwa-trzy razy w tygodniu spożywanie pokarmów zawierających kwasy omega-3 (pstrąg, łosoś, makrela, awokado, nasiona chia);
 • ograniczenie spożycia soli;
 • unikanie dań gotowych i fast foodów.

Osoby cierpiące na migrenę nie powinny jeść czekolady, serów, wędlin, wędzonych ryb, wyrobów piekarniczych. Wskazane jest też unikanie alkoholu, żywności zawierającej azotany i azotyny, sztucznych słodzików i glutaminianu sodu.

Przepisy dietetyczne

1
Tosty z jajkiem i łososiem słabosolonym
2
Zupa-krem z kalafiora
3
Pieczona makrela z warzywami
1

Tosty z jajkiem i łososiem słabosolonym

Czym jest migrena, dlaczego występuje i jak złagodzić jej ataki?
Czas ogólny
20 min
Opracowanie
5 min
Przygotowanie
15 min
Kalorie na porcję
175
Liczba porcji
1

Składniki

 • razowy chleb tostowy – 2 kromki;
 • jajko – 2 szt.;
 • łosoś słabosolony – 100 g;
 • cukinia – 100 g;
 • łodyga selera – 50 g;
 • orzechy nerkowca – ½ szklanki;
 • sok z cytryny – 1 łyżka;
 • czosnek – 1 ząbek;
 • pieprz – do smaku;
 • awokado – ¼ szt.;
 • oliwa z oliwek – ¼ łyżeczki;
 • rukola – do smaku.

Przygotowanie

 1. Dokładnie opłucz warzywa pod bieżącą wodą.
 2. Cukinię i seler pokrój w drobną kostkę.
 3. Podsmaż warzywa na patelni z oliwą z oliwek do miękkości.
 4. Ugotuj jajka i podpiecz tosty w piekarniku.
 5. Na każdym toście ułóż plasterki łososia.
 6. Rozłóż pieczoną cukinię i seler na grzankach.
 7. Na warzywach ułóż ugotowane jajka.
 8. Posyp orzechami nerkowca i pokrojonym awokado.
 9. Każdy tost skrop sokiem z cytryny.
 10. Dopraw solą i pieprzem do smaku.
 11. Wymieszaj rukolę z oliwą z oliwek i rozłóż na grzankach.
2

Zupa-krem z kalafiora

Czym jest migrena, dlaczego występuje i jak złagodzić jej ataki?
Czas ogólny
25 min
Opracowanie
5 min
Przygotowanie
20 min
Kalorie na porcję
87
Liczba porcji
2

Składniki

 • kalafior – 1 szt. (około 500 g);
 • cebula – 1 szt.;
 • ziemniaki – 1 szt.;
 • masło – 2 łyżki;
 • śmietana lub mleko – 1 szklanka;
 • bulion warzywny – 3 filiżanki;
 • czosnek – 2 ząbki;
 • sól i pieprz do smaku;
 • gałka muszkatołowa – ¼ łyżeczki;
 • koperek lub pietruszka – do smaku.

Przygotowanie

 1. Dokładnie opłucz warzywa i zioła pod bieżącą wodą.
 2. Drobno posiekaj cebulę i czosnek.
 3. Rozgrzej masło w dużym rondlu i podsmaż cebulę i czosnek do miękkości.
 4. Pokrój kalafiora i ziemniaki w kostkę.
 5. Dodaj kalafior i ziemniaki do garnka z cebulą i czosnkiem. Smaż, mieszając, przez kilka minut.
 6. Zalej warzywa bulionem warzywnym i doprowadź do wrzenia. Następnie zmniejsz ogień i gotuj na wolnym ogniu do miękkości.
 7. Dodaj śmietanę lub mleko i podgrzej zupę.
 8. Ubij zupę blenderem do uzyskania gładkiej konsystencji.
 9. Dopraw solą, pieprzem i, w razie potrzeby, gałką muszkatołową.
 10. Podawaj gorącą, udekorowaną ziołami.
3

Pieczona makrela z warzywami

Czym jest migrena, dlaczego występuje i jak złagodzić jej ataki?
Czas ogólny
35 min
Opracowanie
5 min
Przygotowanie
30 min
Kalorie na porcję
195
Liczba porcji
3

Składniki

 • makrela – 1 szt.;
 • cytryna – 1 szt.;
 • czosnek – 3 ząbki;
 • zielona cebula – 100 g;
 • marchew – 1 szt.;
 • ziemniak – 2 szt.;
 • pomidor – 2 szt.;
 • oliwa z oliwek – 3 łyżki;
 • sól i pieprz do smaku;
 • rozmaryn i tymianek – według uznania.

Przygotowanie

 1. Dokładnie opłucz owoce i warzywa pod bieżącą wodą, oczyść i opłucz makrelę.
 2. Przygotuj owoce i warzywa: pokrój cytrynę, pomidory, ziemniaki i marchewkę w krążki, posiekaj czosnek i zieloną cebulę.
 3. Przygotuj folię wystarczającą do owinięcia makreli.
 4. Ułóż ziemniaki, marchew, czosnek, zieloną cebulę i pomidory na folii.
 5. Posól, popieprz, dodaj oliwę z oliwek i wymieszaj warzywa.
 6. Wypełnij wnętrze makreli plasterkami cytryny i świeżymi ziołami.
 7. Umieść makrelę na warzywach.
 8. Zawiń rybę i warzywa w folię, piecz w rozgrzanym piekarniku (200 stopni Celsjusza) przez 25-30 minut lub do momentu, aż ryba będzie gotowa.

Neurologia w Doctorpro Wrocław

Czym jest migrena, dlaczego występuje i jak złagodzić jej ataki?
Czym jest migrena, dlaczego występuje i jak złagodzić jej ataki?
Adres
ul. Gen. Jana Henryka Dąbrowskiego, 40, 50-457 Wrocław, Polska
Nr telefonu
Harmonogram
Pn-Pt: 8:00-20:00
Sob: 8:00-15:00

Popularne pytania

Jak migrena wpływa na ciśnienie krwi?

Według badań, ciśnienie rozkurczowe (gdy mięsień sercowy rozkurcza się) zwykle wzrasta podczas ataku migreny, a ciśnienie skurczowe (gdy mięsień sercowy kurczy się) - spada. Wahania ciśnienia są związane ze zmianami w przepływie krwi do mózgu.

Jak długo może trwać migrena?

Faza bólu głowy może trwać od dwóch godzin do trzech dni. Łącznie z aurą i fazą postdromalną pacjenci mogą mieć objawy migreny przez pięć do siedmiu dni.

Które punkty masować podczas migreny?

Akupunktura to metoda leczenia polegająca na fizycznym uciskaniu określonych obszarów ciała w celu złagodzenia bólu. Punkty masażu w przypadku migreny:

 • GB-20 (na styku szyi i czaszki);
 • PC-6 (po wewnętrznej stronie nadgarstka, w odległości około trzech palców od dłoni);
 • M-HN-9 (w okolicy skroni);
 • M-HN-3 (na środku czoła, między brwiami);
 • DU-20 (na czubku głowy).

Przy migrenie można masować punkt LIV-3, który znajduje się na górnej części stopy w okolicy pierwszej kości śródstopia. Akupunktura może pomóc rozluźnić mięśnie, poprawić krążenie krwi, zmniejszyć napięcie i złagodzić ból migrenowy.

Aby wykonać samodzielny masaż, należy przyjąć wygodną pozycję, znaleźć żądany punkt, a następnie delikatnie nacisnąć go kciukiem. Każdy punkt należy masować okrężnymi ruchami przez jedną-dwie minuty.

Jaki wpływ ma kawa na migrenę?

Wpływ kofeiny na przebieg migreny jest indywidualny. Kawa może powodować tymczasowe zwężenie naczyń krwionośnych, dzięki czemu łagodzi migrenowe bóle głowy. Jednak przy regularnym stosowaniu kofeiny organizm "uzależnia się" od jej działania. Ponieważ kofeina zwęża naczynia krwionośne otaczające mózg, po odstawieniu kawy naczynia krwionośne rozszerzają się. W rezultacie przepływ krwi do mózgu gwałtownie wzrasta, a otaczające nerwy są uciskane, powodując bóle głowy.

Czy migrena jest groźna?

Migrena jest chorobą, która może zagrażać życiu. Bóle głowy mogą prowadzić do znacznego dyskomfortu i ograniczeń (niezdolność do wykonywania obowiązków domowych, pracy lub nauki). Możliwe powikłania migreny:

 • stan migrenowy (ataki bólu głowy trwające dłużej niż trzy dni);
 • atak serca;
 • podwyższony poziom lęku i stany depresyjne.

Częste migreny zwiększają ryzyko zaburzeń żołądkowo-jelitowych (jak krwawienie z przewodu pokarmowego, choroba wrzodowa) na skutek długotrwałego przyjmowania leków przeciwbólowych. Może również rozwinąć się zespół serotoninowy – do jego charakterystycznych objawów należy zwiększone pobudzenie, kołatanie serca, drżenie mięśni, dezorientacja, biegunka.

Gdzie boli podczas migreny?

Migrena to pulsujący, intensywny ból głowy, który może być zlokalizowany w skroniach, z tyłu głowy lub na czubku głowy. W zależności od rodzaju migreny, ból może promieniować do oczu, szczęki, szyi i barków. Zespół bólowy może nasilać się przy wysiłku fizycznym, nagłych zmianach pozycji ciała, pochylaniu się oraz w jasno oświetlonych pomieszczeniach.

5 of 5 na podstawie 1 ocena
Czym jest migrena, dlaczego występuje i jak złagodzić jej ataki?
Autor
Tkachenko Marina
Lekarz ogólny. Siedem lat doświadczenia.

Zadaj pytanie neurologowi
«Doctorpro»

Inne artykuły na ten temat

Artykuły powiązane:

Komentarze

Dodaj komentarz

Olga 2 tygodnie temu
Dzień dobry, czasami mam silne bóle głowy, szczególnie przy nagłych zmianach temperatury i pogody. Zastanawiam się, czy może to być migrena. Jak wygląda diagnostyka migreny?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
2 tygodnie temu
Dzień dobry, nagłe zmiany temperatury i pogody mogą działać jak wyzwalacze ataku migreny i nasilać jej objawy. Diagnozę zazwyczaj lekarz stawia na podstawie charakteru objawów, historii medycznej pacjenta i po wykluczeniu innych możliwych przyczyn bólu głowy. Może być konieczne wykonanie tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego.
Mikołaj 3 tygodnie temu
Dzień dobry, z powodu silnych bólów głowy muszę brać kilka dni wolnego od pracy, nie mogę czytać, korzystać z gadżetów ani nawet wychodzić na zewnątrz podczas napadów. Mam pytanie: czy można umrzeć z powodu migreny?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
3 tygodnie temu
Dzień dobry, migrena zazwyczaj nie jest chorobą śmiertelną. Jednak silne bóle głowy mogą znacząco pogorszyć jakość życia i wpłynąć na ogólne samopoczucie. Aby kontrolować napady bólu głowy, należy skonsultować się z neurologiem w celu dobrania odpowiedniej terapii.
Alex 3 tygodnie temu
Dzień dobry, wczoraj wypiłem kilka szklanek piwa, a rano obudziłem się z silnym bólem głowy. Dlaczego napoje alkoholowe powodują ból głowy i jak zwalczyć migrenę po alkoholu?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
3 tygodnie temu
Dzień dobry. Alkohol może powodować ból głowy, ponieważ powoduje odwodnienie i rozszerzenie naczyń krwionośnych oraz wpływa na procesy chemiczne w mózgu. Aby złagodzić ból głowy po spożyciu alkoholu, zaleca się utrzymanie odpowiedniego nawodnienia, odpoczynek i – w przypadku silnego bólu – zażycie środka przeciwbólowego.
Patrycja 3 tygodnie temu
Dzień dobry, mam napadowe pulsujące bóle głowy, które pojawiają się dwa-trzy razy w miesiącu i trwają po 16-20 godzin. Proszę doradzić, jakie są dobre tabletki na migrenę?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
3 tygodnie temu
Dzień dobry, w leczeniu napadów migreny często stosuje się tryptany lub środki przeciwmigrenowe. Celem leczenia jest zmniejszenie bólu i złagodzenie objawów (na przykład nudności). Lekarz dobiera środki farmakologiczne, biorąc pod uwagę częstotliwość i czas trwania napadów, intensywność bólu głowy, a także wiek i płeć pacjenta. Nie należy próbować leczyć się samodzielnie, gdyż może to być nieskuteczne, a nawet niebezpieczne.
Administratorem danych osobowych jest DOCTORPRO POLAND SP. Z O.O. z siedzibą w Łodzi oraz DOCTORPRO WROCLAW SP. Z O.O. z siedzibą we Wrocławiu. Niniejsza strona internetowa używa plików „cookies” w celach określonych w Polityce plików cookies, w szczególności w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania strony oraz dostosowania wyglądu strony do indywidualnych preferencji użytkowników (personalizacja).
Kliknij „Akceptuję” jeżeli zgadzasz się na użycie plików „cookies” do celów opisanych w Polityce plików cookies. Możesz również nie wyrazić zgody na użycie plików „cookies”. Wyłączenie plików cookies może spowodować trudności w korzystaniu ze strony.
Formularz kontaktowy
Klikając na "Wyślij" wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych i akceptujesz warunki polityki prywatności umowy użytkownika umowy użytkownika
Превышен лимит запросов. Попробуйте через 5 мин.

Pliki cookie - szczegóły

Cookies systemowe
Cookies systemowe są niezbędne do uruchomienia podstawowych funkcji tej strony – formularzy zgłoszeniowych, ocen artykułów itp. Te pliki cookie nie przechowują żadnych danych osobowych
Funkcjonalne pliki cookies
Marketingowe pliki cookies